fotka redaktora RecenzeSmartphonyStarší článek

RECENZE: LENOVO VIBE X2: ČÍNSKÝ SENDVIČ

Redakce26.3.2015 - 0:05 RecenzeSmartphonyStarší článek

Společnosti Lenovo se podařilo dosáhnout něčeho nevídaného u modelu Vibe X2. Ptáte se, čím je tento smartphone odlišný od ostatních? Je to jeho design. Tento telefon je složen z několika částí a tedy vypadá velmi zajímavě. Právě Vibe X2 jsme mohli vyzkoušet a podělit se s vámi o jeho klady i zápory.

_vyrn_2379VIBE-X2_Gold_01

 

Design a konstrukce – mobilní sendvič

Design, to je to nejdůležitější na tomto telefonu. Právě tento model nabízí něco extra, co konkurence nikoliv a podle mého názoru je to velice povedený styl. Přední část tvoří standardně krycí sklo displeje a telefon tak působí standardně. Také sluchátko na hovory je schované za černou mřížkou, takže přední strana se Lenovu opravdu podařila v čistém duchu. Na přední straně ještě nalezneme 5 MPx fotoaparát a notifikační LED diodu.

DSC_0203

Pohled z boku si zaslouží ocenění pouze jedním slovem – „super“. Bok je tvořen třemi různými barvami, které se liší podle toho, jaký kus si koupíte. Telefon je jednoduše slepován do sebe, a proto každá část má jinou barvu. Na boku nalezneme dvě tlačítka na regulaci hlasitosti a tlačítko na vypnutí či zapnutí displeje. Dále zde nalezneme slot na microSIM kartu. Na vrcholu najdeme 3,5 milimetrový Jack a na spod noapak zdířku pro micro USB konektor.

DSC_0174  Další fotografie naleznete v naši Galerii

Zadní kryt není nijak odnímatelný, a tak se jedná o unibody konstrukci. Je tvořen lesklým povrchem, který na sobě nezanechává žádné stopy otisků prstů. Na zadní straně nalezneme rovněž  13 MPx fotoaparát s LED diodou. K vidění je i nápis Lenovo, který lehce vystupuje. V balení se nachází i čirý pevný kryt, v případě, že byste měli o svůj telefon strach a báli jste se jej položit na podložku.

DSC_0171

Rozměry telefonu jsou 140 x 69 x 7,3 milimetru. Hmotnost telefonu je slušných 120 gramů, ale při používání se telefon zdá velice lehký. Konstrukce telefonu je více než dobře zpracovaná a tak nemám co vytknout. Smartphone padne i skvěle do ruky, takže práce s ním je potěšení.

Hardwere a výkon- milé překvapení

Vzhled telefonu je chlouba Vibe X2, ale ani za vnitřní vybavení se telefon nemusí stydět. Nalezneme zde osmijádrový procesor MediaTEK MT6595M, z toho jsou 4 jádra taktována na 2,0 GHz a další 4 jádra na 1,7 GHz.

DSC_0208

Dostačující je i operační paměť RAM, která nabídne 2 GB, při spuštění však musíte počítat spíše s 1 GB. Vnitřní paměť telefonu je 32 GB, rovněž je zde mírně omezení a tak máte k dispozici zhruna 25 GB. Paměť nelze rozšířit o paměťové karty.

DSC_0206

Výkon Lenova Vibe X2 je srovnatelný s nejvýkonnějšími telefony na trhu za rok 2014. Veškerý pohyb v prostředí a práce s aplikacemi se vám nebude vůbec zasekávat a i při hraní 3D her nebudete mít žádný problém.

Displej – nečekaná kvalita

Telefon je zdoben 5 palcovým Full HD IPS displejem. Výsledná jemnost tvoří 441 pixelů na palec. Displej se může chlubit skvělými pozorovacími úhly a věruhodnou sytostí barev. V telefonu lze nastavit trojce režimů, které upravují podání barevných odstínů.

DSC_0198

Komfortní režim nabízí ochranu očí a je vhodný při delší prací s telefonem. Superjasný režim naopak navolí maximální jas displeje, což se hodí třeba na přímém slunci. Vlastní režim umožní přizpůsobit si displej dle svému gustu.

DSC_0197

Displej je vybaven zvýšenou citlivostí pro snadné ovládání například v rukavicích. O ochranu displeje se postará Gorilla Glass 3.

Baterie a výdrž – více než standard

Baterie v telefonu nabízí kapacitu 2 300 mAh a celková výdrž je více než standardní. Pohotovnostní doba se pohybuje nad hranicí jednoho dne i na úkor Full HD displeje, výkonného procesoru a mnoho dalších doplňků, které se v telefonu nacházejí.

DSC_0180

V Lenovu Vibe X2 nalezneme i různé úsporné režimy. Nejvíce se dá ušetřit výdrž baterie na dvojnásobek a bohužel je k dispozici pouze možnost volání a posílání SMS. Další režimy se zaměřují na omezení výkonu. Kompletní nabití zabere přibližně 1 hodinu a 35 minut.

Zvuk- pohlazení ucha

V minulých kategoriích Lenovo Vibe X2 dominovalo, nebo uspělo nadprůměrně, a v oblasti zvuku tomu není jinak. Reproduktor na zadní straně je dostatečně hlasitý a celková kvalita není sice nejlepší, což je neduh všech smartphonů, výjma HTC One.

DSC_0182

Možná jedinou výtkou je, že výrobci mohli více přidat basy. Menší kosmetickou výtku bych měl k umístění reproduktoru. Je zasazen v  zadním krytu, a když mobil položíte na stůl, zvuk značně utlumíte. Kvalita hudby ve sluchátkách je opět o stupeň lepší, za což musíme Lenovo pochválit.

DSC_0192

K telefonu jsme měli možnost vyzkoušet i Lenovo Vibe X2 speaker, což je reproduktor určený přímo pro tento model.  Reproduktor připojíte přes Bluetooth k mobilu a poté lze pouštět písně. Zároveň reproduktor slouží jako kryt a můžete ho tak nosit s telefonem. Zvuk reproduktoru je velmi hlasitý a kvalitní. Pro milovníky hudby, kteří používají mobil k přehrávání a potrpí si na kvalitě, jedině doporučujeme.

Uživatelské prostředí- jednoduché, přehledné

O běh telefonů se stará Androidu 4.4. „KitKat“. V telefonu je rovněž k nalazení uživatelské prostředí Vibe UI 2.0, které Android zcela zakrývá a přidává zajímavé funkce navíc. Zámek obrazovky si můžete nastavit až na různých osm verzí. Toto nastavení provedete v Centru témat v položce Témata. Zde si můžete zvolit různé odemykání jako přetažením ze zdola nahoru a různé odemykání přetažením displeje.

Desktop

Možná je i změna prostředí podle vašeho uvážení. Dále můžete nastavovat animace spuštění, měnit vyzvánění, tapety a další parametry. Změnit lze i notifikační panel.

V telefonu nehledejte menu s aplikacemi, všechny je najdete na základních domovských obrazovkách, podobně jako u iOS. Přesouvání aplikací mezi obrazovkami je velmi jednoduché a pohodlné. Nejprve se vám změny budou zdát zvláštní až komplikované, čas vše ale vyřeší.

Desktop1

Gesta jsou u nástavby Vibe UI 2.0 součástí a tvoří hlavní podstatu. Kartu gest naleznete v menu nastavení. Gesta upravujete v kartě s názvem Nastavení funkcí, která se nachází vpravo od samostatného nastavení. Lenovo nabízí spoustu různých gest a rozdělilo je do různých kategorií.

Fotoaparát- standard dnešní doby

Hlavní snímač je vybaven 13 MPx s LED diodou a funkcí automatického ostření a také sekundárním mikrofonem. V prostředí fotoaparátu najdete mnoho režimů, například ISO, scénický režim, vodící linky a spoustu dalších efektů.

DSC_0194

U videa lze nastavit pouze kvalita obrazu. Jediná chyba je, že zvuk závěrky při focení nelze vypnout ani při tichém režimu. Prostředí vypadá velmi přehledně a je více než jednoduché. Přední snímač nabízí 5 MPx a kvalita fotoaparátu s konkurencí je lehký nadprůměr. Takže si s ním pořídíte kvalitní selfie a nebudete se za nic stydět.

11079292_893796250664791_1615285773_n

Veškeré snímky, které jsme pořídili, tak vypadaly velice věrohodně. Video lze natáčet ve Full HD rozlišení, o kvalitní obraz se stará softwarová stabilizace, což Lenovu musíme pochválit.

Multimedia – základní bohatství

Díky osmijádrovému procesoru na tomto telefonu si lze zahrát nejnovější 3D hry jako je Asphalt. Tato hra je dokonce v telefonu již předinstalovaná. Nalezneme zde i mnoho dalších her.

Desktop

Dále máme k mání aplikaci Hudba, která poslouží jako hudební přehrávač. Pro spuštění videí je tu přímo přehrávač od Lenova. Tento přehrávač podporuje spoustu formátů.

Telefonování a zprávy

Vytáčení slučuje historii volání. Můžete si zvolit i skupinu oblíbených kontaktů, na které můžete následně volat a psát. Synchronizaci můžete provést mezi Facebookem nebo Google+.  V kontaktech si budete moci  zobrazit kontakty ze služby Skype.

Desktop1

K zasílání SMS vám poslouží Zasílání zpráv, které je velice podobné konkurečním modelům se systémem od Googlu. Jen naleznete jiné ikony, aby se Lenovo odlišilo. U klávesnice se nedočkáte nějakého výstřelku, alespoň je pohodlná.

Závěr

Lenovo Vibe X2 je velmi výjimečný smartphone. Jeho vzhled je velice originální a zpracování se Lenovu nadmíru povedlo. I když je vyroben z plastových materiálů, tak vypadá exkluzivně. Telefon sedí krásně v ruce, takže práce s ním je snadná a pohodlná. Smartphone je vybaven osmijádrovým procesorem, LTE konektivitou či kvalitní grafickou nástavbou s množstvím gest. Cena Vibe X2 se pohybuje kolem 10 000 Kč, což je přiměřená cena.

DSC_0172

Některé spotřebitele by mohla odradit nevyměnitelná baterie a integrovaná paměť 32 GB bez podpory SD karet. Celkově se telefon prostě povedl. Lenovo přišlo s něčím, co je jedinečné. Mezi konkureční modely patří Huawei P7, Xiaomi Mi4 či HTC One M7 se Samsungem Galaxy S4.

 Další fotografie naleznete v naši Galerii

Hodnocení 

Displej – 8/10

Vzhled – 9/10

Zpracování – 8/10

Výkon – 8/10

Fotoaparát – 8/10

Celkem – 85%

Tagy Android Lenovo Recenze