fotka redaktora NotebookyRecenzeTablety

Recenze: Lenovo Yoga Book 10: revoluční poznámkový blok

Jan Valtr1.6.2017 - 0:05 NotebookyRecenzeTablety

Lenovo se v posledních letech dostává pomalu, ale jistě, zpět na špičku trhu s notebooky a ultrabooky. Produkty čínského výrobce dokáží zaujmout především neotřelým vzhledem, skvělým výkonem a rozumnou cenovkou. Nyní se však Lenovo po hlavě vrhlo do neznámé řeky a představilo produkt, který na trhu prakticky nemá konkurenci a tvoří si vlastní kategorii. Lenovo Yoga Book totiž nabízí nejen dotykový displej, ale také dotykovou plochu s klávesnicí, která může být stiskem jediného tlačítka přepnuta na poznámkový blok. Povedl se Lenovu tento odvážný experiment a existuje pro něj vůbec reálné využití? To vše se dozvíte v naší podrobné recenzi.

Technické parametry

Velikost256,6 x 170,8 x 9,6 mm
Displej10.1″ IPS Full HD (1920×1200 px)
ProcesorIntel Atom Quad Core x5 Z8550
RAM paměť4 GB
Akumulátor8 500 mAh
Fotoaparát8 MPx + 2 MPx
SystémWindows 10 Pro
Cena15 390,- Kč (Alza.cz)

Design a konstrukce – kvalita a jedinečnost

Designově Lenovo Yoga Book poměrně vybočuje z řady a dá se lehce rozeznat hned na první pohled. Menším problémem u tohoto unikátního zápisníku je, kam jej zařadit. Kombinuje totiž jak prvky notebooku, tak tabletu a výrobce ho navíc nabízí se dvěma operačními systémy. Nám se do redakce dostalo zařízení s operačním systémem Android, u kterého bych se osobně přiklonil spíše k zařazení do třídy tabletů. Než se však dostanu k samotnému jádru věci, musím se alespoň rychle zmínit o bohatém obsahu prodejního balení. V něm totiž, kromě samotného tabletu, najdeme také unikátní pero Real Pen nejen s klasickým stylusovým zakončením, ale také s inkoustovou náplní. Pero přitom hraje ve využití tabletu až nebývale důležitou roli, kterou je psaní zápisků. Ty lze psát reálně na papír položený na spodní dotykovou plochu a tablet si je sám převede do elektronické podoby.

Jako bonus si výrobce pro své zákazníky připravil pěkně vypadající a funkční zápisník, na který můžete rovnou začít zaznamenávat své poznámky. Zápisník lze jednoduše díky dvojici magnetů přiložit na dotykovou plochu a tablet dokáže číst zápisky i přes silnou vrstvu stránek. Za přiložení pera i zápisníku si výrobce zaslouží velkou pochvalu. V balení již nepřekvapí potřebná dokumentace a samozřejmě nabíječka.Pojďme se nyní podívat na samotné zařízení, ze kterého jedinečnost doslova čiší. Cena námi testovaného modelu s operačním systémem Android bez slotu na SIM kartu se pohybuje kolem 14 tisíc korun. Za tuto cenu již uživatel samozřejmě očekává určitou kvalitu, Lenovo Yoga Book ale všechna očekávání s přehledem překonává. Za rozměry  256 × 170,8 × 9,6 mm a váhu 690 gramů by se tablet nemusel stydět ani bez spodní části a rázem se z něj stává ten nejlepší pomocník na cesty i do školy. Právě studenty se totiž snaží Lenovo tímto zařízením zaujmout a z vlastní zkušenosti mohu říci, že se mu to daří.

Příjemné rozměry a váhu totiž doplňuje prvotřídně zpracované tělo vyrobené ze slitin hořčíku a hliníku, které vypadá luxusně a dává zařízení punc luxusu. Důležitým prvkem je u modelu Yoga Book pro Lenovo typický kloub dovolující otočit obrazovku až o 360 stupňů a vytvořit ze zařízení klasický tablet či dokonalé zařízení pro sledování filmů. Kloub je až nezvykle tuhý a vzhledem ke zpracování si nemyslím, že by se to mělo s častějším používáním nějak měnit. I při užívání dotykové plochy tak máte pocit jistoty a nemusíte se bát na obrazovku lehce přitlačit a využívat ji skutečně naplno. Jedinou malou vadou na kráse ohebného kloubu je tak několik volnějších částí, které při zatřesení tabletem podivně chrastí a myslím si, že se této vady na kráse mohl výrobce vyvarovat. Jinak je ale Lenovo Yoga Book naprosto perfektně zpracované a díky kompaktním rozměrům ani nebudete na cestách vědět, že jej máte s sebou.Ústřední částí tabletu je, i přes přítomnost unikátní klávesnice Halo, 10 palcový displej v horní části zařízení.

A právě na oblast displeje se snáší největší kritika, jelikož se úplně neshoduje s jinak poměrně futuristickým a moderním pojetím tabletu. Kolem dispelej se totiž nachází opravdu masivní okraje, které nemají sebemenší využití a výrobce by do stejného prostoru mohl klidně vtěsnat i o palec větší zobrazovač a potvrdit tak jedinečnost celého zařízení. Na druhou stranu je potřeba uznat, že se tablet nabízí za rozumné peníze a šetření musí být někde znát. Obří rámečky v sobě ukývají pouze kamerku na video hovory a velký nápis BOOK ve spodní části. Když tablet zavřeme, můžeme se podívat na jednoduše, leč elegantně řešené horní víko. To je vyvedeno v česaném hliníku a jediným „rušivým“ prvkem je leskle stříbrné logo výrobce.Všechny porty i tlačítka umístil výrobce na boky zařízení, nicméně vzhledem k rozměrům jich pochopitelně příliš nenabízí. Pravý bok tabletu tedy hostí zapínací tlačítko a tlačítka na regulaci hlasitosti, která ale úplně nedostávají nabyté pověsti tabletu a na rozdíl od zpracování ostatních částí působí levně a jejich stisk je nejistý. Dvojice tlačítek je ještě doplněna 3,5 mm Jack konektorem a průduchem reproduktoru. Levý bok Lenovo Yoga Book hostí microUSB port pro nabíjení, microHDMI konektor a mřížku druhého ze stereoreproduktorů.

Klasické USB bychom vzhledem k tloušťce tabletu ani nečekali, vzhledem k zaměření na mladé zákazníky ale výrobce mohl do těla pohodlně zakomponovat multifunkční USB-C port, který by Lenovo Yoga Book jednoduše pozvedl. Bohužel, výrobce se rozhodl jinak a konektivita tabletu tak pokulhává.Z přední strany je jak víko, tak spodní část lehce zkosena, což umožňuje poměrně pohodlné otvírání tabletu. Jednou rukou však Yoga Book kvůli tuhému kloubu neotevřete. Otevřením se opět dostáváme k vnitřní části celého zařízení, kde si nelze nevšimnou velké prázdné dotykové plochy, která připomíná kreslící podložku. Po zapnutí zařízení se ale pod zdánlivě prázdnou plochou objeví dotyková klávesnice i s touchpadem. Klávesnice i touchpad má trochu jiné rozložení u verze s operačním systémem Windows a Android, přičemž si osobně myslím, že verze určená pro Windows je o něco praktičtější. My ovšem v redakci testovali zařízení uzpůsobené pro Android a tak se pojďme podívat, co může nabídnout. Ve spodní části pod klávesnicí se nachází touchpad, který však není celkově ohraničen a jeho plocha je vymezena pouze pěti tečkami. Výrobce zřejmě usoudil, že touchpad stejně nikdo nebude používat a tak jej jednoduše řečeno odflákl. Ovládat zařízení touchpadem je totiž spíše o nervy a po několika pokusech jsem na touchpad zanevřel a pro pohyb v systému používal pouze dotykový displej. Samotná klávesnice má klasické české rozložení, jen místo některých systémových funkčních kláves známých z Windows najdeme jiné specifické zkratky.

Klávesou F9 tak můžeme otevřít přehled všech aplikací, klávesou F10 systémovou klávesnici a klávesou F11 horní vysouvací lištu. Na zbytku funkčních kláves najdeme klasická tlačítka pro regulaci hlasitosti, jasu, vypnutí mikrofonu a přiblížení. Při prvním psaní na této klávesnici mi přišlo, že je prakticky nemožné na ní napsat delší a souvislejší text. Klávesy jsou totiž skutečně pouze systémové a nemají žádný zdvih, takže máte pocit, jako když píšete třeba na obrazovce iPadu. Každý stisk je sice doprovázen haptickou odezvou, která jde samozřejmě vypnout nebo si můžete nastavit její sílu. Od psaní na klasické klávesnici se požitek z psaní na HALO klávesnici razantně liší a osobně mi trvalo poměrně dlouho, než jsem si na ni zvykl. Po společně prožitém týdnu plném vzteku, překlepů a nervů jsme si však s klávesnicí na sebe zvykli a poměrně jednoduše jsem na ní byl schopen napsat i delší článek bez většího množství chyb. Přetrvávajícím problémem je však výrazná bolest prstů po delším psaní a mám-li to shrnout, klávesnice se hodí na psaní poznámek a kratších textů, ale na delší psaní bych volil raději zařízení s klasickou klávesnici. Kromě výše zmíněných kláves se na spodní dotykové ploše nachází ještě dva podstatné prvky.

Tím prvním je čočka „hlavního“ fotoaparátu, která může na první pohled být umístěna nelogicky, ale po přetočení displeje do formy tabletu se kamerka rázem ocitne na správném místě. Vedle kamerky je pak podsvícené logo pera, které po stisknutí vypne podsvícení kláves a přepne dolní plochu na jeden velký dotykový prostor, který je jako stvořeny pro kreslení či zaznamenávání ručních poznámek pomocí pera Real Pen. To na rozdíl od klasických stylusů funguje na základě elektromagnetické radiace a nepotřebuje tak žádnou baterii. Plocha i přesto dokáže rozeznat 2048 různých úrovní tlaku a podle toho uzpůsobit kreslenou čáru. Jak již bylo řečeno, pero má vyměnitelné hroty a lze z něj tak vytvořit klasické inkoustové pero, se kterým můžete kreslit na papír či přiložený zápisník a obsah se bude automaticky přetvářet do elektronické podoby. Kreslení je díky tomuto systému přirozené, interaktivní a pokud na rozdíl ode mě umíte kreslit, jistě si s Yoga Bookem užijete spoustu kreativní zábavy. Přesnost kreslení se navíc blíží profesionálním kreslícím podložkám a proto lze tablet využít i pro lehčí profesionální práci.

Hardware a výkon – odpovídající zaměření

Lenovo Yoga Book je jednoduše určeno pro nenáročnou práci a prohlížení internetu, čemuž odpovídá i hardwarová výbava tohoto tabletu. Uvnitř tepe čtyřjádrový procesor Intel Atom x5 s taktem 1,44 GHz doplněný 4 GB LPDDR3 RAM. Již podle těchto údajů nelze od tabletu očekávat zázraky, přináší však i velká pozitiva. Díky nižšímu výkonu si mohl výrobce dovolit využít pouze pasivní chlazení a chod zařízení je tak vždy tichý. Ani při dlouhodobé náročnější činnosti se tělo tabletu přitom nijak zásadně nepřehřívalo, což u obdobně řešených zařízení bývá častým problémem. Větší problém bych osobně viděl v použitém grafickém čipu. Tím je Intel HD graphics 400, který dle mého názoru nedostačuje ani tomu hlavnímu, tedy práci s dotykovou plochou. Kvůli slabé grafice totiž můžete zapomenout na práci s náročnějšími editory fotografií, což je dle mého názoru škoda a tablet tak nedokáže využít celý svůj potenciál.

Ani s úložištěm si Lenovo zrovna nelámalo hlavu a tak se budete muset spokojit s 64 GB interním úložištěm, které je naštěstí možné rozšířit až o dalších 128 GB pomocí microSD karty. Bez té se přitom obejdete jen těžko, jelikož ihned po zapnutí tabletu vám ze slibovaných 64 GB zbývá pouhých 32 GB. Pro práci s aplikacemi jako je Word, Excell, Powerpoint či Evernote vnitřnosti Lenovo Yoga Book pohodlně stačí a při práci s těmito programy jsem se nesetkal s jediným problémem. Ten však nastal v případě, kdy jsem si chtěl zahrát nějakou náročnější hru jako například Asphalt 8. Nejen že se hra seká, ale grafická karta nezvládá správně zobrazovat textury a jakékoli náročnější 3D hry jsou tak prakticky nehratelné. Co se práce s dotykovou plochou týče, u méně náročných programů, které slouží pro malování nebudete mít problém, u náročnějších aplikací však musíte očekávat zasekávání či pomalé reakce systému.

Displej – ničím nenadchne

Přestože zařízení na první pohled vypadá velice futuristicky a poměrně luxusně, stále musíme brát v potaz poměrně nízkou cenu, čemuž odpovídá mimo jiné i displej zařízení. Lenovo zvolilo 10 palcový IPS panel s rozlišením 1 920 × 1 200 pixelů. Použitá technologie sice nepřispívá k úplně dobrému podání barev, zato má mnoho jiných výhod jako výborné pozorovací úhly, dobrou čitelnost na slunci či šetrnost k baterii. Nejznatelnější je IPS technologie při pohledu na černou barvu, která má spíše nádech do šediva a displej ji jednoduše nedokáže pořádně vykreslit.

Zbylé barvy působí sice trochu vybledle, ale stále věrně a neurazí. Rozlišení displeje na první pohled vypadá dostatečně a ono tomu také tak je. Při bližším pohledu na displej sice rozeznáte trochu hrubší rastr, při běžném používání to ale není překážkou. Celkově tak lze displej prohlásit za uspokojivý a jediným větším neduhem je horší vykreslení černé, které by mohlo vadit při práci s grafickými programy.

Baterie a výdrž – věrný společník

Lenovo Yoga Book patří mezi nejtenčí zařízení 2 v 1 a navíc spodní dotyková plocha představuje jakýsi sekundární displej. Všechna fakta tedy nahrávají myšlence, že se Yoga Book bez nabíječky příliš dlouho neobejde. Přesný opak je ale pravdou a já byl se zařízením schopen pohodlně vydržet i dva dny při běžném používání. Samotný výrobce údává, že baterie o kapacitě 8 500 mAh zařídí tabletu s operačním systémem Android 15 hodin výdrže a s operačním systémem Windows 13 hodin.

Lenovo rozhodně nelže a pokud se chystáte tablet používat na brouzdání po internetu a psaní poznámek, tak lze těchto hodnot reálně dosáhnout. Nabíjení pomocí microUSB pak zabere přibližně 2 hodiny, což vzhledem ke kapacitě baterie také není vůbec špatné a tak lze jen říci, že baterie je silnou zbraní Lenovo Yoga Book a jen těžko bude hledat konkurenci.

Zvuk – nastražte uši

Pokud zařízení disponuje jen lehce nadprůměrným zvukem, bývá to výrobcem propagováno a jen těžko se vám stane, že byste někdy byli překvapeni. Lenovo Yoga Book však překvapením je a ve svém tenkém těle ukrývá dvojici reproduktorů, za které by se nemusel stydět ani o několik tisíc dražší plnohodnotný notebook. Nejvíce překvapí výrazné a poměrně čisté basy.

Výšky pak znějí trochu plechově a při vyšších hlasitostech to může být nepříjemné, i přesto však Lenovo Yoga Book překvapí a na sledování filmů či videí jsou vestavěné stereoreproduktory jako stvořené. Výrobce k tabletu sice nedodává žádná sluchátka, 3,5 mm Jack konektor však tabletu samozřejmě nechybí a vy si pro poslech své muziky můžete připojit jakákoli oblíbená sluchátka.

Fotoaparát – zpátky do minulosti

Ačkoli se jedná o tablet, najdeme v něm rovnou dva fotoaparáty. Ten vedlejší, který ale paradoxně budete používat častěji, se nachází v prostoru nad displejem a je schopen pořídit video s Full HD rozlišením. Na videohovory je tak doslova jako dělaný a jeho kvalita je rozhodně nadprůměrná.

Druhý 8 MPx fotoaparát najdeme trochu nečekaně v pravém horním rohu spodní dotykové plochy a fotit s ním lze tak pouze pokud tablet otočíte v kloubu o 360 stupňů. Upřímně, za celou dobu testu jsem neměl sebemenší důvod tento fotoaparát použít a když už jsem se k tomu odhodlal, byl jsem značně znepokojen. Kvalitou bych fotoaparát totiž přirovnal možná ke snímači, kterým disponoval Samsung Galaxy S2, a to se v dnešní době rozhodně za pochvalu brát nedá.

Výsledné fotografie jsou tedy neostré, i při ideálním světle trpí na šum a barvy jsou vybledlé. Na noční fotografie či na fotografie za šera pak s fotoaparátem rovnou zapomeňte.

Uživatelské prostředí a multimédia – Android na steroidech

Při koupi Lenovo Yoga Book je třeba se dobře zamyslet nad tím, jak jej vlastně chcete využívat. Pokud berete koupi tohoto zařízení jako náhradu za svůj notebook, rozhodně bych doporučoval zakoupit verzi s Windows, které nabízí širší paletu využití a programů. Nám se do redakce však dostala verze s Android 6.0.1, která cílí spíše na méně náročné uživatele. Že se jedná o Android poznáte na první pohled, Lenovo si však speciálně pro svůj model Yoga Book připravilo grafickou nadstavbu BOOK UI, která přidává několik užitečných funkcí.

Nejrazantnější změna přišla v oblasti spodní lišty, která se značně podobá té, kterou známe z Windows 10. Kromě klasických tlačítek zpět, domů a otevřít přehled otevřených aplikací sem Lenovo přidalo také prostor pro ikony všech otevřených aplikací, mezi kterými se lze volně a jednoduše pohybovat. Jednotlivé aplikace lze otevřít buď klasicky přes celou obrazovku, nebo v menším okně, která se na obrazovku vejdou až tři a umožňují jednoduchý multitasking. Výrobce do zařízení předinstaloval několik vlastních aplikací, které naštěstí nejsou zbytečné a většinu z nich reálně využijete. Jedná se o pokročilejší aplikaci pro malování ArtRage, poznámkovou aplikaci Evernote či Lenovo Note Saver.

Poslední jmenovaná aplikace slouží pro zaznamenávání dat ze spodní dotykové plochy a dokáže rozeznat loušťku zápisu, barvu nebo přidávat automatický text a obrázky. Celkově hodnotím Android s grafickou nadstavbou BOOK UI za poměrně povedený a přehledný, kdybych si však měl Lenovo Yoga Book kupovat, raději bych zvolil, dle mého názoru užitečnější, verzi s Windows 10 Pro.

Závěr

Lenovo Yoga Book je zvláštní zařízení, které se pohybuje na pomezí tabletu a notebooku. Hned po vybalení zaujme extrémně tenkým tělem a skvělým konstrukčním zpracováním, které se vyrovná i mnohem dražším notebookům. Nepotěší však absence důležitých portů a obrovské rámečky kolem displeje, které trochu kazí jinak futuristický vzhled zařízení. Spodní dotyková plocha ukrývající dotykovou klávesnici je revoluční a zajímavé řešení, které si ale vybírá svou daň při komfortu psaní. Pokud ale rádi kreslíte nebo byste chtěli rychle a efektivně převádět své ručně psané poznámky do elektronické podoby pak by vás právě Yoga Book mohl zaujmout. Výkonově mě tablet bohužel spíše zklamal. Pro plynulý chod systému a základních aplikací sice stačí, ale na náročnější aplikace jako je Photoshop či Adobe Premiere rovnou zapomeňte. Displej je v rámci cenové kategorie standard a můžeme u něj pozorovat všechny výhody i neduhy IPS panelu. Běžný uživatel s ním však bude jistě spokojen a horší podání černé se dá prominout. Co Yoga Book ztrácí v oblasti hardwaru, opět nabírá na výdrži baterie, která je naprosto bezkonkurenční a tablet, i přes tenké tělo a velkou spodní dotykovou plochu, vydrží pohodlně kolem 13 hodin bez nabíjení.

Zvuk sice u mě při výběru zařízení nehraje hlavní roli, kvalitní reproduktory ale vždy potěší a vykouzlí úsměv na tváři. Stereoreproduktory Lenovo Yoga Book vynikají dobrým podáním basů a nadstandardní hlasitostí, tudíž jsou naprosto dokonalé pro sledování filmů či videí. Ať už byste si Yoga Book kupovali za jakýmkoli účelem tak nepředpokládám, že hlavním důvodem by bylo focení. I pro takové případy si sice výrobce připravil hlavní 8 MPx fotoaparát, který svou kvalitou ale není vhodný snad ani na momentky a v zařízení je spíše na ozdobu. Vedlejší kamerka nad displejem naopak svou kvalitou překvapí a je jako stvořená pro videohovory. U uživatelského prostředí vám dává čínský výrobce na výběr mezi Windows 10 a Android. My v redakci testovali zařízení s Android, který se hodí spíše pro zábavu a jednoduchou práci. Pokud byste chtěli Yoga Book využít skutečně naplno, určitě bych doporučoval koupi zařízení s Windows. Lenovo Yoga Book ve verzi s Android bez LTE pořídíte na Alza.cz za 13 901 Kč a s možností vložení SIM karty pro LTE za 15 887 Kč. Verze s Windows začíná na 15 390 Kč a nejdražší verze s LTE stojí 17 873 Kč. Ačkoli se nejedná o zrovna nejnižší ceny, Lenovo Yoga Book je tak unikátní zařízení, že si je dokáže obhájit a rozhodně má čím zaujmout.

Graf ceny produktu Lenovo Yoga Book ZA0V0027CZ poskytuje server Heureka.cz

Hodnocení

 • 8/10 - Vzhled
 • 7/10 - Zpracování
 • 5/10 - Výkon
 • 6/10 - Displej
 • 10/10 - Výdrž baterie
 • 4/10 - Fotoaparát
 • 7/10 - Uživatelské prostředí
 • 8/10 - Cena
 • 7/10 - Celkem

Klady (+)

 • Moderní design
 • Výdrž baterie
 • Vysoká kvalita zpracování
 • Unikátní HALO klávesnice
 • Real Pen a jeho funkce
 • Kompaktní rozměry a hmotnost
 • Kvalita zvuku

Zápory (-)

 • Nižší komfort psaní
 • Nízký výkon
 • Veliké rámečky displeje
 • Absence portů
 • Fotoaparát

Kompletní galerii fotografií si můžete prohlédnout zde.

 Děkujeme za zapůjčení!

Tagy Android Lenovo Notebook Recenze Tablet Windows