fotka redaktora RecenzeStarší článekWearables

RECENZE: SAMSUNG GALAXY GEAR 2 A GEAR 2 NEO: SKORO REMÍZA

Michael Krahulec31.8.2014 - 13:00 RecenzeStarší článekWearables

Korejský výrobce Samsung je prozatím největším distributorem poměrně nového druhu tzn. nositelné elektroniky. Za sebou má již druhou generaci hodinek Gear 2, které navíc nabízí hned v několika variantách. A proto jsme se rozhodli vyzkoušet rovnou dvě nejzákladnější; Gear 2 a Gear 2 Neo, obě se systémem Android.

Bez názvu

Design – o krůček lepší

První generaci hodinek Galaxy Gear jsme v závěru zhodnotili především jako elegantní módní doplněk, jehož praktičnost není vyladěna do vysokých detailů. Nová generace je jiná, o tom však později, ale z elegance neztratila ani malé procento, ba naopak.

_DSC1364
Další fotografie naleznete v naší Galerii

Samsung pro standardní Gear 2 zvolil oproti první generaci lepší materiály, které luxusní vzhled jen podtrhují. Asi největší změny se dočkal gumový pásek, který nabízí jiné vroubkování. Přední část, ve které je usazen samotný displej mnoho změn nepřináší. Přesto ale můžete marně hledat čtyři šroubky, či kamerku umístěnou na pásku, která se momentálně přesunula na panel k displeji.

_DSC1369

Naproti tomu Gear 2 Neo z elegance první generaci trošku ztratily. Může za to především velké množství plastu, čímž hodinky budí dojem, že jsou někde z čínské tržnice. Přeci jenom, jedná se o sportovní doplněk, ale v tom případě je částka 5 500,- Kč za kus plastu a divné gumy poměrně vysoká. Alespoň, že zámeček na pásku je kovový.

_DSC1366

Na zadních stranách obou variant lze nalézt senzor pro měření srdečního tepu, či dotykové konektory pro nabíjení.

Hardware – naprostý ideál

Jelikož se jedná o malé mobilní zařízení, které není určeno pro spouštění náročných aplikací a her, nepotřebují Gear 2 nikterak vysoké hardwarové vybavení. Přesto si myslím, že byl Samsung k nové generaci štědrý, a nadělil jí více, než by bylo třeba.

_DSC1352

Pokud zůstaneme u Gear 2 Neo, ty nabízí dvoujádrový procesor s taktem 1 GHz, jemuž je k ruce rovných 512 MB operační paměti RAM. Pro připojení k chytrému telefonu slouží NFC technologie či Bluetooth ve verzi 4.0. Lepší Gear 2 se nesou na stejné vlně, proto není co porovnávat.

_DSC1396

Obě zařízení si hravě poradí se všemi předinstalovanými aplikacemi bez jakéhokoliv záseku či zaváhání. Za to si Samsung odnáší velkou pochvalu.

Konektivita – nic nového nepřichází

Jak nadpis napovídá, žádné změny oproti první generaci při spárování s chytrým telefon nečekejte. K připojení opět slouží buďto NFC či Bluetooth, především ale program Gear Manager.

_DSC1458

Při pořizování Gear 2 dbejte na to, že hodinky spolupracují pouze s produkty od Samsungu. Při trochu šikovnosti si můžete Gear Manager nainstalovat i do telefonu jiného výrobce, tím jsou však některé funkce omezeny. Je to velká škoda, že Samsung zvolil takovýto postup, například věrný fanoušek HTC, které ještě své chytré hodinky nemá, by mohl po konkurenci klidně sáhnout.

Displej – jednička s hvězdičkou

Jak varianta Gear 2, tak i Gear 2 Neo nabízejí totožný displej o úhlopříčce 1,63“ s rozlišením 320 x 320px. Možná si říkáte, že v době Full HD a QHD rozlišení to není moc oslnivá hodnota, vězte ale, že na takto malé úhlopříčce je to naprosto dostačující.

_DSC1390

Displej je krásně jemný, ale hlavně špičkově čitelný, a to i na přímém slunci. Proto není žádným problémem kdykoliv tzv. mrknout, kolik je právě hodin.

_DSC1456

V nabídce máte hned pět úrovní nastavení jasu, plus navíc šestý bonusový, který je výhradně určený pro venek.  Závěrem? – pozorovací úhly jsou taktéž špičkové.

Výdrž – hodinky s omezením

Chytré hodinky mají oproti běžným ručičkovým či digitálním hodinkám jednu velkou nevýhodu – rychle se vybíjejí.

_DSC1387

Záleží však na tom, co je pro konkrétního uživatele pojem rychle. Druhá generace Gear 2, a to i varianta Gear 2 Neo nabídne kapacitu baterie 300 mAh. Opět se může zdát, že je to moc málo, ale světe div se. Hodinky bez problému vydrží i týden.

_DSC1373

A když se vám vybijí, stačí je jednoduše připnout do dobíjecího stojánku a dobít.

Uživatelské prostředí – ve starých šlépějích

Uživatelské prostředí Touch Wiz, kterým Samsung standardně obohacuje svá chytrá zařízení, a jehož největším poznávacím znamením je velké množství barev, se do hodinek Gear dostala teprve až v aktuální druhé generaci.

_DSC1375

Samozřejmě se nejedná přímo o Touch Wiz, ale alespoň mu je systém Gear více než hodně podobný. Asi největším rozdílem oproti první generaci bude změna pozadí, a to jak na domovské obrazovce, tak v menu. Nově můžete vybírat hned z několika tapet a designů.

_DSC1401

To je ale tak jediné, co se oproti předchůdci změnilo. Stejná zůstávají i gesta ovládaní, to znamená, že pohybem prstu do stran posouváte nabídku menu, směrem dolů se vracíte či rozšiřujete. Kdo neměl čest si Gear vyzkoušet, bude v logice ovládání chviličku tápat, poté však zjistíte, že se jedná o vcelku chytré řešení.

_DSC1399

Celkově se modernizace uživatelské prostředí povedla; design je nyní příjemnější a modernější, a i přesto je stále neuvěřitelně svižný.

Multimédia – opravdu „chytré“ možnosti

Jelikož máme čest s takzvanými „smart“ hodinkami, dá se předpokládat, že nabídnou něco hodně chytrého. A vězte, že působivých nápadů a aplikací nabízí hned několik.

_DSC1402

Asi tím nejzákladnějším je ukazatel času, který se oproti ručičkovým či digitálním hodinkám jen tak neopozdí, jelikož čas je aktualizován dle internetu. Navíc vás hodinky informují o počasí, a to přesně v místě, ve kterém se nacházíte.

_DSC1409

Samozřejmostí jsou funkce jako kalendář, budík či telefonní funkce. Největší novinkou se stává možnost změření aktuálního srdečního tepu. Jednoduše stačí mít hodinky na ruce a být v klidu, senzor umístěný na zadní straně Gear zhruba po 15s vypočítá a změří, kolik tepů právě vaše srdce produkuje.

_DSC1405

Úzce spjatý s touto funkcí je i Krokoměr či Cvičení. Aplikace krokoměr je vcelku prostá; jednoduše počítá, kolik kroků jste udělali. Je tu ale malý bonus, po zadání věku, váhy a dalších potřebných parametrů dokážou Gear společně s aplikací S Health vypočítat, kolik byste měl(a) denně najít kilometrů (kroků).

_DSC1403

Aplikace cvičení potom slouží spíše jako stopky u různých druhý cviků, a zároveň vám při tom dokáže měřit váš tep.

Fotoaparát – mírné zlepšení

V této sekci je oproti běžným Gear 2 a Gear 2 Neo velký rozdíl – varianta Neo totiž fotoaparátem nedisponuje.

Na rozdíl jsou Gear 2 oproti první generaci osazeny o něco lepším fotoaparátem, konkrétně narostlo rozlišení pixelů z 1,9 Mpx na rovných 2,0 Mpx. Přesto je rozdíl takřka neznatelný.

_DSC1383

Samotné focení je oproti předchůdci mnohem snadnější a logičtější, přeci jenom umístění čočky fotoaparátu na samotném pásku hodinek nebylo zrovna chytré řešení.

Pořízené fotografie vypadají na samotném displeji Gear velmi jemně a živě, po zobrazení například na PC monitoru, to už taková sláva není, ale na druhou stranu, více od 2 megapixelů očekávat nelze. Podobně „špatně“ je na tom i kvalita HD videa.

Telefonování – stále největší slabina

Aby byly hodinky chytré, musí umět telefonovat. Samsung Gear 2 to umí, ale stále mají co vylaďovat.

Po spárování s chytrým telefonem máte na výběr, jakým zařízením hodláte provádět hovor. Když zvolíte hodinky Gear, musíte kontakt vyhledat právě přes hodinky, ve druhém případě přesně opačně.

_DSC1404

O něco horší je, když někdo volá vám. Asi nejděsivějším příkladem je jízda v autě, kde máte telefon spárovaný s palubním handsfree vozu. V moment, když vám někdo zavolá, začne vyzvánět telefon, hodinky i palubní počítač. V případě, že ale zvolíte handsfree v kabině vozu, musíte s volajícím komunikovat přes hodinky, zřejmě mají asi přednost, což je špatně.

_DSC1388

Na spárování a volbě zařízení by měl Samsung opravdu zapracovat, někdy je volání až moc zmatené s nulovou logikou.

Pokud se rozhodnete volat přes hodinky, musíte se smířit, že někde na veřejnosti můžete vypadat jako úplný blázen. Přesto je výstup z reproduktorů krásně slyšitelný, a co navíc, nestěžuje si ani druhá strana.

Závěr

Druhá generace Galaxy Gear 2 se dočkala oproti té první jistých zlepšení, díky kterým by hodinky mohly oslovit hned několik potencionálních zákazníků. Asi největší předností je vylepšení gumového pásku, či změna designu uživatelského prostředí.

_DSC1482

A samotné srovnání Gear 2 a Gear 2 Neo? Varianta bez přídomku Neo vypadá více robustně, ale hlavně nabízí fotoaparát.

Závěrem? Pokud chcete Gear pro běžné denní použití, sáhnete po standardní verzi, a pokud spíše ke sportu, kde využijete hlavně S Health aplikace, ideální bude levnější Neo.

 

Další fotografie naleznete v naší Galerii

Tagy Android Chytré hodinky Recenze Samsung