fotka redaktora Ostatní testyRecenzeStarší článek

FOTO | RECENZE: SAMSUNG NXF1 MINI

Redakce27.2.2015 - 11:45 Ostatní testyRecenzeStarší článek

Samsung dokázal, že i s malým kašpárkem dokážete zahrát velké divadlo – nepotřebujete velkou a složitou zrcadlovku, abyste měli nastavení fotoaparátu plně pod kontrolou. Na zoubek jsme se tedy podívali novince od korejského výrobce – Samsung NX mini, čímž zároveň otevíráme na Smartfoun.cz novou kategorií recenzí – digitální fotoaparáty.Z-mnf-samsung-nx-beauty

Design a konstrukce – povedené málo

Na první pohled vás bezprostředně zaujme vzhled, kde se designéři nechali inspirovat u retro stylu a „obalili“ tento kompakt do černého, hnědého, růžového, mint, nebo bílého plastu v povedené imitaci kůže jež doplňuje stříbrný kov, což dohromady dělá fotoaparát velice elegantním kouskem, který se hodně liší od standardního stylu nepříliš designových zrcadlovek.

IMG_0805Další fotografie naleznete v naši Galerii

Ačkoliv je tělo foťáku velice malé, tak vězte, že v ruce jej opravdu ucítíte, především samozřejmě ženy. Výrobce udává váhu 158 gramů, což je najednu stranu méně, než váží takřka kilogramová zrcadlovka, ale více než mnoho jiných kompaktů, která však nenabízí tolik funkcí.

IMG_0803

Tloušťka těla je 22,5 milimetru. Objektiv je krytý tvrzeným sklíčkem, podobně jako u chytrých telefonů, měl by být tedy chráněn proti poškrábání, a proto výrobce k objektivu nepřidává žádnou krytku, která by ale, dle mého názoru, rozhodně nebyla zbytečná.

Displej pro perfektní selfie

Na první pohled vás tedy zaujme vzhled, ale hned poté následuje 180° výklopný 3palcový a ještě k tomu dotykový LCD displej s rozlišením 460 x 800 px. Jeho vyklopením se fotoaparát rovněž automaticky zapne.

IMG_0809

Možnost vyklopení displeje je vhodná při použití na přímém slunci, kde můžete upravit pozorovací úhel nebo při pořizování oblíbených selfie.

Samsung vám chce ulehčit práci co to jen jde, proto při fotografování selfie, neboli autoportrétu, stačí mrknou okem a fotoaparát vás automaticky za 2 sekundy vyfotí.

IMG_0826

Živé a pestrobarevné fotografie zajistí snímač BSI CMOS s rozlišením 20,5 MPx. Co mi ovšem dost vadí, je snaha o vyretušování pleti. Váš obličej na fotce není krásně ostrý, ale spíše rozmazaný jako od počítačového laika, který se učí s Photoshopem.

Zaostřování

Velkým plus je celkem 21 ostřících bodů, protože čím více bodů, tím samozřejmě lépe. Teď se dostáváme k jednomu z mnoha využití dotykového displeje, který musíte použít při manuálním zaostřování, což velice usnadňuje práci. Samozřejmostí je pak bodové a kontinuální ostření a jeho blokování.

IMG_0807

Zaostřování je velice rychlé a testovaný devítimilimetrový objektiv se světelností f/3.5, umožňuje zachycovat předměty, i z velice nízké vzdálenosti, opravdu ostré, to se hodí pro, řekněme, amatérské makro fotografování.

Na experimentování s časem závěrky už nemusíte kupovat DSLR

S NX Mini můžete fotit například automobilové závody bez toho, aby auta byla ošklivě rozmazaná, ale krásně ostrá.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Můžete pracovat s časem závěrky 30s až po nejkratší 1/16000. Za pouhou sekundu vyfotíte při sériovém snímání až šest snímků, což je velice pěkné číslo na nejtenčí kompakt s výměnným objektivem na trhu.

Expoziční režimy jako u DSLR

U tak malého kompaktu bych volbu režimů asi nečekala a byla jsem mile překvapena i jejich jednoduchým nastavením. Můžete volit mezi programovou automatikou (P), prioritou clony (A, u Canonu Av), prioritou času (S, nebo Tv) a plně manuálním režimem (M).

IMG_0817

Nastavení jednotlivých voleb je uživatelsky velice přehledné, stejně jako celé prostředí fotoaparátu. Sice je ovládání přes dotykový displej příjemné, ale uvítala bych příkazový volič (ozubené kolečko) pro snadnější nastavování ISO, času a podobně.

ISO a celková kvalita pořízených fotografií

Citlivost ISO můžete nastavit na automat, nebo ručně mezi 160 – 12 800. Při použití vyššího ISO se nemusíte obávat šumivých snímků – další bod pro Samsung. Snímač s rozlišením 20,5 MPx vám zajistí velice pěkné a ostré fotografie za minimum námahy (fotíte-li v automatickém režimu samozřejmě).

SAMSUNG CAMERA PICTURESDalší fotografie naleznete v naši Galerii

Jedinou nevýhodu, na kterou jsem přišla, je tedy pouze retušování pleti, což výrobce opravdu přecenil. A práce s dlouhým expozičním časem také není žádná sláva – při pořizování snímku na nejdelší čas – 30s, trvalo zpracování opravdu dlouho, výsledná fotografie ale vypadala dle mých představ, takže se čekání víceméně vyplatí.

Podporované formáty, konektory a ostatní parametry

Zkušenější fotografové jistě ocení snímky ve formátu RAW, dále kompakt nabízí JPEG, MPEG-4 a H.264. Samozřejmostí je vestavěný blesk a možnost přikoupení externího blesku. V balení je spolu s fotoaparátem také microUSB kabel, přes který, stejně jako u jiných fotoaparátů nebo telefonů, nabíjíte baterii.

IMG_0804

Když už jsme u baterie, která slibuje až 650 snímků, nebo 190 minut videa (Li-ion, 2330 mAh), což se s běžnými bateriemi nedá srovnávat.  Fotoaparát můžete připojit k monitoru nebo televizi pomocí microHDMI kabelu, který však už není součástí balení. Trochu mě překvapila podpora pouze MicroSD karet, nejspíše pro možnost přendávání karty z vašeho chytrého telefonu do foťáku a naopak..

Video ve Full HD kvalitě

Tuto, velice žádanou kvalitu videa, dnes slibuje téměř každý výrobce fotoaparátů a telefonů, ale  málokdy ji opravdu se zařízením dosáhnete. Při pořizování videa zachytíte 30 snímků za sekundu a zaostřujete, jak jinak, než přes dotykový displej.

Ostření chvílemi docela zlobilo, protože foťák odmítal zaostřit to, co chci já. Ovšem Samsungu musím za kvalitu videa zatleskat, protože i přes velice kompaktní stroj, je opravdu skvělá!

Vyfoťte a pošlete..

Funkce Wi-Fi je velice praktická věc a byla by také jedním z důvodů, proč bych si tento fotoaparát chtěla koupit. Kompakt můžete propojit se svým mobilním telefonem, nebo tabletem, s Androidem či iOS. Zařízení propojujete jak jinak, než pomocí Wi-Fi, takže žádné kabely, které akorát zabírají místo a ničí i kompaktnost fotoaparátu.

IMG_0831

Své fotografie můžete okamžitě z fotoaparátu sdílet třeba na Dropbox, nebo je poslat přes e-mail vašemi kamarádovi. Trošku mě ale zklamala absence možnosti sdílení na Facebooku nebo Instagramu, to můžete provést až přes mobilní telefon nebo tablet, kam obrázek nebo video pošlete.

IMG_0889

NX Mini můžete využít i jako dětskou chůvičku, která Vás při zaznamenání zvuku upozorní.  A posledním využitím Wi-Fi a jiného zařízení je propojení přímo při fotografování, kdy třeba na svém tabletu vidíte, co zrovna fotografujete. Následně můžete fotky upravit.

Objektivy a cena

Přímo pro NX Mini nabízí Samsung pouze tři objektivy – NX-M 9mm f/3,5 Pancake (cena: 4 990Kč), 17mm f1.8 (cena: okolo 6 000Kč) a NX-M 9-27mm f/3.5-5.6 O.I.S (cena: 6 990Kč). Ale pokud se vám tato nabídka zdá omezená, nezoufejte.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Při zakoupení bajonetu NX M pro objektivy NX si můžete pořídit jakýkoliv jiný objektiv z řady NX od Samsungu.

Další fotografie naleznete v naši Galerii

Graf ceny produktu Samsung NX mini poskytuje server Heureka.cz

Hodnocení

85%

 

Tagy Fotoaparát Recenze Samsung