fotka redaktora RecenzeSmartphonyStarší článek

RECENZE: SAMSUNG GALAXY CORE PRIME: NOVÁ HISTORIE

Redakce29.5.2015 - 0:05 RecenzeSmartphonyStarší článek

I když se v souvislosti se Samsungem mluví hlavně o nové vlajkové lodi S6 a S6 edge, nesmíme zapomínat na uživatele, kteří nepotřebují obrovský výkon ani desítky gigabajtů paměti. A právě pro ty je tu recenze nového Galaxy Core Prime.


coreprime smartfoun

Úvod

Designově není Prime nijak zajímavý, jde prostě jen o další zaoblený Samsung, který jednoduše vypadá stejně jako většina jeho sourozenců – zaoblené rohy, skleněný displej, zbytek plastový, nicméně bytelný. Uvnitř telefonu najdeme čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 410 s taktem 1,2 GHz na každém jádře, doplněný grafickým čipem Adreno 306 a 1 GB RAM paměti.

DSC_0109Další fotografie naleznete v naši Galerii

Papírově má interní paměť kapacitu 8 GB, ale uživatelsky dostupných je pouze necelých 5 GB, přičemž zbytek zabírá systém spolu s klasickou nenasytnou nadstavbou TouchWiz. Hlavní fotoaparát má rozlišení 5 MPx, zatímco přední kamerka pro videohovory pouze 2 MPx. Celkové rozměry telefonu činí 131 x 68 x 8,8mm, displej založený na technologii TFT LCD má rozlišení 400 x 800 px a úhlopříčku 4,5 palců. Baterie je uživatelsky výměnná a disponuje kapacitou 2000 mAh.

Design a konstrukce – zpátky do minulosti

Jak už bylo zmíněno, Galaxy Core Prime mezi jinými telefony od Samsungu, ani jiných výrobců, designově nijak nevyčnívá. Jedná se o klasickou samsungovskou konstrukci levnějších modelů – tělo je z plastu, zadní kryt je odnímatelný pro snadný přístup k baterii, rohy jsou zaoblené, fotoaparát, jehož čočka mírně vystupuje nad povrch zadního krytu, je umístěn přesně uprostřed horní části zadní strany.

DSC_0084

Pod displejem najdeme klasicky hardwarové tlačítko home a senzorová tlačítka back a menu, na levém boku jsou tlačítka pro ovládání hlasitosti a na pravém pak tlačítko power.

DSC_0099

Na horní hraně telefonu je k vidění 3,5mm Jack pro sluchátka, zatímco na té spodní najdeme microUSB port pro nabíjení a přenos souborů do počítače pomocí USB kabelu.

Hardware a výkon – konkrétní cíl

Samsung Galaxy Core Prime je vybaven čtyřjádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon 410, který je postavený na nejnovejší architektuře ARMv8, díky čemuž je v praxi rychlejší než procesor se stejným taktem, ale starší architekturou. Spolu s grafikou Adreno 306 dosáhl telefon v AnTuTu Benchmarku celkového skóre 18969 bodů, což na telefon této cenové kategorie není sice nic extra, ale většině uživatelů bude podobný výkon zcela dostačovat i při hraní většiny her. Na tituly jako Asphalt 8, nebo Dead Trigger 2 však raději zapomeňte.

DSC_0103

Celý telefon trochu brzdí pouze 1 GB RAM paměti, což prostě nové verzi nadstavby TouchWiz nestačí a vy tak budete muset RAM často pročišťovat. Co se týče interní paměti, zde přítomných 8 GB začíná být v dnešní době poněkud nedostačující a pokud používáte velké množství aplikací, budete po několika aktualizacích muset začít instalovat na SD kartu, o hudbě a videu ani nemluvě, pro ně je paměťová karta nutností.

Displej – TFT zklamání

Použitý 4,5″ displej má rozlišení 480 x 800 px s jemností 207 ppi a je založen na zobrazovací technologii TFT LCD, což je rozhodně poznat už při prvním použití – rastr je při pohledu zblízka pohodlně viditelný a čitelnost na slunci i při nastaveném maximálním jasu je bídná, přičemž při větším náklonu se displej stává prakticky nečitelným.

DSC_0112

Na displeji se jednoduše šetřilo nejvíce, a proto je nejslabším článkem celého telefonu. Na dnešní dobu je TFT panel spíše historickým prvkem, proto mohl Samsung osadit Core Prime alespoň displejem s HD rozlišením.

Baterie – nenáročný držák

Akumulátor použitý v telefonu má kapacitu přesně 2000 mAh, což sice není nijak oslnivá hodnota, ale pokud nebudete denně trávit několik hodin na internetu nebo hraním her, vystačí to na plné dva dny běžného používání.

DSC_0088

Pokud budete hojně používat internet a GPS, budete muset dobíjet denně, ovšem k večeru budete pořád mít zhruba 15-20% k dobru. Co se týče doby potřebné k plnému nabití baterie, v praxi trvalo nabíjení z 5% na 100% něco přes dvě a půl hodiny.

Zvuk – milé překvapení

Vestavěný reproduktor sice nepatří mezi nejkvalitnější ani nejhlasitější,  rozhodně ale ničím neurazí a celkem slušně zvládne i přehrávat hudbu za předpokladu, že ji jen chcete pustit přátelům a nebudete se pokoušet ozvučit sál. Jeho největším plusem tedy zůstává skvělé umístění vedle čočky fotoaparátu, což je místo, které si málokdy zakryjete rukou a navíc díky nepatrně vystouplé čočce nepřiléhá reproduktor k podložce.

DSC_0101

Co se týče vykreslování tónů, už klasicky i zde narazíme na drobný zádrhel špatného vykreslování výšek, což je sice zanedbatelné, ale v porovnání s hlubšími tóny je rozdíl v kvalitě opravdu znatelný. Zvukový výstup do sluchátek přes 3,5mm audio konektor je nesrovnatelně lepší, to už je ale pravděpodobně zásluha kvalitních sluchátek.

Uživatelské prostředí – velké nároky

Jak je tomu už po generace ve všech telefonech i tabletech od Samsungu, tak i v Galaxy Core Prime najdeme nutně upravený systém Android 4.4 „KitKat“ s neuvěřitelně náročnou. a poněkud efekty přeplácanou, líbivou grafickou nadstavbou TouchWiz ve verzi 6.

Desktop

Ta se na podobně výkonný telefon prostě nehodí, protože jen pro svůj chod spotřebuje polovinu RAM paměti a kvůli neustále obnovovaným procesům na pozadí také soustavně konzumuje energii z baterie, což má za následek rychlejší vybíjení.

Multimédia – nutnost stahování

Jak už je u telefonů a tabletů se systémem Android zvykem, obsahuje i Galaxy Core Prime ze základu dostatek softwaru pro práci jak s video a audio soubory, tak i s obrázky a dokumenty MS Office a jiných kancelářských balíčků.

scren4

Konkrétně tuto úlohu v Samsungu zastává Polaris Office, který sice není součástí TouchWizu, ale jeho odladění je na podobné úrovni – proto doporučujeme sáhnout po aplikacích třetí strany, které jsou dostupné na Google Play, případně použít kancelářské aplikace přímo od Googlu (Docs, Sheets, Slides).

Fotoaparát – nouze nejvyšší

I kdyby se Samsnug snažil sebevíc, fotoaparát s rozlišením 5 MPx a miniaturní čočkou jednoduše není schopný dělat kvalitní snímky, a tak najde své využití jen u příležitostných momentek. Nejinak je na tom přední 2 MPx kamerka, která se sice hodí pro videohovory, ale na cokoli jiného je prakticky nepoužitelná.

DSC_0107

Co se týče přesných technických údajů, zadní fotoaparát je schopný pořizovat snímky s rozlišením 2295 x 1944 px a natáčet video v HD rozlišení.

c107b739-e98b-4f6b-8f34-51e1395f8c59_600

Přední kamerka je pak schopná pořizovat snímky a natáčet video v rozlišení 1600 x 1200px, i když je pro jakékoli záznamové účely zcela nevhodná.

 

Telefonní funkce a zprávy

Právě aplikace pro volání, správu kontaktů a posílání SMS a MMS je ta část TouchWizu, která s trochou cviku dokáže být skutečně užitečná, protože kromě líbivého vzhledu nabídne oproti konkurenci hned několik užitečných zkratek, například swype gesto fungující u kontaktů na obě strany (doleva vytáčení, doprava SMS nebo MMS).

Screenshots14

Ničím jiným se však od klasické aplikací z čistého Androidu neliší a jednoduše dělají to, co mají.

Závěr

Samsung Galaxy Core Prime je od začátku koncipován jako telefon nižší střední třídy, jejíž cílová skupina jsou uživatelé, kteří nevyžadují od telefonu vysoký výkon, obrovskou paměť ani nadstandardní fotoaparát. A do kategorie těchto telefonů zapadá Core Prime dokonale.

DSC_0108

Zákazník tak za necelé čtyři tisíce korun dostane kvalitní smartphone neoplývající zbytečnými funkcemi navíc, který ale přesto nabídne všechny výhody otevřeného operačního systému Android.
Graf ceny produktu Samsung G360 Galaxy CORE Prime poskytuje server Heureka.cz

Další fotografie naleznete v naši Galerii

HODNOCENÍ

Displej – 5/10

Vzhled – 7/10

Zpracování – 8/10

Výkon – 5/10

Fotoaparát – 3/10

CELKEM – 78%

Tagy Android Galaxy Recenze Samsung