fotka redaktora RecenzeStarší článekTablety

RECENZE: SAMSUNG GALAXY TAB S 10.5: (NAD)TABLET

Redakce26.10.2014 - 14:10 RecenzeStarší článekTablety

Samsung nedávno vydal nový tablet do své nejnovější série Tab S, která se vyznačuje nejvýkonnějším dostupným hardwarem a pro tablety velmi unikátním designem s hardwarovým tlačítkem, v něm integrovanou čtečkou otisků prstů a dvěma senzory podobně jako má Samsung Galaxy Note 4. My jsme jej měli možnost otestovat a výsledky vám tak nyní přinášíme v recenzi.

Galaxy-Tab-S-10

Úvod

Jelikož byl tablet představen koncem jara tohoto roku, je vybaven nejen hardwarem extrémně výkonným, ale také jedním z nejnovějších. Disponuje totiž osmijádrovým procesorem Samsung Exynos 5 Octa v kombinaci s grafikou ARM Mali-T628 MP4. Nabídne taktéž 3 GB RAM paměti, volitelnou vnitřní paměť (16/32GB) a možnost rozšíření úložného prostoru o klasickou microSD kartu.

SAMSUNG CSC
RECENZE: SAMSUNG GALAXY TAB S 8.4

Samozřejmostí je také GPS modul, připojení k WiFi sítím (802.11a/b/g/n) a rozhraní Bluetooth 4.0. Baterie má kapacitu 1900 mAh a její výdrž na jedno nabití je více než dobrá. Co se týče vestavěného fotoaparátu, ten má rozlišení 8MPx a je schopen nahrávat Full HD videa (1080p) rychlostí 30 fps. Použitý systém představuje v tomto případě Android 4.4.2 „KitKat“ se zbrusu novou verzí nadstavby TouchWiz s doplňkem MagazineUI.

Obsah balení – čistý základ

Pokud čekáte k tabletu bohaté příslušenství, budete pravděpodobně velmi zklamaní, protože v něm nenajdete nic než nabíječku, adaptér a uživatelský manuál. Samsung vám oproti konkurenci sice nabídne jen to nejnutnější příslušenství.

ACDCSUN710051_max_0

Ale zato spolu s tabletem získáte mnoho softwarových výhod – v aplikaci Samsung Gifts najdete množství drahých aplikací, buď hodně zlevněných, nebo zcela zdarma jako malou odměnu od Samsungu za koupi jejich tabletu, nehledě na to, že díky spolupráci s Dropboxem získáte s tabletem také 50GB místa pro svoje cloudové úložiště na serverech Dropboxu.

Konstrukce a design – staro-nový Samsung

Pokud jste byli u Samsungu zvyklí na stříbrné okraje, asi se budete divit, že na nejnovější sérii tabletů už jsou okraje za všech okolností zlaté, ať už je tablet bílý nebo černý. My jsme testovali bílou variantu, která v kombinaci se zlatou nevypadá ani trochu špatně – naopak spolu obě barvy skvěle ladí a do očí nebije žádný barevný kontrast, jak by se mohlo stávat s černou variantou téhož tabletu.

SAMSUNG CSC
Další fotografie naleznete v naši Galerii

Zlaté přitom nejsou jen boční okraje, ale také logo Samsung, ohraničení středového tlačítka a čočky fotoaparátu včetně LED diody. Rozměry činí 247,3 × 177,3 × 6,6 mm a celý tablet váží 465 gramů. Pokud jde o povrch, Samsung na zadním krytu stejně jako u modelu Galaxy Note 4 sází na poněkud levně působící plastovou imitaci kůže, což je u tabletu za téměř 16 tisíc korun pro případného zájemce spíše negativní aspekt, nicméně na funkčnost nemá žádný vliv, tablet je díky němu lehčí a na dotek působí velmi příjemně.

SAMSUNG CSC

Navzdory zcela minimální možné tloušťce tabletu (pouhých 6,6 milimetru) nikde nic nevrže, vše drží pevně na svém místě a i kdybyste se ho opravdu hodně snažili ohnout, nakonec byste ho asi zlomili, ale neohnul by se ani o desetinu stupně. U desetipalcového tabletu je poněkud nepraktické „pevné“ rozmístění tlačítek, která se v režimu na výšku ovládají dosti nepohodlně, ovšem to je daň za integrovanou čtečku otisků prstů.

Hardware a výkon – špička mezi tablety

Jak jsme psali již na začátku, tablet disponuje skutečně vynikajícím osmijádrovým procesorem Exynos 5 Octa, který doplňuje ještě extrémně výkonná ARM grafika, nejnovější z řady Mali, a také 3GB RAM paměti, což by mělo uživateli zaručit naprostou plynulost systému i externích aplikací, ovšem jak už známe Samsung, podařilo se jim pomocí nadstavby TouchWiz čistý výkon opět o něco snížit a okrást uživatele o téměř 1GB RAM, který nadstavba pro svůj neustálý běh jednoduše potřebuje a tak, když na pozadí běží hodně procesů, máte spuštěných několik aplikací současně a ještě se pokusíte přehrát video v HD rozlišení, nakonec se vám skutečně povede systém celkem slušně zasekat a nezbyde vám nic jiného než ručně pročistit RAM.

SAMSUNG CSC

Nicméně i tak je hardwarová výbava naprosto bezkonkurenční a běh systému při normálním používání, hraní her, sledování videa i jakýchkoli jiných aktivitách je plynulý, příjemný a vše se spouští téměř okamžitě. Jako doklad tohoto tvrzení by mohl postačit výsledek z kompletního testu (plné vytížení procesoru, RAM i grafiky a 3D akcelerace) jedné z nejznámějších benchmarkových aplikací – AnTuTu Benchmark, ve kterém dosáhl neuvěřitelných 36 784 bodů a zařadil se tak na osmé místo nejvýkonnějších testovaných zařízení vůbec.

SAMSUNG CSC

Pokud jde o čtečku otisků prstů, ta funguje na výbornou – ani jednou jsme prstem nemuseli přejíždět vícekrát, tablet vždy vše okamžitě rozpoznal a odemknul se. Využití však tato čtečka zatím nalézá pouze u zmíněného odemykání tabletu, platby přes PayPal a nově také jako přihlašování k Samsung Account.

Displej – „Retino, boj se!“

Displej, stejně jako zbytek výbavy tabletu patří mezi naprostou špičku. Pozorovací úhly má vynikající a nezklame ani za přímého slunečního světla. Celý systém se vším všudy vypadá na takovém displeji skutečně skvěle a díky minimální tloušťce skla máte pocit, jako byste sahali přímo do systému. Aby Samsung předvedl, co jejich displej dokáže, přidal do systému ukázkové video ve vysokém rozlišení, ukazující různé přírodní scény nejrůznějších barev, světla i odstínů, to vše s pomalou uklidňující hudbou.

SAMSUNG CSC

Displej uživateli nabídne standartních deset palců (přesněji 10.5, jak už název napovídá) a nadstandartní Super AMOLED rozlišení dosahující 2560×1600 px a dokonale tak vyhoví i těm nejnáročnějším požadavkům na tabletový displej.

Baterie – nadstandardní hodnoty

Samsung osadil tento tablet akumulátorem o kapacitě neuvěřitelných 7900mAh, což by podle nich mělo i přes supervýkonný hardware vystačit až na týden v pohotovostním režimu. My jsme se při testování dostali na výdrž dva dny, což je při takovém vytížení skutečně dobrý výsledek.

SAMSUNG CSC

Při použití klasické dvouampérové nabíječky se akumulátor nabíjel 6 hodin, ovšem je pravděpodobné, že za použití přibalené nabíječky od Samsungu je doba potřebná k nabití výrazně kratší.

Zvuk – smolné umístění

Co se týče reproduktorů, ty sice patří mezi to nejlepší, co jde do tabletu namačkat, ale jsou nešťastně umístěny na stranách tabletu přímo ve zmiňované zlaté hraně a je proto velmi snadné si je rukama nevědomky zakrýt, což je výrazně ztiší a částečně zhorší i kvalitu zvuku.

SAMSUNG CSC

Rovněž i do sluchátek je zvuk krásně čistý, ostrý a hlasitý, což jsou základní parametry pro vynikající hodnoty zvukového výstupu.

Uživatelské prostředí – bohaté na aplikace

Tento tablet, stejně jako všechny své nejnovější produkty, osadil Samsung zbrusu novou verzí již klasické nadstavby TouchWiz. Ta se o předchozí verze liší zejména novou notifikační lištou, pozměněnou zamykací obrazovkou a výběrem tapet. Největší změnou však je bezesporu MagazineUI, což je několik speciálních ploch, které fungují jako přídavné notifikace. Rychle se tak dostanete do mailové schránky, přečtete si denní zprávy, nahlédnete do kalendáře a podobně.

Screenshot_2014-08-06-17-26-14

Počet i rozložení jednotlivých ploch zůstává na uživateli, ovšem v základu jsou tři. V MagazineUI nenajdete notifikační lištu ani spodní dok s aplikacemi, pouze rychlý spouštěč nabídky aplikací. Prostředí TouchWizu se svou filozofií příliš neliší od čistého Androidu a nesnaží se napodobovat Apple odebráním nabídky aplikací, což je v poslední době oblibou většiny známějších čínských výrobců, jako Xiaomi nebo Huawei. Díky tomu najdete v prostředí klasickou plochu s aplikacemi a widgety a nabídku všech nainstalovaných aplikací, a kdyby vám i přesto výchozí prostředí nevyhovovalo, můžete si jej snadno nahradit některým z desítek launcherů třetích stran dostupných na Google Play.

galaxy-tab

Jak už bylo zmíněno, Samsung nabídne v základu hned několik praktických, placených i neplacených aplikací, které se skvěle hodí pro každodenní práci. Samozřejmě nechybí ani balík Google Apps, jehož součástí je třeba YouTube, Gmail, ale hlavně obchod Google Play, který nabízí desetitisíce nejrůznějších aplikací od těch ryze pracovních přes praktické pomůcky a widgety až po širokou nabídku her.

galaxy-tab3

Co se týče systémových aplikací od Samsungu, i ty jsou přizpůsobeny barvě nového TouchWizu, totiž modré. Jejich prvky jsou proto většinou zbarveny do různých odstínů tyrkysově modré. Velmi praktickou aplikací může pro někoho být i tzv. „Dětský koutek“, který nabídne jednoduché, snadno ovladatelné prostředí, jež vašemu dítěti umožní přístup ke všem nainstalovaným hrám, ale nepustí jej k soukromým dokumentům a souborům.

Fotoaparát – malý-velký háček

Ačkoli je samotný tablet téměř dokonalý, jeho vestavěný fotoaparát není dokonalý ani zdaleka. Většina lidí sice s tabletem nefotí – není k tomu koneckonců ani určen, i tak bychom ale u takto drahého přístroje čekali podstatně lepší snímač.

SAMSUNG CSC

Disponuje sice na tablet celkem slušným rozlišením 8MPx, avšak při nedostatku nebo přebytku světla se z fotografií vytrácí barvy a snímek trpí velkým množstvím jemného šumu.

20140806_174923-1024x576

Přisvětlovací LED dioda taky nepatří mezi špičku, ovšem v kombinaci se zmíněným fotoaparátem plní svou práci beze zbytku. U 10.5“ tabletu bychom čekali spíše zaměření na přední kameru pro videochaty přes Skype a příležitostná selfie.

Závěr

Samsung Galaxy Tab S 10.5 je skutečně prvotřídní zařízení, které plně uspokojí všechny své uživatele, a to od příležitostného používání až po nejnáročnější využití zahrnující sledování filmů, hraní her, vytváření a prohlížení dokumentů a práci s internetem. Vzhledově se sice nejedná o nejkrásnější výrobek na trhu, ale to, stejně jako podprůměrný fotoaparát, u tabletu vadí málokomu.

SAMSUNG CSC

Jedinou vadou na kráse tak může být absence NFC, které se v poslední době používá stále více. Za necelých 16 000kč tak dostanete naprosto skvělý tablet s bezkonkurenční výbavou a nejnovějším softwarem, což ani v této cenové kategorii rozhodně není k zahození.

Další fotografie naleznete v naši Galerii

HODNOCENÍ

Zpracování – 4/5

Vzhled – 5/5

Displej – 5/5

Výkon – 5/5

Fotoaparát 2/5

Celkem – 92%

Tagy Android Recenze Samsung Tablet