fotka redaktora ČlánkyNávodyStarší článek

ROOT ANDROIDU #3: JAK SPRÁVNĚ VYUŽÍT ROOTNUTÝ TELEFON

Redakce22.1.2015 - 11:25 ČlánkyNávodyStarší článek

prvním díle jsme si root představili a vysvětlili si, co to vlastně je a jak funguje. Ve druhém díle jsme zjistili, že se postup rootování liší u každého telefonu kus od kusu, a představili jsme si příklad na root Nexusu 5. Dnes se vrhneme na využití rootnutého telefonu.

Android_Ice_Cream_Month_wallpaper-1024x472

Jakmile máte telefon rootnutý a nainstalovanou aplikaci Superuser, máte nad svým zařízením plnou moc a můžete si s ním po softwarové stránce dělat, co se vám zlíbí. Pokročilé funkce a metody si necháme na příští díly, dnes se budeme věnovat jedné specifické aplikaci, která je sice velice praktická i pro bežného uživatele, ale s rootem vám otevírá hned několik nadstandardních funkcí.

Řeč je o programu ES File Explorer, který je dostupný zdarma na Google Play a jedná se o jeden z nejlepších správců souborů na SD kartě i v interní paměti a několika různých cloudových službách. Pokud této aplikaci povolíte používat práva Superusera, nabídne vám rovnou tři další funkce, o které běžný uživatel ani nezavadí.

71x-jPo7lBL

 

Jedná se o odinstalaci systémových aplikací, zálohování všech nainstalovaných aplikací, což spočívá v jejich převedení na zpětně instalovatelný .apk balíček s danou aplikací, a nakonec samotný plnohodnotný přístup k veškerým adresářům systému, včetně těch nejhlubších končin kam vývojáři schovávají věci jako jsou bootovací animace, knihovny, jádro a podobně. Pokud se nebojíte pustit do odinstalace systémových aplikací, máte příležitost zbavit se veškerého zbytečného balastu, kterým výrobce zahltil váš telefon.

Desktop1

Pokud nevíte, co daná aplikace dělá a jakou má v systému funkci, raději ji ponechte tak jak je, nebo ji před odinstalací alespoň zálohujte, abyste ji mohli posléze obnovit. Doporučujeme odinstalovat veškeré aplikace, které napoužíváte a víte, že nemají vliv na funkce vašeho telefonu, například nepodstatné součásti nejrůznějších nadstaveb, které zbytečně zabírají RAM a nelze je trvale ukončit, jako je Timescape či What´s New z Xperií, ChatOn ze Samsungů, MiCloud z Xiaomi a podobně.

chaton1

Zbavením se zbytečných aplikací nejen uvolníte paměť v telefonu, ale často i výrazně redukujete objem potřebné paměti RAM a prodloužíte výdrž baterie na jedno nabití, protože předinstalované aplikace se často rády samovolně spouští a běží v paměti, i když je uživatel k ničemu nepotřebuje. To je k dnešnímu dílu již vše a příště se podíváme na to, jak využít root například ke změně systémového fontu nebo bootovací animace.

play

Tagy Android Návod Root