fotka redaktora RecenzeSmartphonyStarší článek

Recenze: LG K10: zajímavý oblázek

Tomáš Vondra5.10.2016 - 2:00 RecenzeSmartphonyStarší článek

Na začátku letošního roku představilo LG nástupce své třídy L, novou třídu K. Jedná se o telefony spadající do střední třídy, které na sebe plánují strhnout pozornost především příznivou cenou a prvky vlajkových lodí. První modely oznámené na veletrhu CES nesou jména K7 a K10. Druhý jmenovaný jsme otestovali a musíme potvrdit, že se nejedná o vůbec žádný propadák.

457887

Design a konstrukce – jedním slovem oblázek

LG K10 je plastový telefon s kovovým rámečkem po hranách. Na vroubkovaných pogumovaných zádech telefonu se nachází na středu v horní části fotoaparát, pod kterým jsou umístěna tlačítka pro ovládání hlasitosti spolu se zamykacím tlačítkem, ohraničené kovovým rámečkem. Mohlo by se zdát, že se v kapse bude telefon sám od sebe odemykat, ale není tomu tak, za dobu testování jsem se nesetkal s tím, že bych vytáhl z kapsy zablokovaný telefon. Vedle fotoaparátu poté najdeme klasický jednobarevný blesk.

dsc_0002Více fotografií naleznete v naší Galerii

Ačkoli trend umisťovat reproduktory na spodní hranu telefonu ovlivnil spoustu výrobců, LG se drží svého a reproduktory nadále ponechává na zadní straně telefonu, zda je toto řešení praktické nechám zcela na vás, jelikož záleží na tom, jak kdo telefon uchopuje. Za mě však mohu říci, že jsem se s žádným problémem nesetkal a reproduktor jsem prstem či dlaní nezakrýval ani při hraní her či sledování videa s telefonem v ruce. Pogumování spolu s vroubkováním funguje spolehlivě a telefon nemá tendenci vypadávat, avšak nečekejte zázraky. Zadní kryt je uživatelsky odnímatelný a můžete tedy měnit také baterii, což někdy můžete jistě ocenit.

dsc_0013

Na bočních hranách můžeme hledat dlouho, avšak nenajdeme nic, ani šuplíčky pro nanoSIM a microSD kartu, ty vložíme do mobilu po odejmutí krytu. Na horní hraně najdeme pouze telefonní mikrofon. Z boků je nejbohatší ta jediná nezmíněná, tedy spodní. Ta nabídne 3.5mm Jack pro sluchátka, microUSB konektor a vstup mikrofonu.

dsc_0016

Většinu nejdůležitější strany zařízení zabírá 5,3palcový displej, který může využívat i automatickou regulaci jasu, tudíž je nad ním také snímač denního světla. Snímač ale není to jediné co nad displejem najdeme, je zde také selfie kamerka a reproduktor, který překrývá kovová mřížka. Pod displejem opět nenalezneme hardwarová tlačítka a LG tady prostě nehodlá ustupovat od svých zvyků, proto umístilo pod displej pouze černý rámeček s jeho logem.

dsc_0032

Hlavní přednost telefonu tkví především v zaoblení. Výrobce zaoblil veškeré strany, ale také hrany displeje takzvanou 2.5d technologií. Displej sám není zaoblený, jak je tomu u konkurenčních Samsungů edge, ale sklo displeje přesahuje a zaoblením navazuje na boky a výborně lícuje na kovový rámeček, díky čemuž se i přes slušnou velikost výborně drží. Telefon v ruce působí oblázkovitě, až na záda je vše dokonale hladké. Konstrukce nijak zvlášť nevrže, minimální pohyby plastů uslyšíte pouze při maximálním okolním tichu. Plastovému modelu v této cenové kategorii to lze ale odpustit, jelikož vůbec nepůsobí jako telefon ze střední třídy.

Hardware a výkon – nic víc, nic míň…

Nová řada K není určena pro umísťování se na předních příčkách v benchmark testech, to ale neznamená, že nemá co nabídnout. Zástupce LG v nižší střední třídě je poháněn čtyřjádrovým procesorem Snapdragon 410 taktovaným na 1.2 GHz, kterému sekunduje čip Adreno 306 a 1,5 GB operační paměti RAM. Ačkoli se hodnota operační paměti může zdát poněkud malá, pro chod telefonu je rozhodně dostačující, většinou jsem totiž měl přibližně 450 MB volné paměti. Uživatelské paměti je dostatek, 16 GB, ovšem 4 GB zabírá samotný systém, proto tedy můžete využít pouze 11 GB. Nadále LG přidalo možnost rozšířit ji až o 32 GB pomocí paměťové karty. Pokud si připlatíte přibližně 500 Kč za paměťovou kartu, můžete mít 43 GB pro své aplikace, mapy či multimédia, a to už není vůbec špatné..

dsc_0058

Na největší detaily si nejnovější 3D náročné tituly nezahrajete, ale při automatickém nastavení parametrů telefon zvládá vše s přehledem a ani při delším hraní her se nijak výrazně nezahřeje. Pokud vám k zábavě postačí „záchodovky“ v podání například Catchers, hra se nijak nebude sekat a pokud hodláte při hraní chatovat na Messengeru, telefon vás nijak neomezí.

Zařízení pracuje spolehlivě a bez sekání či padání pokud si nelibujete v složitém multitaskungu. V případě snížení plynulosti však stačí jednoduše promazat zapnuté aplikace a telefon funguje opět tak, jak má.

Displej – překvapení v HD rozlišení

LG má zkušenost nejen z televizní divize a ví, jak vyrábět výborné zobrazovače. Svědky jsme se stali také u tohoto modelu. 5.3“ in-cell TFT IPS displej je pro HD rozlišení poměrně velký a jednotlivé pixely je při troše snahy možné rozpoznat pouhým okem. To nijak nebrání tomu, aby byl váš požitek z užívání maximální. Displej totiž podává věrné a syté barvy a jednotlivé pixely při běžném užívání nespatříte.

dsc_0040

Automatická regulace jasu funguje na výbornou a vždy vám nastaví jas na oku libou úroveň. Pozorovací úhly jsou rozhodně slušné a nebudete mít problém pouštět video s několika přáteli, jelikož všichni uvidí správné barvy. Displej je navíc krytý tvrzeným sklem Arc Glass, které není sice z nejodolnějších, ale jen tak se nepoškrábe nebo neponičí.

Baterie – neúnavný společník

Výrobce osadil model akumulátorem s kapacitou 2 300 mAh, což v kombinaci se slabším procesorem a HD rozlišením vytvořilo mix s nemalou výdrží. Při velmi náročném dni, kdy jsem hrál náročné i nenáročné hry, chatoval na Messengeru a přehrával videa z Youtube jsem ve 22:00 končil se 32% a to jsem po celou dobu měl zapnuté čidlo polohy, Wi-Fi, mobilní data a automatickou regulaci jasu. Se zbytkem by se případně dalo snadno přežít půl druhého dne, nebo při troše šetření  celý den. Při střídmém používání pouze k telefonování SMS a sem tam brouzdáním na internetu se dostanete i na 2,5 dne výdrže, ovšem po druhém dni je jistější telefon opět na noc připojit do nabíječky.

dsc_0036

Šikovný je také spořič baterie, omezující data a aplikace na pozadí, který se po vybití na 15% a defalutním nastavení spouští automaticky. Vy však rozdíl nepoznáte, jelikož pouze omezuje vše, co zrovna nepoužíváte. Není sice natolik spořivý jako ten u telefonů Samsung, ale výdrž přibližně o 30 minut až hodinu prodlouží. Bohužel na vychytávky jako rychlodobíjení či bezdrátové dobíjení musíte zapomenout.

Zvuk – vyzvánění nepřeslechnete

Telefon ze střední třídy si nehraje na HTC či Marshall a proto byl osazen reproduktorem, který je sice hlasitý, ale při poslechu můžeme zapomenout na basy, o které se sice snaží, ale daleko radši je přenechá sluchátkům. Jedná se tedy o zvuk čistě pro vyzvánění a to reproduktor rozhodně zvládá. Na ozvučení párty kvůli nepříliš vysoké hlasitosti raději zapomeňte.

dsc_0044

Co se týče 3.5mm Jacku, ten podává velice slušný výkon a pokud máte doma jakákoli lepší sluchátka, než ta, která jsou součástí balení, můžete si holdovat hudbě do aleluja.

Fotoaparát – nepřibližovat!

LG vybavuje své vlajkové lodě špičkovými fotoaparáty, které mohou konkurovat například Samsungu i Sony. Levnější telefony to tak již bohužel nemají a ne všechny výtvory za to stojí. To však mění K10, jelikož telefon je vybaven fotoaparátem se slušnou hodnotou 13 MPx a selfie kamerkou s rozlišením 5 MPx. Nejedná se o špatné hodnoty a hlavní fotoaparát fotí průměrně, ačkoli s věrnými barvami.

dsc_0051

Fotoaparát je hlavně rychlý a vybaven výbornými funkcemi jako vyfotit hlasovým příkazem či gestem, nebo velice povedenou aplikací fotoaparátu a jeho automatického nastavování. Pokud nehodláte jakkoli přibližovat fotografii, barvy zůstanou věrné a výtvor ostrý, ale pokud přiblížíte, fotografie je bohužel rozmazaná. Vypíchl bych ostření, jelikož mi telefon vždy zaostřil správně a rychle, což je veliké plus. Pokud však chcete nastavovat fotoaparát po svém, zde narazíte. Kromě ostření vám aplikace nedovolí změnit vůbec nic.

Videa je schopný nahrávat až ve kvalitě Full HD a 30 FPS. Video je však při větším pohybu lehce trhané. Výborná vlastnost je, že můžete video stopnout, a následně na něj navázat, což může vynahradit otravné stříhání.

Selfie kamerka je dobrá a nejednoho selfie nadšence nadchne. Jako blesk se používá displej, ale vše je nastavené tak, aby fotografie vypadala hezky a nic se nelesklo. Na selfies jistě stačí, videohovory jakbysmet. Přední kamera je tedy na telefon z nižší střední třídy velice povedená.

Uživatelské prostředí – Android po korejsku

LG u svých modelů používá operační systém Android, ale tak trochu po svém. S představou operačního systému ve verzi 5.1 „Lollipop“ od vývojáře, tedy Googlu, se korejci nespokojili a systém si upravili dle svých představ. A nebál bych se označit Optimus UI za nejsilnější stránku telefonu.

screenshoty_lg

Změn oproti čistému Androidu je opravdu hodně, ale ta hlavní je přizpůsobivost. Vše kromě polohy ikon, oproti „Freestyle layoutu“ u nového HTC 10,  si lze nastavit. Můžete si zvolit až pět ovládacích tlačítek telefonu, které budete používat. Základní čtverec, trojúhelník a kolečko doplňuje šipka dolů a čtverec s perem. Šipka dolů vám otevře lištu, vhodné pro malé ruce, jelikož telefon je docela velký. Čtverec s propiskou z aktuálního obrazu vytvoří plátno a vy si můžete připsat či podtrhnout jakoukoli část textu, nebo obrázku potřebujete. Dále bych zmínil, že telefon je širší a proto se v menu neobjevuje klasických 20 ikon ale 25, což ničemu neubírá na přehlednosti.

screenshoty_lg2

Software dodaný výrobcem není nepotřebný a každá aplikace má své opodstatnění. Předinstalované aplikace často doplňují portfolio aplikací od Google a duplicita aplikací se objevuje jen v případě přehrávače, galerie, prohlížeče a aplikace pro SMS.

Multimédia – Live’s Good

Jak již bylo zmíněno, do zařízení byly „vnuceny“ duplicitní aplikace v podobě přehrávače hudby i videa a galerie. Po pravdě je galerie krásně přehledná a nastavitelná a ani při větším počtu fotek se kvůli jedné fotografii nezaseknete na půl hodiny. Nabízí také lehké možnosti úprav jako doplnění textu, pro momentky jako stvořené. Přehrávač videa je poté celkově jednoduchý a jediné co o co se snaží je jednoduše přehrát video.

screenshoty_lg3

Přehrávač hudby je intuitivní, dobře rozpoznává alba a ke každému albu si lze přiřadit svou fotografii. Chválíme! Možnost ekvalizéru sice nenabízí, ovšem podívejme se na cenu. Design přehrávače a obecně všech přidaných aplikací je nastaven přímo na míru LG nástavbě a do celkového konceptu výborně zapadá svou hranatostí a barevností, čímž tvoří výborný celek a dojem perfektnosti.

Telefonní funkce a zprávy

Samozřejmostí každého výrobce je do zařízení předinstalovávat také své aplikace pro SMS a hovory. Pro hovory najdeme aplikaci velmi podobnou té od Googlu, ale ve stylu Optimu UI, tedy hranatý a barevný. Pro klasického uživatele je dostatečně přehledná a intuitivní, a já ji nemám co vytknout. Funkci pro volání splňuje na jedničku.

screenshoty_lg1

SMS aplikace je opět jednoduchá a nabízí historii konverzací tak jako veškeré aplikace na toto téma. Opět zapadá do systému a dále bych upozornil na emotikony, které jsem si celkem oblíbil a přišly  mi povedené, stejně tak jako klávesnice.

Závěr

Při prohlížení „ká desítky“ v e-shopech jsem telefon příliš v lásce neměl, avšak hned při prvním pohledu mi bylo jasné, že jsem se zmýlil. Zařízení vypadá mnohem lépe než na propagačních fotografiích a případným zájemcům radím, aby se zašli na telefon podívat do kamenného nebo LG showroomu. Kombinace zaoblených hran, kovového rámečku a vroubkatých zad výborně sedí do ruky. Svou originální konstrukcí dokáže zaujmout kdekoho a navíc vůbec nevypadá jako telefon z nižší střední třídy.

dsc_0011

Pokud se obsah vaší peněženky pohybuje kolem 5 000 Kč, dostanete za ně dostatečný výkon, krásný displej, odladěný systém, průměrný fotoaparát, podprůměrnou, ale hlasitou reprodukci zvuku a solidní výdrž baterie. K tomu podporu sítě 4G LTE a možnost rozšířit si paměť SD kartou. Za tuto cenu velmi zdařilý telefon!

Graf ceny produktu LG K10 K420N poskytuje server Heureka.cz

Více fotografií naleznete v naší Galerii

Hodnocení

Displej – 7/10

Vzhled – 8/10

Zpracování – 7/10

Výkon – 6/10

Fotoaparát – 7/10

Výdrž baterie – 7/10

Celkem – 83%

tmo_logo_4c

…telefon pro test zapůjčila společnost T-Mobile

Tagy Android LG Recenze Technologie