fotka redaktora RecenzeStarší článekWearables

RECENZE: SAMSUNG GALAXY GEAR S2 CLASSIC: HODINKY PRO GENTLEMANY

Jan Valtr14.2.2016 - 12:15 RecenzeStarší článekWearables

Samsung Galaxy Gear S2 bývají označovány jako nejlepší chytré hodinky současnosti. S prvotřídně vyladěným operačním systémem Tizen, luxusním designem a dobrým renomé značky k tomu mají jistě dobře nakročeno, jsou ovšem opravdu tak bezchybné? V redakci jsme se to rozhodli zjistit a otestovat luxusnější variantu těchto chytrých hodinek Gear S2 Classic.

SAMSUNG_GEAR_S2_CLASSIC_03

Design a konstrukce – konkurent pro legendy

Předchozí generace chytrých hodinek jihokorejského výrobce byly vyhotoveny se čtvercovým, a u poslední generace také zahnutým, displejem. Zákazníkům se to však příliš nepozdávalo a tak i Samsung po vzoru své konkurence u Gear S2 zvolil raději kruhový tvar displeje a rozhodně se jedná o krok správným směrem. U verze Classic se setkáváme jen s těmi nejluxusnějšími materiály, jako jsou nerezová ocel či pravá kůže. Celkově hodinky na ruce působí velice hodnotným dojmem a stejně skvěle i vypadají, především co se luxusnější verze Classic týče.

DSC_2333Další fotografie naleznete v naší Galerii

Ihned po otevření válcovité krabičky vás překvapí velikost hodinek. Na většině fotek totiž působí až mohutným dojmem, ve skutečnosti jsou však velice kompaktní. To je samozřejmě způsobeno 1,2 palcovým displejem, i tak se Samsungu ovšem povedlo hodinky co možná nejvíce zmenšit, za což ne zcela chválíme – tedy alespoň, pokud hodinky používá muž. Potěší ale váha 50 gramů, která představuje zlatý střed mezi lehkostí a luxusním dojmem z klasických kovových hodinek. Jak bylo již zmíněno, řemínek hodinek je vyhotoven z velice kvalitní kůže a je opravdu příjemný na dotek. Ruka se pod ním nijak výrazně nepotí a v tomto ohledu se Gear S2 vyrovnají i klasickým luxusním hodinkám těch nejvěhlasnějších výrobců. Pásek lze díky osičkám o rozteči 20 mm vyměnit za jakýkoli jiný ať už kožený, nebo kovový. Na hodinkách je od výroby nasazen delší pásek vhodný pro větší pánskou ruku, výrobce však myslel i na dámy a zákazníky s úzkou rukou, proto do balení zakomponoval i druhý užší řemínek.

DSC_2517

Strojovna hodinek je vyrobena z nerezové oceli, která skvěle vypadá, je odolná vůči poškrábání a díky vysoké odolnosti odolá i lecjakému pádu. Jedním z velkých lákadel a unikátů nových chytrých hodinek od Samsungu je otočná luneta po celém obvodu displeje. U verze Classic je její povrch vroubkovaný a otáčení s ní je tak velice intuitivní a řekl bych až návykové. Každé otočení je doprovázeno cvaknutím a pokud se dostanete například na konec nabídky aplikací, hodinky vás jemně upozorní vibrací. Já sám jsem si po pár dnech s lunetou točil jen pro zábavu, aniž bych měl hodinky vůbec rozsvícené. Pomocí lunety se lze prakticky vyhnout dotýkání se displeje, jelikož se přes ní dá ovládat většina funkcí hodinek – od pohybu po hlavním menu až po volbu různých specifických funkcí. Dotyku displeje se však nelze vyhnout při potvrzení volby nebo otevírání aplikací.

DSC_2414

Na pravém boku hodinek pak najdeme dvojici hardwarových tlačítek. Horní slouží pro návrat o krok zpět, stisknutím dolního tlačítka se pak dostanete buď na domovskou obrazovku nebo v případě dvojitého stisku na poslední otevřenou aplikaci. Levá hrana zůstala nevyužita. Stisk obou tlačítek je doprovázen příjemným cvaknutím a slušnou zpětnou odezvou, což jen podtrhuje luxusní dojem z hodinek. Spodní stranu pak výrobce vybavil senzorem tepu. Rozhodně vítaná je i certifikace IP-68 a s hodinkami se tak nemusíte bát jít si třeba zaplavat nebo umýt ruce.

DSC_2400

Celkový požitek z nošení a používání Samsung Galaxy Gear S2 je velice nadstandardní a jednoznačně prémiový. Díky použití luxusních materiálů a elegantního, ačkoli v žádném  případě fádního, designu se hodinky hodí prakticky pro každou příležitost a určitě jimi všude zaujmete. Nebojím se je tak spolu s hodinkami Moto 360 od Motoroly označit za vůbec nejhezčí wearables na trhu a v tomto ohledu hodinky lze jedině chválit.

Hadware a výkon – energie na rozdávání

Samsung si rozhodně nechtěl způsobovat žádné možné potíže a Gear S2 vybavil nejlépe, jak to jen šlo. Srdce hodinek představuje procesor Exynos 3250 taktovaný na 1 GHz, doplněný 512 MB RAM.

DSC_2343

Díky těmto specifikacím chodí systém hodinek plynule bez jakéhokoli zasekávání či přehřívání, otevírání i zavírání aplikací je plynulé a zapnutí hodinek po otočení zápěstím prakticky okamžité. Pro ukládání muziky, fotografií a aplikací pak poslouží 4 GB interní úložiště, což je pro hodinky více než dostačující.

Displej – jedndouše slast pro oko

Displeje u chytrých hodinek se často potýkají s problémem jemnosti a čitelnosti na přímém slunci. Žádný z těchto problémů však u Gear S2 ani zdaleka nehrozí a 1,2 palcový SuperAMOLED displej představuje naprostou špičku ledovce v oblasti nositelné elektroniky. Pyšní se rozlišením 360 x 360 pixelů a i díky kruhovému tvaru činí jemnost skvělých 301 pixelů na palec. Právě to je hranice, kdy je člověk schopen vnímat rozdíly mezi jednotlivými pixely, displej je tak úžasně jemný.

DSC_2428

Díky použité technologii SuperAMOLED je pak podání barev naprosto skvostné a hloubka černé je až neuvěřitelná. Chválu si zaslouží i jas, který zajišťuje čitelnost displeje i při ostrém slunci. Samozřejmostí je automatická regulace jasu, kterou zajišťuje senzor umístěný nestandardně přímo uprostřed displeje, pouhým okem jej však odhalíte jen stěží.

Uživatelské prostředí a funkce – vyladěný Tizen

Samsung se rozhodl nepřijímat nejrozšířenější platformu v oblasti nositelné elektroniky Android Wear a vydal se cestou vývoje vlastního operačního systému. Ten nese název Tizen a v mnoha ohledech je naprosto revoluční. Především je ovšem jistotou plynulého chodu bez zasekávání a intuitivního ovládání. Prozatím ho lze používat s telefony s operačním systémem Android 4.4 a novějším, další podmínkou je minimálně 1,5 GB paměti RAM. V nejbližší době ovšem bude možné si hodinky spojit i s operačním systémem iOS.

Fotky zařízení+aplikací2

Základem je rozvítit si displej, abychom hodinky mohli vůbec používat. Dostáváme se ovšem k prvnímu, a prakticky jedinému problému Gear S2. Nejjednodušeji lze hodinky rozsvítit pouhým otočením zápěstí tak, aby displej směřoval k obličeji. Hodinky se však rozsvítí jen na určitý pohyb a jsou málo citlivé, takže se mi často stávalo, že jsem musel rukou otočit i pětkrát za sebou, aby se mi hodinky vůbec podařilo rozsvítit. Samozřejmě to lze obejít zapnutím buď pomocí jednoho z tlačítek na pravé hraně či pootočením lunetky.

Fotky zařízení+aplikací1

Když už se podaří hodinky probudit, můžeme se rovnou přesunout k ciferníku. V hodinkách najdeme velké množství výrobcem předinstalovaných ciferníků, ze kterých si musí vybrat opravdu každý. Zvolit si lze klasické hodinky, chronograf, digitální hodiny nebo některý z designových ciferníků, které se dle mého hodí spíše do základních Gear S2, jelikož ke koženému pásku a elegantní strojovně se hodí spíše z některých klasicky vypadajících ciferníků. Skoro každý ciferník si pak lze jednoduše ještě dle libosti doupravit. Lze si zvolit různé druhy ručiček, barev ciferníků ale i například velikostí číslic. Možností přizpůsobení je tak více než dostatek a co se personalizace týče, opět hodinky lze jedině chválit.

Fotky zařízení+aplikací

Pootočením lunety směrem doleva se dostaneme do notifikačního centra, kde se zobrazují upozornění vybraných aplikací. Hodinky si berou informace z telefonu a tak ihned víte, kdo vám píše nebo kdo právě zveřejnil svůj nejnovější tweet. Osobně jsem si myslel, že je zbytečné vidět zcela všechna upozornění na hodinkách, ve škole či na pracovních schůzkách jsem to však ocenil a velice rychle si na to zvykl. Otočením lunety doprava se přes ciferník dostaneme již do hlavních aplikací, které si lze libovolně uspořádat. Najdeme zde například kalendář, počasí, stopky, světový čas nebo krokoměr. K dalším aplikacím se lze dostat dvojím stiskem dolního z tlačítek na pravé hraně, které nás přesune do menu aplikací. Aplikace jsou zobrazeny po obvodu displeje a velice intuitivně tak lze mezi nimi volit otáčením lunety. Pro otevření aplikace se pak stačí dotknout prostředku displeje.

DSC_2638 (1)

Tento způsob ovládání hodinek mě osobně přijde velice přehledný, rychlý a považuji jej za prozatím nejlepší, samozřejmě pokud nepočítáme Apple Watch. Co se aplikací týče, v telefonu jsou předinstalovány například mapy, hudební přehrávač nebo zprávy. Další aplikace si je pak možné doinstalovat přes aplikaci v telefonu, stejně jako další ciferníky. Z hodinek se dá na upozornění například z Facebooku nebo na zprávu i odpovědět a možností je hned několik. Tou většinou lidí nejvyužívanější hlasová zpráva, kdy požadovaný text hodinkám nadiktujete. Druhou možností je využít vestavěnou klávesnici. Ta je pro mužskou ruku bohužel opravdu příliš malá a zprávu, kterou byste na telefonu psali deset sekund, napíšete na hodinkách přibližně za minutu a půl. K odpovědi lze využít i předepsaných šablon, které lze jednoduše doplnit a na rychlou odpověď většinou stačí.

Baterie a výdrž – jednodenní jistota

Hodinky pohání baterie o kapacitě 250 mAh, která zajistí pohodlný jednodenní až dvoudenní chod. Samsung Galaxy Gear S2 tak nijak nevybočují ze standardu nositelné elektroniky a nelze je za výdrž baterie kritizovat. Při běžném používání, kdy jsem na hodinkách odpovídal na upozornění, sledoval světové dění a přehrával hudbu, baterie vydržela přibližně dvanáct hodin, pokud jsem na hodinkách i hledal cestu do práce a používal fitness aplikace, výdrž se snížila na asi deset hodin.

DSC_2382

I tak jsou to dostačující hodnoty a na Gear S2 se tak stanou vaším celodenním společníkem. K nabíjení hodinek slouží magnetická kolébka. Jedná se o poměrně pohodlné řešení a nabíječku je tak vhodné mít položenou na stole například v práci, kde hodinky nepotřebujete mít nutně na zápěstí.

Multimédia – aplikace základem

Jak již bylo zmíněno, Samsung Galaxy Gear S2 výrobce vybavil více méně vším, co nenáročný uživatel potřebuje. Ani Samsung Galaxy Gear S2 se stejně jako konkurenční chytré hodinky neobejdou bez aplikace ve vašem telefonu. Ta nese název Gear Manager a uživatelé smartphonu značky Samsung ji najdou přímo v Samsung Apps, uživatelé chytrých telefonů jiných výrobců pak budou muset hledat v Obchodě Play.

gear src1

V aplikaci Gear Manager si můžete zvolit, jaké aplikace vám mají na hodinky posílat upozornění, napsat nové fráze pro automatické odpovědi, ale i mazat a přidávat jednotlivé aplikace hodinek. Dále lze přes aplikaci do hodinek odesílat fotografie a hudbu, dokupovat ciferníky.

gear src2

V případě, že byste své hodinky postrádaly, jednoduše můžete zapnout funkci Najít moje Gear a hodinky začnou vibrovat. Tato aplikace funguje i opačně a naopak z hodinek si můžete najít telefon. Co se konektivity týče, nabízí hodinky Bluetooth 4.1, Wi-Fi a NFC.

Závěr

Samsung Galaxy Gear S2 Classic patří svým designem i kvalitou použitých materiálů mezi naprostou špičku nositelné elektroniky. Kombinace nerezové oceli a kvalitní kůže z nich dělá ty nejlepší chytré hodinky pro všechny, co mají rádi luxus a eleganci. Jejich malá velikost přispívá ke komfortu při nošení a dodává také notnou dávku výjimečnosti. Hardwarově Samsung také nedopustil zaváhání a vybavil hodinky nejlépe, jak to jen šlo. Díky tomu celý systém běží naprosto plynule a bez přehřívání, takže nehrozí, že by se vám pod hodinkami potila ruka. Super AMOLED displej o jemnosti 301 pixelů na palec je absolutní slast pro oči a opravdu mu nelze nic vytknout.

DSC_2616 (1)

Vůbec největším lákadlem hodinek je dle mého názoru ovšem odladěný systém s naprosto revolučním ovládáním otočnou lunetou a dostatek předinstalovaných aplikací. Samsung si luxusnější verzi hodinek Classic cení na 9 581 Kč a za nás musíme říci, že za ty peníze rozhodně stojí. Chcete-li kvalitní a luxusní chytré hodinky, pak by Samsung Galaxy Gear S2 měly být tou nejlepší volbou.

 Graf ceny produktu Samsung Galaxy Gear S2 Classic SM-R732 poskytuje server Heureka.cz

Další fotografie naleznete v naší Galerii

Hodnocení

Displej – 9/10

Vzhled – 9/10

Zpracování – 10/10

Výkon – 9/10

Výdrž baterie – 7/10

Operační systém – 9/10

Celkem – 95%

Tagy Chytré hodinky Galaxy Gear Recenze Samsung Tizen Wearables