fotka redaktora NotebookyRecenzeStarší článek

SROVNÁNÍ: APPLE MACBOOK 12″ VS. MACBOOK AIR 13″ 2015

Jan Valtr30.8.2015 - 12:35 NotebookyRecenzeStarší článek

V redakci jsme již otestovali zbrusu nový Macbook 12″ i nejnovější generaci Macbooku Air. Jak moc rozdílná jsou tato zařízení, a které je celkově lepší, se dozvíte v našem srovnání.

overview_wireless_hero_enhanced

Design a konstrukce – žiletky s jistým „ale“

Apple byl vždy známý prvotřídním zpracováním všech svých výrobků. To samozřejmě platí i u obou srovnávaných modelů. Jak 12″ Macbook (recenze) tak Macbook Air (recenze)jsou konstrukčně jednoznačně špička na trhu a nelze jim v tomto ohledu nic vytýkat. Vše lícuje jak má, nikde nic nevrže a hliníková unibody konstrukce působí luxusně jak na pohled, tak na dotek. Vzhledově však tyto modely rozhodně stejné nejsou. Macbook Air je dostupný pouze v klasické stříbrné verzi, 12″ Macbook můžete zakoupit buď ve stříbrné, zlaté nebo vesmírně šedé barvě, takže jej můžete více přizpůsobit svému vkusu.

DSC_0087Další fotografie naleznete v naši Galerii

Dříve se titulem „nejtenčí notebook“ pyšnil Macbook Air, ale na trůnu jej vystřídal právě 12″ Macbook. Ten je menší ve všech aspektech a i váhově je znatelně lehčí. Na víku modelu Air se nachází průhledné svítící nakousnuté jablko, zatímco 12″ novinka disponuje „zrcátkovým“ logem, které najdeme například také na iPadu či iPhonu. Po otevření víka nalezneme u Macbooku Air klasickou klávesnici, která má příjemně vysoký příklep a velmi dobře se na ní píší i dlouhé texty. 12″ Macbook naopak disponuje revoluční motýlkovou klávesnicí, které má na můj vkus až příliš nízký příklep a je tak méně vhodná na psaní delších textů.

DSC_0063

Macbook Air disponuje klasickým trackpadem, který sice funguje dobře a disponuje mnoha gesty, ale Force Touch Trackpad použitý ve 12″ Macbooku je mnohem lepší. Hlavním záporem 12″ Macbooku je konektivita. Disponuje totiž jediným USB-C portem, který v současnosti není příliš rozšířený, a ať už chcete ke svému Macbooku připojit například klasický flash disk nebo paměťovou kartu, musíte vlastnit i poměrně drahé redukce. Macbook Air disponuje dvěmi USB 3.0, čtečkou paměťových karet a Thunderbolt konektorem, takže je značně praktičtější.

Hardware a výkon – výkon vs. nenáročnost

I přesto, že jsou oba modely extrémně tenké, rozhodně se nadají označit za nevýkonné. Základní model Macbooku Air ukrývá výkonný procesor Intel Core i5 doplněný 4 GB RAM, grafickým čipem Intel HD Graphics 6 000 a 128 GB SSD diskem. Tato výbava zajišťuje dostatečný výkon i pro hraní her nebo úpravu videí a je celkově je to výkonný cestovní ultrabook.

DSC_0084

12″ Mabook disponuje méně výkonným procesorem Intel Core M s 8 GB RAM a grafickým čipem Intel HD Graphics 5 300. Tato výbava sice postačí na brouzdání po internetu a na kancelářskou práci, pro náročnější operace ale stačit nebude. Proto výkonově jednoznačně vyhrává Macbook Air. 12″ Macbook navíc využívá technologii pasivního chlazení a je tak více náchylný na přehřívání než model Air s aktivním chlazením. Výhodou pasivního chlazení je nulová hlučnost.

Displej – Retina je jasná volba

Co se týče displeje, má tento souboj jednoznačného vítěze. Macbook Air totiž disponuje zastaralým 13″ displejem s rozlišením 1 440 x 900 pixelů, který má hodně hrubý rastr, ne moc jasné barvy a ani pozorovací úhly nejsou nijak ukázkové. 12″ Macbook nabízí naopak překrásný Retina displej s rozlišením 2 304 x 1440 pixelů.

DSC_0102

Ten je parádně ostrý, má naprosto skvělé podání barev a pozorovací úhly jsou taktéž skvělé. Pokud vám tak záleží na displeji, není jiná možnost než zvolit si 12″ Macbook

Baterie a výdrž – dlouhodobá remíza

V této kategorii jsou si oba modely značně podobné. Macbook Air nabízí 12 hodinovou výdrž baterie, která se opatrným používáním dá prodloužit až na 15 hodin.

DSC_0080

12″ model se pak chlubí i pře extrémně tenké tělo 10 hodinovou výdrží. Oba modely s vámi však spolehlivě vydrží celý pracovní den.

Závěr

Ačkoli se na první pohled zdají obě zařízení podobná, ve skutečnosti tomu tak příliš není. Mabook Air je výkonný notebook s klasickým Macbookovským vzhledem a funkcemi, na druhou stranu má hodně zastaralý displej a trackpad. Naproti tomu 12″ Macbook přichází s novým designem inspirovaným spíše iPadem. Má sice znatelně horší výbavu, na druhou stranu je o hodně lehčí a menší, takže se lépe přenáší, jeho hlavní výhodou je navíc Retina displej a také Force Touch Trackpad.

DSC_0056

Celkově musím „říct“, že oba modely jsou skutečně skvělé. Samozřejmě každý má své mouchy, hlavní nevýhodou 12″ modelu je jediný USB-C port, který snižuje použitelnost. Záporem Macbooku Air je pak jeho displej. Hledáte-li notebook čistě na brouzdání po internetu a lehčí kancelářskou práci, bude pro vás nejspíš lepší volbou 12″ Macbook, pokud od svého nového notebooku však očekáváte i určitý výkon a máte chuť si občas zahrát nějakou hru nebo upravit video či fotografie, pak by jste určitě měli zvolit Macbook Air. Který je ale vítězem dnešního srovnání? O chlup nejnovější Macbook 12″.

Další fotografie naleznete v naši Galerii

Hodnocení

Macbook 12″Macbook Air 2015

Displej – 10/10 – 5/10

Vzhled – 9/10 – 8/10

Zpracování – 10/10 – 10/10

Výkon – 6/10 – 8/10

Výdrž baterie – 9/10 – 10/10

Konektivita – 4/10 – 9/10

Tagy Apple Macbook Notebook OS X Recenze Srovnání