fotka redaktora RecenzeSmartphonyStarší článek

RECENZE: SAMSUNG GALAXY S6: TAKŘKA NEKOMPROMISNÍ KRÁL

Redakce22.5.2015 - 10:30 RecenzeSmartphonyStarší článek

Nový Samsung Galaxy S6 společně se svým sourozencem v podobě modelu Galaxy S6 edge má před sebou velmi těžký úkol – především zaujmout zákazníka, uspět v čím dál víc těžkém konkurenčním souboji a v neposlední řadě napravit reputaci po nepříliš úspěšném předchůdci. Povede se mu to? Jedná se opravdu o nekompromisní smartphone?

Samsung-Galaxy-S6

Design a konstrukce – elegán s vítanými změnami

Někomu se může zdát, že Samsung zrecykloval design, který použil již u „S pětky“, jinému zas může Galaxy S6 šestka připadat jako zcela nový model. Pravdu mají oba tyto tábory. Designově opravdu model vychází ze svého předchůdce, co se ale změnilo, jsou použité materiály. Zatímco loňská vlajková loď tohoto jihokorejského výrobce byla kompletně plastová, novinka je již vyrobena z ušlechtilých materiálů.

DSC_0002Další fotografie naleznete v naši Galerii

Přední a zadní strana je tvořena skleněnými plochami, konkrétně se jedná o nové odolné sklo Gorilla Glass 4. generace  a boky přístroje lemuje hliníkový rámeček. Máme tu čest nejen s velmi dobře vypadajícím, ale i skvěle zpracovaným telefonem. Mnozí nemusí souhlasit se vzhledem a telefon jim může dokonce připadat ošklivý. Upřímně, když jsem Galaxy S6 viděl prvně na videu a snímcích prezentovanými přímo společností Samsung při slavnostním představování, byl jsem velmi zklamaný a telefon ve mně po vzhledové stránce zanechal rozpačité pocity.

DSC_0009

Zejména pak vystouplá čočka fotoaparátu vypadala dosti nevzhledně. Po prvním uchopení do ruky jsem ale okamžitě změnil názor. Doporučuji tedy všem potencionálním zájemcům, aby telefon nehodnotili pouze z fotografií, ale šli se na něj podívat do nějakého obchodu. Precizní zpracování, na které jsme u tohoto výrobce nebyly ještě do nedávna zvyklí, vám doslova vyrazí dech.

DSC_0007

Samsung neopustil své zajeté zvyky a jako jeden z mála výrobců stále ještě nabízí klávesy pod displejem, nikoliv integrované přímo na něm. Na levé straně má své místo kontextová klávesa pro vyvolání spuštěných aplikací a na straně pravé je umístěna šipka zpět, obě klávesy jsou kapacitní a samozřejmě podsvícené. Uprostřed se nachází hardwarová klávesa Domů, která stejně jako u předchůdce skrývá čtečku otisků prstů. Ta však prošla vítaným vylepšením, nyní již nemusíte prstem přejíždět po čtečce a poté doufat, zdali se telefon nakonec odemkne. Stačí jen prst přiložit na klávesu a následně ji stisknout.

Senzor otisk rozpozná během chvilky a do vteřiny je přístroj odemknutý. Než však budete chtít čtečku používat, musíte do zařízení detailně nasnímat otisky prstů. Celý tento proces nezabere ani dvě minuty. Senzor je vcelku spolehlivý a za dobu testování mi jen několikrát telefon nechtěl otisk potvrdit.

DSC_0003

Nad displejem o velikosti 5,1 palce má své místo reproduktor pro hovory, senzory přiblížení a jasu,  vpravo od reproduktoru se potom nachází kamerka pro videohovory, případně pro pořizování selfies. Samsung nezapomněl ani na notifikační LED diodu, která je velmi výrazná, avšak nelze upravovat její svit. Dostáváme se na zadní stranu přístroje, které dominuje čočka fotoaparátu. O jejích kvalitách si povíme až později, zmíním jen, že velmi výrazně vystupuje nad zbylou částí zad. Při běžném používání to není nijak závažný problém a jde zde především o estetický význam. Samsungu to ovšem nemůžeme mít za zlé, jelikož chtěl na trh uvést velmi tenké zařízení, které by však disponovalo fotoaparátem s optickou stabilizací.

DSC_0033

Neměl tedy na vybranou. Vpravo od snímače se nachází přisvětlovací LED dioda a také senzor tepové frekvence. Reproduktor byste na zádech zařízení hledali marně, přesunul se na spodní hranu. Za tento krok výrobce chválím, jelikož vyzvánění bude vždy zřetelně slyšet. Vedle reproduktoru má své místo microUSB konektor, 3,5milimetrový Jack konektor a také mikrofon. Rozdělená tlačítka pro regulaci hlasitosti se nachází na levém boku. Mají ideální zpětnou vazbu a jistý stisk. Stejnou pochvalu si zaslouží také zamykací klávesa umístěna v ideální poloze na pravém boku. Zde své místo zaujímá také slot pro nanoSIM, slot na paměťové karty byste však na těle zařízení hledali marně. Na horní hraně krásného hliníkového rámečku je pěkně uprostřed vsazeno čidlo infraportu a kousek opodál se nachází druhý mikrofon.

DSC_0011

Ačkoliv se jedná o smartphone s velikostí displeje nad pět palců, pohodlně se drží v ruce a má vcelku dobrou ergonomii. Konkrétní rozměry činí 142,1 × 70,1 × 7 mm a váha se zastavila na příjemných 138 gramech. Za zmínku také stojí reflexní zpracování zadní skleněné plochy. U všech barevných variant kromě bílé totiž lze pozorovat barevnou změnu dané varianty. Kupříkladu námi testovaná tmavá barevná varianta se na světle mění od tmavě modré až po černou. Mínusem je samozřejmě nadměrné uplývání otisků prstů, tento neduh ovšem trápí všechny telefony vyrobené ze skla.

Hardware a výkon – vlastnoruční kvalita

Samsung se rozhodl místo obligátního Snapdragonu 810, který pohání většinu vlajkových lodí s operačním systém Android, nasadit procesor vlastní výroby. Jedná se o osmijádrový Exynos 7420 a je postaven na 64-bitové architektuře. Čtyři jádra Galaxy „S šestky“ jsou taktována na 1,5 GHz, zbylá čtyři pak na 2,1 GHz. Pro zajímavost dodejme, že Exynos 7420 je vyroben 14 Nm výrobní technologií, kdežto již u zmiňovaného konkurenčního Snapdragonu 810 je použita 20 Nm technologie.

DSC_0018

Součástí SoC je rovněž grafický akcelerátor Mali-T760 MP8. Inovací prošla i operační paměť, která je nově typu DDR4, což v praxi znamená až dvojnásobnou propustnost dat. Její velikost se zastavila na úctyhodných třech gigabajtech. Navzdory velké RAM je po zapnutí přístroje reálně dostupných jen cca 850 MB. Není se však vůbec čeho obávat. Jak již bylo jednou řečeno, jedná se o paměť typu DDR4, která je velmi svižná a pro naprosto plynulý chod telefonu stačí relativně malé množstvím. Co se interní paměti týče, Samsung nabízí rovnou tři paměťové verze, 32/64 a po vzoru Applu i 128 GB variantu.

DSC_0013

U námi testované 32 GB varianty zbylo pro ukládání dat kolem 25 GB volného místa. Ovšem při rozhodování jakou verzi si pořídit, dbejte na to, že paměť si již nelze rozšířit o paměťové karty. Nenáročným uživatelům zajisté postačí základní verze, ovšem pro ty z vás, co chtějí mít neustále při sobě kompletní hudební sbírku, či jsou příznivci náročných her, doporučuji pořídit verzi s větším interním úložištěm.

Samsung Galaxy S6 patří beze sporu mezi ta nejvýkonnější zařízení z momentálně dostupných na trhu. Dokonce bych jej zařadil na samotný vrchol pomyslné pyramidy značící výkonnost. S velmi vysokým výkonem ale přichází nepříjemnost v podobě zahřívání zařízení. Tento neduh trápí snad všechny současné high-endy, zejména se v tomto směru skloňuje Snapdragon 810.

DSC_0029

Říká se, že to byl i jeden z důvodů, proč Samsung upřednostnil použití vlastního procesoru před konkurenčním Qualcommem. Po stránce výkonu to byl zajisté správný krok, nejenže je použitý Exynos, dle různých benchmarků, na tom lépe než americký konkurent, ale Samsung mohl i lépe optimalizovat celý chod přístroje a zajistit tak lepší spolupráci s grafickou nadstavbou. Ovšem zvýšenému zahřívání neunikl ani Samsung. Bylo by sporné, dohadovat se, který z procesorů „topí“ více, podstatné je říci, že k zahřívání přístroje dochází jen u náročnějších aplikací nebo při přehrávání videa o rozlišení 4K. U běžné práce zahřívání neucítíte.

Displej – premiant s vyznamenáním

Zobrazovací panel, který je zde použit, patří jednoznačně mezi ty nejlepší na trhu. Na Super AMOLED displej s QHD rozlišením, konkrétně tedy 2 560 × 1 440 pixelů,  je radost se dívat. Díky úhlopříčce 5,1 palce se na něm vyjímá jemnost 576 pixelů na palec, což je naprosto famózní hodnota. Mnozí z vás budou zajisté namítat, že lidské oko rozezná jednotlivé pixely jen do hranice zhruba 300 pixelů na palec a bohatě by postačilo i Full HD rozlišení.

DSC_0030

Než se mi Galaxy S6 dostala do rukou, respektive spíš na oči, zastával jsem tento názor i já. Ano, jednotlivé pixely nerozeznáte i na běžném Full HD zobrazovači, ale zde jde spíš o celkové podání obrazu. Kupříkladu fotografie nebo videa vypadají zkrátka lépe na displeji s vyšším rozlišením. A pokud nevěříte, opět doporučuji navštívit obchod s elektronikou a telefon si vyzkoušet. Displej má příkladné pozorovací úhly, a přestože se jedná o AMOLED technologii, je na tom velmi dobře s věrným podáním barev. Pochvalu si zaslouží rovněž nastavení intenzity jasu. Na přímém slunečním světle je displej skvěle čitelný a naopak ve tmě nijak nedráždí oči. Na závěr připomeňme, že o jeho ochranu se stará ochranné sklíčko Gorilla Glass 4.

Baterie a výdrž – žádné pozitivní překvapení

Výdrž telefonu je jedno z nejdiskutovanějších témat poslední doby. Výkon smartphonů se neustále navyšuje, avšak kapacity akumulátorů nikoliv. Velmi často se stává, že výrobce dokonce kapacitu baterie úmyslně sníží a nový model, přesto že je podstatně výkonnější, nabídne menší baterii. Příkladem je bohužel i Galaxy S6, který nabízí uživatelsky nevyměnitelný akumulátor o kapacitě 2 550 mAh, pro porovnání loňská vlajková loď tohoto výrobce nabízela 2 800 mAh.

DSC_0015

Přičteme-li displej s vyšším rozlišením a výkonnější, i když na druhou stranu energeticky úspornější procesor, máme nejspíš jasno. Před sebou máme klasický jednodenní smartphone. Nejvíce samozřejmě bude záležet na tom, jaký jste uživatel, a jak často budete telefon používat. Ti z vás, kteří mají telefon výhradně na volání, psaní SMS či občasný internet, se obejdou až jeden a půl dne bez nabíječky. Celé dva dny jsou však takřka nereálné.  Pokud se ale řadíte mezi náročné uživatele, je pravděpodobné, že s vámi telefon nevydrží ani do večera. V tomto případě doporučuji pořídit power-banku a ve stavu nouze z ní telefon dobít. V balení nalezneme rychlonabíjecí nabíječku, která z nuly na sto procent telefon dobije za hodinu a dvacet minut, což je velmi pěkný údaj.

DSC_0035

Z nuly na 80% to dokonce trvá jen něco málo přes 50 minut. Pokud ovšem připojíte jinou, než v balení dodávanou nabíječku, doba nabíjení se podstatně zvýší. Za povšimnutí stojí přítomnost cívky pro bezdrátové nabíjení. K tomu je však zapotřebí dokoupit speciální „podložku“, za pomoci které se bude telefon dobíjet.

Zvuk – vystačí si i bez stereo reproduktorů

Výrobce se u novinky rozhodl přemístit hlasitý reproduktor ze zadní strany na spodní hranu kovového rámečku. Stále se jedná o jeden reproduktor, stereo zde nečekejte. Upřímně, není to ale žádný nedostatek. Zvuk je totiž opravdu na velmi špičkové úrovni. Je poslouchatelný i při maximální hlasitosti a netrpí žádným zkreslením.

DSC_0040

Na plechový zvuk tedy okamžitě zapomeňte, ten zde rozhodně neuslyšíte. To samé platí i o přibalených sluchátkách, která se v této kategorii řadí do nadprůměru. Zvukově jsou na perfektní úrovni, mírný důraz je kladen na basovou složku. Díky tvaru, který až nápaditě připomíná sluchátka od Applu, skvěle drží v uších. Na rozdíl od EarPods jsou však potažena silikonovými nástavci, díky kterým ani při delší době poslechu uši nebolí.

Uživatelské prostředí – konečně skvěle odladěný 

Již při samotném představení Samsung vyzdvihoval zcela novou a zásadně odlehčenou grafickou nadstavbu. A nebyly to vůbec plané řeči. Jihokorejskému výrobce se opravdu podařilo zjednodušit TouchWiz, který donedávna patřil k nejproblémovějším a nejméně stabilním nadstavbám. Stále se však jedná o nejvíce paměť zatěžující grafickou nadstavbu, což ovšem vůbec nebrání zcela plynulému chodu. Zmizely trhané animace, stejně tak padání aplikací. Jednoduše řečeno, vše je takové, jaké má být.

Screenshots

Jinak grafický design zůstal zachován bez výraznějších změn, a kdo již vlastnil nějaký smartphone od tohoto výrobce, bude se cítit jako doma. Úvodních ploch si můžete přidat, kolik jen budete chtít. Ta první obsahuje aplikaci Briefing, což je jakýsi výčet zpráv vámi zvolených tematických okruhů, aplikace je však prozatím jen v anglickém jazyce. Potěší možnost spustit fotoaparát dvojím zmáčknutím hardwarové klávesy, naopak lehce zamrzí, že Samsung odstranil možnost regulovat podsvícení kapacitních tlačítek pod displejem.

Screenshots8

Novinkou je podpora nejrůznějších schémat, přímo v telefonu jsou již dvě předinstalované, a to s označením Pink a Space. Obě však působí velmi dětsky a kýčovitě. V Galaxy Apps si ale můžete vybrat a posléze zcela zdarma stáhnout asi dalších dvacet schémat. Na závěr dodejme, že vše běží pod taktovkou Androidu 5.0 „Lollipop“.

Fotoaparát – špička na trhu

Ačkoli Samsung u fotoaparátu ponechal stejné rozlišení jako u předchůdce, tedy 16 MPx, kvalita výsledných snímků je minimálně o level vyšší. Hlavní změnou je přítomnost optické stabilizace obrazu, díky které jsou snímky mnohem ostřejší. Zlepšila se i světelnost objektivu, která z hodnoty f/2.2 si polepšila na f/1.9.

DSC_0057

Rozdíl je znatelný zejména při focení v noci nebo za špatných světelných podmínek. Přítomna je samozřejmě přisvětlovací LED dioda, bohužel po vzoru konkurenčních modelů se nejedná o dvojtónovou, tedy s dvěma odlišnými barvami diod. Novince nedělá žádný problém ani rychlé ostření, takže nahodilou situaci okamžitě vyfotíte a snímek bude ve velmi dobré kvalitě. Pochvalu si rovněž zaslouží aplikace fotoaparátu, která působí přehledným dojmem. Na úvodní obrazovce nalezneme všechny důležité přepínače, jmenovitě třeba aktivaci blesku, HDR režim, či přepínač mezi fotoaparáty. Podrobnější možnosti a různé úpravy nalezneme v nastavení, které je skryto pod ozubeným kolečkem. Co se výsledných fotografií týče, ty jsou za denního světla vždy perfektně ostré a i v noci na nich šum uvidíte jen velmi zřídka. Vyzdvihovat naprosto dokonalé barevné podání či znovu chválit bleskurychlé ostření je naprosto zbytečné.

20150429_163408

Chloubou telefonu jsou dle mého názoru především makro fotografie. Při focení kupříkladu libovolné rostliny vynikne focený objekt a pozadí nenápadně ustoupí, podobně jako u profesionálních zrcadlovek. Hlavní fotoaparát je tedy naprosto špičkový a bez jakýchkoliv zásadních nedostatků.

U selfie kamerky došlo k navýšení rozlišení a to na pět megapixelů. Samsung si připravil hned dva zajímavé způsoby vytvoření selfie. První je, že položíte prst na senzor tepové frekvence a po jeho odejmutí se snímek vyfotografuje. Druhá možnost je již u Samsungu známá, stačí na kamerku ukázat dlaň. Fotografie pořízené sekundárním snímačem jsou rovněž na velmi dobré úrovni a „selfiemaniaci“ z ní budou zajisté nadšení. Nechybí zde ani režim pro vyretušování nedokonalostí na obličeji.

20150429_162914

Video lze, jak je u vlajkových lodí dnešní doby zvykem, pořizovat až v rozlišení 4K, nechybí však možnost přepnout na nižší rozlišení. V nabídce je dále QHD nebo standardní rozlišení Full HD, které lze nahrávat až při 60 snímcích za vteřinu. Pokud jste příznivci slow-motion videí, budete se muset spokojit pouze s HD rozlišením, avšak při 120 snímcích za vteřinu. Trochu zamrzí, že Samsung nenasadil ještě větší snímkovací frekvenci, pro porovnání iPhone 6 dokáže natáčet zpomalená videa při 240 fps.

Screenshots6

Výsledná videa, ať už jsou pořízena v jakémkoliv rozlišení, jsou plynulá a mají věrné podání barev. Také potěší rychlé přeostřování. Zkrátka i natáčení videí nepůsobí Galaxy S6 ani ty nejmenší problémy a výsledky z kamery patří mezi to nejlepší. Dodejme, že přední kamerka zvládá pořizovat videa až v rozlišení 2K. Rovněž však nechybí možnost natáčet ve Full HD, HD či VGA rozlišení.

Multimédia – zamrzí absence rádia

Pro přehrávání hudby jsou ve výchozím stavu dostupné dvě aplikace, jedná se o vlastní přehrávač Samsungu a Hudbu Play. Oba přehrávače není třeba důkladněji představovat a stačí jen zmínit, že fungují spolehlivě. Mezi zápory lze zařadit absenci FM rádia, konkurence v podobě například Xperie Z3 od Sony jej nabízí. Integrovaný videopřehrávač si poradí s běžnými formáty jako je například .AVI nebo .MKV. Překážkou není ani rozlišení, telefon bez problému přehraje 4K videa. K multimediální části patří bez pochyb hraní her -díky dech beroucímu výkonu si na telefonu zahrajete i ty nejvýkonnější hry současnosti a problém nenastane ani v budoucnu.

Screenshots3

Z konektivity je zastoupeno Bluetooth ve verzi 4.1 společně s NFC a nechybí rovněž LTE Cat 6 pro rychlý přenos dat. K internetu se dále připojíte pomocí Wi-Fi a to se standardy a/b/g/n/ac. Za zmínku stojí podpora OTG, k telefonu si tedy bez problému připojíte flash-disk. Třešničkou na dortu je přítomnost infračerveného portu, který poslouží pro ovládání domácí elektroniky, který spolehlivě funguje na vzdálenost až pěti metrů.

Screenshots2

Alespoň zmínku si zaslouží i aplikace S Healt. Ta zaznamenává uživatelovu aktivitu a sleduje, co jste snědli, či kolik vody nebo šálků kávy jste vypili. Vše se ukládá do grafů a z nasbíraných údajů aplikace vytvoří statistiky. Součástí této aplikace je i senzor tepové frekvence. Ten funguje díky infračervené diodě, která prosvítí váš prst a vyhodnotí výsledek. Funguje celkem spolehlivě, akorát ze začátku budete mít problém se správným položením prstu. Senzor také dokáže vyhodnotit hodnotu SpO2 (okysličení krve).

Screenshots9

Přítomen je samozřejmě kalendář, poznámky, záznamník zvuku a velmi pěkně je zpracována aplikace Hodiny, konkrétně světový čas.

Telefonování a zprávy

Telefonovat a posílat SMS  umí telefony i za 500 Kč, v čem se tedy liší ty, jejichž cena je až několkrát násobně vyšší? Samsung klade důraz především na provázání se nejrůznějšími sociálními sítěmi. K jednotlivým kontaktům můžete nahrát profilovou fotografii z Facebooku nebo zařízení automaticky uloží narozeniny ze sociální sítě do kalendáře. Vše funguje naprosto spolehlivě a ke kontaktům si můžete doplnit nejrůznější doplňující informace. Telefonní aplikace je jinak velmi jednoduchá a přívětivá.

Screenshots5

Rozdělena je na výpis protokolů, oblíbené kontakty a všechny kontakty.  Kvalita hovorů je skvělá za všech podmínek. Telefonní reproduktor je dostatečně hlasitý, a ani protistrana si při telefonátu na nic nestěžuje. Editor pro tvorbu SMS zpráv je rovněž značně propracovaný. Nabízí možnost zálohovat SMS či zprávy přeskupit. Samozřejmostí je nepřeberné množství nejrůznějších „smajlíků“. Pro e-mailovou komunikaci jsou v Galaxy S6 předinstalovaný hned dvě aplikace, konkrétně E-mail a Gmail.

Závěr

Model Galaxy S6 se řadí na samotný vrchol v portfoliu tohoto jihokorejského giganta. A když vezmeme v potaz všechny trumfy tohoto zařízení, musíme uznat, že patří i na samotnou špičku všech prodávaných telefonů. Mezi hlavní přednosti patří beze sporu brilantní displej, výkonný osmijádrový procesor vlastní výroby, zvuková stránka – ať už jde o přibalená sluchátka či reproduktor, kvalitní fotoaparát s optickou stabilizací obrazu, spolehlivou čtečku otisků prstů, dokonalé technické zpracování a povedený design… a takhle bych mohl pokračovat ještě dál. Ale největší pochvalu si Samsung zaslouží za odlehčení grafické nadstavby TouchWiz.

DSC_0034

Přeci jen k čemu je dokonalá vlajková loď, která trpí špatnou odladěností a v nejhorším případě samovolným restartováním. Doba, kdy telefony Samsungu byly kritizovány za špatnou optimalizaci prostředí, je již za námi. Teda alespoň v řadách high-endů, do nižších tříd tato vítaná změna bohužel zatím nedorazila. A nedostatky? Nejlépe na tom není výdrž na baterii a někoho možná zamrzí chybějící zvýšená odolnost, či absence FM rádia. Osobně nepovažuji za zápor, že telefon nemá slot na paměťové karty, nebo že baterii nelze uživatelsky vyměnit. Nač paměťové karty, když jsou dostupné různé varianty. Samsung Galaxy S6 je nekompromisní zařízení a na trhu se najde jen opravdu málo přístrojů, které nemají takřka žádný výraznější nedostatek. Takto by měla vypadat vlajková loď! Telefon jako celek funguje maximálně spolehlivě a vřele vám jej doporučujeme. Zakoupit si jej můžete takřka u všech předních prodejců s elektronikou, největší internetový obchod Alza.cz nabízí 32 GB provedení za necelých 20 tisíc korun.

Graf ceny produktu Samsung G920F Galaxy S6 32GB poskytuje server Heureka.cz

Další fotografie naleznete v naši Galerii

Hodnocení

Displej – 10/10

Vzhled – 9/10

Zpracování – 9/10

Výkon – 10/10

Fotoaparát – 9/10

Celkem – 97%

 

Tagy Android Galaxy Recenze Samsung