fotka redaktora ČlánkyNávodyStarší článek

ROOT ANDROIDU #1: CO TO JE, JAK FUNGUJE A CO UŽIVATELI PŘINÁŠÍ?

Redakce28.12.2014 - 12:05 ČlánkyNávodyStarší článek

Smartfoun.cz startuje miniseriál o rootu, ve kterém se podrobně seznámíme s rootem zařízení s Androidem a vším, co to sebou přináší. V tomto pilotním díle se zaměříme na podstatu celé věci – co to root vlastně je a jak to celé funguje.

Android_Ice_Cream_Month_wallpaper

Root, jako cizí slovo, znamená anglicky kořen a od toho se také odvíjí jeho funkce v Androidu a některých jiných systémech založených na Linuxu – stručně „řečeno“ totiž zpřístupní uživateli kořenové interní složky, adresáře a soubory systému. Dostanete se tak například ke všem předinstalovaným a systémovým aplikacím, knihovnám, systémovým zvukům i interním datům nainstalovaných aplikací. Celé to spočívá ve využití mezery v systému a programu, který ji dokáže využít (exploitu) k získání přístupu do nitra systému,  který do něj následně vloží speciální aplikaci (Superuser, či SuperSU), které přidělí práva číst i zapisovat do nejhlubších končin Androidu.

androidbug

Pomocí této aplikace je pak uživatel rootnutého telefonu či tabletu s Androidem schopen sám získávat přístup do systému a také jej povolovat či zakazovat aplikacím, které o něj požádají, protože ho pro své správné fungování potřebují. Dalo by se říci, že rootem se v Androidu otevírá ohromné množství, většině uživatelů, zcela neznámých možností. Většina uživatelů, která již o rootu slyšela, se jej bojí aplikovat, protože to zpravidla znamená porušení záručních podmínek a následnou ztrátu záruky.

htc-hero-android-rooting-menu-o

Nevědí ale, co všechno jim root může přinést, o kolik mohou rozšířit možnosti svého smartphonu či tabletu a v neposlední řadě nevědí ani to, že „probourané  cesty v systému“ se dají šikovně zamaskovat, či zcela smazat, čímž lze dosáhnout vyřízení záruky i přesto, že je zařízení rootnuté, čemuž se ale v našem seriálu věnovat nebudeme. Pokud jste jedním z těchto lidí, nebo o rootu slyšíte poprvé, sledujte náš seriál, ve kterém vás celou jeho problematikou a jeho možnostmi provedeme krok za krokem. Startujeme právě teď.

Tagy Android Návod Root