fotka redaktora Ostatní testyRecenzeStarší článek

RECENZE: ROBOTICKÝ VYSAVAČ SAMSUNG CORNER CLEANER

Michael Krahulec11.2.2015 - 10:00 Ostatní testyRecenzeStarší článek

Chytrých zařízení je na trhu doslova mraky. Nejsou to jen chytré telefony, nositelná elektronika a televize, ale i například chytré pračky či vysavače. A právě jednomu robotickému vysavači od Samsungu jsme se v redakci podívali na zoubek, nebo spíše na chlup.

Samsung-NaviBot-CornerClean-VR10F71UCBC

Desing a konstrukce – vysavač nevysavač

K prvnímu testu robotického vysavače jsme sáhli po modelu Samsung NaviBot Corner Cleaner SR10F71UB, který se řadí mezi novější řadu a tedy technicky vyspělejší. Robotické vysavače zprvu nepřípomínají standardní výkonnější vysavače na koberce, jedná se o kulatou leskou placku s příjemným designem, digitálním displejem a různými kartáčy a smetáky.

DSC_0002

Corner Cleaner je poměrně velký a těžký, jedná se ale o vysavač, který se pohybuje sám, takže jej budete muset nosit jen zřídka. Z orlího pohledu lze vypozorovat již zmiňovaný digitální displej, tři dotyková tlačítka a čočku kamerky, která snímá okolí. Vysavač je z boku vybaven nádobkou pro prach a smetí, která je průhledná a snadno odnímatelná. Pokud vysavač otočíte, je před nádobkou vidět štětinový kartáč, který lze rovněž vyjmout. Pokud se ptáte kde jsou filtry, odpověď z ní přímo v nádobce, a opět jsou velmi snadno vyjímatelné.

Účinnost vysávání – náhrada za mop

Robotické vysavače nejsou určeny na koberce, a to z důvodu nízkého sacího výkonu. Ideálním působištěm jsou tedy plovoucí podlahy, PVC nebo kachlice. Na takovýchto rovných povrzích dokáže Corner Cleaner vysát drobné i vetší drobky, prach a další nečistoty. Díky jemným kartáčům podlahu dokonce krásně vyleští.

DSC_0004

 

Vždy ale dbejte na to, aby nebyl vysavač přeplněný. Velmi rychle totiž ztrácí na efektivitě a zanechává za sebou chuchvalce prachu, proto doporučujeme čistit jednou denně.

DSC_0010

Pokud vysavač pustíte na koberec, zbavíte se drobných povrchových nečistot a na pohled tak vypadá podlaha čistě, proto by se dal vysavač využívat jako udržovací zařízení. Koberec však nevyhovuje poháněným kolečkům, proto vysavač všelijak poskakuje a vysávání není tak účinné.

Orientace – občasně nejistý

Důležitým aspektem robotického vysavače je, že dokáže vysát takřka celý byt bez zásahu člověka. V balení dostanete domovskou napájecí stanici, která musí být zapojena v síti, a dvě bezdrátové stanice Virtual Guard, které díky laserům vytvoří virtuální zeď, například před schody. Pozor si dejte i na větší dveřní prahy, vysavač je nepřekoná a může na nich uvíznout.

DSC_0012

U vysavače lze nastavit automatické spuštění vysávání v požadovaný čas, nebo jej spustit manuálně pomocí tlačítka. Rovněž si můžete nastavit, jestli má všechna místa vysát jen jednou, nebo pro větší efektivitu dvakrát.

Vysavač sám vyjede ze stanice, za kterou se během vysávání nevydá, proto je vhodné ji umístit ke zdi, a následně se po dokončení práce vrátí a sám se začne dobíjet.

DSC_0011

Pokud máte volné prostory, kde není příliš nábytku, není vysavači co vytknout. Jezdí bez sebemenších problémů a vysaje každý kout. Pokud však máte místnost zastavěnou nábytkem, mohou nastat problémy. Pokud máte například stůl na kolečkách nebo nábytek s nožičkami, vysavač překážku nevidí a začně do nábytku narážet. Pokud je však mezera mezi podlahou a nábytkem dostatečná, vysavač vysaje i pod ním, což je skvělé, vzhledem k špatné přístupnosti se standardním vysavačem.

DSC_0013

Nikdy však nedoporučujeme zasahovat do umístění nábytku během vysávání. Vysavači akorát “pomotáte hlavu” a on se jednoduše ztratí. Pozor si musíte dát i na křehké předměty, vázy či stojánky na kytky. Pokud totiž vysavač překážku předem nevidí a jemně do ní narazí, může se předmět převrhnout. U jasně daných velkých překážek, například zdí, vysavač ale nenaráží a před překážkou se otočí.

Závěr

Robotické vysavače jsou určitě zajímavou technickou vychytávkou, která má před sebou slibnou budoucnost. Momentálně největším problémem modelu Corner Cleaner od Samsungu je nízký sací výkon a občas špatná orientace ve složitějších prostorách.

DSC_0015

Jako udržovací prostředek na drobky a jemné nečistoty je ale více než vhodný. Na druhou stranu je tu otázka, jestli se vyplatí investice takřka 20 tisíc korun (pozn. red.: ceny dle Samsung ČR) a není lepší jedenkrát týdně vysát obyčejným, ale výkonným vysavačem nebo podlahu vytřít mopem. To však necháme na každém z vás.

 Graf ceny produktu SAMSUNG VR10F71UCBC/EO poskytuje server Heureka.cz

Tagy Recenze Robotický vysavač Samsung