fotka redaktora RecenzeStarší článekTablety

RECENZE: SAMSUNG GALAXY TAB ACTIVE A XCOVER 3: ODOLNOST!

Michal Tymon20.8.2015 - 10:15 RecenzeStarší článekTablety

V poslední době se nejvíce mluví o jednotlivých vlajkových lodích výrobců, ale nemělo by se zapomínat ani na „starší“, či levnější přístroje. Pojďme se tedy společně podívat na recenzi tabletu Galaxy Tab Active a smartphonu Xcover 3 společnosti Samsung.

Galaxy-Tab-Active_11

Design a konstrukce – plasty, plasty a zase plasty

Samsung Galaxy Tab Active a Xcover 3 jsou modely, které jistě poznáte na míli daleko, a to je dobře. Výrobce zde alespoň mírně vylepšil design oproti starším odolným modelům, nicméně od své klasické koncepce opět neupustil. Tablet Galaxy Tab Active je designově situován vertikálně. Na přední straně pod velkým displejem nalezneme tři hardwarová tlačítka typická pro zařízení s Androidem. Nad displejem samozřejmě nechybí logo výrobce, reproduktor, čočka přední kamerky a senzory se snímači.

DSC_0119Další fotografie naleznete v naši Galerii

Zadní strana je však spíše zklamáním. Jedná se o kus plastu s protiskluzovým povrchem, kterému nebudou slušet škrábance po delším a náročnějším zacházení, což je u takové modelu škoda. Výhodou je, že zadní kryt je odnímatelný a je tak možno vyměnit baterii, ale samotné nacvaknutí zadního krytu je spíše humpolácké, a tedy ne příliš šťastné. Tablet sice splňuje normu IP67, ale osobně bych uchycení řešil pomocí zámků, které zde nalezneme ovšem jen jako imitaci.

DSC_0069

Dále na zadní straně nalezneme fotoaparát s přisvětlovací LED diodou, logo výrobce a otvor reproduktoru. Na obvodu přístroje se nachází plastová lišta s prohlubněmi a zesílenými rohy, kterou decentně doplňuje stříbrný rámeček zepředu tabletu. Na pravé straně se nachází uzamykací tlačítko a kolébkové tlačítko pro regulaci hlasitosti. Na levé straně poto,m nalezneme pouze konektor POGO, který slouží pro rychlé nabití přístroje. Na spodní hraně se nachází již standardně port microUSB pro nabíjení a 3,5 mm Jack konektor pro sluchátka.

DSC_0111

Smartphone Xcover 3 je na tom po designové stránce téměř shodně. Pod displejem mají své místo tři hardwarová tlačítka. Nad displejem najdeme logo výrobce, reproduktor, čočku přední kamerky a senzor. Zadní kryt přístroje je odnímatelný a je tak možno vyjmout baterii. Opět se jedná o kus plastu s těsněním okolo baterie, který se uchytí pouze pomocí nacvaknutí. Telefon také splňuje normu IP67. Nahoře uprostřed zadní strany nalezneme fotoaparát spolu s přisvětlovací diodou a hned vedle také otvor reproduktoru.

DSC_0080

Pod fotoaparátem se nachází samozřejmě logo společnosti Samsung. Obvod telefonu tvoří plastová lišta s prohlubněmi, které pomohou pevnějšímu úchopu. Na pravé straně mobilu najdeme pouze uzamykací tlačítko. Na levé straně se nachází kolébkové tlačítko pro ovládání hlasitosti a speciální programovatelné tlačítko Xcover. Na horní straně má své místo 3,5 mm Jack konektor a zespod přístroje je microUSB port.

Z hlediska konstrukce však není oběma modelům co vytknout. Vše pěkně lícuje a nic nevrže. Jediným problémem tedy zůstavá způsob uchycení zadního krytu, který se dal vyřešit malinko jinak.

Hardware a výkon – střední třída, jak ji známe

Galaxy Active Tab je poháněn čtyřjádrovým procesorem s taktem 1,2 GHz s grafickým čipem Adreno 305. Velikost operační paměti činí 1,5 GB, přičemž více než polovina RAM paměti je neustále zaplněna, což ale při běžném používání není nic závažného.

DSC_0097

Kapacita vnitřního úložiště je 16 GB, ale použitelných je pouze 11-11,5 GB, nicméně je možno rozšířit paměťovou kartou microSD až o dalších 64 GB. Práce s tabletem je velmi rychlá i plynulá a během testu se ani jednou nestalo, že by se sekl nebo zpomalil. V AnTuTu Benchmarku dosáhl celkového skóre 18 408 bodů.

DSC_0101

Srdcem Samsungu Xcover 3 je také čtyřjádrový procesor s frekvencí 1,2 GHz s grafickým čipem Vivante. Operační paměť je stejná jako u tabletu, tedy 1,5 GB. Velikost vnitřního úložiště se zastavila na hodnotě 8 GB, což je však na dnešní dobu a množství aplikací málo, opět je ale možno rozšířit o dalších až 128 GB díky microSD kartě. Telefon se po celou dobu testu rovněž nezasekl, nezpomalil a to ani při složitém multitaskingu. V AnTuTu Benchmarku dosáhl 22 408 bodů, což není vůbec špatné.

Displej – žádný zázrak

Tablet Tab Active nabídne 8 palcový TFT displej v HD rozlišení. Jemnost displeje činí 213 pixelů na palec, což není mnoho a při bližším ohledání je možno rastr naleznout. Pozorovací úhly jsou dobré a čitelnost na přímém slunci je velmi dobrá, čemuž napomáhá i možnost automatické regulace jasu. Samozřejmostí je ochrana skla v podobě Gorilla Glass 3 generace.

DSC_0087

Bráška Xcover 3 má 4,5 palcový TFT displej v rozlišení 400×800 pixelů, což u telefonu s cenovkou okolo 6ti tisíc rozhodně nepotěší. U tohoto modelu se na displeji šetřilo a mřížka pixelů je viditelná bez bližšího zkoumání. Telefon nenabízí ani automatickou regulaci jasu, nicméně i zde najdete ochranu v podobě Gorilla Glass.

DSC_0108

Pochvalu u obou modelů si však zaslouží sytost a věrné podání barev, na které nejsme u Samsungu zrovna zvyklí, jelikož jsou často výrobci vytýkány „přepálené“ barvy.

Baterie – držák do nepohody

Pod krytem Galaxy Tab Active se nachází akumulátor s kapacitou 4 450 mAh, což je velice slušná hodnota. Při občasné kontrole e-mailů, sociální sítě nebo čtení novinek tablet vydrží i dva dny a ještě budete mít 10-15% baterie k dobru. I při celodenním hraní náročných 3D her a složitém multitaskingu se vám tablet dožije večera. Uživatele potěší i možnost použití Ultra úsporného režimu, na který vám tablet vydrží až 128 dní. Samozřejmě je potřeba tuto hodnotu brát s určitou rezervou. Doba potřebná k plnému nabití je okolo 6-7 hodin.

DSC_0085

U Xcover 3 se stará o pohon baterie s kapacitou 2 200 mAh, což rovněž chválíme. Při občasném brouzdání po internetu, kontrole e-mailů a pár telefonátech není problém, aby telefon vydržel dva dny. Při celodenním hraní her, psaní, volání a složitém multitaskingu se přesto dožije večera s pár procenty baterie k dobru.

Baterie u těchto modelů jsou velkou chloubou. Je patrné, že zde se nešetřilo a to je správně, zvláště když se jedná o outdoorová zařízení.

Zvuk – hlasité překvapení

Reproduktor u tabletu i telefonu zrovna neoslní kvalitou zvuku, na domácí přehrávání hudby však postačí. Oslní však po stránce hlasitosti, kde při venkovních aktivitách či na rušné ulici se již tedy nemusíte bát, že neuslyšíte důležitý pracovní hovor nebo zaspíte zvonění budíku.

DSC_0095

Díky vystouplému okraji u reproduktoru také přístroj neleží celým povrchem na podložce. Přiložená sluchátka od výrobce hrají slušně, ale kdo poslouchá hudbu častěji, dá přednost svým kvalitním alternativám.

Uživatelské prostředí – velké nároky

Jak je tomu u Samsungů střední třídy zvykem, i v těchto dvou zařízeních najdeme operační systém Android ve verzi 4.4.4 „KitKat“, který je upraven náročnou, avšak líbivou grafickou nadstavbou.

tab scr

U telefonu i tabletu to má za následek velkou spotřebu operační paměti a také vyšší spotřebu baterie. Systém je však plynulý, jednoduchý a vypadá elegantně.

Multimédia – Google všude kam se podíváš

Při spuštění obou zařízení je prakticky vše připraveno k okamžitému použití a předinstalované aplikace umožní uživateli obsloužit to, co potřebuje. Najdete zde celé portfólio Google aplikací, jako jsou Filmy Play, Gmail, Disk Google, Google+ a další. Můžete také pracovat s kancelářskými balíčky Polaris Office.

tab scr1

Možnost stáhnutí dalších aplikací máte samozřejmě v ochodu Google Play a nebo také v Galaxy Apps.

Fotoaparát – nutné minimum

U Galaxy Tab Active nalezneme na zadní straně fotoaparát s rozlišením pouhých 3,1 MPx, který je možná dobrý leda ke skenování kódů, popřípadě na momentky, když není nic jiného po ruce. Fotoaparát je schopen pořizovat snímky v rozlišení 2048 x 1536, kvalita je však žalostná.

DSC_0083

Přední kamerka nabídne rozlišení 1,2 MPx a je schopna pořizovat fotografie o rozlišení 1280 x 960. Její kvalita je ale více než nedostačující.

FormatFactory20150720_071217

Xcover3 je na tom o špetku lépe. Hlavní fotoaparát má rozlišení 5 MPx a je schopen pořizovat fotky o velikosti 2592 x 1944. Videa natáčí v HD rozlišení, což je na dnešní dobu poměrně málo. Přední kamerka má rozlišení 2 MPx a pořizuje snímky o velikosti 1600 x 1200.

Telefonní funkce a zprávy

Tablet Galaxy Tab Active jsme dostali k testu ve verzi bez LTE, tudíž oblast hovorů zůstane nedotknuta, ale například kvalita Wi-Fi signálu byla skvělá. Tam kde ostatní zařízení mají poslední článek, tak tablet měl plný signál. Prostředí je dobře odladěné a potěší i vychytávky jako je ovládání hlasem, možnost nadiktování nové poznámky a podobné. Jinak je tablet možno nastavit na různá gesta.

tab scr2

Na druhou stranu Xcover 3 mě, co se týče mobilního signálu, zklamal. Tam kde jiní mají alespoň polovinu signálu, tak Xcover 3 měl téměř nulový signál, což je to terénu naprosto nevyhovující. Ale Wi-Fi, stejně jako u modelu Tab Active chválím. Samotné prostředí telefonních a SMS funkcí je taktéž dobře odladěné a vcelku svižné. U kontaktů najdeme například i swype gesto.

Závěr

Hned na první pohled je jasné, že j hlavním cílem těchto modelů je zaujmout konkrétního zákazníka. Oba nemají to nejlepší v oblasti hardwaru, ani jejich cena není nejnižší, ale pokud chcete výrobky, které jsou odlišné od ostatních na trhu a zároveň něco vydrží, tak jste je našli.

DSC_0113

Ne každý z nás totiž potřebuje ten nejvyšší výkon, který jde, mimo jiné, vždy na úkor výdrže. Galaxy Tab Active a Xcover 3 si rozhodně zaslouží pozornost a své místo na trhu.

Graf ceny produktu Samsung G388F Galaxy Xcover 3 poskytuje server Heureka.cz

Další fotografie naleznete v naši Galerii

Hodnocení

Displej – 5/10

Vzhled – 7/10

Zpracování – 8/10

Výkon – 5/10

Fotoaparát – 4/10

Celkem – 62%

Tagy Android Galaxy Recenze Samsung