fotka redaktora RecenzeSmartphonyStarší článek

RECENZE: SONY XPERIA Z5 PREMIUM: JAPONSKÝ 4K MAJESTÁT

Redakce26.2.2016 - 0:05 RecenzeSmartphonyStarší článek

Jednou z předností japonského Sony je schopnost zaujmout trh. Žádný z představených telefonů této značky není vyložený propadák, spíše naopak. Platí tohle pravidlo i pro zařízení Sony Xperia Z5 Premium, které jako vůbec první v historii přichází na trh se 4K displejem? To se dozvíte níže v naší recenzi.

sony-xperia-z5-premium-4k-screen

Design a konstrukce – větší a klasický

Sony málokdy hazarduje se vzhledem zařízení. A tento fakt se podepsal i na Xperii Z5 Premium, jelikož je na telefonu viditelný klasický Omni-Balance design. Telefon je dostupný hned v několika barevných variantách, a to ve zlaté, chromové a černé. Jediným oživením vzhledu telefonu jsou jakoby „odříznuté“ rohy, které mají jinou barvu, než zbytek těla. Nejsem si však zcela jist, zda tento designový prvek telefonu pomohl nebo naopak uškodil.

DSC_0084Další fotografie naleznete v naši Galerii

Rozměry telefonu se zastavily na hodnotách  154,4 x 76 x 7,8 mm, přičemž váha telefonu pak činí 181 gramů. Tyto velké rozměry má na svědomí 5,5 palcový 4K displej, jenž vévodí přední straně. Nutno podotknout, že kdyby Sony chtělo, mohly být rozměry smartphonu určitě menší, jelikož prostor pod i nad displejem by rozhodně „liposukci“ snesl. Hrany zařízení jsou velmi ostré, což rozhodně při daných rozměrech není komfortní.

DSC_0080

Na spodní i horní hraně se nachází výřezy pro stereo-reproduktory. Dále na vrchní hraně displeje můžeme najít čočku předního 5 MPx fotoaparátu, notifikační LED diodu a samozřejmě logo výrobce. Ochranu displeje pak zajišťuje bezpečnostní sklo Gorilla Glass, díky kterému telefon spadá do třídy krytí IP-65 a IP-68, z čehož plyne, že telefon je prachuodolný a můžete jej na 30 minut potopit až do hloubky 1,5 metru.


Zadní strana Xperie Z5 Premium se od klasické Z5 liší zrcadlovým povrchem zad. Žádné prohnutí telefonu spatřit nemůžeme, záda jsou příkladově plochá. To způsobuje, že telefon se trochu obtížněji zdvedá ze stolu a díky lesklému materiálu i nepříjemně klouže. Dalším problémem je riziko poničení čočky hlavního 23 MPx fotoaparátu, která své místo nalezla v levém horním rohu. Fotoaparát samozřejmě doplňuje přisvětlovací LED dioda.  Aby byl výčet kompletní, musím uvést, že se zde nachází samozřejmě logo Xperia.

DSC_0101

Přejděme nyní k hranám telefonu – napravo umístilo Sony hned trojici tlačítek, a sice tlačítko pro spuštění displeje, regulaci hlasitosti zvuku a spoušť fotoaparátu. Pro doplnění nutno uvést, že v tlačítku pro zapnutí displeje se skrývá snímač otisků prstů. Samotné rozložení zmíněných prvků mi přijde poněkud nešťastné, hlavně pak tlačítko pro regulaci zvuků je umístěno nepohodlně, z čehož plyne, že budete muset přehmatávat. Na druhé z delších stran si našel své místo hybridní slot pro nanoSIM a microSD kartu. Z vrchu budete moci připojit sluchátka do 3,5 mm Jacku, zespodu pak nabíjet pomocí microUSB slotu.

Hardware a výkon – opět bez kompromisů

Sony Xperia Z5 Premium přebrala mnoho vlastností od své odlehčené verze, klasické Xperie Z5 (recenze). V útrobách tiká procesor Snapdragon 810, tedy 64bitový osmijádrový chipset s jádry 4×2,0 GHz a 4×1,5 GHz, který spolupracuje s 3 GB operační pamětí RAM. O grafiku se stará akcelerátor Adreno 430. Tyto prvky jsou u většiny vlajkových lodí standardem a díky tomu  poskytuje telefon dostatek výkonu, proto se s problémy v podstatě nemůžete setkat, a to i když budete natáčet nebo přehrávat 4K videa, která má telefon v malíčku. Spokojenost bude panovat i při náročném multitaskingu, kdy přechod mezi aplikacemi je zcela plynulý. V průběhu testování se telefon nijak nepřehříval, což se často stávalo u testované Xperie Z5.

DSC_0116

Interní paměť telefonu činí 32 GB, což je relativně málo, zvlášť pokud budete natáčet 4K videa. Android v případě tohoto telefonu zabírá zhruba 10 GB, čili vám zbude pouze 20 GB. Pokud tedy dojde k situaci, že vaše interní paměť bude plná, můžete použít paměťovou kartu a to až o velikosti 200 GB. Využít můžete i možnosti připojit externí paměťové zařízení pomocí microUSB portu.
Ještě se chvíli pozastavme u snímače otisků prstů. Snímač dokázal velmi dobře reagovat na dotek, ale rozpoznání už stoprocentní nebylo. Doufejme tedy, že se jedná o chybu softwaru, kterou společnost opraví aktualizací. Dalším mínusem je nutnost stlačení tlačítka pro odemknutí, teprve potom lze sejmout otisk. Registrovat lze až 5 otisků,  a to například kvůli různým uživatelským účtům.

Displej – (ne)potřebné 4K?

Displej, hlavní chlouba telefonu, chtělo by se říci. Na první pohled určitě ano, jelikož jejo specifikace zní až neuvěřitelně. Velikost IPS panelu činí 5,5 palce, rozlišení nabývá hodnot 2 160 x 3 840px, tedy QHD a v neposlední řadě jemnost pixelů 804 ppi. A to jsou bezkonkurenční hodnoty, se kterými však přichází všetečná otázka – Má to smysl? Samotné Sony muselo uznat, že ve většině případů vůbec. Vyšší rozlišení využívá jen hrstka multimediálních aplikací nebo virtuální realita, ve které má toto rozlišení opravdu význam. Tím však výčet použitelnosti končí. Při běžných činnostech pracuje „pouze“ ve Full HD rovině. 4K je tedy spíše marketingovým lákadlem, nutno však uznat, že silným.

DSC_0178

Jak je to tedy s předvedenými výkony? Sony Xperia Z5 Premium nabídne uživateli naprosto věrohodné barvy, skvělé pozorovací úhly a bezkonkurenční podání černé a bílé. Pochválit musím čitelnost na přímém slunci i automatickou regulaci jasu. Sony navíc obraz vylepšuje technologií X-Reality for mobile, která vylepšuje fotografie. Dostupný je i režim rukavice, který snad není potřeba rozebírat. Displej je tedy opravdovou špičkou trhu.

Baterie – pokud chcete, tak 2 dny

3 450 mAh – kapacitaa, s kterou Xperia Z5 vstupuje do nelítostného boje s konkurencí. Samotná kapacita se jeví jako poměrně vysoká, jenže při velikosti displeje a technologii 4K se může stát, že o energii rychle a snadno přijdete. Díky větším rozměrům zařízení by i kapacita baterie mohla být trochu vyšší. Na štěstí nic není tak zlé, jak se zprvu zdá. Pokud nebudete na telefonu v jednom kuse, tak vydrží váš smartphone s obrovským přehledem den bez kabelu. A jste velicí šetřílkové, tak klidně i dny dva.

DSC_0088

Pokud chcete snížit spotřebu energie na minimum, pak můžete využít režimu STAMINA a STAMINA Ultra. K dispozici je u možnost nastavit zapnutí a vypnutí Wi-Fi podle lokace, kde se nacházíte.

Zvuk – těsně pod vrcholem

Když se u nás v redakci na testu objevila klasická Xperia Z5, příliš jsme s kvalitou zvuku spokojeni nebyli. Svoje hodnocení začnu podobně jako v předešlé recenzi – Xperia Z5 Premium disponuje stereo-reproduktory, což už je samo o sobě velké plus, kterým Sony poráží nejméně polovinu trhu. Hlasitost reproduktorů je dle mého názoru více než dostatečná. Co se samotného hudebního projevu týče, zapomeňme momentálně na HTC a BoomSound, kterému se nikdo zřejmě nevyrovná. Sony si bez problému poradí se všemi skladbami. Ale prostor pro zlepšení tu je, například na basách, které by šli podat lépe. Samozřejmě nechybí mnoho funkcí na vylepšení hudby jako například Digital Sound Enhancement Engine, ClearAudio+,  High-res audio i klasický ekvalizér.

DSC_0087

Pro sluchátka je nám k dispozici 3,5 mm Jack slot. Ten se řadí ke špičce na trhu, jelikož Sony zkrátka neustále těží ze svého Walkmanna. V kombinaci s kvalitnějšími sluchátky můžete dosáhnout velice zajímavých výsledků a poslech hudby se stane zážitkem. I tady samozřejmě platí, že si zvuk můžete upravit.

Uživatelské prostředí – staré, ale hezké

Uživatelské prostředí u Sony Xperie Z5 Premium je nachlup stejné jako u menší sestřičky Xperie Z5. V telefonu běží Android 5.1 „Lollipop“ s nástavbou TimeScape. Narazíte tedy na notoricky známé prostředí s jednoduchým ovládáním, těšit se můžete na několik aplikací, respektive miniaplikací, přímo od japonského giganta, které se stanou součástí každodenního života. Během testování jsem narazil na funkce, se kterými se mnozí uživatelé setkají možná prvně– uživatelské účty, hlasové ovládání pro nevidomé, zvednutí hovoru pouhým přiložením k uchu, respektive jeho odmítnutí zatřesením.

sonyxperiascr

K obrazu svému si můžete upravit notifikační lištu, libovolně měnit tapety či schémata či stahovat aplikace z Obchodu Play. Pro některé uživatele může být překvapením přítomnost obchodu, jehož obsah spravuje sama společnost Sony.

sonyxperiascr1

Zabezpečení systému je na velmi vysoké úrovni. Teď nemám na mysli odemykání obrazovky či zapínaní telefonu. Sony Xperia Z5 Premium disponuje totiž funkcí myXperia, díky které budete moci při ztrátě nebo odcizení zařízení na dálku vyhledat, zablokovat jej nebo vymazat soukromá data.

Fotoaparát – téměř profesionál

Rozlišení primárního fotoaparátu činí 23 MPx. Snímač je vybaven 24mm objektivem G Lens se světelností f/2.0, což si ostatně můžete přečíst i na zadní straně telefonu. Optická stabilizace je nahrazena softwarovou. Rychlost focení i ostření je bleskurychlá. S přiblížením pomůže digitální osminásobný zoom. Fotoaparátu navíc spolupracuje s dvoutónovou přisvětlovací LED diodou.

DSC_0119

Není všechno zlato, co se třpytí. Rozlišení 23 MPx dosáhnete jenom při poměru stran 4:3. Jakmile použijete širokoúhlý obraz, hned nějaké ty pixely ztrácíte. Barva fotografií jsou velmi věrohodné a odpovídají realitě. Na problémy narazíte při focení za špatných světelných podmínek, respektive v noci. Šum se sice nezapře, ale výsledná kvalita těchto fotografií je uspokojivá.
Využít můžete několika režimů. Defaultně je nastaven inteligentní automatický režim, k dispozici však je i režim panoramatický, sport a další.

I u natáčení videa máte několik možností. Nejvíce vás však bude zajímat rozlišení. Máte na výběr ze 4K, Full HD a klasického HD. Pokud chcete nechat vyniknout detaily, zvolíte 4K. Natáčet lze i zpomalené záběry.

Multimédia – povedená zábava

Sony se snaží přizpůsobit své vlastní aplikace především uživatelům. Jejich ovládání není tedy nijak zapeklité a je hlavně zábavné, lze-li to tak „říci“. Alfou a omegou je bezesporu hudební přehrávač Walkman, jež nemá více méně konkurenci. Jeho prostředí je příjemné pro oči, navíc přehledné a nenamáhavé. Ze skladeb lze vytvářet seznamy stop, přesouvat je do složek a podobně. Hudba lze vylepšit několika funkcemi, o kterých již padla zmínka. Pokud chcete vyzkoušet něco netradičního, využijte služeb vizualizéru. Nicméně tahle možnost je jen pro zábavu, praktické využití byste hledali marně.

sonyxperiascr2

Aplikace Walkman je doplněna dalšími funkcemi přímo od Sony – Album a Video. Moderním trendem doby jsou fitness aplikace a ani Sony nechce být nijak pozadu. V telefonu je předinstalována aplikace Lifelog, která sleduje nespočet vašich aktivit, které provedete s telefonem během dne. Kromě zmíněných aplikací naleznete v menu také Google balíček, který zahrnuje Gmail, Chrome, Drive, YouTube a další.

Telefonní funkce a zprávy

Aplikace pro telefonování a psaní SMS zpráv ničím nevybočují z řady. Povedená, čistá grafika, intuitativnost, jednoduchá obsluha, to jsou jejich přednosti. Chybět nesmí ani synchronizace nejrůznějších účtů a telefonního seznamu. Lze vytvářet skupiny kontaktů a ke každému z kontaktů jde přidat mnoho polí, které přidávají informace.

sonyxperiascr3

Nejen při psaní zpráv, ale i u ostatních aplikací využijete možnost psaní jedním tahem, s kterým se u konkurence často nesetkáte. Jediným problémem používání aplikace Zprávy jsou rozměry telefonu, které lehce brání pohodlnému psaní.

Závěr

Sony Xperia Z5 Premium je bezesporu jedním z nejlepších smartphonů, které jsou dnes k mání. Kvalitní jsou opravdu všechny komponenty, ať už displej, fotoaparát, baterie nebo samotný procesor. Zařízení neztrácí ani co se operačního systému týče, ačkoli stále běží na Androidu 5.1 „Lollipop“.  Bonusovými vlastnostmi jsou vodě a prachu odolnost, snímač otisků prstů, NFC, ale především ojedinělé rozlišení displeje 4K. Právě ono 4K je největší předností a zároveň největší slabinou přístroje.

DSC_0113

Vraťme se ke konstrukci. Vyhotovení celého těla se zdá být maximálně precizním. Problém bych viděl spíš v samotném tvaru telefonu, který připomíná kvádr, a to včetně ostrých, rovných hran. Díky tomuro neduhu se výrazně snižuje komfort při používání telefonu. A pak je tu cena, která startuje poměrně vysoko – na Alza.cz pořídíte Xperii Z5 Premium za 22 200 Kč. Pokud však i tuhle překážku překonáte, získáte věrného spolupracovníka, na kterého bude spolehnutí za všech okolností.

Graf ceny produktu Sony Xperia Z5 Premium poskytuje server Heureka.cz

Další fotografie naleznete v naši Galerii

Hodnocení

Displej – 9/10

Vzhled – 9/10

Zpracování – 9/10

Výkon – 9/10

Fotoaparát – 9/10

Výdrž baterie – 8/10

Celkem – 95%

Tagy 4K Android Recenze Sony Technologie Xperia