fotka redaktora Ostatní testyRecenzeStarší článekTesty automobilů

TEST NAVIGACÍ: NISSAN QASHQAI SE SYSTÉMEM NISSAN CONNECT

Michael Krahulec29.9.2014 - 20:40 Ostatní testyRecenzeStarší článekTesty automobilů

V redakci jsme si pro vás připravili zcela nový formát, který v Česku jen tak nenajdete – srovnávací test navigačních systémů. Prvním testovaným byl náš starý známý Nissan Qashqai se systémem Nissan Connect. Jakou laťku nasadil?

O testu

Navigační systémy automobilů budou vždy hodnoceny na jiných trasách s jinou cílovou destinací. Cílem testu je zjistit, který systém vybere nejlepší možnou trasu. Pod pojmem nejlepší se skrývá samozřejmě délka trasy, rychlost, pohodlnost či hospodárnost. Samozřejmě vždy budeme hodnotit i kritéria jako včasné oznámení o směru jízdy, logiku mapových podkladů a podobně.

Jedná se o první pokus s natáčením videopohledů automobilů. Prosíme omluvte nedostatky, hlavně v oblasti horší kvality zvuku ke konci videa. Děkujeme.

Trasa

Jako dnešní cíl jsme zvolili České Libchavy. Na výběr je hned několik možností, jakou trasou se vydat. Aplikace Google Maps radí tři hlavní možné trasy; přes Holice a Choceň (1 hod. 1 min.; 57,3 km), přes Holice a Kostelec nad Orlicí (1 hod., 8 min; 60,7 km) a do třetice přes Chrudim a Choceň (1 hod. 11 min.; 63,7 km).

maps

Po zadání cíle do systému Nissan Connect vybrala navigace první z uvedených tras, tedy přes Holice, do Chocně a následně do Dolních Libchav.

Hodnocení výběru

Před samotným testem jsme si všechny tři trasy důkladně projeli, změřili a zhodnotili, a musíme uznat, že Nissan vybral tu nejlepší. Její předností jsou nové široké silnici, na kterých můžete skoro půl cesty bez problému jet předpisovou 90 km/h rychlostí.

SAMSUNG CSC

Omezení přichází pouze v Holicích a v Chocni, přesto je trasa nejrychlejší, nejkratší a nejpohodlnější. Jedinou výtku bych měl pouze ke spotřebě, ale to je spíše problém benzínového motoru o obsahu 1,2 litru, který je na takto velké auto velmi málo, což se při 90 kilometrové rychlosti značně podepíše právě na spotřebě.

Hodnocení navigace

Základem jsou mapové podklady, které má Nissan jednoduché a přehledné, což je velmi dobře. Dobře vyladěny jsou i hlasové příkazy, které přichází dostatečně včas a jsou několikrát po sobě opakovány.

SAMSUNG CSC

O něco horší je logika zadávání cílů, bodů zájmů a dalších mezizastávek; musíte v rozšířených nabídkách pátrat delší dobu, než najedete, co potřebujete, proto doporučujeme, neladit navigaci při jízdě.

Závěr

Nissan Qashqai se systémem Nissan Connect si s tímto testem poradil na výbornou. Navigace je velmi chytrá a přesná, takže se vám jen horkotěžko stane, že vás navede do nějaké šlamastiky. Výběr trasy byl tou nejlepší volbou, kterou mohl Nissan vybrat.

Tagy Automobily Navigace Nissan Palubní systém Recenze