fotka redaktora RecenzeStarší článekTesty automobilů

TEST: AUDI A4 AVANT SE SYSTÉMEM AUDI CONNECT

Michael Krahulec12.4.2015 - 13:30 RecenzeStarší článekTesty automobilů

Aktuální generace modelu Audi A4 se již nějaký ten pátek prodává, což svědčí o jeho bezesporné kvalitě. Stačí ale několik let starý model na novější konkurenci? 

a4-avant

Design a motor – kvalitní elegance

Audi si již několik let drží svoji designovou koncepci, jejímž poznávacím znamením je velká přední maska doplněna o typické logo čtyř kruhů. Ne jinak tomu je i u modelu A4 Avant S-Line Quattro. Linie karoserie jsou elegantní a budou se líbit i za několik let, čímž má Audi navrch oproti vozům z východních zemí.

DSC_0002Další fotografie naleznete v naši Galerii

Varianta S-Line dodává vozu dravost, díky čemuž máte z rodinného kombíku pohodlný a prostorný sporťák.

DSC_0009

 

Jak již bylo zmíněno, do testu jsme dostali variantu Avant s paketem S-Line a pohonem čtyř kol Quattro. Vše podrthuje osvědčený agregát 2.0 TDi s výkonem 150 koní doplněný o šestistupňovou manuální převodovku.

DSC_0018

Akcelerace i celkový chod motoru je na velmi vysoké úrovni, největší pochvalu si však odnáší převodovka, jejíž dráhy jsou přesné, krátké a poměrně tuhé, což není vůbec na škodu. Nafťáky jednoduše koncern Volkswagen umí, což je ostatně vidět i na českých Škodovkách.

Interiér – pověst ubráněna

Je všeobecně známo, že vozy Audi nabízí jedny z nejkvalitnějších interiérů na trhu, což dokazuje i Audi A4. Vzhled palubní desky není nijak agresivní a příliš nezaujme, jeho zpracování je ale špičkové a uspořádání ovládacích prvků je na vysoké úrovni.

DSC_0065

Pokud máte čest s verzí S-Line, můžete si užívat sportovně laděných kožených sedaček s vyhříváním, či do rukou uchopit sportovní volant, který vypadá opravdu exkluzivně.

DSC_0051

 

Ikdyž v A4 Avant uvezete s přehledem pět dospělých lidí a s objemným nákladem v zavazadelníku k tomu, je Audi stvořeno především pro řidiče. S autem se téměř okamžitě zžijete, což vám dodá jistotu a jízda je tak zase o něco příjemnější.

Uživatelské prostředí – mírné šediny

Po stránce motorizací a pohodlí pro cestující nijak starší generace Audi A4 nezaostává, v oblasti chytrých technologií je na tom ale o něco hůře. K dispozici máte poměrně malý 7” displej se systémem Audi Connect a ovládací logikou MMI, čímž se myslí ovládaní pomocí tlačítek a otočného ovladače, jelikož displej není bohužel dotykový.

DSC_0108

Na ovládání a jeho logiku si budete muset chvíli zvykat, po nějakém čase se lze jazyk MMI naučit a ovládat bez sebemenších problémů.

Uživatelské prostředí systému Audi Connect je přívětivé a po designové stránce poměrně jednoduché a přehledné. Audi si jednoduše poradilo s malou úhlopříčkou a skladbě vzhledu prostředí tedy není co vytknout, i s přihlédnutím k faktu, že Audi čerpalo inspiraci u vlajkové značky z koncernu VW.

DSC_0085

Přes displej lze ovládat takřka vše, jediným odděleným a samostatným prvkem je nastavení klimatizace, za což nelze nic jiného než chválit.

Propojení s telefonem – sázka na jistotu

Audi A4 většinou uvidíte ve firemních flotilách různorodých společností jako vozy určené pro manažery, čehož si je vědomo i samotné Audi a A4 tak osadilo kvalitní handsfree sadou. Systém Audi Connect příliš spolupráce s chytrým telefonem nenabídne, umí pouze zobrazit telefonní seznam, výpisy hovorů či záznamy z hlasové schránky.

DSC_0104

Pokud ale dojde na samotnému telefonování, strčí Audi všechny konkurenty do kapsy. Díky prémiovým reproduktorům je zvukový výstup na velmi vysoké úrovni, což se dá tvrdit i o nahrávání zvuku do mikrofonu.

Multimédia – nic pro hračičky

Audi vsází na osvědčený druh zábavy – hudbu. Tu si můžete standardně spustit díky FM rádiu, z CD, chytrého telefonu či flash-disku. Zvuk si můžete dále upravovat díky ekvalizéru, je ale nutné podotknout, že i v základním nastavení hrají reproduktory navýbornou.

DSC_0102

Pokud máte tendenci si s něčím “hrát”, můžete si v kategorii Car nastavit vlastnosti vozidla, asistenty řidiče či zkontrolovat termíny pro servisní kontroly. Víc toho ale Audi A4 nenabízí, jelikož popravdně, nejvíce zábavy si s vozem užijete při samotné jízdě.

Navigace – německá kvalita

Audi udělilo A4 Avant propracované a na pohled pěkné navigační mapové podklady. Pochvalu si zaslouží především dobře zvolené barvy a jednoduchost. O něco hůře je na tom zdlouhavé zadávání adres pomocí otočného ovladače MMI.

DSC_0097

K dispozici je seznam oblíbených a posledních cílů, či bohaté množství bodů zájmů.

DSC_0099

Aktuální příkazy mohou být podporovány i českým hlasovým doprovodem, změny směru se rovněž zobrazují i na středovém displeji mezi budíky v přístrojové kapličce.

Jízdní asistenty – stará škola

Vzhledem ke stáří aktuální generace nenabízí Audi A4 nejnovější asistenty a bezpečnostní prvky, i přesto má ale auto co nabídnout.

DSC_0091

K dispozici jsou parkovací senzory, dešťové a světelné senzory, automatické dálkové světlomety, omezovač rychlosti s tempomatem, senzor tlaku v pneumatikách či hlídaní jízdních pruhů.

Závěr

Audi A4 Avant je sice starší model prémiové německé značky, i přesto je u zákazníků stále oblíbený a až do letošního roku nemělo Audi důvod přijít s novou generací. Největší předností je bez pochyb špičková kvalita zpracování a pohodlný elegantní interiér.

DSC_0027

V oblasti chytrých technologií je stáří znát, i přesto systém Audi Connect nabízí funkce, které mohou Audi záviděť i nejnovější modely konkurečních značek. Audi A4 Avant S-Line Quattro je jednoduše stvořeny pro požitek z jízdy, k čemuž multimediální vychytávky vůbec nepotřebujete.

Další fotografie naleznete v naši Galerii

Tagy Audi Automobily Palubní systém Recenze