fotka redaktora RecenzeSmartphonyStarší článek

RECENZE: SONY XPERIA M4 AQUA: KRASAVEC DO NEPOHODY

Michal Tymon6.9.2015 - 11:15 RecenzeSmartphonyStarší článek

Před nějakou dobou nám do redakce dorazil model Xperia M4 Aqua od japonského výrobce Sony. Má tento telefon střední třídy co nabídnout?A čím zaujme nejednoho zákazníka? To vše a ještě více se dozvíte v následující recenzi.

sony-xperia-m4-aqua-e2303-bila_ien219047

Design a konstrukce – okoukané ale funkční

Společnost Sony se s designem u svých chytrých telefonů drží na uzdě, a to je dobře. Funkční, čistý a krásný design používá u téměř všech modelů, přičemž se dopouští jen minimálních změn. Nejinak je tomu i u modelu Xperia M4 Aqua, který v bílé variantě vypadá opravdu skvostně a elegantně. Telefon nabízí podobný design jako nejnovější TOP modely, nicméně s materiály už je to horší. To co se tváří jako hliníková lišta okolo, je ve skutečnosti plast a také „skleněná“ záda jsou pouhým plastem. Přístroj váží 136 gramů a jeho rozměry jsou 145,5 x 72,6 x 7,3 mm. Telefon se díky své tloušťce skvěle drží, pohodlně ovládá a díky bílé barvě na něm nejsou tolik vidět otisky prstů, i přes lesklou podobu zadní strany.

DSC_0033Další fotografie naleznete v naši Galerii

Přední straně dominuje displej o velikosti 5 palců, nad kterým nalezneme logo výrobce, jeden ze třech reproduktorů, notifikační LED diodu, senzory a přední kamerku. Pod displejem nalezneme druhý reproduktor, jinak je spodní čast prázdná a tři typická tlačítka pro Android zařízení jsou zde pouze v softwarové podobě, která však malinko ubírají místo z displeje. Všechny ovládací prvky se nám přesunuly na pravou stranu, takže telefon je maximálně pohodlný při ovládání jednou rukou. Na pravé straně nalezneme tlačítko power, kolébkové tlačítko pro ovládání hlasitosti, hardwarové tlačítko fotoaparátu a slot pro nanoSIM kartu. Na levé straně najdeme pouze slot pro microSD kartu a microUSB konektor pro napájení.

DSC_0014

Na horní straně zaujimá své místo 3,5 mm Jack konektor a zespoda telefonu najdeme třetí reproduktor a otvor mikrofonu. Na plastových zádech uprostřed dominuje logo výrobce a u dolního okraje je již typicky k  vidění označení Xperia. V levém horním rohu potom nalezneme čočku fotoaparátu, která je zcela zapuštěná do těla telefonu.

DSC_0055

Celková zpracování a konstrukce je na jedničku, jelikož vše pěkně lícuje a nikde nic nevrže. Pochvalu si telefon zaslouží i za certifikaci IP65 a IP68, které z tohoto kousku dělají prachu a voděodolného společníka pro každodenní využití. Telefon odolá vodě i v 1,5 metrové hloubce po dobu 30 minut.

Hardware a výkon – výkon na úkor tepla

Srdcem telefonu je osmijádrový procesor společnosti Qualcomm, tedy Snapdragon 615 v kombinaci s grafickým čipem Adreno 405. Čtyři jádra procesoru jsou taktována na frekvenci 1,5 GHz a druhá čtveřice jader na frekvenci 1 GHz. Díky tomuto procesoru je telefon velice svižný a práce s ním je naprosto plynulá a rychlá.

DSC_0034

Samozřejmostí je pokročilý multitasking, kdy se nezpomalí ani při 40 spuštěných aplíkacích. Samozřejmostí je i hraní náročných 3D her, kdy se můžete hravě stát závodníkem v Real Racing 3 či Asphalt 8. Daní za tento vysoký výkon a tenkou konstrukci je zahřívání mobilu až do okamžiku, kdy už je značně nepříjemné telefon držet v ruce. Xperia dále nabízí 2 GB operační paměť, zároveň ale podprůměrné vnitřní úložiště o velikosti 8 GB, které je v dnešní době nedostačující.

DSC_0042

Samozřejmě je možno rozšířit paměť pomocí microSD karet o dalších 128 GB. Z těch základních 8 GB je dostupných pouze 2,6 GB, samotný systém si veme rovné 4 GB. M4 Aqua při testu v AnTuTu Benchmarku dosáhla 30 948 bodů.

Displej – HD bude muset stačit

Telefonu vévodí 5 palcový displej s rozlišením 720 x 1280 pixelů, tedy v HD kvalitě. Displej nabízí IPS technologii, která zajišťuje ostrý obraz za každých okolností, ale také neuvěřitelně ostré a syté barvy. Jemnost displeje činí 320 pixelů na palec a zahlédnout rastr při normálním použití je zcela nemožné.

DSC_0050

Pozorovací úhly jsou výborné a čitelnost na přímém slunci je taktéž skvělá, čemuž napomáhá i automatická regulace jasu displeje. Diplej také zachytí až 9 dotyků najednou.

Baterie – nezkrotný vytrvalec

Pod zadním neodnímatelným krytem telefonu bychom našli nevyměnitelnou baterii s kapacitou 2 400 mAh, což na první dojem nevyvolá žádné ovace, ale na druhý dojem dokáže opravdu mile překvapit. Baterie úplně bez problémů vydrží i dva dny při běžném použití, což u většiny dnešních modelů není zvykem. Ne jinak je tomu u náročného hraní a „ždímání“ telefonu, jelikož se vám mobil dožije beze strachu večera.

DSC_0038

Ani u této Xperie nechybí úsporný režim zvaný STAMINA, který ukončí aplikace běžící na pozadí, omezí výkon telefonu a maximalizuje výdrž baterie. Režim STAMINA dokáže prodloužit výdrž baterie o necelou polovinu, z 3 dnů a 20 hodin na 6 dnů a 6 hodin. Potom je v záloze také Ultra STAMINA, který však ponechá aktivní pouze základní funkce telefonu, nicméně prodlouží výdrž až na 15 dnů v pohotovostním režimu. Nabití baterie, z 1 % na 100%, proběhlo za 2 hodiny a 18 minut.

Zvuk – žádné profesionální studio

M4 Aqua disponuje dvojicí reproduktorů na přední straně a jedním reproduktorem zespod telefonu. Kvalita je dobrá a co se týče hlasitosti, tak nejhlasitější reproduktor mi přišel jenom ten nad displejem. Na domácí poslech hudby a zhlédnutí filmu je to však dostačující a ostudu si rozhodně neuděláte.

DSC_0026

Výstup do sluchátek je o poznání lepší, nicméně jsme telefon dostali bez sluchátek a proto je nutnost vlastnit svá sluchátka. Potěší také možnost bohatého nastavení zvuku, přičemž oceníte funkci ClearAudio+, která nastavení skvěle optimalizuje. Zvuk lze nastavit také do podoby koncertního sálu, studia či klubu a potěší také obsáhlé nastavení ekvalizéru.

Uživatelské prostředí – moderní a svěží

Telefon běží na Androidu ve verzi 5.0 „Lollipop“ s grafickou nádstavbou přímo od výrobce, tedy Xperia UI. Systém vypadá čistě a moderně, ale zaujme nejednu generaci uživatelů. Systém je velmi dobře odladěn a je naprosto intuitivní. Změny oproti čistému Androidu jsou patrné již na první pohled.

xperia src

Byl upraven vzhled ikon, zamykací obrazovky a samotného menu aplikací. Vzhled ale není vše a proto došlo k úpravě i v oblasti nastavení. Potěší možnost určité přizpůsobení dle gusta, například pomocí barevných schémat, které sladí celý telefon do jednoho barevného provedení včetně aplikací, tapet ,zamykací a domovské obrazovky.

xperia src2

Novinkou jsou takzvané miniaplikace, které se zobrazí do malých vyskakovacích oken a lze je používat společně například s prohlížečem. V mini aplikacích naleznete časovač, kalkulačku, kalendář a další.

Fotoaparát – očekávání pokořena

Přístroj je osazen 13 MPx fotoaparátem, který dělá, jak jsme u Sony již zvyklí, skvělé fotografie. K výborné kvalitě fotografií přispívá i technologie v senzoru fotoaparátu zvaná Exmor RS, která vykreslí skvělé detaily na šedých a tmavých fotkách. Hlavní fotoaparát se taky může pochlubit HDR funkcí, která dokonale vykreslí fotografii proti silnému slunci, nebo jinému světlému podkladu.

DSC_0039

Nejen vášnivé fotografy potěší i pestré nastavení u fotografií i videí, jako je detekce úsměvu, samospoušt, přidání souřadnic k fotografii a podobně. M4 Aqua zaujme i výčtem režimů fotoaparátu, jako jsou Panorama, Sound photo, Super auto, Více fotoaparátů a jiné, přičemž režim Super auto automaticky rozpozná až 52 scenérií a u každé nastaví optimální nastavení.

DSC_0014

Přední kamerka nabízí rozlišení 5 MPx a bohatě vystačí na videohovory nebo dnes tolik oblíbená „selfíčka“. I přední kamerka má automatické rozpoznávání scén, takže opět bude nastavení optimální, navíc díky 22 mm čočce kamerky zachytíte širší obraz, tudíž více přátel při skupinové fotografii.

Multimédia – bohatá základní výbava

Telefon běží na Androidu 5.0 „Lollipop“ a co se týče předinstalovaných aplikací, tak zde samozřejmě nalezneme celé portfólio společnosti Google a také pár aplikací přímo od výrobce. Nicméně musím podotknout, že jich je o něco méně než u značky Samsung a jsou celkem přínosné, narozdíl od Samsungu, jemuž jsou vytýkány balastní a otravné aplikace, které musíte jednotlivě a pracně zakázat v nastavení.

xperia src3

Sony do nejednoho modelu přidala například aplikaci What’s new, která nabízí novinky ze světa hudby, aplikací a her. Další příjemnou aplikací byla TrackID, která pomáhá s rozpoznáváním hudby, jedná se o povedenou „kopii“ aplikace Shazam. V mobilu byl také nainstalován antivirová ochrana od AVG a také jednoduchý File commander. Pro práci s tabulkami, texty či prezentacemi se hodí i kancelářská aplikace OfficeSuite 8.

xperia src4

Cestovatele potěší i navigace Wisepilot for XPERIA. Nechybí zde ani poznámky Evernote a Movie Creator. Telefon je tedy skvěle připraven pro start a počáteční fungování, navíc díky Obchodu Play máte téměř neomezený výběr pro stažení dalších, život usnadňujících aplikací.

Telefonní funkce a zprávy – jednoduché a intuitivní ovládání

I v oblasti hovorů a zpráv jsme se dočkali velkých změn, zejména v oblasti designu. Vše je jemné, decentní a nenáročné na ovládání, ostatně jako celý telefon. Největším plusem je právě ona přehlednost, kterou oceníte například při projíždění kontaktů, zpráv atd. Kontakty si můžete rozdělit do několika skupin.

xperia src1

Aplikace pro SMS zprávy je přehledná a ladí s celým konceptem uživatelského prostředí. Velkou pochvalu si zaslouží klávesnice, která je příjemná i pro dlouhé texty.

Závěr

Xperia M4 Aqua je telefon, který snadno přehlédnete v nabídce chytrých telefonů od Sony a dojmy z ní mohou být na první pohled rozporuplné. Co se týče designu, tak si mne telefon jednoznačně získal a je dobře, že se výrobce drží zajetého návrhu jen s malými obměnami. Také kvalita zpracování je na jedničku, ale s použitými materiály je to již horší. De facto se jedná o plastový telefon, nicméně na první pohled to nikdo nepozná a vypadá opravdu decentně. Velikost M4 Aqua je tak akorát, skvěle se drží v ruce a velikost displeje 5 palců mi naprosto vyhovuje, jelikož ho lze ještě dobře ovládat jednou rukou.

DSC_0020

Díky použitému plastu je telefon také velmi lehký a nemusíte se tedy bát o své kapsy. Osmijádrový procesor dává tomuto kousku neskutečný výkon, velice zamrzí přehřívání přístroje, které začne po pár minutách zatížení procesoru. Displej má skvělé barvy i pozorovací úhly. Fotoaparát je hlavní předností tohoto telefonu a může hravě konkurovat i modelům z vyšší střední třídy. Uživatelskému prostředí není co vytknout a je vidět, že si Sony s odladěností a designem prostředí opravdu vyhrálo. Velkým plusem telefonu jsou také zmíněné certifikace proti prachu a vodě. Tento telefon s cenou okolo 7 500 korun má rozhodně co nabídnout a své místo na trhu si rozhodně zaslouží.

 Graf ceny produktu Sony Xperia M4 Aqua poskytuje server Heureka.cz

Další fotografie naleznete v naši Galerii

Hodnocení

Displej – 7/10

Vzhled – 8/10

Zpracování – 8/10

Výkon – 9/10

Fotoaparát – 8/10

Celkem – 90%

 

 

 

Tagy Android Recenze Sony Xperia