fotka redaktora RecenzeSmartphonyStarší článek

RECENZE: LG G5: MYŠLENKA DOBRÁ, PROVEDENÍ NIKOLIV

Jan Valtr12.9.2016 - 7:00 RecenzeSmartphonyStarší článek

LG se v posledních letech pohybuje hluboko v červených číslech, ze kterých jej měla vytáhnout nová vlajková loď LG G5. Jihokorejský výrobce se tak vydal, především po designové stránce, velice odvážnou a jedinečnou cestou, jelikož model G5 si rozhodně nejde splést s žádným konkurentem. Zajímavý je také koncept výměnných modulů, který však přináší i několik poměrně výrazných problémů. Jak se LG G5 používá v praxi a zda obstojí v souboji se slavnějšími konkurenty se dozvíte v naší podrobné recenzi.

phone-front-ti_01_g5_2

Design a konstrukce – milovat či nenávidět?

LG G5 se chlubí jedním z nejodvážnějších designů, jaký jsme mohli u chytrých telefonů v poslední době vidět. Na jednu stranu je to samozřejmě dobře a LG za to chválíme, na druhou stranu s sebou odvážný vzhled přináší i lecjaká úskalí a problémy. Telefon si totiž hned na první pohled buď zamilujete, nebo jej začněte navždy nenávidět. V mém případě jsem si telefon zamiloval a opravdu jsem si jej oblíbil, u většiny mých přátel se stal přesný opak. Rozpaky vzbuzuje především zadní strana s vystouplou dvojicí čoček fotoaparátu a čtečkou otisků prstů, která skutečně vypadá poněkud zvláštně a mě osobně připomíná robota z animovaného filmu Wall-E.

dsc_5757Další fotografie naleznete v naší Galerii

Telefon je pak oproti svým konkurentům výrazně kulatější a má zajímavě zaoblené hrany, díky čemuž se skvěle drží v ruce, nemá tendenci vyklouzávat a padne jak do velké pánské, tak do menší dámské ruky. Pohodlnému držení pomáhají také poměrně kompaktní rozměry 149,4 x 73,9 x 7,7 mm a váha 159 gramů. Dalším z prvků, který přispívá jistému úchopu, je speciální plastová úprava povrchu celé zadní strany. Ta je sama o sobě vyrobena z hliníku, který je však pokryt tenkou plastovou vrstvou, který na rozdíl od hliníku neklouže a telefon se tak mnohem lépe ovládá. Pokud bychom se zaměřili na zpracování telefonu, nemůže být bohužel spokojen už nikdo. Kolem celého telefonu vede jakýsi tenký kovový rámeček, který nejen trochu řeže do ruky, ale především je na několika místech přerušen plastovými předěly, což vzbuzuje dojem oprýskaného laku.

dsc_5762

Lak se však bohužel z rámečku opravdu velice rychle oprýská i na jiných místech, především kolem spodní odnímatelné brady a tlačítka, které slouží k jejímu vyjmutí. Lak se rychle odře také u 3,5 mm konektoru či USB-C portu na spodní straně telefonu. Dalším nepříjemným prvkem je znatelná mezera mezi samotným zařízením a spodní odnímatelnou bradou, která u vlajkové lodi nemá své místo. Poměrně snadno se i při běžném používání oprýská plastový nátěr zadní strany telefonu a celkově tak zpracování LG G5 ani zdaleka neodpovídá kritériím vlajkové lodi.

dsc_5792

Pojďme se však nyní podrobně podívat na jednotlivé prvky telefonu a začněme rovnou u přední strany. Té dominuje 5,3 palcový displej, který zabírá 70% přední plochy. Téměř celá přední plocha je kryta odolným sklem Gorilla Glass 4, které sahá až po spodní odnímatelnou bradu, které se budeme později věnovat podrobněji. Nad displejem se sklo poměrně výrazně zahýbá, což vytváří zajímavé světelné odlesky a naživo to vypadá velice atraktivně a zajímavě. Zlom v sobě ukrývá standardní výbavu jako přední selfie kamerku, všechny potřebné senzory a informační LED diodu. Celkově se na přední straně setkáváme převážně se zaoblenými tvary a tak není divu, že krycí sklo se po celém svém obvodu jemně ohýbá a plynule tak přechází do boků zařízení, tudíž máme čest s takzvaným 2.5D zakřivením.

dsc_5921

Pravý bok v sobě ukrývá šuplíček pro nanoSIM kartu a microSDXC kartu, jehož zpracování opět malinkou pokulhává a šuplíček je na můj vkus až příliš zapuštěný do těla telefonu, což opět působí poněkud levným dojmem. Levý bok obsahuje pouze kolébku pro regulaci hlasitosti a tlačítko pro oddělení spodní brady telefonu, jehož zpracování je bohužel opět na špatné úrovni. V základním provedení v sobě spodní odnímatelná hrana skrývá USB-C konektor, mikrofon a reproduktor, 3,5 mm Jack konektor bychom našli na horní hraně telefonu.

dsc_5801

Nejzajímavější částí telefonu je rozhodně zadní strana. Ústředním prvkem je lehce vystouplá skleněná plocha v horní polovině telefonu, která v sobě ukrývá rovnou dvě čočky zadního fotoaparátu a přisvětlovací LED diodu. Ačkoli celá plocha vystupuje z telefonu jen zanedbatelně, kvůli povrchové úpravě to však nejen na fotografiích působí, jako by plocha vystupovala alespoň o půl centimetru, což se ne každému může líbit. Stejně vystouple působí i čtečka otisků prstů, která slouží zároveň jako zapínací tlačítko. Zpracování je však opět na pováženou, jelikož tlačítko má při stisku poměrně velkou vůli a působí levným plastovým dojmem, čemuž přispívá i prapodivné cvaknutí při stisku. Se spolehlivostí i rychlostí samotné čtečky otisků prstů jsem byl nadmíru spokojen.

dsc_5857

Jedním z hlavních lákadel telefonu má být spodní odnímatelná brada, která je však, alespoň dle mého názoru, spíše k vzteku. Její zpracování je totiž, jak je tomu u LG G5 bohužel dobrým zvykem, velice špatné a u takto drahého telefonu by se za něj měl jihokorejský výrobce stydět. Nejmarkantnějším nedostatkem je velká mezera mezi bradou a zbytkem zařízení. Lehké však není ani samotné vycvaknutí, jelikož brada drží velice pevně a stisknutí tlačítka na levé hraně telefonu je poměrně složité a nepohodlné. Základní modul lze nahradit několika doplňkovými moduly, které LG hromadně nazývá LG Friends. Svůj telefon si tak můžete oživit například gripem LG Cam Plus pro pohodlnější fotografování nebo kvalitním reproduktorem LG Hi-Fi Plus.

dsc_5870

Shrnutí konstrukčního a designového zpracování vlajkové lodi LG je poměrně složité a je nutné se nad ním hodně zamyslet. Vzhledově jsem si LG G5 opravdu velice oblíbil a řadím ho mezi své vůbec nejoblíbenější telefony, váš názor však může být přesně opačný. Zpracování je naopak naprostá katastrofa a vůbec nechápu, jak si LG ve své špatné situaci mohlo dovolit vůbec představit světu takto špatně zpracovaný telefon. Nedostatky se sice mohou jevit jako maličkosti, je jich ovšem tolik, že kazí celkový dojem z telefonu a v tomto ohledu model G5 zaostává za veškerou možnou konkurencí.

Hardware a výkon – nekompromisní zabiják

LG se sice dopustilo velkého přešlapu co se týče zpracování modelu G5, po hardwarové stránce však chybu již nedopustilo. Srdcem telefonu je čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 820, který má 2 jádra taktovaná na 1,6 GHz a dvě na 2,15 GHz. Podpořen je grafickým akcelerátorem Adreno 530 a 4 GB paměti RAM, z nichž uživateli zůstává dostupná přibližně polovina, ze které při běžném používání zbude volná stále asi třetina RAM. LG G5 se u nás nabízí pouze s 32 GB interní paměti, z nichž však uživateli zůstává dostupných pouhých 22 GB a potěší tak možnost si paměť rozšířit paměťovou kartou.

dsc_5957

Telefon při běžném, ale i při náročném používání běží naprosto skvěle bez jakéhokoli zasekávání či dokonce zamrzání aplikací. LG G5 v tomto ohledu překonalo veškerá moje očekávání a osobně se mi používalo možná ještě lépe, než třeba Samsung Galaxy S7 (recenze). Jako samozřejmost tak lze brát, že telefon bez zadýchání zvládne hodiny hraní i náročných her a za celou dobu testu se mi nestalo, že by se telefon nějak výrazněji zahřál.

Displej – slastné pokoukání

Jedním z hlavních lákadel všech vlajkových lodí je prvotřídní displej a LG G5 není žádnou výjimkou. Chlubí se 5,3 palcovým IPS LCD zobrazovačem s rozlišením 1 440 x 2 560 pixelů, který nabízí jemnost 554 pixelů na palec. Displej má skvostné podání barev, je úžasně ostrý a nabízí i široké pozorovací úhly. Celkový dojem ze zobrazovače je tak naprosto dechberoucí a lepším displejem se může v současnosti chlubit pouze Samsung Galaxy S7.

dsc_5998

Jedinou menší slabinou displeje vlajkové lodi LG je horší čitelnost na slunci, což je ovšem pouze zanedbatelný nedostatek. Pochválit musím i možnost odemknutí i zamknutí displeje dvojím poklepáním, stejně jako Always-On displej, který zobrazuje čas a některé základní notifikace při zamknutém displeji.

Baterie a výdrž – kapacita není vše

LG G5 se jako jediná vlajková loď na trhu drží konceptu uživatelský výměnné baterie, čehož je docíleno modulární bradou telefonu. To jsou samozřejmě jedině plusové body pro model G5 a za vyměnitelnou baterii výrobce chválíme. Samotná baterie má však kapacitu „pouhých“ 2 800 mAh, což se na první pohled může zdát málo.

dsc_5965

Kapacita baterie ovšem není vše a především díky skvělé optimalizaci systému nemá LG G5 problém při běžném používání vydržet celý den a ještě si v zásobě nechá nějaká procenta rezervy. Díky rychlému USB-C portu telefon lze plně nabít za něco málo přes jeden a půl hodiny, což je také skvělé. Vzhledem k plastové konstrukci však zapomeňme na bezdrátové dobíjení.

Zvuk – překvapení? Nikoliv.

LG G5 se nedá označit jako telefon pro audiofily, běžným uživatelům však postačí. Reproduktor na spodní straně je hlasitý, jeho kvalita je však hluboce podprůměrné. Basy z reproduktoru prakticky neslyšíme a celkově je zvuk hodně plechový a levný.

dsc_5928

Pro poslech muziky, ale i pro dívání se na videa bych tak doporučil rozhodně zapojit sluchátka do 3,5 mm Jack konektoru, který nabízí velice slušný zvuk a nijak nezaostává za konkurencí.

Fotoaparát – je tu nový král?

Kdybych měl jmenovat nejsilnější zbraň LG G5, jednoznačně bych řekl fotoaparát. Na zadní straně najdeme totiž duální fotoaparát, který LG ovšem pojalo po svém. Hlavní 16 MPx snímač se světelností f/1.8, optickou stabilizací a automatickým zaostřováním dokáže zachytit úchvatné snímky, které se vyrovnají i těm nejlepším fotomobilům na trhu. Za denního světla zachytí tento snímač čisté a syté fotografie bez sebemenších známek šumu či neostrosti a automatické zaostřování funguje rychle a precizně. Za zhoršených světelných podmínek se na fotografiích již samozřejmě začne projevovat šum, nicméně fotografie se stále řadí mezi to nejlepší, co lze na trhu s mobilními telefony vidět.

dsc_5825

Zajímavá a zároveň jedinečná je druhá širokoúhlá čočka zadního fotoaparátu. Ta sice nabízí pouze 8 MPx rozlišení se světelností f/2.4 a chybí jí optická stabilizace i automatické ostření, ale zato vyfotí snímky se záběrem 135°. Díky skvěle zpracovanému prostředí fotoaparátu můžete mezi čočkami velice rychle a snadno přepínat a kombinovat tak jejich přednosti. Se širokoúhlou čočkou se dají dělat opravdu divy a vyfotíte s ní spoustu věcí, které by se vám do klasické čočky rozhodně nevešly. Výsledné fotografie sice nejsou tak kvalitní, jako u hlavního snímače, nicméně jsou efektní a s žádným jiným telefonem takové nepořídíte. Telefon potěší i selfie maniaky, jelikož na přední straně se nachází velice kvalitní 8 MPx selfie kamerka se světelností f/2.0, která také patří mezi naprostou špičku. Prostředí fotoaparátu je přehledné, jednoduché a přesto nabízí spoustu pokročilých funkcí, režimů focení nebo skládání snímků ze všech tří dostupných snímačů.

Pochválit musím i skvělý manuální režim, ve kterém si můžete nastavit opravdu vše, na co si vzpomenete. Jedinou menší slabinou fotoaparátu je trochu méně kvalitní záznam videa. To lze sice natáčet až o rozlišení 4K, nicméně stabilizací obrazu disponuje pouze hlavní 16 MPx snímač a pokud byste si chtěli zaznamenat širokoúhlé video, doporučil bych telefon upevnit na stativ či jinou pevnou plochu. Kvalita videa je tak sice poměrně slušná, oproti konkurenci však lehce zaostává.

Uživatelské prostředí – přehledná zábava

Uživatelské prostředí je u LG G5 založeno samozřejmě na platformě Android. V tomto případě máme konkrétně tu čest s Androidem 6 „Marshmallow“, který je ovšem značně obohacen o grafickou nadstavbu výrobce. Ta se od čistého Androidu poměrně značně liší, ani náhodou to však není na škodu. Celkově je prostředí hodně barevné a řekl bych až hravé, jelikož možnosti přizpůsobení jsou skutečně široké.

screenyg5

Již při prvním zapnutí si můžeme zvolit ze tří přednastavených variant, konkrétně klasické, ze které zmizel app drawer a všechny aplikace se tak spolu s widgety řadí na domovské obrazovky, EasyHome, která celé prostředí ještě více zjednodušuje a poslední volbou je verze doplňená app drawerem, která se více podobá čistému Androidu. Osobně preferuji variantu bez app droweru, která je jednoduchá, velice pěkně vypadá a celému telefonu dodává osobitý styl. Ačkoli ikony aplikací působí trochu dětinsky, LG se to povedlo udržet v únosné míře a ačkoli se to každému nemusí líbit, opět je to jedinečné a já to výrobci nijak nezazlívám. Velice vkusně je zpracovaná také horní notifikační lišta, kterou si uživatel může hodně přizpůsobit a pracuje se s ní intuitivně.

screenyg51

V horní liště najdeme ukrytou také funkci Capture+, což je užitečný pomocník při tvorbě poznámek. Ihned po spuštění této funkce si totiž můžeme začít kreslit do aktuální obrazovky, psát do ní poznámky nebo si udělat její výřez. Za pochvalu stojí také skvělá integrace cloudových služeb do celého prostředí telefonu.

Multimédia – pestrý výběr

LG do svého značně upraveného operačního systému zakomponovalo i mnoho vlastních aplikací. Kromě klasických aplikací od Googlu, které najdeme v každém telefonu s operačním systémem Android, nám tak LG nabízí například vlastní hudební přehrávač, který funguje i vypadá skvěle a je velice jednoduchý na ovládání. Ekvivalentem Fotografií od Googlu je vlastní galerie, ve které si můžeme prohlédnout fotografie i videa.

screenyg52

Již po zapnutí jsou pak v telefonu předinstalované aplikace jako Facebook, Instagram nebo Evernote. Pro milovníky pohybu a zdravého životního stylu si LG připravilo aplikaci LG Health. Celkově je tak výbava LG G5 hodně bohatá, žádná z předinstalovaných aplikací mi však nepřijde zbytečná a tak jihokorejskému výrobci není co vyčítat.

Telefonní funkce a zprávy

Stejně jako celý systém telefonu, i telefonní funkce a zprávy si výrobce upravil dle svých představ.

screenyg53

Oproti čistému Androidu je prostředí barevnější, ale o něco jednodušší a intuitivnější. Vestavěná klávesnice je velice příjemná na psaní a díky skvělému rozložení kláves nehrozí ani časté překlepy.

Závěr

LG G5 přišlo na trh s velkým potenciálem a mnoha inovativními prvky, které jej měly vystřelit na vrchol. Designově se jedná o velice zvláštní telefon, jehož vzhled se nemusí každému zalíbit a jedná se pouze o váš osobní názor, zda si telefon oblíbíte či nikoli. Zpracování je bohužel na kritické úrovni a výrobce by se měl stydět, že vůbec takový telefon pustil do prodeje. Výkonostně je však LG G5 pravou vlajkovou lodí a systém i jakkoli náročné aplikace fungují na telefonu skvěle a bez sebemenších problémů. Silnou zbraní modelu G5 je skvostný displej, který se staví na samotný vrchol a překonává většinu konkurence. Větší problém jsme během testu neshledali ani s výdrží baterie, jejíž kapacita je sice menší, skvěle optimalizovaný systém tento nedostatek však kompenzuje a LG G5 tak bez problému vydrží celý den běžného používání.

dsc_6142

Nejsilnějším tahákem vlajkové lodi jihokorejského výrobce je i přes skvělý displej a pro někoho zajímavý design fotoaparát. Ten totiž nabízí naprosto dokonalé fotografie, které navíc díky dvojici čoček můžete vyladit přesně dle svého gusta. Obzvláště zajímavý je širokoúhlý záběr sekundární čočky, se kterým lze vykouzlit opravdu jedinečné snímky. Hledáte-li tedy vysloveně fotomobil, pak je LG G5 tou nejlepší volbou a překonává veškerou konkurenci, včetně dosud nejlepšího Samsungu Galaxy S7. Velkou slabinou LG G5 je však jeho celosvětová dostupnost. V České Republice totiž tento telefon seženete jen z několika málo vybraných obchodů, které jej nabízí za cenu kolem 12 000 Kč, čímž se LG G5 stává nejlevnější vlajkovou lodí. I přesto bych se raději podíval po konkurenci, jelikož smartphony jako Samsung Galaxy S7, HTC 10 či iPhone 6S jsou celkovým dojmem o třídu výš, než LG G5, které nad nimi vyniká pouze svým fotoaparátem.

Graf ceny produktu LG G5 H850 poskytuje server Heureka.cz

Další fotografie naleznete v naší Galerii

Hodnocení

Displej – 9/10

Vzhled – 7/10

Zpracování – 5/10

Výkon – 9/10

Fotoaparát – 9/10

Výdrž baterie – 8/10

Celkem – 80%

tmo_logo_4c…telefon pro test zapůjčila společnost T-Mobile

 

Tagy Android Google LG Modulární Recenze Technologie