fotka redaktora RecenzeSmartphonyStarší článek

RECENZE: SAMSUNG GALAXY S7 EDGE: ZAKŘIVENÍ NA SEDMOU

Michael Krahulec30.3.2016 - 9:45 RecenzeSmartphonyStarší článek

Rok uplynul jako voda a v redakci máme další zařízení z řady Samsung Galaxy S. Samozřejmě se jedná o novou vlajkovou loď Galaxy S7 ve variantě edge se zkoseným displejem. Od novinky se očekávalo hodně, jelikož by měla opět obhájit post nejlepšího smartphonu na trhu. Podařilo se to ale korejským inženýrům?

samsung-galaxy-s7-edge-hero-2

Design a konstrukce – inspirace u fialové kravičky

Samsung v předchozích letech představoval více méně stejně vypadající modely. S každou novou generací řady Galaxy S jsme se dočkali pouze mírné úpravy designu, ta největší nastala s příchodem modelů Galaxy S6 (recenze). Koncepce designu ale zůstala od prvních modelů takřka nezměněná, nejinak tomu je i u aktuální sedmé generace. Model Galaxy S7 edge měl ale ještě větší poslání – překonat design velmi zdařilého modelu Galaxy S6 edge. A v Jižní Korei tento úkol pojali vcelku originálně a vychytrale.

DSC_0149Více fotografií naleznete v naší Galerii

Designéři Samsungu totiž vzali Galaxy S6 edge, zjemnili rohy zařízení, mírně upravili design zakřivení obrazovky a na zadní straně zamáčkli čočku fotoaparátu do zad zařízení – a je hotovo! V reálu vývoj designu určitě trval několik desítek hodin a stál miliony dolarů, s nadsázkou by se ale přesně takto dala modernizace designu modelu Galaxy S7 jednoduše a stručně popsat.

DSC_0107

A nutno podotknout, že úpravy jsou naprosto odladěné, doslova přesně tak, jak jsme si jen mohli přát. Přední strana je již sama o sobě originální díky zakřivenému 5,5″ displeji, ten ale není jediným efektním prvkem. Celá přední plocha je zakřivená, takže i prostor nad a pod displejem, vše navíc kryto odolným sklem. Ano, celá přední strana je skleněná a jediným plastovým prvkem je tak domovské tlačítko, které v sobě skrývá snímač otisků prstů. Vedle onoho tlačítka je již tradičně schována dvojice kapacitních tlačítek s bílým podsvícením. Velmi se mi líbí, že piktogramy tlačítek, stejně tak jako notifikační LED dioda v horní části nejsou vidět, pokud nesvítí.  V horní části krom nofitikačního indikátoru nalezneme 5 MPx selfie kamerku, telefonní reproduktor a senzory se snímači.

DSC_0082

Boky telefonu jsou díky zakřivenému displeji a zádům takřka minimální, i přesto byla zachována tradiční koncepce rozmístění hardwarových tlačítek. Na pravém boku nalezneme tlačítko pro probuzení displeje, které je umístěno v ideální výšce, tudíž není nutné přehmatávat. Na druhém boku své místo našla dvojice tlačítek pro regulaci hlasitosti. Horní hrana, která je zároveň s tou spodní označována za kopii iPhonu 6, skrývá šuplíček pro nanoSIM a microSD paměťovou kartu, dole se potom nachází 3,5″ Jack konektor, microUSB slot, reproduktor a mikrofon pro hovory.

DSC_0096

Zadní strana jakoby z oka vypadla předchozí generaci. Záda jsou shodně jako přední strana skleněná, na bocích o něco méně zakřivená než u flatové verze, což je vzhledem k zakřivení displeje pochopitelné. Své umístění zde našel pouze fotoaparát, který už nevyčnívá tolik, jako u předchozí generace. Vedle fotoaparátu se nachází LED dioda a snímač srdečního tepu. Nechybí samozřejmě stříbrné logo výrobce a nutné vypsání standardů a informací o telefonu ve spodní části, které je však na černé verzi takřka neviditelné. K dispozici je rovněž zlaté a bílé barevné provedení. K barvě bych měl jedinou výtku – díky použití skla jsou na telefonu i při sebemenším dotyku viditelné otisky, což je u takto prémiového zařízení vcelku nepříjemné. Nejméně viditelné jsou na bílé verzi, nejhůře je na tom naopak varianta ve zlatém laku.

DSC_0150

Telefon jako celek působí velmi elegantně a jak už nadpis této kategorie napovídá, tak i zcela jemně a decentně. Samsung jednoduše zjemnil a uhladil design modelu Galaxy S6 edge, díky čemuž vznikl opět velmi povedený telefon, který se ve druhé edge generaci pyšní rozměry 72,6 x 150,9 x 7,7 mm a váhou 157 gramů. Určitě potěší, že se Samsung opět začal věnovat odolnosti a nové modely vybavil certifikací IP-67, tedy prachu a voděodolností a to bez použití jakýchkoliv krytek na sloty.

DSC_0159

Jedinou výtku mám k zakřivení displeje – vzhledem k minimální boční hraně a vcelku velkému zakřivení se na zařízení velmi obtížně píše. Neustále se rukou dotýkáte hran, které jsou na jakýkoliv dotyk velmi citlivé, z čehož mnohdy mohou nastat stavy akutního vzteku. Záleží však na typu ruky, její velikosti i vyladění úchopu telefonu. Jistotou však je, že u Samsungu Galaxy S6 edge jsem osobně tyto problémy neměl.

Hardware a výkon – vraťme počítače

Při pohledu na hardwarové specifikace takřka polovina z vás jistě napadne myšlenka „Ten mobil je mnohem výkonnější než můj počítač!“. A ano, souhlasím, protože výbava Samsungu Galaxy S7 edge je opravdu naprosto špičková. Základem celého ústrojí je 64-bitový osmijádrový chipset Exynos 8890, tedy přímo z dílen Samsungu, který byl vyroben 14Nm procesem a nabízí takty jader 4x 2,3 GHz a 4x 1,6 GHz , dohromady tedy neuvěřitelných 15,6 GHz. Procesoru je k ruce LPDDR4 RAM paměť se 4 GB a grafický akcelerátor Mali-T880. Na mimo-evropské trhy se dodává i varianta se Snapdragonem 820 od Qualcommu, rozdíl ve výkonu je však neznatelný.

DSC_0118

K uvedeným specifikacím již takřka netřeba nic dodávat, jelikož precizní a spolehlivý výkon je samozřejmostí. Samsung Galaxy S7 edge si hravě poradí s nejnáročnějšími 3D tituly, můžete jej využít ke streamování hudby, Mirror-Linku a dalším funkcím, vždy zcela plynule a bez záseků. Jediným neduhem tak může být o něco vyšší zahřívání telefonu při využití plného výkonu nebo poměrně velké využití RAM paměti. Při spuštění zhruba 10 nepříliš náročných aplikací včetně Facebooku telefon využije 70% kapacity operační paměti, což se mi zdá poměrně velké vytížení, což se ostatně podepisuje i na výdrži baterie.

DSC_0071

K dispozici je tentokrát pouze jediná varianta dle kapacity interní paměti, a tedy 32 GB. Pro mnoho uživatel je paměť naprosto dostačující, vzhledem k širokým možnostem využití cloudových úložišť. Pokud pro vás však bude kapacita nedostačující, můžete ji zvětšit až o 2 TB díky microSD paměťové kartě. Velkou vychytávkou je možnost ukládání a instalace aplikací na paměťovou kartu či využít redukce na USB 3.0, která je součástí balení a přenášet data například na externí disk.

DSC_0128

Do hardwarové kategorie rovněž patří i různé senzory. Galaxy S7 edge je vybaven gyroskopem, akcelometrem, senzorem okolního světla či senzorem přiblížení. Telefon díky tomu dokáže například zhasnout displej až poté, co se na něj přestanete dívat. Nechybí již zmiňovaný snímač otisků prstů, který je mnohem rychlejší a přesnější než u Galaxy S6 či měřič srdečního tepu na zadní straně. Mezi standardy telefonu patří Wi-Fi, 4G LTE, NFC, GPS nebo Bluetooth 4.0.

Displej – to oč tu běží

Samsung Galaxy S7 edge je v každém ohledu špičkový, ale především displej je tím největším tahákem. Galaxy S7 edge si pořizujete jedině, pokud chcete větší úhlopříčku, než nabízí Galaxy S7 nebo právě zakřivený displej. Jedná se o 5,5″ QHD panel s technologií AMOLED a jemností úžasných 534 ppi. Displej je tedy nadmíru jemný, díky technologii Super AMOLED jsou barvy více než věrohodné a syté, takže jen těžko budete hledat nějakou chybičku.

DSC_0152

Samotné zakřivení plní hlavně estetický význam, telefon díky němu vypadá velmi elegantně a hlavně se odlišuje od konkurence. V otázce praktičnosti však trošku pokulhává. Samozřejmě Samsung neopomenul na softwarové využití zakřivení, ale trošku nevychytal, jak bude displej vhodný při běžném používání. Jak jsem již psal v kategorii vzhledu, na telefonu se mi velmi špatně psalo, jelikož jsem se neustále rukou, především kůží mezi palcem a ukazováčkem, dotýkal hrany zařízení, čímž jsem neustále spouštěl něco, co jsem nechtěl. Nejhorší je tento neduh při psaní, kdy se telefon pro psaní stává takřka nepoužitelný, pokud si neupravíte velikost klávesnice. Jak již bylo zmíněno, záleží na velikosti a typu ruky, určitě se ale nebudu plést, že tento problém trápí velké množství uživatel.

DSC_0110

Pokud ale překousnete tento problém, či dokonce pokud vás vůbec netrápí, bude vám displej dělat jen a jen radost. Sledování videí a filmů je díky zakřivenému displeji parádou, rovněž to platí i pro hraní her. Samsung má své edge panely jednoduše v malíčku, a tak mu není až na vcelku smolné umístění co vytknout.

Baterie – několik možností

Novinka Samsungu dostala do vínku baterii s kapacitou 3 600 mAh, což není rozhodně málo. Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že Li-on akumulátor dodává energie osmijádrovému procesu a QHD displeji, výsledkem je tedy výdrž v průměru jeden den. Pokud používáte telefon na běžné úkony, jako surfování v prohlížeči, Messenger, SMS, telefonování a poslech hudby, může baterie přežít i jeden a půl dne, spíše ale počítejte, že večer bude ulehat s telefon v nabíječce.

DSC_0146

Samotná nabíječka nabízí možnost rychlodobíjení, rovněž lze využít bezdrátového dobíjení, avšak indukční nabíječka není součástí základního balení. S výdrží vám ale pomůže samotný telefon, jelikož disponuje hned dvěma úspornými režimi. Ten méně agresivní začne vypínat nezbytné funkce a ztlumí jas zařízení, druhý, tedy Ultra úsporný režim přepne grafickou nadstavbu systému do černobílého designu se základními funkcemi. Díky tomu ale telefon vydrží v pohotovostním režimu i několik dní.

Zvuk – malý, ale šikovný

Samsung se nikdy nesnažil do svého portfolia zařadit telefon s výborným hudebním podáním, například jako HTC se svými reproduktory BoomSound, a ani nikdy na zvuk svých smartphonů nelákal, a to i přesto, že nehráli vůbec špatně. Stejná situace je i tento rok, kdy opět zvuk je to poslední, čím by se Samsung u modelu Galaxy S7 chlubil.

Ale výrobce se nemá vůbec za co stydět! I když je reproduktor, který je umístěn na spodní hraně, poměrně malý, hraje vcelku dobře. Samozřejmě se nemůže rovnat zmiňovanému HTC či jakýmkoliv předním stereo reproduktorům, i přesto není výsledný zvuk vůbec špatný, ale především je poměrně hlasitý.

1

Součástí základního balení jsou i sluchátka, která se od těch, jež se dodávají k Samsungu Galaxy S6 takřka neliší. Příliš se nedolišují ani od Apple Earpods, čemuž jsme se věnovali již v recenzi Samsungu Galaxy S6 edge. Ať jsou klidně kopií, když hrají bravůrně! Každému sice nemusí díky svému speciálnímu tvaru sednout do ucha jako špuntová sluchátka, ale pokud máte ucho vhodné dle inženýrů Samsungu, hudební zážitek bude nadměrný.

Vynikajícímu zvuku pomáhá ekvalizér, který je opravdu bohatý a nabízí několik přednastavených režimů. K dispozici je i možnost úpravy zvuku (koncert, malá síň, párty atd.), ale i zcela manuální režim. Třešničkou na dortu je možnost individuálního nastavení, které probíhá pomocí slabých pípnutí. Velkým zklamáním je naopak absence hudebního přehrávače od Samsungu, který byl velkým esem v rukávu loňské vlajkové lodi.

Uživatelské prostředí – pomalu ale jistě k iOS

Samsung takřka bez překvapení zůstal u systému Android, a to hned v nejnovější verzi 6.0.1 „Marshmallow“. Uživatelské prostředí TouchWiz se příliš nezměnilo, je spíše modernizováno na detailech. Nové jsou ikony základních aplikací, jedná se o čtverce se zkosenými rohy.

s7screen

Aplikace třetích stran mají své vlastní ikony, pokud jste však perfekcionista jako já, oceníte, že všechny aplikace můžete umístit do šedého transparentního čtverce, díky čemu jsou všechny ikony stejné a mají shodný tvar. A pokud například přecházíte z iOS, můžete si ikony umístit přímo na domovské obrazovky a zcela zrušit menu.

s7screen1

Úpravou designu prošla rozšířená nabídka notifikační lišty, která má zcela nový vzhled. Multitaskingové menu či nastavení zůstalo naopak takřka shodné.

Fotoaparát – méně je opravdu více

Již několikrát jsme se setkali s pokusy, kdy výrobce použil fotoaparát s méně megapixely a tvrdil, že bude fotit lépe, než předchozí model s více megapixelovým fotoaparátem, například HTC One (M7). Samsung se vydal stejnou cestou a model Galaxy S7 edge vyslal do světa s 12 MPx fotoaparátem, tedy o 4 MPx méně, než Galaxy S6. Fotoaparát je zcela shodný jako u modelu Galaxy S7 a stejně jako u flatové verze fotí zcela bravůrně. Takže ano Samsungu, riskantní krok se vydařil!

DSC_0162

Nutno podotknout, že Samsung v Evropě používá hned dva snímače – svůj vlastní a od Sony. Je vcelku o náhodě, s jakým telefon zakoupíte, zjistit to lze dle sériového čísla a v nastavení telefonu. My jsme do testu dostali ten se snímačem od Samsungu, který je dle srovnávacích testů o něco lepší, než Soňácký. Oba snímače ale mají světelnost f/1,7 s osminásobným digitálním zoomem a optickým stabilizátorem obrazu.

Fotoaparát při ideálních světelných podmínkách fotí bravůrně. Fotografie jsou ostré a živé, bez sebemenšího šumu. Při horším světle a v noci velmi pomůže LED blesk, ale i například noční režim. Režimů je v nastavení více, například panorama či makro. S hlavním fotoaparátem je možné pořizovat 4K videa za 30 fps, nechybí samozřejmě možnost zpomalených záběrů ve Full HD při 120 fps.

Na přední straně nalezneme druhý snímač, který slouží pro videohovory a selfie. A právě selfie pořídíte poměrně kvalitní, jelikož kamerka má 5 MPx a dokáže automaticky detekovat obličej.

Multimédia – zásadní zklamání

Samsung vždy nabízel velmi bohatou výbavu softwarových funkcí a aplikací, nejinak je tomu nyní, ale zda tomu bude tak v budoucnu, však není zcela jisté. Samsung totiž tento rok zcela vynechal svůj vlastní hudební přehrávač, za což si odnáší velké mínus. Stačilo jen, aby vzal přehrávač ze Samsungu Galaxy S6, který byl velmi zdařilý a nepotřeboval žádné úpravy. Příliš nechápu, proč to Samsung udělal, příliš se ani nebráním myšlence, že za tím stojí Google, jelikož jediným vhodným přehrávačem je právě ten od Googlu.

s7screen3

Jinak ale Samsung nezklamal. Nechybí velmi zdařilý S Plánovač, internetový prohlížeč, Galerie, fitness aplikace S Health či obchod Galaxy Apps. Samozřejmě nechybí ekvivalenty těchto aplikací od Googlu, v čele s prohlížečem Chrome, aplikací Fotky či Google Maps, samozřejmě s Obchodem Play.

Všechny aplikace od Samsungu mají velmi shodný designový směr, kde převládá bílá a jasné syté barvy s Material Designem.

Zajímavé funkce – speciálně pro Galaxy S7 edge

Tuto kategorii budete v našich jiných recenzích hledat jen těžko, ale pro Samsung Galaxy S7 edge nám přišla poměrně vhodná. Již zmíněnou funkcí je snímač otisků prstů, který funguje velmi spolehlivě, na TouchID od Applu však stále nemá. Druhou funkcí je snímač tepu, který by klidně mohl nahradit zdravotnické měřiče, jelikož ukazuje stejné hodnoty jako profesionální tlakoměry.

Úplnou novinkou u Samsungu je Always On displej, tedy funkce, která při uspaném zařízení ukazuje na obrazovce čas a informace o notifikacích, přičemž vliv na výdrž baterie je dle výrobce minimální. Displej v tomto režimu není nijak aktivní, můžete se ho tedy klidně dotýkat, ale nereaguje, takže je nutné telefon probudit klasicky a bezpečně pomocí tlačítek.

s7screen4

Takřka kategorií samou o sobě je takzvaný Okraj Obrazovky. Jedná se o funkce, které využívají zakřiveného displeje. Na domovské obrazovce se nachází šedý obdélník, který vyčnívá z hrany displeje. Pokud jej vytáhnete směrem na druhou stranu obrazovky, otevře se rozšířená nabídka. Na boční hranu si lze tak umístit pět oblíbených kontaktů, informace z S Plánovače, osm rychlých ikon aplikací či informace o počasí.

s7screen2

Hrany zařízení mohou rovněž sloužit jako noční hodiny nebo jako indikátor oznámení, pokud máte telefon položený na stoje displejem dolů. Funkce to jsou určitě zajímavé, ale na druhou stranu takřka zbytečné.

Telefonní funkce a SMS

Kategorie, v níž se u Samsungu takřka nic nezměnilo. Telefonní aplikace se dělí na protokol, oblíbené kontakty a všechny kontakty, přičemž je vyvedena do zelena s bílým seznamem. Aplikace pro SMS zprávy je naopak oranžová, princip je ale stejný, jako u všech ostatní výrobců či starších modelů Samsungu. Kontakty je možné implementovat z Facebooku, Google+, Skypu či Gmailu.

s7screen5

Jak již bylo několikrát zmíněno, psaní na zakřiveném displeji je více než nepohodlné a nervy drásající. Vše alespoň zachraňuje klávesnice, u které lze nastavit například i její velikost. Co naopak chybí, je kalibrace dotyků, což je vcelku škoda a rychlému psaní by to určitě jen pomohlo.

Závěr

Samsung musel přijít opravdu s něčím skvělým, aby překonal model Galaxy S6 edge a nezklamal své fanoušky a potenciální zákazníky. A po důkladném 14ti denním testu mohu s klidným svědomím prohlásit, že se to Korejcům opět povedlo! Samsung Galaxy S7 edge je špičkové zařízení s nádherným skleněným designem a kovovou unibody konstrukcí, díky čemuž hned víte, že máte v ruce něco velmi hodnotného. Hodnotný je i hardware, který nabízí to nejlepší, co je možné chytrému telefon nadělit.

DSC_0137

Nejvíce bych vyzdvihl úžasně jemný displej, fotoaparát a možná pro někoho překvapivě i nadstavbu TouchWiz. Naopak zklamání a nedostatky hledám jen marně, pravděpodobně mi vadí jen absence přehrávače hudby od Samsungu a špatné psaní díky zakřivenému displeji. Jinak je ale Samsung Galaxy S7 edge bez nadsázky tím nejlepším, co můžete na světovém trhu pořídit. Tomu odpovídá i cena, která překvapivě u klasického Galaxy S7 nepřesahuje pomyslnou 20 tisícovou hranici. Varianta Galaxy S7 edge je logicky o něco dražší, proto ji na Alza.cz pořídíte za 21 200 Kč. Zda to je adekvátní či přehnaná cena necháme zcela na každém z vás, dle mého názoru je ale zcela odpovídající.

Graf ceny produktu Samsung Galaxy S7 Edge G935F 32GB poskytuje server Heureka.cz

Více fotografií naleznete v naší Galerii

Hodnocení

Displej – 9/10

Vzhled – 10/10

Zpracování – 10/10

Výkon – 9/10

Fotoaparát – 10/10

Výdrž baterie 8/10

Celkem – 96%

 

Tagy Android Galaxy Recenze Samsung Technologie