fotka redaktora RecenzeStarší článekTablety

RECENZE: SAMSUNG GALAXY TAB 3 8.0 WI-FI: ELEGANTNÍ SLUŠŇÁK

Redakce10.7.2014 - 0:05 RecenzeStarší článekTablety

Již třetí generace tabletů Samsung Galaxy Tab se prodává i na našem trhu. V naší redakci jsme měli možnost otestovat Galaxy Tab 3 8.0 Wi-Fi.  Zajímá vás, jak v našem testu dopadl? Pojďme se na to společně podívat.

jk

Konstrukce a design – elegantní Galaxy styl

Samsung ukazuje již velice dlouho, že každý model nemusí mít svůj vlastní design. A to platí jak pro mobily, tak i pro tablety. Zakulacené rohy, tenké tělo, tlačítka na boku, hardwarové tlačítko pod displejem, lehce vystouplá čočka fotoaparátu – zdaleka nekompletní výčet znaků, které jasně dávají najevo, kdo za tímto tabletem stojí.

DSC_8197-1024x678
Další fotografie naleznete v naší Galerii

Pojďme se ovšem na tablet podívat trochu detailněji. Rozměry 209,8 x 123,8 x 7,4 mm naznačují, že tablet se v jedné ruce nebude držet nejsnadněji. A je tomu opravdu tak. Pro větší pohodlnost je opravdu lepší zapojit obě ruce. Námi testovaná bílá varianta je doplněna stříbrným lemováním na boku,což dodává tabletu eleganci. V kombinaci s jemným tečkovaným vzorem na samotném těle, vypadá tento tablet opravdu krásně.

DSC_8200-1024x678

Na čelní straně se nachází kromě 8palcového displeje také hardwarové tlačítko a přední kamera. Displej je lemován na bocích tenkým rámečkem, takže využití prostoru je opravdu efektivní. Pod displejem se kromě zmíněného tlačítka ukrývají i dvě tlačítka softwarová, obě dvě mají svojí klasickou funkci – levé vyvolá menu, pravé slouží k návratu zpět. Nad displejem se pak kromě kamery nachází i nápis „Samsung“, naopak chybí zde reproduktor, který by rozhodně nebyl na škodu.

Hardware a výkon – cena (ne)odpovídá kvalitě

Samsung přiložil na tento model cenovku s číslem 5 990,- Kč.  A musím uznat, že na tuhle cenu Galaxy Tab 3 překvapí majitele svižností. Tablet zvládá jak prohlížení internetu, tak i hraní 3D her vcelku bez problémů. O to se stará dvoujádrový procesor taktovaný na 1,5 GHz. K dispozici máte podle oficiálních údajů 1,5 GB RAM, ale je samozřejmostí, že doopravdy je tato hodnota nižší.

DSC_8199-1024x678

Pokud jde o vlastní paměť, tak tablet nabízí 16 GB uživatelské paměti. Jelikož se musíte o paměť dělit i s operačním systémem, tak vám pro vlastní potřebu zbývá okolo 11,5 GB. Pokud tato hodnota stále nestačí, máte možnost si paměť rozšířit pomocí microSD karty, a to až o 32 GB.

DSC_8201-1024x678

Pokud bych měl najít nějaký nedostatek, tak je to vyvolávání věcí ze schránky telefonu. Pokud si zkopírujete text a následně ho chcete vyvolat ze schránky přes ikonku schránky na softwarové klávesnici, musíte si připravit nervy. Stalo se mi i to, že schránka se otevřela až po necelé minutě. Jinak žádný větší problém s plynulostí nebyl.

Displej – 8″ s vynikajícími pozorovacími úhly

Jak již bylo výše zmíněno, „8.0“ v názvu znamená velikost úhlopříčky displeje. Displej využívá technologii TFT. Rozlišení displeje 1280×800 px dokáže zobrazit standardních 16 milionů barev. Na kvalitu obrazu si stěžovat moc nemůžete, možná by se dalo hovořit o vylepšení jasu a kontrastu, ale i tak byly barvy celkem hezky vybarvené.

DSC_8202-1024x678

Velké plus si ovšem zaslouží pozorovací úhly. Na tablet se dá koukat v podstatě z jakéhokoliv směru. Naopak menší problémy mohou nastat při pozorování displeje na přímém slunci. Při nejvyšším možném jasu je tato nevýhoda alespoň trochu eliminována.

Baterie – nabíječku lze klidně odložit

Kapacita 4450 mAh je příjemný základ, se kterým se dá něco dělat. A to doslova. Na tabletu můžete sledovat filmy, poslouchat hudbu nebo jen brouzdat na internetu a tablet vydrží klidně celý den.

DSC_8214-1024x678

Nabíjení na 100% potom trvalo přibližně 3 hodiny.

Zvuk – nezklame, ale ani nenadchne

Je asi jasné, že s jedním reproduktorem to nebude žádná sláva. Přesto  Tab 3 překvapí hlasitostí. Pokud pustíte hudbu na maximální hlasitost, nemáte problém ani na méně frekventované ulici. Pro „domácí“ užívání stačí v pohodě poloviční hlasitost. Jedna z věcí co mi ale na reproduktoru vadila, byla jeho zastřenost. Jakoby někdo dal přes reproduktor nějakou tenkou blánu, která tento nežádoucí efekt způsobuje. Na druhou stranu po zapojení sluchátek byl zvukový výstup příjemným a hlavně kvalitním překvapením.

DSC_8211-1024x678

Nechybí zde ani ekvalizér pro nastavení, které se vám osobně bude líbit. A pokud si nevyberete z přednastavených možností, je tu možnost vlastního nastavení.

Uživatelské prostředí – Samsung tak, jak ho známe

Galaxy Tab 3 běží na operačním systému Android 4.2.2 s grafickou nadstavbou  TouchWiz. Prostředí je tím pádem v podstatě totožné s tím, jaké známe z mobilních telefonů. Jeho ovládání je příjemné a hlavně jednoduché, a na to u Samsungu vsází. Uživatelské prostředí je orientováno na výšku, což ale při 8 palcové úhlopříčce zase tolik nevadí. Samozřejmostí je pak možnost „překlopit“ obrazovku na šířku.

Screenshot_2014-06-05-06-36-44-1024x640

Při odemykání displeje si můžete vybrat z několika možností, jak ho odemknout. Klasický a předdefinovaný způsob je jednoduché přejetí po displeji. Další způsob je pohyb (stačí přidržet palec na displeji a pak pohnout s tabletem dopředu a dozadu), ten je ale poměrně nepraktický. Poměrně dobrým způsobem, jak odemknout tablet, je odemykání pomocí obličeje.

scr

Při nastavení tohoto zámku se nejprve vyfotíte pomocí přední kamery (a zadáte bezpečnostní pin, pokud by se kameře nepodařilo váš obličej identifikovat) a následně se pro odemknutí pouze podíváte do přední kamery. V 95% případů se tablet úspěšně odemkne. Zbývajících pět procent  je v případech velmi špatných světelných podmínek (a tím myslím opravdu špatné, kdy nejsou vidět pomalu ani obrysy obličeje). Dalšími způsoby jsou nakreslení znaku, číselný pin nebo klasické heslo.

scr1

Po odemknutí se zobrazí domovská obrazovka, která je opět klasicky řešena. V horní části je to notifikační lišta, která po vyjetí čítá základní ikony pro Wi-Fi, GPS, zvuk, Bluetooth, otáčení displeje a režim čtení. Po rozšíření si můžete zapnout a vypnout další věci, jako například režim Letadlo, režim více oken atd. Nechybí ani možnost nastavení jasu displeje.

scr2

Ve spodní části jsou pak ikony pro kontaktní adresář, internetový prohlížeč, emailový klient, kalendář, nastavení a přístup do menu. Menu je řešeno jako vždy – mřížka 6×5 ikon. Další „položkou“ v menu jsou widgety, některé jsou předpřipravené z výroby, další si pak můžete stáhnout například z Google Play.

Fotoaparát – nejslabší stránka tabletu

Kdo se těšil, že tablet nahradí na vaší dovolené foťák, tak bude zklamán. Rozlišená 5 Mpx je těžký podprůměr.

DSC_8207-1024x678

A na výsledných fotografiích je to znát. Při fotografování se musíte připravit na šok. Při zaměření čočky na fotografovaný objekt se na displeji objeví náhled v katastrofální kvalitě. Naštěstí je výsledná fotografie ještě lehce doostřena, takže oproti náhledu je to přeci jen lepší. Ale i tak budete zklamáni. Dalším nedostatkem je absence LED diody, takže na fotografování v šeru můžete zapomenout.

20140527_185336

Malé plus bych dal mikrofonu, který při natáčení videa eliminuje nepříjemné ruchy, když například fouká vítr. Jinak je to ovšem opravdu slabina Tab 3.

Multimédia – žádné výhrady, jednoduše standard

Vím, že se budu opakovat, ale uživatelské prostředí k tomu jinou možnost nedává. Vše běží na nadstavbě TouchWiz a ta je téměř u všech modelů stejná. Proto žádné vybočení z tohoto trendu nemůžeme čekat ani zde.

Hudební přehrávač nabízí řazení podle složek, interpretů, alb nebo žánrů. Samozřejmostí je ekvalizér a nechybí ani funkce „Hudební ráj“, která rozdělí hudbu do čtyř základních nálad a vy si poté můžete vybrat, na co máte právě chuť.

scr3

Galerie je opět klasicky řešena. Náhledové obrázky vašich alb, ale i propojení se synchronizovanými účty jako jsou Dropbox nebo Picassa. Palec nahoru si zaslouží řešení galerie při rozvržení displeje na šířku, kde máte na levé straně seznam alb a na zbytku displeje pak právě otevřené album.

Screenshot_2014-06-05-06-37-16-1024x640

Videopřehrávač zvládá všechny běžné formáty videí. Plus je bezproblémové zobrazení titulků a jejich synchronizace a možná úprava časování (titulky musí mít stejný název jako přehrávaný soubor). Specialitou a velkým plusem je přehrávání ve vyskakovacím okně. Můžete se tak koukat na video a zároveň pracovat na dalších věcech.

scr4

Hraní her nedělá Galaxy Tab 3 žádné větší problémy, hry běží plynule a grafika vypadá dobře. Na tomto zařízení jsme testovali i hru Godzilla-Smash3.

Organizace dat – všechno šlape tak, jak má

Tablet nepodporuje telefonování a psaní SMS, ale i přesto je zde adresář, ve kterém jsou vaše kontakty uloženy. Synchronizace probíhá pomocí účtu Google. Nechybí ani poznámky, S plánovač nebo budíky.

scr5

Softwarová klávesnice má několik možností rozložení. Od klasického, přes posuvnou po displeji, až po rozdělenou klávesnici na dvě části. Je to určitě zajímavá vychytávka, ale praktické využití bych v tom moc neviděl.

Závěr

Pokud hledáte levný tablet, který vám bude sloužit hlavně k práci (internet, psaní a čtení textů atd.), pak je Samsung Galaxy Tab 3 8.0 Wi-Fi ta správná volba. Přeci jen za necelých 6 tisíc korun vám nabídne opravdu hodně. Jediným vážným nedostatkem tak zůstává pouze fotoaparát, což bohužel někomu může vadit natolik, že sáhne po konkurenci.

Tento elegantní model ale dokáže nabídnout za uvedenou cenu opravdu mnoho, a to by mohla být jeho nesporná výhoda.

Další fotografie naleznete v naší Galerii

Hodnocení

Displej – 4/5

Vzhled – 5/5

Zpracování – 4/5

Výkon – 5/5

Fotoaparát – 2/5

Celkem – 80 %

 

 

Tagy Android Recenze Samsung Tablet