fotka redaktora RecenzeSmartphonyStarší článek

RECENZE: MICROSOFT LUMIA 650: POZOR NA DRUHÝ POHLED

Michal Tymon29.4.2016 - 0:05 RecenzeSmartphonyStarší článek

V dnešní době, kdy to je s modely Lumia od Microsoftu nahnuté, je radostí testovat možná poslední modely tohoto výrobce. Proto jsme si vzali do testu jeden z nejnovějších modelů Lumia 650, který se řadí do vyšší střední třídy a jeho největším lákadlem se stává především elegantní design, slušná pořizovací cena a rovněž také v mnoha ohledech systém Windows 10. Pojďme se tedy, možná jedné z posledních Lumií, podívat na zoubek.

Lumia650_Marketing_Image-DSIM-011
LOGO_TSB

Design a konstrukce – překvapivě moderní a decentí

Od Lumie 650, jakožto od zástupce střední třídy nemůžeme očekávat zázraky, a proto i rozbalení bylo naprosto obyčejné. Balení je strohé, jelikož obsahuje pouze nabíjecí kabel s adaptérem a návod k použití. Samotná černá varianta telefonu však působí na první pohled velmi decentně a čistě. Při prvním úchopu pocítíte neobvyklou lehkost, kterou dnes jen tak nezažijete. Telefon totiž váží pouhých 122 gramů a někdy mi dokonce přišlo, že ho snad v kapse ani nemám.

DSC_0032Další fotografie naleznete v naší Galerii

Lumia má rozměry 142 mm x 70,9 mm x 6,9 mm a nejedná se tak o žádného „drobečka“. Přední straně vévodí velký 5palcový displej lemovaný poměrně tlustými rámečky, což je škoda a při aktivním displeji to nevypadá zrovna nejlépe. Rovněž místa nad i pod displejem je opravdu hodně a výrobce to mohl určitě lépe a chytře vyřešit. Nad displejem ale samozřejmě nechybí logo výrobce, jeden ze dvou reproduktorů a čočka přední kamerky.

DSC_0033

Naopak pod displejem je k vidění pouze druhý z dvojice reproduktorů, jelikož telefon má softwarovou podobu tlačítek Zpět, Domů a Vyhledávání. Na zadní straně nalezneme pouze logo výrobce a fotoaparát s přisvětlovací LED diodou. Levá strana telefonu je zcela prázdná, proto kolébkové tlačítko pro ovládání hlasitosti a odemykací tlačítko našli své místo na straně pravé. Na horní hraně je umístěn 3,5 mm Jack konektor a na spodní naopak microUSB konektor pro připojení nabíječky.

Samotné použité materiály a dílenské zpracování je už na horší úrovni, než zdařilý design. De facto celý přístroj je vyroben z plastu, včetně zadní odnímatelné strany, jež působí opravdu velmi lacině a nepříliš bytelně. Na obvodu Lumie sice nalezneme rádoby kovový proužek, který je ale pouze nalepený a jedná se tak o imitaci. O zpevnění konstrukce při nechtěném pádu tedy nemůže být vůbec řeč. Lumia 650 nepotěší potencionálního kupce, jak již bylo zmíněno, ani svým zpracováním. Telefon jako takový nevydává žádné zvuky, neskřípe a vše docela slušně lícuje, nicméně zadní, odnímatelná strana dokáže potrápit.

DSC_0053

Její nacvakávání jde ztěžka a člověk má pocit, že jednotlivé zoubky prostě vylomí. Aby toho nebylo málo, tak po celou dobu testu měla zadní strana určitou vůli, která mě osobně dost znepokojovala a úchop tedy nebyl takový, jaký jsem si představoval. Hold někde se šetřit muselo a po pár minutách, kdy budete mít telefon v ruce, je hned jasné kde.

Hardware a výkon – ukázková střední třída

Jelikož nemáme čest s high-endem v podobně Lumie 950 (recenze), srdcem smartphonu je čtyřjádrový procesor společnosti od Qualcomm, a to konkrétně Snapdragon 212. Hodnota taktovací frekvence jader se zastavila na 1,3 GHz. Procesoru je k ruce operační paměť RAM o velikosti 1 GB a kapacita interního úložiště je 16 GB, které lze však dále rozšířit až o 200 GB pomocí microSD karet. Tento hardware je pro chod telefonu poměrně dostačující.

DSC_0048

Musíte se však smířit s tím, pokud budete chtít po telefonu náročné úkony, často se vám stane, že se začne mírně zasekávat nebo dokonce zcela zamrzne, což se nám při náročných testech stalo rovnou několikrát. Telefon je jednoduše koncipován na kancelářskou práci, kontrolu elektronické pošty a na sociální sítě, proto zapomeňte na hodiny hraní složitých 3D her, používání náročných aplikací nebo složitý multitasking. Ze slíbených 16 GB vnitřního úložiště je k dispozici 14,5 GB, přičemž skoro 3,5 GB si ukrojí systém, proto počítejte ještě s investicí do paměťové karty.

Displej – poměrně překvapení

Telefon se může chlubit překvapivě velkým kapacitním OLED displejem o velikosti 5 palců. Rozlišení činí 720 x 1280 pixelů, tedy HD, což už je v dnešní době mírně nedostačující. Hustota je „pouhých“ 297 pixelů na palec, takže jednotlivé pixely lze pozorovat i běžným pohledem, pokud se do zobrazovače zadíváte detailněji.

DSC_0036

Nejedná se však o žádný extrém a lze displej označit vzhledem k pořizovací ceně a parametrům za velmi zdařilý. Zobrazovač je navíc za každých světelných podmínek pěkně čitelný a poměrně ostrý navíc s věrnými barvami. Také pozorovací úhly jsou velmi široké a zákazníka potěší jistě také automatická regulace jasu a krytí displeje ochranným sklem Gorilla Glass 3. generace.

Baterie – kdo šetří, má za tři

Pod zády telefonu se ukrývá baterie s kapacitou rovných 2 000 mAh, která je vyjímatelná, což v dnešní době nejednoho uživatele určitě potěší. Telefon se i po celodenní práci dožije večera s pár procenty k dobru, takže nemusíte mít strach a nosit neustále dobíjecí kabel s sebou. Ale ještě více mě Lumia 650 překvapila při občasné aktivitě, kdy vydržela okolo třech dnů nabitá.

DSC_0025

Samozřejmě je nutno brát tento údaj s nadhledem, v tu dobu byl telefon určen pouze na zprávy či volání, jelikož primárním přístrojem pro práci byl notebook. Pochvalu dostane také jednoduchý spořič baterie, který vypne veškeré nepotřebné aplikace běžící na pozadí. Lze samozřejmě nastavit i jeho automatické spuštění, popřípadě povolit aplikace, které nebude úsporný režim vypínat.

Zvuk – hlasitost před kvalitou

Lumia 650 disponuje dvěma reproduktory, pro poslech hudby však slouží pouze jeden, takže o stereo reproduktorech nemůže být řeč. Zvuk hlavního je na kvalitní úrovni a rozsah nastavení hlasitosti je opravdu velký. Při nejvyšší hlasitosti teda nemusíte mít strach, že by jste přeslechli ranní budík nebo neslyšeli hovor v přeplněném obchodním centru.

DSC_0016

Od smartphonu ze střední třídy nelze očekávat zázraky, proto se musíte smířit, že výstup zvuku není příliš kvalitní a trpí na typický plechový dozvuk v pozadí. Výstup do sluchátek je ale celkem slušný, nicméně musíte disponovat svými sluchátky, jelikož v balení chybí, což je velké mínus.

Fotoaparát – dostačující průměr

Přístroj je na zadní straně osazen 8 MPx fotoaparátem, který dělá kvalitní a uspokojující fotky. S tímto fotoaparátem tedy zachytíte důležité momenty ve vašem životě, ovšem na „profi“ fotografie jsou na trhu jiné a lepší modely. Potěšující je manuální či automatické nastavení u fotografií jako je Citlivost, Vyvážení bílé, Zaostření i Čas expozice. Samozřejmostí je také funkce rozpoznávání obličejů a sekvenční snímání.

DSC_0041

Fotoaparát dále disponuje možností nastavení samospouště, automatickým přenosem fotek do webových služeb či odeslání fotografií a videí v plném rozlišení. Na vychytávky jako optická stabilizace, laserové ostření nebo 4K video zapomeňte. Záznam videa je možný pouze v HD rozlišení, a to za 24, 25 nebo 30 snímcích za sekundu.

Přední kamerka nabízí rozlišení 5 MPx a poslouží pouze na průměrné selfie fotografie či videohovory. Záznam videa u přední kamerky je taktéž pouze v HD rozlišení.

Uživatelské prostředí – jednoduše Windows 10

Windows 10 je moderní systém, který designem svého prostředí někoho zaujme a jiného zase naopak odradí. S klasickými dlaždicemi se ale člověk rychle seznámí a uspořádá si je podle sebe, popřípadě změní jejich velikost. I jako úplný začátečník se v systému rychle orientujete a vždy vše najdete poměrně rychle. Pokud ne, slouží k tomu nápověda Začínáme a Lumia Nápověda. Pokud ani to nepostačí, tak je k dispozici také vyhledávání jednotlivých aplikací, popřípadě ještě vyhledávač v Nastavení.

scrlumia650

Základní prostředí systému je laděné do tmavých barev a působí malinko „depresivně“, nicméně v sekci Přizpůsobení v Nastavení telefonu máte k dispozici různé možnosti přizpůsobení vašeho telefonu, pomocí barev, zvuků, průhlednosti dlaždic, pozadí atd. Systém také ukrývá pár vychytávek, jako například stisknutím prostředního tlačítka Domů se vrátíte na domovskou obrazovku, ale když jej podržíte, tak se aktivuje funkce pro ovládání jednou rukou a celá obrazovka se zmenší na polovinu své původní hodnoty.

scrlumia6501

Pokud aktivně používáte desktopovou verzi systému Windows 10, nemusíte se z přechodu z Androidu či iOS na Windows 10 Mobile vůbec bát. Musíte se však smířit s faktem, že Windows 10 nabízí poměrně málo aplikací ve svém obchodě a v mnoha ohledech tak budete omezováni. Na druhou stranu, Microsoft si dělá systém sám pro sebe, proto lze počítat s kvalitou a spolehlivostí, jako je tomu například u iOS v případě Applu.

Multimédia – všude jenom Microsoft

Telefon dostal do vínku nejnovější Windows 10, takže zde máte samozřejmě předinstalované celé portfólio aplikací společnosti Microsoft, počínaje od sady Microsoft Office, přes Skype a Outlook poštu, až po prohlížeč Microsoft Edge. V telefonu byla k dispozici také předinstalovaná aplikace Amazon, Shazam a Xbox. Za zmínku stojí aplikace Audible, která vám umožní poslouchat audioknihy po 30 dní zdarma, poté za určitý poplatek.

scrlumia6502

Dále se zde objevila aplikace GroupMe, která vám umožní sdílet obsah se svými přáteli. Pochvalu si zaslouží také skvělý a přehledný Průzkumník souborů, ve kterém máte své soubory, fotky, hudbu aj. „pod palcem“.

scrlumia6503

Telefon je tedy dobře vybaven pro každodenní práci a zábavu, popřípadě si lze stáhnout několik dalších užitečných aplikací z Windows Store.

Telefonní funkce a zprávy

Po vložení SIM karty se vám načte síť, spolu s operátorem, nicméně po příchozím hovoru jsem si všiml, že nenaběhly kontakty, které jsou uloženy na SIM kartě. Kontakty musíte importovat ze SIM do paměti telefonu a pak už jde vše hladce. Je to maličkost, která však dokáže znejistit a potrápit. Jinak prostředí je přehledné a kontakty si můžete rozdělit do několika skupin, synchronizovat s webovými účty nebo popřípadě přidat na seznam rychlého vytáčení.

scrlumia6504

Pochvalu si zaslouží také klávesnice při psaní zpráv, která je přesná a s rychlou odezvou. Klávesnice obsahuje velké množství smajlíků, které dokonale vyjádří vaše emoce. Jako přínos hodnotím malinký joystick pro ovládání kurzoru, jelikož každý z nás zažil chvilku, kdy se prstem nemohl trefit na dané místo v textu.

Závěr

Microsoft Lumia 650 je designově pomerně obyčejný kousek, který se však znatelně liší od svých předchůdců. Telefon je na pohled sice decentní, ale otázka zpracování už je o něco horší. Zadní plastová strana potrápí nejednoho uživatele, a to jak svým zacvakáváním, tak i svou vůlí. Také materiály použité na výrobu telefonu by mohly být hodnotnější. Telefon je stavěn především pro kontrolu e-mailů, práci v kancelářských aplikacích, projíždění internetu či návštěvu sociálních sítí, a jeho výbava tomu plně odpovídá. Na celodenní hraní náročných 3D her prostě zapomeňte, na to má Microsoft jiné modely. Displej je s přihlédnutím k HD rozlišení poměrně zdařilý, je ostrý, čitelný i na přímém slunci a se skvělými pozorovacími úhly. Vyjímatelná baterie mne mile překvapila a výdrž nad rámec jednoho dne je u dnešních telefonů skoro důvodem k oslavě. Fotoaparát byl milým překvapením a při dobrém světle vykouzlíte zajímavé fotografie.

DSC_0064

Prostředí Windows Phone si musíte zažít a nemá cenu ho soudit na pultech obchodů s elektronikou. Jako člověk používající Android jsem si rychle navykl a neměl jsem víceméně žádný zásadní problém. Systém je dobře odladěný a není nějak extra náročný, ačkoliv 1 GB operační paměť byla i na něj přeci jen málo. V oblasti multimédií nemám co bych vytkl a pokud disponujete Microsoft účtem, tak máte vlastně vše v telefonu k dispozici. Ve Windows Storu však nemusíte vždy najít stejné aplikace jako v Obchodu Play, ale osobně doufám, že je to jen otázka času a pár schopných vývojářů. Telefon se vyrábí jak v single SIM verzi, tak i v Dual SIM, přičemž na T.S. Bohemia můžete obě varianty pořídit za shodnou cenu 5 990,- Kč. Microsoft Lumia 650 je určitě zajímavou alternativou telefonů běžících na platformě Android, a pokud přemýšlíte o smartphonu v v této cenové kategorii, určitě byste ji neměli při výběru opomenout.

Graf ceny produktu Microsoft Lumia 650 Dual SIM poskytuje server Heureka.cz

Další fotografie naleznete v naší Galerii

Hodnocení

Displej – 6/10

Vzhled – 8/10

Zpracování – 6/10

Výkon – 6/10

Fotoaparát – 6/10

Výdrž baterie – 8/10

Celkem – 75%

Tagy Lumia Microsoft Nokia Recenze Windows 10 Windows Phone