fotka redaktora RecenzeSmartphonyStarší článek

RECENZE: LG NEXUS 5X: ČEST RODU UBRÁNĚNA

Jan Valtr16.12.2015 - 11:35 RecenzeSmartphonyStarší článek

Spolupráce Googlu a LG nám před dvěma lety přinesla vůbec nejprodávanější smartphone z řady Nexus, LG Nexus 5. Očekávalo se, že jeho nástupce přijde již během roku 2014, dočkali jsme se však až nyní. Dokázalo LG navázat na svůj jedinečný model? To se dozvíte v naší recenzi.

nexus

Design a konstrukce – lehké zklamání

Nexus 5X jako by použitými materiály odmítal moderní trendy a svou plastovou konstrukcí v dnešní době hliníku a skla zaujme jen málokoho. Použitý plast je sice měkčený a telefon tak skvěle drží v ruce a nemá v žádném případě tendenci vyklouzávat, na druhou stranu při používání nemáte pocit, že v ruce držíte prémiové zařízení. Jistému úchopu napomáhají krom měkčeného plastu také velice kompaktní rozměry 147 x 72,6 x 7,9 mm a váha 136 gramů, která je možná až příliš nízká a telefon v ruce působí nepřirozeně lehce. Ani samotným designem telefon nijak nevyčnívá, jediným zajímavým prvkem je velký nápis Nexus a snímač otisků prstů. I přes to všechno si člověk na telefon rychle zvykne a mě osobně po několika hodinách používání přestala plastová konstrukce vadit a vnímal jsem spíše její výhody v podobě jistého úchopu a prakticky nulovému zachycování otisků prstů.

DSC_1323Více fotografií naleznete v naši Galerii

Pokud netoužíte mít výstřední telefon, kterého by si každý všiml, ani fádní a nezajímavý design vás nebude rozčilovat. Na přední straně zabírá většinu prostoru 5,2 palcový displej, pod ním najdeme reproduktor, ve kterém je šikovně schovaná informační dioda. Nad displejem se nachází druhý reproduktor, který však slouží pouze k telefonování, tudíž ačkoli to na pohled vypadá, že se zařízení může chlubit stereo reproduktory, není tomu tak. Na levé hraně najdeme kolébku na určování hlasitosti i zapínací tlačítko. Uspořádání těchto ovládacích prvků mi však přijde poměrně nelogické, jelikož kolébka se nachází pod zapínacím tlačítkem a nejednou se mi stalo, že jsem místo zapnutí telefonu zvýšil hlasitost. Pravá hrana zařízení v sobě pak ukrývá pouze šuplíček pro nanoSIM kartu. Hlavním designovým prvkem zadní strany je velký nápis Nexus, který je poznávacím znamením všech telefonů této řady.

DSC_1372

Nad ním se pak nachází jedno z velkých lákadel tohoto zařízení, čtečka otisků prstů s technologií Nexus Imprint. Čtečka se po vzoru například telefonů značky Motorola nachází v místě, kam při uchopení telefonu uživatel pokládá ukazováček pravé ruky. Senzor je velice rychlý a naprosto spolehlivý, díky revoluční technologii Nexus Imprint si navíc při každém odemčení telefonu zpracovává informace o přikládaném otisku, takže se čtení otisku postupně ještě zrychluje a zpřesňuje. Jedinou nevýhodou čtečky na zadní straně je nemožnost jejího použití, když je telefon položen například na stole. V takovém případě jej uživatel musí buď zvednout, nebo odemknout pomocí tlačítka na pravé hraně.

DSC_1395

Posledním prvkem zadní strany je poměrně velká a výrazně vystouplá čočka fotoaparátu, vedle níž se nachází duální přisvětlovací dioda. Horní hrana zůstala prázdná, na té spodní se však setkáváme nejen s 3,5 mm Jack konektorem, ale také s USB-C konektorem. Právě díky němu se Nexus 5X nabije nejrychleji ze všech aktuálně dostupných telefonů na trhu a zrychleno bylo i přenášení souborů. S tím je však problém, jelikož LG k telefonu dodává pouze kabel, který má na obou koncích USB-C konektor, který si však nerozumí s většinou počítačů a vy si tak budete muset zakoupit vlastní kabel, který bude na jedné straně zakončen klasickým USB konektorem.

Hardware a výkon – bez zaváhání

Jestliže LG klopýtlo v oblasti designu a použitých materiálů, v rámci výkonu se novému Nexusu 5X nedá prakticky nic vytknout. Pod plastovými zády tepe šestijádrový procesor Snapdragon 808 od Qualcommu, který najdeme i ve vlajkové lodi výrobce, modelu G4 (recenze). Procesoru dopomáhají 2 GB paměti RAM a grafický akcelerátor Adreno 418.

DSC_1386

Pro ukládání souborů je pak uživateli dostupno podle varianty 16 GB nebo 32 GB interní paměti, kterou nelze rozšířit, proto doporučujeme zakoupit 32 GB variantu. Výkon telefonu s přehledem zvládne jakoukoli náročnou hru bez sebemenšího zaváhání, problém není i přes pouhé 2 GB RAM ani s multitaskingem, jelikož čistý Android 6.0 „Marshmallow“ zabírá jen její minimum.

Displej – radost pohledět

Současný trend ve světě mobilních telefonů velí, že čím větší rozlišení displeje, tím lépe. LG se naštěstí nenechalo unést a u 5,2 palcového displeje zvolilo Full HD rozlišení a technologii IPS. Díky tomu má displej věrné podání barev, skvělé pozorovací úhly a díky jemnosti 423 pixelů na palec je i nadprůměrně ostrý, lidské oko tedy nemá šanci rozeznat od sebe jednotlivé pixely.

DSC_1424

Nexus 5X je občas kritizován za lehce vybledlé barvy, já si s tím však dovolím nesouhlasit, jelikož i v porovnání se zařízením s AMOLED displejem to není nijak výrazné a osobně tak displeji nemám co vytknout.

Baterie a výdrž – překvapivé výsledky

LG Nexus 5X disponuje baterií s kapacitou 2 700 mAh, což se zdá být na první pohled málo. V praxi však není problém vydržet s telefonem při běžném používání až jeden a půl dne.

DSC_1399

Těchto výsledků je možné dosáhnout především díky energeticky nenáročnému Full HD displeji a také nové technologii Dozen, která pozná když telefon není používán a omezí v té době maximálně chod aplikací i systému, čímž rapidně prodlouží výdrž, samotný uživatel tuto funkci však nikdy nezaznamená.

Zvuk – tohle se nepovedlo

Při pohledu na Nexus 5X zřejmě každého napadne, že zde máme čest s předními stereo reproduktory. Opak je však pravdou, jelikož jediný reproduktor zařízení se nachází pod displejem a zvuk, který z něj vychází, nikoho nepotěší. Hlasitostí sice převyšuje většinu konkurence, kvalitou ovšem zaostává i za mnohem levnějšími telefony.

DSC_1316

Zvukové složce absolutně chybí basy a celkově je reproduktor zřejmě největší slabinou celého zařízení. Tyto nedostatky se naštěstí netýkají 3,5 mm Jack konektoru, ke kterému si sice musíte pořídit vlastní sluchátka, jelikož v balení žádná nenajdete, výsledný zvuk však uspokojí každého audiofila.

Uživatelské prostředí a funkce – nová sladkost na scéně

Zřejmě největším lákadlem všech zařízení z řady Nexus je čistý Android a okamžité aktualizace softwaru. Nejinak je tomu i u Nexusu 5X, který jako první zařízení na českém trhu přichází s Androidem 6.0 „Marshmallow“. O jeho funkcích jsme vás informovali v samostatném článku, proto se pojďme podívat jen na ty nejdůležitější.

scr nexus

Vzhledově se systém nijak výrazně neliší od svého předchůdce, hlavní změny se odehrály v oblasti funkcí. Jedná se především o změnu v povolování přístupu aplikací, hlasovém ovládání a přepracovaném menu aplikací. Novinkou je také již zmíněný Dozen mód šetřící baterii a možnost mazání předinstalovaných aplikací.

scr nexus1

Systém je krásně plynulý, intuitivní a díky absenci jakékoli grafické nadstavby zabírá jen velmi malé procento paměti RAM a nechává tak místo pro další aplikace.

Fotoaparát – megapixely nejsou vše

Jestliže měly v minulosti Nexusy nějaký nedostatek, tak to byl fotoaparát. Proto si Google letos dohlédl, aby tato „tradice“ byla změněna. Proto v Nexusu 5X najdeme 12,3 MPx snímač s laserovým autofokusem a duální přisvětlovací LED diodou.

DSC_1377

Výsledné fotografie mají výbornou kvalitu, netrpí šumem ani neostrostí, nabízí syté barvy a skvělé detaily i při přiblížení. I snímky za horších světelných podmínek jsou nadprůměrné, ačkoli se u nich již musí počítat s poměrně vysokým šumem. Díky laserovému autofokusu je ostření velice rychlé a přesné, i když by se v některých situacích jistě hodila optická stabilizace, která zde chybí.

IMG_20151125_183410

Ta by zlepšila i kvalitu videa, zařízení je sice schopno zachytit záznam i o kvalitě 4K při 30 fps, výsledné video je však velice roztřesené. Přední 5 MPx selfie kamerka neurazí, ale ani nenadchne a pořizuje spíše průměrné materiály.

Multimedia – nic navíc

Jak je u telefonů z řady Nexus dobrým zvykem, v základu najdeme jen základní aplikace a balíček od Googlu, zahrnující aplikace typu Hudba Play, Dokumenty Google nebo Gmail.

scr nexus3

Vše je tak přehledné a je jen na uživateli, jaké aplikace si z Obchodu Play doinstaluje, což hodnotím velice pozitivně.

Telefonní funkce a zprávy

Této sekce se nová verze operačního systému prakticky nedotkla a tak se zde setkáváme se stejným vzhledem i funkcemi, jaké najdeme i u Androidu 5 „Lollipop“.

scr nexus2

Prostředí je čisté, příjemně barevné a především přehledné. Na klávesnici Google se píše i na menším displeji velice příjemně, potěší funkcí swipe i nepřeberným množstvím symbolů.

Závěr

LG Nexus 5X je velice specifický smartphone, který si buď zamilujete, nebo jej budete nesnášet. Já osobně patřím k první jmenované skupině, jelikož i přes mnohé nedostatky telefon jako celek skvěle funguje, příjemně se drží a je radost ho používat. Největším nedostatkem je pro mnoho lidí levně působící plastová konstrukce a nevýrazný až fádní design. Měkčený plast však pomáhá k jistému úchopu zařízení a má tak i své výhody, zpracování telefonu je pak naprosto špičkové. Skvělá je i čtečka otisků prstů, která je na vynikajícím místě, čtení otisku je velice přesné a rychlé. Chválím i použití USB-C konektoru, kdy jedinou nevýhodou je v tomto případě nutnost dokoupení kabelu s klasickým USB konektorem na jednom konci, pokud nevlastníte počítač, který podporuje USB-C konektivitu. V oblasti výkonu se jedná o naprosto nekompromisní zařízení, které nemá problém s jakkoli náročnou hrou či aplikací ani s multitaskingem. Displej je hlavní chloubou Nexusu 5X, nabízí velice dobré podání barev, pozorovací úhly i nadprůměrnou ostrost.

DSC_1287

U Nexusu 5X se konečně povedlo napravit neduhy předchozích generací a tento model se dá s klidem označit za povedený fotomobil. Důvodem, proč jsou zařízení z řady Nexus tak oblíbená, je čistý Android s jistotou aktualizace. V tomto případě se jedná o Android 6.0 „Marshmallow“, který nabízí mnoho nových funkcí, lehce pozměněný vzhled a především je celé prostředí krásně plynulé. Achillovou patou telefonu je bohužel cena, v případě 16 GB modelu musíte počítat s cenovkou 12 900 Kč a v případě 32 GB verze 14 300 Kč. Telefony v této cenové kategorii již většinou disponují kovovým tělem a srovnatelnou, ne-li o něco lepší výbavou, ve prospěch Nexusu hraje především čistý Android 6.0 „Marshmallow“, prestiž značky s rychlá čtečky otisků prstů.  Zda byste za LG Nexus 5X byli ochotni zaplatit tuto částku necháme jen na vás, nám se telefon však líbil a jeho koupí určitě neprohloupíte.

Graf ceny produktu LG Nexus 5X H791 32GB poskytuje server Heureka.cz

Více fotografií naleznete v naši Galerii

Hodnocení

Displej – 9/10

Vzhled – 6/10

Zpracování – 8/10

Výkon – 9/10

Fotoaparát – 8/10

Výdrž baterie – 9/10

Celkem – 85%

Tagy Android Google LG Nexus Recenze Technologie