fotka redaktora RecenzeSmartphonyStarší článek

RECENZE: SAMSUNG GALAXY S7: PROSBY VYSLYŠENY

Jan Valtr30.3.2016 - 10:05 RecenzeSmartphonyStarší článek

Samsung Galaxy S6 byl pro Samsung obrovskou revolucí a setkal se s velkým úspěchem. I přes něj mu ovšem bylo mnoho věcí vytýkáno a tak se jihokorejský výrobce rozhodl vyslyšet prosby svých věrných fanoušků i médií. Samsung Galaxy S7 se tak jeví jako dokonalý mobil. Je to ovšem pravda a nedopustil Samsung přeci jen nějaké zaváhání? To vše se dozvíte v naší podrobné recenzi.

Samsung-Galaxy-S7

Design a konstrukce – nenápadná evoluce

Velice podstatnou věcí u vlajkové lodi je mimo jiného i prodejní balení a jeho obsah. To se letos Samsungu vyvedlo a již z rozbalování telefonu jsem měl prémiový pocit. Po odklopení horní strany, která je k boku krabičky uchycena pomocí magnetu, překvapí příjemně vypadající modrý vnitřek víka, na kterém vynikne samotné zařízení. Spolu se samotným Samsungem Galaxy S7 se v balení nachází také rychlonabíjecí adaptér, sluchátka a redukce microUSB – USB 3.0. Ta funguje k přenášení dat mezi vaším starým telefonem, kterým může být jakýkoli telefon s Android nebo iOS. Celkově je tak prodejní balení opravdu vyvedené a na dnešní poměry i bohaté.

DSC_3840Další fotografie naleznete v naši Galerii

Designově se Samsung držel své nové koncepce, kterou začal loňskou vlajkovou lodí. Rozhodně to ovšem není na škodu a Samsung Galaxy S7 je opravdu krasavec. Rozměry 142,4 x 69,6 x 7,9 mm a váha 152 gramů je naprosto ideální a telefon padne jak do menší dámské ruky, tak i do velké pánské dlaně. Ladné křivky skleněných zad v kombinaci s kovovým rámečkem působí hodnotně a již na první pohled upoutají pozornost. Obzvlášť námi testovaná zlatá varianta se hodně leskne a tím se letošní vlajková loď odlišuje od konkurence. Zpracování telefonu je na té nejvyšší úrovni a i při sebepodrobnějším hledání jsem nenašel na telefonu jedinou vadu na kráse. Celý telefon je navíc nově odolný vůči vodě a prachu podle certifikace IP-68, které bylo dosaženo i bez jakýchkoli zásahů do designu.

DSC_4540

Přední straně dominuje 5,1 palcový displej. který zabírá 72 procent přední plochy. Okraje kolem displeje jsou krásně tenké a zde se místem opravdu neplácalo. Nad displejem najdeme reproduktor, přední selfie kamerku a také informační LED diodu. Pod displejem se nachází pro telefony značky Samsung typické domovské tlačítko, které v sobě zároveň ukrývá i vylepšený senzor otisků prstů. Ten je nyní opravdu velice rychlý a přesný a konečně se vyrovná i ostatním vlajkovým lodím.

DSC_4393

Samotné tlačítko doznalo několika málo designových změn, takže nyní lépe zapadá do designu telefonu a jeho stisk provází nyní jen příjemné tiché klepnutí, namísto hlasitého cvaknutí, se kterým jsme se setkali u loňské vlajkové lodi jihokorejského výrobce. Vedle domovského tlačítka se ukrývá dvojice kapacitních tlačítek, které slouží k pohybu zpět v telefonu a k otevření přehledu otevřených aplikací. Celá přední strana je kryta odolným sklem Gorilla Glass 4, které je po celém svém obvodu navíc mírně zahnuté, což působí při používání telefonu velice příjemně.

DSC_4135

Přesuneme-li se na pravý bok telefonu, najdeme zde pouze zapínací tlačítko, které je ideálně umístěno a jeho stisk je jistý a přirozený. Levý bok v sobě ukrývá dvojici tlačítek pro regulaci hlasitosti. Na spodní stranu umístil Samsung micro USB konektor a pro mě osobně je lehkým zklamáním, že jihokorejský výrobce nepoužil u své vlajkové lodi nový USB-C konektor. Napravo od microUSB konektoru je zasazen reproduktor, nalevo pak 3,5 mm Jack slot. Horní strana v sobě skrývá jednu z hlavních inovací tohoto telefonu, kterou je šuplíček nejen na SIM kartu, ale také na microSD paměťovou kartu. Samsung tak do své vlajkové lodi vrátil možnost rozšířit si svou paměť, čímž jistě přesvědčí mnoho potenciálních zákazníků.

DSC_4628

Poměrně nenápadné, ale o to podstatnější změny se udály na zadní straně Samsungu Galaxy S7.  Ta je opět provedena v překrásném skleněném provedení, jedná se ale samozřejmě o odolné sklo Gorilla Glass 4 a tak o nějakých škrábancích nemůže být vůbec řeč. Co naopak zamrzí je velká náchylnost na otisky prstů a všemožné patlance. Sklo je totiž opravdu magnet na nečistoty a tak čistící hadřík je povinnou a častou využívanou výbavou, pokud byste si rádi novinku zakoupili. Boční hrany skla jsou nyní po vzoru Samsungu Galaxy Note 5 poměrně výrazně zkoseny. To napomáhá jistému a příjemnému úchopu telefonu, který nemá tendenci vyklouzávat z rukou ani nikde netlačí do dlaně nebo prstů.

Hardware a výkon – více odladěnosti prosíme

Nová vlajková loď Samsungu je samozřejmě vybavena tím nejlepším, co si lze vůbec u telefonu představit. Srdce zařízení tvoří pro evropské modely procesor Exynos 8890, pro asijský a americký trh jej pak představuje procesor Snapdragon 820. Rozdíl mezi výkonem těchto procesorů je ovšem prakticky nulový a nelze jej nijak poznat. Exynos 8890 je pak doplněn 4 GB paměti RAM a grafickým akcelerátorem Adreno 530.

DSC_3806

Pro ukládání souborů poslouží 32 GB inerní úložiště, které je ovšem nově možné rozšířit až o další 2 TB pomocí paměťové karty. Tato výbava postačí samozřejmě na naprosto plynulý chod systému, jakkoli náročné hry nebo pokročilý multitasking telefon také nijak nepřekvapí a za celou dobu používání jsem se nesetkal s jediným zaseknutím nebo pádem aplikace. Takto výkonný hardware si ovšem i tak vybral poměrně velkou daň, kterou je zahřívání telefonu.

DSC_3855

Samsung sice model Galaxy S7 vybavil chlazením kapalinou, ani ta ovšem 100% nepomáhá a telefon i při méně náročné práci poměrně výrazně hřeje do ruky. Při náročnějších úkonech telefon už topí poměrně výrazně, nikdy se mi však nepřehřál a tak nijak nebrání pohodlnému používání.

Displej – slastná podívaná

Kromě prémiového designu je hlavním lákadlem Samsungu Galaxy S7 jeho displej. Tím je 5,1 palcový zobrazovač s rozlišením 1 440 x 2 560 pixelů, tedy QHD, které utváří jemnost úctyhodných 577 pixelů na palec. Technologie Super AMOLED navíc zajišťuje syté a věrné podání barev, takže displej celkově zprostředkovává opravdu královskou podívanou. Ani při dlouhém a důkladném zkoumání není lidské oko schopné rozpoznat jednotlivé pixely.

DSC_3852

Velká jemnost způsobuje téměř 3D efekt displeje a tak například ikony na domovské obrazovce jako by vystupovaly do prostoru. Maximální i minimální jas displeje zajistí jak skvělou čitelnost i na přímém slunci, tak za tmy, kdy vás telefon zbytečně neoslní. Displeji tak nelze nic vytýkat a dle mého názoru se jedná o vůbec nejlepší mobilní obrazovku na trhu.

Baterie a výdrž – nevybočuje z davu

Samsung Galaxy S7 je klasický jednodenní smartphone. Disponuje baterií o kapacitě 3 000 mAh, což je sice na 5,1 palcový telefon nadstandardní hodnota, výkonný hardware a jemný displej si zde ovšem vybírá svou daň. I přesto se však na svůj telefon můžete spolehnout po celý den a to i při náročnější práci.

DSC_3727

Kdyby vám už ke konci dne baterie i tak docházela, lze si zapnout buď úsporný, či dokonce ultra úsporný režim, který výdrž baterie znatelně prodlouží.

Zvuk – průměrný prožitek

Jakkoli je telefon skvělý, v oblasti zvuku má oproti konkurenci lehké nedostatky. Vestavěný reproduktor je sice umístěn poměrně vhodně na spodní hraně, hlasitost a kvalita zvuku, který produkuje, je ovšem průměrem. I v porovnání s loňskou vlajkovou lodí jihokorejského výrobce je reproduktor o něco tišší a postačí tak ideálně na přehrání vyzvánění. Pro koukání na filmy, natož pro poslech muziky se opravdu nehodí.

DSC_4610

Samsung ke své vlajkové lodi přidal i vlastní pecková sluchátka, která mají vyměnitelné špunty. Ani zde ovšem reprodukce zvuku není nijak špičková. Basy jsou při poslechu nevýrazné, ve vyšších polohách jsou si sluchátka ovšem poměrně jistá. Pokud se rozhodnete k Samsungu Galaxy S7 připojit vlastní sluchátka, na své si jistě přijde každý audiofil.

Uživatelské prostředí – citlivě upravený TouchWiz

V Samsungu Galaxy S7 běží operační systém Android ve verzi 6.0.1 „Marshmallow“, který je ovšem změněn k nepoznání kvůli obsáhlé grafické nadstavbě TouchWiz. Ta byla dříve proslulá přílišnou náročností na grafiku a paměť RAM, takže výrazně zpomalovala telefony. To je ovšem do značné míry minulostí a Samsung své prostředí vyladil do velice pěkné a především funkční podoby.

Screeny_s7

Minimalistický design ikon spolu s šedivou horní lištou a upravenými animacemi působí moderně a sedí do celkové koncepce telefonu. Velice vítanou novinkou je také Always on display. Díky Super AMOLED displeji telefon umí zapnout jen jednotlivé pixely a tak se zde naskýtá možnost mít při vypnutém displeji stále viditelné například hodiny nebo kalendář a to za minimální spotřeby baterie. Lze si nastavit různé ciferníky i uspořádání nebo pozadí hodin, což je nejen účelné, ale také to působí velice elegantně.

Screeny_s71

Za nedostatek považuji snad jen malý počet notifikačních ikon, jelikož na Always on displeji se vám zobrazí pouze zmeškané hovory či zprávy. Nezbývá tak nic než doufat, že časem přibudou i notifikační ikony například Facebooku nebo Twitteru.

Fotoaparát – nástupce na trůně

Již Samsung Galaxy S6 disponoval fotoaparátem, který jen stěží hledal konkurenci. Nová vlajková loď v tomto trendu pokračuje a dle mého názoru se opět jedná o vůbec nejlepší fotoaparát na trhu. 12 MPx fotoaparát se světelností f/1,7, ultrarychlým automatickým ostřením a technologií OIS zajišťuje naprosto skvostné snímky i videa a opravdu zde není co vytýkat a dá se pouze vychvalovat.

DSC_3800

Za dobrých světelných podmínek se Samsung Galaxy S7 vyrovná většině kvalitních kompaktních fotoaparátů, snímkům nechybí ostrost, kontrast a o nějakém šumu zde nemůže být vůbec řeč. Ani za horších světelných podmínek Galaxy S7 ale neváhá a snímky jsou opět velice kvalitní s mizivým podílem šumu. Co se videí týče, zvládá telefon samozřejmě natáčet záznamy až o 4K rozlišení, které jsou opět naprosto špičkové, stejně jako například záznam zpomaleného záběru.

Na přední straně pak každého selfienadšence potěší 5 MPx selfie kamerka, která se také chlubí světelností f/1,7 a výsledné fotografie z ní jsou na velmi vysoké úrovni. Fotoaparátu tak nelze nic vytknout a Samsung Galaxy S7 se dá s přehledem označit za nejlepší fotomobil, jaký si nyní lze zakoupit.

Multimédia – klasický Samsung

Samsung jde po vzoru většiny konkurence cestou nejmenšího odporu a tak po prvním spuštění telefonu najdete v telefonu jen přiměřený počet předinstalovaných aplikací, které jsou navíc většinou opravdu užitečné. Samozřejmostí je balíček aplikací od Googlu, čítající například Gmail, Disk, Mapy nebo Hudbu Play. Právě ta se stala primární aplikací pro přehrávání  hudby a Samsung tak do nových modelů již nezařadil vlastní přehrávač, což je podle mě velká škoda.

Screeny_s72

Krom tohoto balíčku pak v telefonu najdeme značně očesanou nabídku aplikací od Samsungu. Nechybí samozřejmě aplikace S Health, vlastní webový prohlížeč nebo e-mail. Poslední novinkou, co se aplikací týče, je přidaný balíček aplikací od Microsoftu, nabízející aplikace jako Word, Excel nebo Skype.

Telefonní funkce a zprávy

Design telefonních funkcí byl s příchodem nového operačního systému značně zjednodušen což zapadá do celkového prostředí. Všude nyní namísto pastelových barev převládá bílá, doplněna jemnou zelenou barvou v případě prostředí telefonu, oranžovou v případě zpráv.

Screeny_s73

Prostředí je tak přehledné a dá se v něm velice rychle zorientovat. Pochvalu si zaslouží také předinstalovaná klávesnice od Samsungu, na které se velice pohodlně píše a má ideální rozložení.

Závěr

Samsung Galaxy S7 není žádnou revolucí. Ve většině věcí přímo vychází ze svého předchůdce a například designových změn se událo jen velmi málo. I tak je ovšem tento telefon skvělý a nám nezbývá, než jej chválit. Vzhledově je velice elegantní a zároveň na sebe umí připoutat pozornost díky skleněným zádům, která jej odlišují od většiny konkurentů. Jediným neduhem je tak ulpívání otisků prstů, kterému se u skleněného povrchu dá ovšem jen stěží vyhnout. Telefon díky zaoblené zadní hraně padne výborně do ruky a díky kompaktním rozměrům se dá pohodlně obsloužit jednou rukou. Vítanou novinkou je pak voděodolnost nebo možnost rozšířit si úložiště pomocí paměťové karty.

DSC_4400

Výkonově Galaxy S7 patří mezi naprostou špičku a je výborně odladěný, zde musíme vytknout snad jen mírné přehřívání, které ovšem nijak nebrání v pohodlném používání telefonu. Naprostým skvostem je překrásný displej, který se nebojím označit za nejlepší na trhu a svou kvalitou opravdu s přehledem předčí všechny své konkurenty. Fotoaparát je minimálně stejně tak skostný, jako displej a potěší každého milovníka focení i selfie. Ceny Samsungu Galaxy S7 navíc na Alza.cz začínají již na 19 249 Kč, což za takto skvělý telefon je velice přijatelná částka. Závěrem tak lze konstatovat, že Samsung Galaxy S7 je velice povedenou evolucí a jihokorejský výrobce se poučil ze svých chyb a vyslyšel prosby zákazníků. Pokud vlastníte loňskou vlajkovou loď, nemá více méně cenu měnit za Galaxy S7. Sháníte-li ovšem prémiový telefon s operačním systémem Android, lepší smartphone budete hledat jen marně.

 Graf ceny produktu Samsung Galaxy S7 G930F 32GB poskytuje server Heureka.cz

Další fotografie naleznete v naši Galerii

Hodnocení

Displej – 10/10

Vzhled – 10/10

Zpracování – 10/10

Výkon – 9/10

Fotoaparát – 10/10

Výdrž baterie 8/10

Celkem – 98%

 

 

Tagy Android Galaxy Recenze Samsung Technologie