fotka redaktora RecenzeSmartphonyStarší článek

RECENZE: NOKIA LUMIA 830: FINSKÝ POCTIVEC

Redakce15.2.2015 - 11:45 RecenzeSmartphonyStarší článek

Další recenze na chytrý telefon s Windows Phone je tu. Tentokrát se detailně zaměříme na nejnovějšího zástupce střední třídy od Nokie a zároveň na jeden z posledních modelů s logem finského výrobce, o kterém se už po chvíli používání dá říct, že se hardwarově rozhodně povedl.

lumia-830-concept1

Úvod

Ačkoli se Nokia pořád křečovitě drží své hranaté konstrukce, Lumia 830 vypadá díky optimální kombinaci plastu a kovu skvěle, a přesto že jde o pětipalcový telefon, padne také více než dobře do ruky. Telefon je osazen nepříliš výkonným, čtyřjádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon 400 a grafickým čipem Adreno 305, který společně tvoří spolehlivý základ pro nejeden telefon střední třídy. V telefonu dále najdeme RAM paměť s kapacitou 1 GB a 16 GB interní uživatelské paměti dále rozšířitelné o paměťové karty microSD do kapacity 128 GB.

IMG_6388Další fotografie naleznete v naši Galerii

Jak už názevLumia napovídá, v telefonu je použit operační systém Windows Phone 8.1, který by pro některé uživatele nemusel být tou nejlepší volbou. Vše je samozřejmě doplněno rozhraním Bluetooth 4.0, NFC technologií a Wi-Fi přijímačem, který však, alespoň během testování, neprokazoval dobrou službu.

IMG_6374

Telefon se odmítal připojit na sítě, se kterými jiné smartphony neměly sebemenší problém, a když už se připojil, často nedokázal načíst ani webové rozhraní Googlu, přinejlepším mu to pak trvalo neúměrně dlouhou dobu. To však mohla být vada testovaného modelu, protože ohlasy uživatelů jsou v tomto pohledu převážně pozitivní.

Design a konstrukce – falešné tvary

Po designové stránce se Lumii nedá vytknout snad nic. Nokia si dala na novém modelu skutečně záležet a na výsledku je to znát. Už tradičně lze i Lumii 830 zakoupit v různých barevných provedeních, přičemž rámeček je pokaždé bílý. Vyjímku tvoří pouze černá varianta, na které by byl bílý rámeček snad až příliš kontrastní a tak ho zde najdeme taktéž v černém provedení.

IMG_6411

Samotný rámeček je hliníkový, přední strana s pětipalcovým displejem je samozřejmě skleněná a zadní kryt je plastový a poměrně snadno odnímatelný, z čehož vyplývá, že baterie je uživatelsky přístupná a lehce vyměnitelná. Celkové rozměry telefonu činí 139 x 71 x 8,5 mm. Levá hrana je, co se týče tlačítek, zcela prázdná, všechna potřebná hardwarová tlačítka, tj. power tlačítko, tlačítka pro ovládání hlasitosti a hardwarová spoušť fotoaparát najdeme seřazená pod sebou na pravé straně.

IMG_6399

Fotoaparát je umístěn tradičně uprostřed společně s bleskem v jediném černém skleněném kolečku, což je příznačné pro dražší modely od Nokie.

Hardware a výkon – přiměřená zábava

Jak bylo už ze začátku zmíněno, telefon disponuje čtyřjádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon 400 s taktovací rychlostí 1,2 GHz s grafickým čipem Adreno 305, na kterém si sice nezahrajete nejnovější herní tituly, ale pro běžného uživatele představuje spolehlivý základ dostačující na všechny každodenní činnosti.

IMG_6381

Kapacita RAM paměti dosahuje hodnoty 1 GB, což bez problému stačí pro všechny základní operace a při běžném používání budete mít slušnou rezervu. Vestavěná paměť s kapacitou 16 GB, ze kterých je reálně přístupných něco přes 12 GB, vás rozhodně nebude omezovat a pokud budete chtít v telefonu ve velkém poslouchat hudbu či sledovat videa, můžete si dokoupit paměťovou kartu microSD s kapacitou až 128 GB, což je paměť, kterou v telefonu většina uživatelů nikdy ani nezaplní.

IMG_6393

Baterie má kapacitu 2200 mAh a není problém se s ní dostat na dva dny plného používání na jedno nabití, musíte však počítat s tím, že druhý den k večeru budete na nule.

Displej – odolné HD

Panel, který Nokia ve své Lumii 830 použila, se spoléhá na zobrazovací technologii IPS s HD rozlišením a jeho podání barev je jedním slovem vynikající. Ani při nejostřejším náklonu nedochází k deformaci barevných odstínů, či ztmavování. Samotný displej má úhlopříčku rovných 5 palců a je vybaven krycí vrstvou Gorilla Glass třetí generace.

DSC_0127

Při regulaci jasu, však lze vybírat pouze mezi třemi možnostmi (nízký, střední a vysoký) a i přesto, že se Microsoft chlubí jakousi zlepšenou čitelností na slunečním světle, není ani při maximálním jasu během slunečného dne na displeji vidět v podstatě nic.

Baterie – finský vytrvalec

Akumulátor použitý v telefonu má kapacitu plných 2200 mAh, což je opět dostačující standard. Při náročném používání budete dobíjet klasicky denně, přičemž večer budete mít stále zhruba 20% baterie k dobru. Při nenáročném, běžném používání skládajícím se z volání, SMS, e-mailů a občasném čtení zpráv na internetu se bez problému dostanete na plné dva dny výdrže na jedno nabití, musíte ovšem počítat s tím, že bez použití úsporného režimu budete večer pravděpodobně závislý na USB kabelu.

IMG_6391

Co se týče doby potřebné k plnému nabití, telefon jsme při necelých 5 procentech nabití připojili k nabíječce, k úplnému dobití uběhlo něco přes dvě a půl hodiny.

Zvuk – kritiky se nebojí

Reproduktor je umístěný téměř úplně vespod, což se ukázalo být od Nokie dobrým tahem, protože je při běžném používání prakticky nemožné ho zcela zakrýt dlaní a zkreslit tak výsledný zvuk. Vykreslení hlubokých i vysokých tónů zvládá Lumia na výbornou, i zde však dosahuje o poznání lepších výsledků během vykreslování výšek.

IMG_6402

Taktéž ve sluchátkách zní zvuk přinejmenším velmi kvalitně a po této stránce tedy Lumii není co vytýkat.

Uživatelské prostředí – velká kostka

V telefonu běží operační systém Windows Phone 8.1 a tudíž zde nelze očekávat žádnou více či méně povedenou nadstavbu. Dokonce i veškeré možnosti grafického přizpůsobení jsou velmi omezené a spočívají pouze ve změně pozadí zamykací obrazovky a dlaždic v rozhraní Metro, popřípadě změně celého barevného motivu a vlastním rozložení a velikosti dlaždic.

screenshots

Celý systém velmi připomíná Windows 8.1, jak je známe z PC verze, ovšem zbavené pracovní plochy, tu totiž ve Windows Phone nenajdeme vůbec žádnou.

lumia-sc2

Systém sám o sobě je velmi omezený, pro mě jako uživatele Androidu zvyklého na nepřeberné množství možností, ať už z hledisky personalizace nebo svobody, co se týče přístupu k paměti a souborům, je takto uzavřený systém téměř nepoužitelný.

Multimédia – omezený výběr

V tomto směru je Lumia poměrně dobře vybavená, obsahuje ze základu dostatek aplikací pro pohodlný poslech hudby, sledování videa i prohlížení obrázků a samozřejmě má plnou podporu dokumentů MS Office, protože kancelářský balíček od přímo Microsoftu je zde předinstalovaný z výroby. Kdyby to někdo bral s poslechem hudby, či sledováním filmů v telefonu vážně, není problém si z Microsoft Store stáhnout kupříkladu populární multiplatformní přehrávač VLC Media Player.

lumia-sc3

Nepřeberné množství aplikací však na Microsoft Store nehledejte. Ve srovnání s Obchodem PLAY a App Store je na tom Microsoft opravdu mizerně, proto se může stát, že si na Windows Phone svoji oblíbenou aplikaci z jiných systémů jednoduše nenainstalujete, což je škoda.

Fotoaparát – více než jistota

Za použitý fotoaparát s nálepkou PureView si Nokia nezaslouží nic než chválu. Hlavní fotoaparát má slušných 10 MPx, zatímco přední kamerka pro videohovory má poněkud podprůměrných 0,9 MPx. Video pak můžete nahrávat ve formátu MP4.

IMG_6403

Vykreslení barev na výsledných snímcích je více než věrné a to i za zhoršených světelných podmínek.

IMG_6407

Samozřejmostí je Autofocus a LED blesk. Celkově Lumia 830 podává i se svými 10 MPx výkon srovnatelný s telefony s mnohem vyšším rozlišením fotoaparátu a dere v rukou zkušeného fotografa se tak mění na účinný fotomobil, který v mnohém překonává i svou výkonnější sestru Lumii 930.

Telefonní funkce

Lumia je samozřejmě vybavená také klasickými aplikacemi pro volání, SMS, MMS zprávy a správu kontaktů, které kromě klasického Windows designu nepřinášejí nic nového, což by však nemělo nikomu vadit, protože podobné aplikace volání má prostě plnit svůj účel a nezatěžovat uživatele zbytečnými funkcemi, či přeplácaným rozhraním a to se Microsoftu povedlo na jedničku.

lumia-sc4

Přeci jen, Nokia je v tomto ohledu průkopníkem.

Závěr

Nokia Lumia 830 je telefon se skvělým fotoaparátem, vhodný snad pro každého systémově nenáročného uživatele. Právě systém je totiž tím jediným, co lze tomuto smartphonu vytknout – velké množství vývojářů stále ještě Windows Phone zcela ignoruje a Microsoft Store se tak plní nepovedenými kopiemi známějších aplikací s pozměněným názvem.

IMG_6397

Kromě mnoha známých aplikací, přijdete s Windows Phone také o jakoukoli možnost správy souborů či pokročilejšího nastavení a podstatnou část uživatelské svobody přičemž jediné co získáte na oplátku je dobrá odladěnost systému. Pokud vám nic z toho nevadí a jde vám například spíše o kvalitní fotoaparát, či velkou paměť nebo jemný displej, udělá vám Lumia 830 skvělou službu, a až do konce jejích dnů si nebudete mít na co stěžovat.

Graf ceny produktu Nokia Lumia 830 poskytuje server Heureka.cz

Další fotografie naleznete v naši Galerii

Hodnocení

Displej – 7/10

Vzhled – 8/10

Zpracování – 8/10

Výkon – 7/10

Fotoaparát – 9/10

Celkem – 75%

Tagy Lumia Microsoft Nokia Recenze Windows Phone