fotka redaktora RecenzeSmartphonyStarší článek

RECENZE: SONY XPERIA E4: MÍRNÉ INOVACE

Redakce19.5.2015 - 11:45 RecenzeSmartphonyStarší článek

Sony nedávno uvedlo nástupce svého úspěšného low-endového modelu Xperia  E3 – tedy Xperii E4. Jaké změny nová generace přináší, se dozvíte v této recenzi.

xperia-e4-black-1240x840-d0faefa5829c75fae5a46e3ff1342e42 

Úvod

Sony je dobře známé tím, že si na designu svých telefonů dává záležet, ale u Xperie E4 to však vypadá, jako by v Sony zapomněli na svoji dobrou vlastnost a výsledek na první pohled působí přinejmenším poněkud netradičně. Ani hardwarově se nejedná o žádný zázrak, ovšem Xperia E4 je koncipována jako telefon spadající do kategorie low-endů, což nejen splňuje beze zbytku, ale ještě se drápe na příčky nižší střední třídy.

IMG_6571Další fotografie naleznete v naši Galerii

Uvnitř najdeme čtyřjádrový procesor MediaTek 6582 s taktem 1,3 GHz na jedno jádro v kombinaci s grafickým čipem ARM Mali 400-MP. Uživatel pak má k dispozici 1 GB RAM paměti a 5,2 GB (z celkových 8 GB) interní paměti, kterou lze rozšířit paměťovou microSD kartou o kapacitě až 32 GB. Fotoaparát má rozlišení 5 MPx, přední kamerka pro videohovory pak 2 MPx. Displej má úhlopříčku rovných 5 palců a staví na zastaralé technologii TFT. Přestože neforemný zadní kryt je odnímatelný, baterie s kapacitou 2300 mAh není uživatelsky výměnná.

Design a konstrukce – pořádný cvalík

Jak už jsme naznačovali, po designové stránce se Xperia E4 moc nepovedla, hlavně kvůli zadnímu krytu, který celý telefon zvětšuje a ze všech stran mu přidává zbytečné milimetry navíc. Kromě toho také vypadá, že patří k úplně jinému telefonu a to nejen na pohled – při sebemenším tlaku se prohýbá, vrže a hrozí prasknutí.

IMG_6569

Jeho snad jediná dobrá vlastnost je, že se díky němu telefon opravdu dobře drží v ruce, což byl nejspíš také hlavní účel, ovšem díky rozšířenému rámečku je tak opět o něco těžší ovládat telefon jednou rukou. Abychom však jenom nekritizovali, nebýt tohoto nepovedeného krytu, vypadala by Xperia E4 velmi dobře a při bližším ohledání zjistíme, že ač je vše vyrobeno z plastu, je konstrukce velmi robustní a jediné co vrže, je tak skutečně pouze zadní kryt, který se tak stává kamenem úrazu celé designové stránky nové Xperie.

IMG_6560

Papírové rozměry telefonu činí 137 x 75 x 10,5 mm a jak už jsme u Xperií zvyklí, na pravém boku najdeme tlačítko On/Off a ovladače pro regulaci hlasitosti. Levá strana je až na microUSB konektor pro nabíjení prázdná. Na horní straně pak najdeme 3,5mm Jack pro sluchátka, zatímco na spodní je umístěn mikrofon. Na zádech telefonu je pak klasicky bílé logo Xperia a vcelku hlasitý reproduktor.

Hardware a výkon – inteligentní řešení

Sony tentokrát netradičně použilo procesor od MediaTeku, konkrétně chipset MediaTek 6582 – 4×1,3GHz, namísto některého z procesorů řady Qualcomm Snapdragon, pravděpodobně proto, aby mohlo zákazníkům nabídnout solidní výkon za co nejnižší cenu. Ten v kombinaci s grafikou Mali 400-MP získal v AnTuTu benchmarku skóre 18875, což je výkon zcela odpovídající procesoru v loňské Xperii E3.

IMG_6561

Povšimněte si, že Xperia E3 měla procesor Qualcomm Snapdragon 400, což je dražší ekvivalent MediaTeku 6582 použitého v Xperii E4, a se svými 1,2GHz na každém jádře dosáhla v AnTuTu skóre přes 17500 bodů, zatímco Xperia E4 dosáhla s čínským MediaTekem s 1,3GHz na jádro skóre necelých 19000 bodů, z čehož můžeme usoudit, že je použitý MediaTek přinejmenším stejně dobře vyladěný jako Snapdragon 400 od Qualcommu, takže jakékoli předsudky vůči levným čínským procesorům jdou v tuto chvíli stranou – je evidentní, že tohle byl od Sony dobrý tah pro stlačení konečné ceny na minimum dokonce s mírným vylepšením výkonu.

IMG_6576

Dále v telefonu najdeme 8 GB interní paměti, z nichž je reálně uživatelsky dostupných něco přes 5 GB s možností dalšího rozšíření pomocí microSD paměťové karty s kapacitou do 32 GB. Aplikace mají papírově k dispozici 1 GB RAM, avšak už po prvním startu si pro sebe systém zabere skoro polovinu a vy se tak neobejdete bez občasného pročištění operační paměti.

Displej – nečekaný propadák

Sony v rámci snižování ceny opustilo technologii IPS použitou například i v Xperii E3 a vrátilo se zpět k poněkud zastaralému TFT panelu, což sice splnilo prvotní účel a opravdu snížilo cenu, ale myslím, že každý kdo měl v praxi možnost si obě technologie vyzkoušet a porovnat, by si raději připlatil pár stovek za lepší displej.

IMG_6568

Na displeji s technologií IPS u Xperie E3  bylo při maximálním jasu vidět i v létě za přímého slunečního světla, což se o TFT panelu použitém v Xperii E4 říct rozhodně nedá. Co se týče papírových parametrů, displej má úhlopříčku 5 palců, rozlišení 960 x 540px a jemnost činí 220ppi.

Baterie – mírná kompenzace

Baterie použitá v Xperii E4 má kapacitu 2300 mAh, což sice na první pohled nepůsobí jako nijak oslnivá hodnota, ovšem pro hardware jakým Xperia E4 disponuje je to víc než dost a není tak problém vydržet s nenáročným používáním bez častého používání internetu a GPS více než dva dny na jedno nabití, při použití Stamina módu se dá bez problému dostat i na plné tři dny.

IMG_6577

Za předpokladu, že telefon používáte k prohlížení internetu, navigaci, nebo rádi hrajete hry, budete dobíjet tradičně každý den, ovšem vždy by vám k večeru měla zbývat více než čtvrtina kapacity. Co se týče doby potřebné k nabití z 5% na 100%, s použitím přibalené nabíječky tento proces trval zhruba dvě a půl hodiny, což je velmi uspokojivé.

Zvuk – slušný gentleman

Tady není sice co Xperii vytýkat, ale ani chválit, jde prostě o klasický reproduktor, který najdete i v mnoha dražších telefonech než je Xperia E4. Jednoduše ničím neurazí, ale na častější poslech hudby příliš vhodný není.

IMG_6562

Pokud se na zvuk soustředíme, neujde nám už klasicky o poznání horší vykreslování hlubokých tónů v porovnání s těmi vyššími, jako vždy se však nejedná o nic zásadního a nikdo si pravděpodobně nebude mít na co stěžovat, vždyť nakonec kdo by chtěl poslouchat hudbu z reproduktoru smartphonu?

Uživatelské prostředí – typické Sony

Sony Xperia E4 disponuje operačním systémem Android ve verzi 4.4.4 „KitKat“ obohaceným o nadstavbu Xperia UI, která mimo jiné přináší hlavně množství vlastních aplikací, některé jako náhradu pro ty z čistého Androidu, jiné spíše jako bonus od Sony pro uživatele.

screenshoty sony

Po designové stránce je prostředí Xperia UI velmi podobné čistému Androidu, nijak ho nepřekonává a zachovává původní filozofii – plochy se zástupci a widgety a s docky se čtyřmi volitelnými aplikacemi a seznamem všech nainstalovaných aplikací, které mohou být seřazeny podle abecedy, data instalace, používanosti, nebo si je může uživatel libovolně uspořádat, jak se mu zlíbí včetně možnosti kategorizace do složek.

Fotoaparát – o krok zpět

Na fotoaparátu se šetřilo také, ovšem již o něco méně než u předchůdce, takže tu najdeme sice stejný hlavní fotoaparát s rozlišením 5 MPx, ovšem přední kamerka pro videohovory nabídne tentokrát rozlišení 2 MPx.

IMG_6564

Navýšení rozlišení je rozhodně viditelná změna k lepšímu, navíc uvážíme-li, že počáteční kupní cena Xperie E4 je nižší, než byla u modelu E3.

DSC_0002

Co se týče papírových parametrů, hlavní fotoaparát umožňuje pořizovat fotografie s rozlišením 2560 x 1920px a nahrávat videa s rozlišením Full HD. Zajímavé jsou dodatečné fotografické funkce od Sony, některé z nich umožňují provádět úpravy dost povedené na to, aby uživatel hořce litoval, že nesáhl po Xperii s lepším fotoaparátem.

Multimédia – bohatá zábava

Po této stránce nepřináší Xperia E4 oproti svému předchůdci nic nového, klasicky zde najdeme Sony aplikace pro přehrávání audio i video souborů a vytváření a úpravy dokumentů MS Office i jiných kancelářských balíčků (Obrázky, Video, Walkman a Office Suite).

screenshoty sony2

Pokud by někomu základní aplikace nestačily, není nic jednoduššího, než si vybrat vhodnou alternativu v obchodě Google Play, kde je takových aplikací dostatek.

Telefonování a zprávy

Téměř všechny telefony s Androidem a grafickou nadstavbou jsou si v tomto směru velmi podobné, a ani Xperia E4 není vyjímkou.

xperie31

Základní aplikace pro volání a posílání SMS a MMS zpráv jsou po vzhledové stránce odlišné od těch, které známe z čistého Androidu, pravděpodobně proto, aby designově ladily se zbytkem nadstavby, ovšem funkčně se nijak neliší.

Závěr

Sony Xperia E4 je typycký smartphone pro nenáročné uživatele, kteří chtějí kvalitní, vcelku dobře vypadající telefon s velkým dotykovým displejem, ale už jim tolik nesejde na kvalitě fotoaparátu, nebo výkonu. Pro zákazníky z této cílové skupiny je Xperia E4 velmi atraktivní volbou, vzhledem k celkovým parametrům a velmi nízké pořizovací ceně.

IMG_6567

Za necelé tři tisíce korun lze totiž koupí této Xperie získat na první pohled vcelku exkluzivně vzhlížející telefon, který nikomu rozhodně neudělá ostudu a díky operačnímu systému Android může být pro mnohé lepší volbou, než některý telefon z nabídky levnějších Lumií.

Graf ceny produktu SONY Xperia E4 poskytuje server Heureka.cz

Další fotografie naleznete v naši Galerii

Hodnocení

Displej – 5/10

Vzhled – 6/10

Zpracování – 8/10

Výkon – 7/10

Fotoaparát – 4/10

Celkem – 65%

Tagy Android Recenze Sony Xperia