fotka redaktora RecenzeSmartphonyStarší článek

RECENZE: SAMSUNG GALAXY S6 EDGE: (R)EVOLUCE ROKU

Michael Krahulec28.5.2015 - 5:00 RecenzeSmartphonyStarší článek

V redakci již přes měsíc testujeme jeden z nejlepších smartphonů na trhu, Samsung Galaxy S6 edge. S recenzí jsme si dali řádně na čas, abychom pro vás špičkový model Samsungu otestovali co nejdůkladněji. Co tedy na přelomový model společnosti říkáme?

features-screen

Design a konstrukce – premiant roku

Samotný Samsung označil novou generaci svého vlajkového modelu Galaxy S za přelomovou, a hned při prvním pohledu na Galaxy S6 edge mu musím dát za pravdu. Předchozí generace si byli velmi podobné, bez zásadních inovací, což potenciální majitelé intenzivně odsuzovali. Aktuální model je ale zcela jiný, a to především díky nově zvoleným materiálům.

Předchůdce Galaxy S5 byla ve skutečnosti hromada plastu, což je na TOP model výrobce trošku málo, proto se Samsung inspiroval u HTC, Applu, či Sony a tentokrát sáhlo po ušlechtilejších materiálech, konkrétně po hliníku a sklu.

DSC_0035Další fotografie naleznete v naši Galerii

Narozdíl od HTC One tvoří kov pouze konstrukci a boky telefonu, zbytek je pokrytý odolným sklem Gorilla Glass 4.  Po představení se většina odborníků obávala náchylnosti skleněných zad na drobné vlasové škrábance jako u Sony Xperie Z3, po měsíci testování nás však Galaxy S6 edge přesvědčila, že obavy jsou zcela zbytečné.

Kritici Galaxy S6 rovněž vyčítali podobnost s konkurenčním Apple iPhonem 6, v tomto případě jim musím dát ale bohužel částečně za pravdu. Při pohledu na spodní hranu by málo kdo věřil, že nemá čest s iPhonem, jinak je ale Galaxy S6 zcela jiným telefonem, se svým originálním a osobitým designem.

DSC_0039

Přední část není až tak přelomová, nachází se zde domovské tlačítko, které v sobě skrývá senzor otisků prstů, jemuž sekunduje dvojice kapacitních tlačítek s podsvícením. Oproti Galaxy S5 stačí prst na snímač pouze přiložit po vzoru TouchID, což jen chválím. Na druhou stranu rozpoznávání otisku nefunguje tak špičkově jako u Applu a odemknutí tak musíte často několikrát opakovat. Nad displejem se potom nachází tradičně logo výrobce, přední selfie kamerka, několik senzorů, reproduktor pro hovory a notifikační LED dioda, která ve tmě problikává až moc intenzivně.

TIP: RECENZE SAMSUNG GALAXY S6: TAKŘKA NEKOMPROMISNÍ KRÁL

Nejvíce zajímavá je ale zadní část, kde Samsung vsadil na jednoduchost. Nachází se zde pouze vystouplná čočka fotoaparátu, která je částečně vyplněna bílým rámečkem doplněným o chromové vedení. K ruce má fotoaparát přisvětlovací LED diodu a senzor pro měření srdečního tepu. Samozřejmě nesmí chybět opět logo Samsung.

DSC_0048

Díky zkosenému displeji na obou stranách jsou boční rámečky minimální, díky čemuž musela být oproti standardní verzi zmenšena tlačítka pro regulaci hlasitosti a pro probuzení telefonu. Druhé zmíněné je umístěno šikovně na pravé straně, takže není nutné pro jeho stisk přehmatávat.

Jako celek vypadá Samsung Galaxy S6 edge konečně velmi elegantně, a tváří v tvář se může postavit konkurentům od HTC a Applu. Obavy z celoskleněného povrchu jsou zcela zbytečné a právě sklo je tím, co dělá Galaxy S6 prémiovým smartphonem.

Hardware a výkon – záruka pohody

Vzhledem k tomu, že máme čest s tím nejlepším od předního výrobce na trhu, nelze očekávat nic jiného, než nejvýkonnější hardwarové vybavení. Samsung nezklamal a dokonce se mu podařilo i překvapit.

Zmiňovaným překvapením je použití vlastního procesoru Exynos 7, který disponuje osmi jádry s takty 4x 2,1 GHz a 4x 1,5 GHz, v součtu tedy máte k dispozici 18, 6 GHz, čímž se nemusí pochlubit ani některé stolní počítače. Navíc má procesor k ruce 3 GB operační RAM paměti.

DSC_0032

Suma sumárum, s tímhle telefonem si zahrajete ty nejnovější hry a dovolit si můžete i nejnáročnější aplikace. Hrozně rád bych uvedl, že za celou životnost telefonu se nesetkáte se záseky, či dokonce zamrznutím, ale bohužel nemohu.

Zřejmě díky špatnému softwaru se poměrně často setkáte se zaseknutím, nebo padáním jednotlivých aplikací. Naštěstí se telefon nebrání restartu, který všechny neduhy vyřeší. Problém je i s občasným přehříváním telefonu, a to nemusíte mít zrovna spuštěné náročné aplikace. Za tyto problémy ale dle mého názoru nemůžu hardware, nýbrž software, který Samsung neustále aktualizuje pro opravu všech možných chyb.

DSC_0058

Pro svá data máte k dispozici hned několik variant úložného prostoru – 32, 64 a 128 GB, přičemž za větší kapacitu si znatelně připlatíte. Při výběru telefonu je nutné důkladně promyslet, kolik gigabajtů bude dostačujících, paměť totiž nelze rozšířit o paměťové karty.

Displej – AMOLED s předností

Největší předností oproti standardní Galaxy S6 je zakřivený displej. U Samsungu jsme se již se zkosením displeje setkali u Galaxy Note 4 edge, kde byl displej zkosený pouze na jedné straně, zakřivená hrana však byla mnohem větší a nabízela poměrně zajímavé funkce.

DSC_0044

Samsung Galaxy S6 edge přichází se zkosením na obou stranách, zakřivení je však minimální a má spíše estetický smysl. V otázce praktičnosti displej mírně pokulhává, jelikož při držení v jedné ruce se o zkosenou část neustále dotýkáte a nechtěně tak provádíte v telefonu nevyžádané úkony.

Screenshots galaxy7

Pokud se ale naučíte telefon držet správně a opatrně, oceníte zkosený displej například při sledování filmů nebo hraní her. Opět se nejedná o praktický význam, sledování a hraní je ale o něco zajímavější.

Abych ale hrany pouze nehanil, musím pochválit funkce, které nabízejí. Pokud je telefon v neaktivním režimu se zhasnutým displejem, stačí po jedné ze stran přejet prstem a telefon vám na straně ukáže nejzákladnější informace a notifikace.

DSC_0036

Během používání si můžete z boku vytáhnout TOP 5 přednastavených kontaktů, a do třetice, pokud máte telefon položený na stole displejem dolů, během příchozího hovoru se hrany rozblikají. Z vlastní zkušenosti si ale dovolím uvést názor, že se jedná o vcelku zbytečné vychytávky, které využijete jen málokdy. Jednoduše zkosenou hranu u Note 4 edge jsem využíval mnohem častěji.

Celkově je ale displej na velmi vysoké úrovni. Disponuje úhlopříčkou 5,1palce s QHD rozlišením s technologií Super AMOLED. Tyto parametry prozrazují, že bude velmi obtížné mu něco vytknout. Pozorovací úhly jsou na velmi vysoké úrovni, čitelnost na přímém slunci je takřka špičková, jedinou výtku bych měl snad k automatické regulaci jasu, která pracuje trošku pomaleji.

Baterie – daň za výkon

Samsung Galaxy S6 edge je bezesporu extrémně vybavený telefon, jehož hardware si řekne o nějakou tu energii. Tu mu dodává baterie s kapacitou 2 600 mAh, která telefonu zajišťuje výdrž průměrně na jeden den.

Telefon vám vydrží opravdu málo času, pokud jej používáte na hraní her, musíte se spokojit i méně než 12 hodinami. Naštěstí Galaxy S6 podporuje možnost bezdrátového dobíjení, takže můžete telefon neustále nabíjet díky indukčním podložkám.

DSC_0025

V balení je s telefonem originální nabíječka s funkcí rychlého dobíjení, která telefon dobije průměrně za jednu hodinu. A pokud jste mimo dosah elektrické sítě, můžete telefon přepnout do úsporného, nebo ultra-úsporného módu, který změní uživatelské prostředí do černo-bílého režimu s omezenými funkcemi.

Zvuk – konkurence se nebojí

V minulosti nebyl zvuk předností Samsungu, ne jinak tomu je i u aktuálních modelů. Samsung po vzoru Applu přišel sice s inovací a umístil reproduktor na spodní stranu telefonu, což chválím. Jeho zvukový výstup je ale průměrný, nakonec ve finále mu ale není až tak co vytknout.

DSC_0027

Inspiraci u Applu čerpal Samsung i při vývoji nových sluchátek, které jakoby z oka vypadli Apple EarPods. Osobně tyto sluchátka díky svému tvaru nemám rád, hrají ale pěkně a ve spolupráci s povedeným ekvalizérem Samsungu lze zvuk vypilovat k dokonalosti.

Uživatelské prostředí – stupeň vítězů

Nový Galaxy S6 byl prvním smartphonem Samsungu s nejnovějším Androidem 5.0 “Lollipop”. Samsung opět vsází na uživatelské prostředí TouchWiz, které značně modernizoval ve stylu Material designu, což chválím. A to dokonce tak, že se mi dříve neoblíbený TouchWiz zalíbil více než Sense 6 od HTC.

Screenshots galaxy

Důraz byl kladen na jednoduchost a eleganci, což s luxusním designem telefonu tvoří sladěnou kombinaci. Samsung vsází především na bílou barvu s modrými doplňky a kulatými ikonami, jako jsme byli svědky u Androidu 4.4 “KitKat”.

Screenshots galaxy1

Základ ale tvoří povedené tapety, které se promítají i v hlavním menu a na zamykací obrazovce. Nadmíru povedené jsou i widgety, a na závěr této kategorie tedy není uživatelskému prostředí co vytknout.

Fotoaparát – kvalitní zážitky

Doba kompaktních fotoaparátů skončila, nahradili je totiž smartphony, které mnohdy nabízí lepší fotoaparáty s vyšším rozlišením. Samsung se nechtěl nechat zahanbit a tak svoji vlajkovou loď osadil 16 megapixelovým snímačem, jemuž sekunduje výkonná LED dioda.

DSC_0055

Fotoaparát fotí bez pochyb špičkově, při ideálních světelných podmínkách jsou fotky takřka bezchybné. Pokud nemáte k dispozici dostatek světla, nejsou fotky vůbec špatné, vše navíc dokáže zachránit LED dioda.

DSC_0060

S telefonem můžete pořizovat videa až ve 4K rozlišení při 30 snímcích za minutu. Zde nejvíce oceníte optickou stabilizaci obrazu. Nechybí ani funkce autofocus, či několik režimů, včetně manuálního.

20150502_172910

Pokud jste milovníky selfie je k dispozici přední kamerka s úctyhodným rozlišením 5 megapixelů. Přeci jen se ale vyplatí telefon otočit a pokusit se pořídit portrét hlavním fotoaparátem.

Multimédia – sportem ku zdraví

Samsung Galaxy S6 nabízí svoji hudební aplikaci, která dostala zbrusu nový designový nádech, ve stylu Material designu. Největší předností a parádičkou je vytvoření pozadí dle náhledu alba s efektem mléčného skla, díky čemuž vypadá prostředí aplikace originálně a exkluzivně.

Screenshots galaxy3

Proměnou prošla i oblíbená fitness aplikace S Health. Ta se nově nesoustředí na základní sportovní aktivity jako běh, chůze a jízda na kole, k dispozici je hned několik desítek sportů, nechybí například hokej, fotbal, ale i softball nebo skákání přes švihadlo.

Screenshots galaxy4

V kombinaci se senzorem srdeční aktivity dokáže aplikace měřit váš tep, hladinu nasycení kyslíkem v krvi, dokonce hlídat váš pitný režim, monitorovat spánek nebo regulovat přísun kofeinu. Nové uživatelské prostředí je jednoduché, ale zároveň elegantní, takže se nebojím S Health označit za jednu z nejlepších fitness aplikací na trhu.

Screenshots galaxy5

Samozřejmostí jsou funkce jako S Plánovač, tedy kalendář, kalkulačka, poznámky a spousty aplikací od Googlu. Ale třeba takové FM rádio byste hledali marně, jednoduše žijeme v éře internetového připojení.

Telefonní funkce a zprávy

Samsung v této oblasti nepřichází s ničím novým, pouze pozměnil design, který této části telefonu dodává osobitý vzhled a originalitu. Bilé pozadí se sytě zelenou hlavičkou, která je rozdělena na protokoly, oblíbené kontakty a kontakty vypadá jednoduše dobře, navíc je krásně přehledná.

Screenshots galaxy2

Podobně je na tom i část pro SMS zprávy, která je naopak laděna do bílo-oranžova. Jednotlivé SMSky se zobrazují v bublinách. Klávesnice je pohodlná, díky zakřivenému displeji se ale občas dotknete tam, kam nechcete, což je ke vzteku. Problém ale lze vyřešit přetočením telefonu na šířku.

Závěr

V minulých letech Samsung svým zákazníkům nepřipravil takřka nic nového. Modely Galaxy S vždy prošli pouze mírným faceliftem a vylepšením hardwaru, což většina kritiků odsuzovala. Novinka Galaxy S6 edge je konečně zbrusu nový model, který se z plastové obludy přeměnil na luxusně vypadající smartphone z ušlechtilých materiálů, jako je sklo a hliník.

DSC_0008

Samsung navíc použil Android 5.0 “Lollipop” s modernizovaným TouchWizem, který se nad míru povedl a vše dohromady utváří téměř dokonalý celek. Samsung Galaxy S6 edge se jednoduše povedl a mě nezbývá než jiného, než mu udělit poklonu. Za zakřivený edge displej si ale náležitě připlatíte, konkrétně na Alza.cz se 64 GB provedení prodává za 26 600 Kč, tedy přesně o 4 tisíce více, než za standardní verzi. Více o běžném Galaxy S6 naleznete v naši recenzi.

Graf ceny produktu Samsung G925F Galaxy S6 Edge 64GB poskytuje server Heureka.cz

Další fotografie naleznete v naši Galerii

Hodnocení

Displej – 10/10

Vzhled – 9/10

Zpracování – 9/10

Výkon – 10/10

Fotoaparát – 9/10

Celkem – 96%

Tagy Android Galaxy Recenze Samsung