fotka redaktora RecenzeSmartphonyStarší článek

RECENZE: LG ZERO: ZKUSÍME TO Z KOVU

Redakce3.4.2016 - 10:00 RecenzeSmartphonyStarší článek

Poptávka o telefony z prémiových materiálů jako je kov nebo sklo stále stoupá a stoupá, což například Sony nebo Samsung už pochopili. S první vlaštovkou nyní přichází i LG. Model Zero se svou výbavou řadí spíše do nižší střední třídy, o ceně se toto tvrzení ale říct nedá. Povedlo se tedy jihokorejskému výrobci zpracovat kov tak, aby za něj lidé platili kolem šesti tisíc?
LG-Zero-1

Design a konstrukce – konečně prémiový vzhled

Začněme u toho, co nás asi zajímá nejvíce, tedy materiál a zpracování těla. Jak již bylo zmíněno, zařízení je vyrobené z kovu, ale pozor, bohužel nikoliv celé. Horní i dolní lišta zůstávají plastové. Přechody jsou ale udělané kvalitně, nikde nic nevrže, vše dosedá a lícuje tak jak má.

Na co jsme u LG už pár let zvyklí jsou ovládací prvky na zadní straně. Zde zůstává telefon nezměněn a drží tradici, kterou ale již mění LG G5. Na zádech tedy najdeme klasickou skupinu tlačítek pro probuzení displeje a tlačítka pro regulaci hlasitosti. Panel doplňuje 13 MPx fotoaparát a přisvětlovací LED dioda. Celá záda jsou taktéž velmi kvalitně zpracována, bohužel mají ale jednu velkou chybu, a to značně vyčnívající čočku fotoaparátu  To je ale věc, na kterou jsme už zvyklí z mnoha jiných a mnohem dražších telefonů, takže to lze LG prominout. Záda jsou dále doplněna již tradičně o reproduktor a logo výrobce.

DSC_0010 (2)Další fotografie naleznete v naši Galerii

Přední strana se LG povedla, téměř všechen prostor je vyplněn černým panelem se zaoblenými hranami, které známe pod pojmem 2.5D Arc Glass. Ten ukrývá pětipalcový HD displej, nahoře pak nezbytné senzory, 8 MPx selfie fotoaparát a telefonní reproduktor. Pod displejem se nachází opět logo výrobce. Tlačítka zde nehledejte, ta totiž LG Zero používá softwarová.

DSC_0160

Podíváme-li se na spodní stranu LG Zero, která je zároveň nejplnější, uprostřed najdeme klasický microUSB port, na levé straně pak 3,5 mm Jack konektor a z druhé strany hlavní mikrofon. Zajímavým detailem jsou i viditelné šroubky na okrajích dolní, ale i horní hrany. Zda se jedná o líbivou vlastnost je zde nejspíš věc názoru, mně osobně šroubky určitě nevadí. Tím se dostáváme ke zmíněné horní hraně, která tedy kromě dvou šroubků po stranách neskrývá vůbec nic.

DSC_0008

Levý a pravý bok zařízení nebudou o mnoho zajímavější, levý totiž zůstává úplně holý, na boku pravém najdeme dva šuplíky – jeden pro SIM kartu velikosti nanoSIM, druhý šuplík pak slouží pro microSD kartu do velikosti 64 GB. Telefon se vyrábí pouze ve stříbrné barvě. Zařízení působí velmi elegantně, neurazí manažera ani teenagerku. LG Zero potěší i příjemnou tloušťkou – 7,4 mm. Díky tomu, že Zero nemá hrany, které by řezaly, telefon se velmi dobře drží, hmotnost 142 gramů také není nejhorší.

Hardware a výkon – odpovídající ceně

Na vzhledu se LG sice vyřádilo, to se ale bohužel nedá říci o výkonu zařízení. Telefon pohání čtyřjádrový 1,2 GHz procesor, slabší Snapdragon 410, doplněn o 1,5 GB RAM, což určitě není příliš. To jen potvrzují benchmarky, AnTuTu nám naměřilo pouhých 27 867 bodů. Nedá se tvrdit, že by byl systém nějak zasekaný, ale nejde z něj ani pocit rychlíka. Hry jako Asphalt 8 si na mobilu prakticky nezahrajete, pokud jste ale příležitostný hráč s žánry typu The Simpsons: Tapped Out, LG Zero vám bude výkonem stačit. Na běžné kancelářské úkony je ale telefon zcela dostačující.

DSC_0156

Vnitřní paměť pro uživatelská data se zastavila na 16 GB, reálně dostanete gigabajtů zhruba 12. Při takovém čísle určitě jenom potěší možnost rozšíření úložiště díky podpoře microSD karet do velikosti 64 GB. Samozřejmostí je podpora LTE sítí, naopak sluší se zmínit absence NFC.

Displej – HD zcela stačí

Pro mnoho uživatel chytrých telefonů už je HD rozlišení prostě málo, LG ale dokazuje opak. Pětipalcový IPS displej s jemností 294 ppi opravdu naživo překvapí. Pixely totiž při normálním používání okem takřka neuvidíte, panel navíc krásně vykresluje barvy, při 100 procentech jasu je navíc opravdu velmi jasný. Naopak při nejmenší možností podsvícení možná svítí pořád až moc.

DSC_0153

Další hezkou vlastností je takzvané 2,5D zaoblení hran, které je například při swipování ze strany na stranu příjemné na dotek, ale i dobře vypadá. Vhodné je i zmínit přítomnost odolného skla Gorilla Glass 3. gen., které by vás mělo ochránit od nechtěných škrábanců.

Baterie a výdrž – těžký jeden den

Baterie s velikostí 2 050 mAh prostě zázraky neudělá. Telefon vydrží náročnější pracovní den, se dvěma tedy nepočítejte. LG Zero jsem z nabíječky odpojil například v pět hodin ráno při 100 procentech, celý den jsem měl zaplá data, používal Spotify, občas hrál hry, občas brouzdal po internetu.

DSC_0005

Telefon jsem opět napojil do sítě kolem šesté hodiny ve stavu zhruba deseti procent. Na něco málo přes dva tisíce mAh to ale pořád není tak špatné. Podporu bezdrátového či rychlodobíjení nečekejte.

Zvuk – umělá klasika

Reproduktor bych hodnotil asi nejvýstižněji jako dostačující, ale parádu s ním určitě neuděláte. Zvuky z něho jsou dostatečně hlasité, celý výstup ale zní tak nějak plechově a nepřirozeně. Co ale potěší, jsou sluchátka v balení. Na to už nejsme zvyklí ani u většiny vlajkových lodí, natož u telefonu za maximálně poloviční cenu.

DSC_0034

A sluchátka nejsou vůbec špatná, pokud tedy nejste přímo audiofil, jistě vás neurazí. Za to má LG velké plus! Co se týká reproduktoru pro hovory, zde nebyl problém, druhá strana je slyšet dobře a zřetelně.

Uživatelské prostředí a funkce – v jednoduchosti je síla

LG Zero běží na Androidu 5.1.1. „Lollipop“ s nadstavbou LG UX. Celý systém působí jednotně, není nijak přeplácaný a drží se moderního vzhledu. Zamykací plocha zobrazuje stavovou lištu, hodiny a nastavitelné zástupce. Jak už jsme u LG zvyklí, i tentokrát máme možnost využívat funkci knock code pro naťukání hesla na zamčenou obrazovku a následnou aktivaci displeje. Využít můžeme i klasické zamykací metody jako čtyř číselný kód nebo gesto. Některé možná zamrzí absence čtečky otisků prstů.

lg scr

Po odemčení se dostáváme na domovskou obrazovku, která připomíná tu z čistého Androidu. Na spodní části obrazovky jsou pak samozřejmě obsažena ovládací tlačítka. Menu aplikací je vodorovné, nad samotnými aplikacemi se nachází lišta s tlačítkem pro přepnutí na nabídku widgetů, ikona vyhledávání a ikona pro nastavení menu. Oceňuji i možnost skrýt aplikace.

lg scr1

Horní lišta není nijak rozdělená, v horní polovině obrazovky se nacházejí zástupci jako je Wi-Fi, vyzvánění nebo například povedený poznámkovač Quick Memo +, pod ovládacími prvky se pak objevují samotná upozornění.

Fotoaparát – nespletli si strany?

LG si fotoaparáty do svých mobilních zařízení udělat umí, jmenovat jako příklad můžeme LG G4 nebo předchozí model G3. Zde se ale hodí zmínit, že výjimka potvrzuje pravidlo a LG Zero je pro mě bohužel tou výjimkou. Dvojice fotoaparátů mne totiž překvapila hlavně v jedné věci. Často jsem měl pocit, že přední snímač je na tom lépe, než snímač zadní, což papírově příliš nesedí. Ale postupně.

DSC_0040

Hlavní fotoaparát na zádech telefonu se chlubí 13 MPx snímačem s přisvětlovací LED diodou. Co se softwarových funkcí týče, předinstalovaná aplikace fotoaparátu nám nabídne možnost pořizování HDR fotografií a panoramat. Fotky na mě ale nepůsobily věrně, barvy nebyly dostatečně syté, jakoby snímky byly z mnohem levnějšího telefonu, nikoliv jako výsledek práce 13 MPx snímače. Za ideálních podmínek to ještě nebyl takový problém, tmavé interiéry a večer už ale paseku způsobili. Co musím pochválit je práce s automatickým HDR, rozpoznání vhodné situace většinou telefonu nedělalo problém. Zařízení se tedy mezi fotomobily řadit určitě nebude, nenáročnému uživateli ale na momentky postačí.

Dostáváme se k přednímu fotoaparátu, který mě překvapil mnohem více. Jako snímač zadní, i přední nabídne funkci HDR, a to včetně automatického rozpoznání. Oproti zadnímu fotoaparátu přibývá i možnost ovládat snímač gesty nebo využít retušování v živém režimu, což ale můžeme znát z předchozích modelů.  A jak již bylo zmíněno, fotky na mě prostě působily tak nějak lépe, a to i přes to, že zde se bavíme „pouze“ o osmi megapixelech. Snímky mi přišly ostřejší a věrohodnější, co se týče barev. Při takové kvalitě by určitě neurazila ani přisvětlovací dioda na noční selfie

Multimédia – v zajetých kolejích

V kovovém modelu Zero nalezneme základní předinstalované aplikace od Googlu, zmínit můžeme Gmail, Hudbu Play, Fotky nebo Hangouts. A i když by LG mohlo systémové aplikace, jako je telefon nebo zprávy, vyřešit také „po Googlovsku“, do mnoha aplikací se pouští po svém. Pokud už jste měli nějaký smartphone od LG v ruce, příliš změn nenaleznete. O aplikacích všeobecně platí, že jsou jednoduché a přehledné, drží se minimalistického vzhledu, zároveň si ale drží prvky Material Designu, konkrétně často narazíte třeba na Floating Action Button. Každá aplikace má také svojí barvu.

lg scr2

Hudební aplikace, které dominuje fialová, je naprosto dostačující a není ji co vytknout. Skladby jsou přehledně řazené podle interpreta, alba nebo žánru, objevuje se i často žádaná možnost zobrazení podle složek. Pokud by vám ale z nějakého důvodu primární hudební přehrávač nevyhovoval, sáhnout můžete po již zmíněné Hudbě Play.

Galerie, tentokrát zbarvená modře, je opět velmi příjemná, oceňuji možnost spárovat s cloudovými účty. Galerie zároveň slouží jako přehrávač videí. A pokud vám některá aplikace schází nebo nevyhovuje, je samozřejmě k dispozici Obchod Play.

Telefonní funkce a zprávy

Aplikace telefonu a zpráv navazuje na předchozí tvrzení, LG si tedy drží zaběhnutý vzhled a funkce aplikací. Jak při volání, tak při psaní vás tedy budou doprovázet prakticky stejné aplikace, jako například v nedávno testovaném LG V10 (recenze).  Opět tedy platí, že aplikace jsou jednoduché, jsou přehledné a nepůsobí přeplácaně.

lg scr3

Navíc díky 2,5D zaoblení hrad je psaní na softwarové klávesnici snadné a příjemné, takže v tomto ohledu není modelu Zero co vytknout.

Závěr

LG Zero je jednoduše telefon pro lidi, kteří se nehoní za skórem v AnTuTu nebo nehrají nejnovější hry, ale je pro ně primární exkluzivnější vzhled a luxusnější provedení. Věřím, že telefon si tedy najde své příznivce, kterých nebude zrovna málo.

DSC_0002

LG se při prvním pokusu s kovem podařilo vyplodit velmi zajímavé zařízení, které mírně strádá na hardwarovém vybavení, zaujme ale svým HD displejem či skvělým selfie fotoaparátem. Cena necelých 5 tisíc korun  je pro nás tedy více než uspokojivá. A co víc, možná je tento model zároveň předzvěstí, jakým designovým směrem budou modely LG v budoucnu směřovat – a vlastnit něco, co bylo první, se jednoduše počítá!

  Graf ceny produktu LG Zero H650E poskytuje server Heureka.cz

Další fotografie naleznete v naši Galerii

Hodnocení

Displej – 8/10

Vzhled – 8/10

Zpracování – 8/10

Výkon – 6/10

Fotoaparát – 7/10

Výdrž baterie – 7/10

Celkem – 80%

t-mobile_post…děkujeme za zapůjčení

 

Tagy Android LG Recenze Technologie