fotka redaktora RecenzeSmartphonyStarší článek

RECENZE: SONY XPERIA Z5: VE SLUŽBÁCH JEJÍHO VELIČENSTVA

Redakce8.1.2016 - 11:30 RecenzeSmartphonyStarší článek

Japonská společnost Sony téměř jako poslední ze světových výrobců představila svoji vlajkovou loď pro rok 2015, a to hned ve třech provedeních. Ženy zaujme především rozměrově menší Xperia Z5 Compact, ty nejnáročnější naopak Z5 Premium, která jako první na poli smartphonů nabízí rozlišení displeje 4K. My jsme si pro vás připravili test modelu Xperia Z5, který je středem nabídky, avšak právě on je považován za seriózní vlajkovou loď. Dokáže zaujmout natolik, aby se vyplatila investice přes 20 tisíc korun?

family-shot

Design a konstrukce – sladěno k přehlédnutelnosti

Sony nikdy příliš neexperimentovalo se vzhledem svoji vlajkové lodě a nepřekvapí, že se i aktuální model podobá velmi svým předchůdcům. Avšak malých změn je tu poměrně dost. Vpředu dominuje jak jinak než velký displej, který se zastavil na vcelku rozumné úhlopříčce 5,2palce s Full HD rozlišením. Co však potěší znatelně méně je mnoho zbytečného a nevyužitého prostoru nad a pod displejem, s přihlédnutím, že Sony používá kapacitní tlačítka na displeji. Avšak samotný displej není jediné lákadlo na přední straně, jelikož na obou koncích přední plochy se nachází velice úzké výřezy, které prozrazují přítomnost stereo-reproduktorů. Nechybí čočka  5 MPx předního fotoaparátu či notifikační dioda, která má dostatečnou intenzitu i během slunečných dní.

IMG_0826Další fotografie naleznete v naši Galerii

Zadní strana přináší ono zmíněné a velmi vítané pozměnění designu. Pryč jsou doby sice elegantního a exkluzivního skleněného povrchu. Tento materiál tedy zůstává i nadále, avšak sklo je u testované černé varianty matné a tak na něm nejsou příliš viditelné otisky prstů, či  drobné škrábance, navíc telefon nemá tendenci vypadávat z ruky. Design zůstává i nadále poměrně strohý, krom loga výrobce a čočky 23 MPx fotoaparátu aspřisvětlovací diodou zde nenalezneme nic nového. Při podrobnějším pohledu si lze také povšimnout drobného loga NFC, které naznačuje přítomnost technologie pro bezdrátový přenos dat. Spodní část ukrývá nekrytou zdířku pro microUSB a co je dnes nevídané, rovněž i prostor pro uchycení poutka.

IMG_0831

Levý bok disponuje pouze záslepku pro vložení nanoSIM a microSD karty, které se vkládají do společného slotu. Toto řešení mi nepřijde zrovna nejideálnější, jelikož slot pro konkrétní kartu není nijak označen a snadno se tak může stát, že karty přehodíte, a nutno podotknout, že následné vyjmutí není žádnou lehkou záležitostí. Níže na levé hraně nalezneme efektně vsazený nápis Xperia do kovového rámu telefonu. Pravá strana ukrývá dvojtlačítko pro ovládání hlasitosti, které bych si však dokázal představit na jiném místě. Pod ovládáním hlasitosti se nachází nově designované tlačítko power. Jeho změna oproti kulatému v minulých modelech je prostá, obsahuje totiž čtečku otisku prstů. Sony vsadilo na stejný způsob jako používá například HTC, kdy stačí pouze prst na tlačítko přiložit bez nutnosti použití tlaku. Samotné čtení je poměrně přesné a rychlé, takže zde Sony nezaváhalo.

IMG_0833

Pokud jde o celkový dojem z designu, konkrétně u černé varianty, jde spíše o nenápadný smartphone, u které si jen málo lidí si všimne, že v ruce držíte pravou vlajkovou loď tohoto japonského výrobce. Ovšem není třeba zoufat, díky možnosti volby různých barevných variant není Z5 vždy nenápadná a nudná. Kdo se chce odlišovat, jistě zvolí zlatou variantu, která vypadá ještě luxusněji a výrazněji.

Hardware a výkon – opět na vrcholu

Jak se dá očekávat u tak renomovaného výrobce, kterým je Sony, najdeme ve stěžejním modelu to nejlepší, co je na trhu k dostání. Konkrétně se jedná o osmijádrový Snapdragon 810 s taktem rovné 2 GHz pro 4 jádra a 1,5 GHz pro zbylou čtveřici. Vše doplňují 3 GB RAM paměti, ze kterých ale po prvním spuštění zbude pouze polovina. O grafickou stránku se stará akcelerátor Adreno 430. Špatně nezní ani informace o interní paměti, která se svými 32 GB zaručuje dostatek místa pro různé aplikace, navíc ji lze rozšířit až o 2 TB pomocí paměťové microSD karty.

IMG_0812

Příjemnou zprávou je také možnost přesouvání některých dat aplikací na SD kartu, aby zbytečně nezabírali prostor v paměti samotného smartrphonu. Nesmíme zapomenout dodat, že máme co dočinění s verzí Androidu 5.1.1 „Lollipop“, které sekunduje poměrně drobná grafická nástavba Xperia UI. Součtem skvělého hardwaru a odladěného softwaru je výsledkem bezproblémový chod bez známek zpomalení či zaseknutí, a to i při velmi náročném používání.

IMG_0825

Avšak velký výkon má i své záporné stránky, především nadměrné zahřívání, které je způsobené Snapdragonem 810. Jiné výrobci, kteří použili tento chipset u svých modelů, věnovali mnoho úsilí otázce chlazení, u Sony se inženýři zaměřili na heat pipe trubice pro odvádění tepla, přesto je zahřívání patrné.  Avšak na druhou stranu, nejde o nic hrozného, jelikož se zahřívá pouze část zad, konkrétně v místě, kde je vyobrazeno logo NFC. Jde o poměrně malou oblast a tak tento neduh výkonnému smartphonu odpouštím.

Displej – nejdeme s davem

Sony nepodlehlo aktuálnímu trendu navyšování rozlišení displeje a zůstalo tak u osvědčeného 5,2palcového Full HD IPS Triluminos displeje, který disponuje velmi bohatou barevnou škálou, sytostí barev, jasem a špičkovými pozorovacími úhly. V zimním období potěší možnost ovládání i přes rukavice, tuto funkci lze aktivovat v nastavení displeje, či relativně slušné ovládání, pokud jsou prsty mokré.

IMG_0828

Nechybí ochrana displeje tvrzeným ochranným sklem, které je navíc temperované, tedy zabraňuje co nejvíce ulpívání otisků prstů a znesnadnění ovládání. Jemnost 428 ppi je i v dnešní době více než dostatečná a pokud nebude uživatel spokojen s továrním podáním barev, lze si barvy přizpůsobit v nastavení. V případě, že je pro vás Full HD málo, doporučuji sáhnout po variantě Premium se 4K displejem.

Baterie a výdrž – zajímavý nepoměr

Sony Xperia Z5 disponuje baterií s kapacitou 2 900 mAh. Tato hodnota se zdá být špatným vtipem, jelikož předchozí Xperia Z3 nabízela o 300 mAh více. I přesto se Sony chlubí dvoudenní výdrží. Pomoci dosáhnout této hodnotě má mimo jiné také již zmiňovaný displej, který je díky nižšímu rozlišení, než je dnes u TOP modelů běžné, tak také sladěností celého systému.

IMG_0818

V praxi počítejte tak se dnem a půl při klasickém užívání. Pokud by hrozilo, že se k nabíječce dostanete až za delší dobu a blíží se kritická úroveň nabití, jsou zde dva úsporné režimy. Ten první upravuje jas, zakazuje vibrace a vypíná data, když telefon aktivně nepoužíváte. Následuje extrémní režim úspory energie nazývaný STAMINA, který změní displej v černobílý a dovolí pouze pár základních funkcí. Avšak na oplátku nabízí razantní prodloužení výdrže.

Zvuk – parodie na BoomSound

Zvuk podávaný stereo-reproduktory Z5 rozhodně neurazí. Prvním plusem jsou již samotné reproduktory, které využívá téměř výhradně pouze HTC. Avšak na jedničku na poli podávání zvuku u smartphonů zdaleka nemá. Při porovnání s modelem One M8 vynikne, že Sony nedosahuje takové hlasitosti, preciznosti podání zvuku, jako právě HTC. Největší rozdíl je však v podání basů, které bohužel v případě Sony jsou prakticky neznatelné.

IMG_0821

Avšak je třeba zmínit, že pro běžné uživatele bude zvukový projev Xperie Z5 více než dostatečný. Příjemně mě překvapil zvukový projev pomocí 3,5mm Jacku, který se naopak řadí mezi špičku na trhu. Je znát, že Sony nezapomnělo na kvality, kterými disponovali slavné přehrávače Wolkmann.

Uživatelské prostředí a funkce – konečně zdařilé?

U starších modelů Sony mi osobně vždy vadilo uživatelské prostředí. Jednoduše jsem si nemohl zvyknout na design a barevné sladění mi přišlo tragické, navíc nešlo upravovat v dostatečné míře. S Xperií Z5 se zažité věci ovšem mění. Kvituji možnost volby vzhledu celého systému, čímž se zvyšuje personalizace pro každého uživatele, aby celé prostředí bylo jeho oku co nejpříjemnější. Sony se drží tradice a tak je celkově nadstavba na dnešní poměry poměrně malá, avšak zdařilá.

src z5

Veškeré pohyby jsou plynulé, nehrozí tak zaseknutí, či snad nutnost resetování. Jak je zvykem u všech Xperií, které mají Android 5.0 a novější, setkáváme se i zde s povedenou notifikační lištou, která obsahuje ty nejdůležitější informace a není ani problém si libovolně volit, co v její rozšířené nabídce naleznete. V menu se pohybujete horizontálně a ikony mají věru povedený design.

src z51

Bezesporu zajímavou funkcí je monitorování, kdy se díváte na displej, což znamená, že displej ztmavne až poté, co zrak odvrátíte. Přesto, že tato funkce není žádnou novinkou a jiní výrobci ji nabízejí již delší dobu, rozhodně potěší.

Fotoaparát – stále je co zlepšovat

Japonský výrobce, který se pyšní výbornými výsledky v oblasti fotoaparátů, se snažil osadit svoji vlajkovou loď tím nejlepším, proto máme tu čest se snímačem G Lens vlastní výroby, který disponuje velmi vysokým rozlišením až 23 MPx. Nechybí také přisvětlovací dioda, která však zklame poměrně slabým výkonem, či softwarová stabilizace SteadyShot. Bohužel tedy nejde o optickou stabilizaci, i když ve výsledku to není takřka poznat. Samotné prostředí fotoaparátu se oproti jiným, starším modelům neliší a je tedy poměrně strohé, ale intuitivní.

IMG_0814

Ostření a focení je bleskurychlé, nechybí také řada režimů, od čistě automatického, který si ve většině případu poradí na výbornou, tak i manuální režim pro fotografy. Výsledné fotografe jsou více než zdařilé, pokud fotíte za dostatečného světla. Barevné podání je věrohodné, avšak Sony stále trochu bojuje s propojením softwaru a hardwaru fotoaparátu, proto se můžeme setkat s drobnou neostrostí na krajích fotek.

Kde mě však Z5 zklamala, je focení za tmy, či šera, kdy je na krajích viditelný digitální šum, který není hoden fotoaparátu vlajkové lodi. Fotíte-li převážně ve dne, nemusíte se obávat, vaše vzpomínky budou uloženy ve špičkové kvalitě. Kde mě naopak Sony jen potěšilo je pořizování záběru. Nejen, že zvládá nahrávání v rozlišení až 4K, nadprůměrné výkony podává i v klasickém Full HD rozlišení a nově i v režimu SlowMotionu, který je v HD rozlišení při 120 fps. Jak bylo již zminěno, je Xperia Z5 osazna softwarovou stabilizací SteadyShot, která pracuje bravurně a udržuje obraz co nejstabilnější.

Multimédia – smysl pro hudbu

Jako první zmiňme velice povedený hudební přehrávač od Sony, který je pravděpodobně tím nejlepším předinstalovaným přehrávačem, se kterým se můžeme v zařízeních setkat. Nechyb zde totiž možnost upravení zvuku funkcí ClearAudio+, která, jak je již z názvu patrné, má zvuk projasnit, aby byl zřetelnější každý tón. Nechybí ani klasický ekvalizér či vizualizace pomocí animací na displeji.

src z52

Stále potěší, že Sony nezanevřelo na klasické FM rádio, i když se to v dnešní době může zdát jako přežitek. Díky více než slušnému výkonu Xperii Z5 nevadí hraní těch nejnáročnějších her z Obchodu Play. Nemusíte se vůbec obávat zasekávání, či zpomalování animací.

src z53

V aplikaci Album, kde si prohlížíte záběry pořízene fotoaparátem nechybí také základní editor fotek, ve kterém lze ořezávat, otáčet, zrcadlit, či přidat rámečky. Nechybí rovněž klasický balíček od Googlu, kde nalezneme další hudební přehrávač, cloudové úložiště Drive, Gmail, YouTube a další.

Telefonní funkce a zprávy

Aplikace Telefon je čistá, přehledná a intuitivní, nechybí možnost importů kontaktů z karty SIM, či Googlu. příjemnou vlastností je spojení vícero stejných kontaktů na různých místech do jednoho pro ještě lepší přehlednost. Vedle klasického číselníků se nachází záložka oblíbených kontaktů, které se seřazují podle četnosti volání s daným kontaktem. Lze tvořit také skupiny, například si seskupit kolegy v práci, škole, či rodinu a dále rozšiřovat dané skupiny různým vyzváněcím tónem.

src z54

Nechybí také propojení se sociálními sítěmi u kontaktů, u kterých je číslo synchronizováno automaticky či manuálně. Ani v aplikaci pro zasílání zpráv jsem se nesetkal s problémem. Provedení je opět čistě a psaní na klávesnici je i na výšku bezproblémové a jen zřídkakdy se stane, že se uklepnete. Lze nastavovat jak její vzhled, přidat symboly či psát tahem.

Závěr

Sony Xperia Z5 je bezesporu špičkovým smartphonem a po právu se pasuje na vlajkovou loď tohoto japonského výrobce. Ovšem najdou se tací, kteří vytknou absenci určité speciální funkce, která by ji odlišovala, například od menšího a chudšího modelu Xperia Z5 Compact. Potěší přítomnost stupně odolnosti dle certifikace IP68, zajišťující prachu a voděodolnost až do hloubky jeden metr po dobu jedné hodiny, kvalitní fotoaparát, povedené prostředí a špičková odladěnost softwaru.

IMG_0817

Otázkou tedy zůstává, jestli se majitelům Xperie Z3+ vyplatí přejít na nový model, který lze na Alza.cz pořídit za 19 tisíc korun, když nabízí pouze minimum změn. Pouze čas ukáže, jestli je Xperia Z5 po tragicky zrušeném modelu Xperia Z4 tou pravou vlajkovou lodí roku 2015-2016.

Graf ceny produktu Sony Xperia Z5 poskytuje server Heureka.cz

Další fotografie naleznete v naši Galerii

Hodnocení

Displej – 8/10

Vzhled – 8/10

Zpracování – 8/10

Výkon – 9/10

Fotoaparát – 8/10

Výdrž baterie – 6/10

Celkem – 88%

Tagy Android Recenze Sony Technologie Xperia