fotka redaktora RecenzeSmartphonyStarší článek

RECENZE: LENOVO S860: ZÁPASNÍK TĚŽKÉ VÁHY

Redakce23.1.2015 - 11:00 RecenzeSmartphonyStarší článek

Do redakce nám tentokrát zavítalo Lenovo S860, který je klasickým zástupem střední třídy, ovšem až na jednu podstatnou výjimku. Tou je baterie o kapacitě 4 000 mAh, které nedělá problém vydržet i tři dny při standardním užívaní. Je to ale pouze jediná zajímavá vlastnost Lenova? Odpověď naleznete v recenzi.

res_4ccf706276c1001ea61fc1e74c57c0d8

Design a konstrukce – řádný cvalík

Konstrukce je klasická, jak už jsme od Lenova zvyklí. Zde se jedná o kombinaci kovu, skla a plastového rámečku. Design je poměrně líbiví a ve střední třídě by se jen těžko hledal konkurent s těmito materiály a tak dobrým zpracováním.

DSCN2150

Ačkoliv hrany jsou poměrně ostré a při uchopení je ihned ucítíte, tak zadní strana je naopak mírně zakulacená a telefon tak přesně sedne do ruky. Další věc nad kterou se zastavíte, je váha samotného mobilu, ta nabízí neskutečných 190 gramů.

DCIM100MEDIADalší fotografie naleznete v naši Galerii

 

Tato hodnota je opravdu vysoká a za celou dobu testování jsem si na ni nemohl zvyknout, telefon pocítíte jak v kapse, tak třeba v pouzdře na opasku. Zde mohli konstruktéři trošku více zapřemýšlet a ubrat pár gramů, na druhou stranu, je to daň za tak velkou kapacitu baterie.

Hardware a výkon – nenáročnému postačí

Pod „kapotou“ se nalézá ne příliš výkonný procesor od firmy MediaTek  MT6582 s taktem 1,3 GHz na každé jádro, který doplňuje GPU MALI-400 a 2 GB RAM paměti. Papírově mu tedy výkon nechybí, bohužel u reálného použití to nelze říct. Na telefonu si náročnější 3D hry zahrajete, když se spokojíte s nastavením na nejmenší detaily tak nebudete mít sebevětší problém.

DCIM100MEDIA

Samotné uživatelské prostředí a běžná práce, například v internetovém prohlížeči, je ale více než svižná a v tomto ohledu tedy není telefonu co vytknout.

Baterie – třídenní nadstandard

Jelikož se v telefonu nachází vskutku obrovská hodnota kapacity baterie, a to sice 4 000 mAh, není se čemu divit a výdrž telefonu je opravdu excelentní. V žádném případě ho neutaháte v jednom dni, vždy vám vydrží minimálně do půlky druhého dne.

DCIM100MEDIA

V našich standardizovaných testech kdy jsme ho zcela během dne zatížily aplikacemi jako např. Real Reacing 3, Dead Trigger 2 nebo třeba Ingress se dostal na úroveň nesrovnatelnou k jiným telefonům a to co se týče cenové hladiny, tak i modelů jiných výrobců s větší kapacitou.

Displej – HD je někdy málo

Telefon dostal pouze HD zobrazovač, což je na takto velkém displeji určitě škoda, rastr je viditelný i při běžné práci s plochou, tudíž není na něj zrovna pěkná podívaná. Konkrétně je jemnost nízkých 277 ppi, což není zrovna dobrá hodnota, na tomto mohlo Lenovo ještě zapracovat. Na druhou stranu, displej je technologie IPS LCD díky čemuž má dobré pozorovací úhly, špatně na tom není ani viditelnost displeje na přímém slunci.

DSCN2159

Právě díky IPS technologii postrádá sytější barvy jaké nalezneme třeba u AMOLED technologie známé především u telefonů z řad Samsungu. Barvy ale nejsou aspoň tolik přepálené, ale naopak vybledlé, ani ne tolik v samotném prostředí, ale výsledný efekt po zachycení nějakého snímku patrný je.

Zvuk – hlasitost není vše

Ačkoliv se na první pohled může zdát, že model disponuje stereo reproduktory, není tomu tak, bohužel. Pravá zdířka skutečně slouží jako hlasitý reproduktor, avšak levý je pouze na efekt a je pod ním skryta akorát zdířka mikrofonu. Reproduktor hraje poměrně nahlas, bohužel ne dostatečně kvalitně.

DCIM100MEDIA

Nekvalitní podání zvuku se projeví jak při poslouchání bassové hudby, kde je efekt naprosto nulový, tak při podání výšek, kde je naopak až zbytečně přehnaný.

Uživatelské prostředí – nepovedená kopie

Na telefonu běží uživatelská nadstavba zvaná Vibe UI a ta je bohužel poměrně náročná na paměť RAM.

lenovo

Ovšem kousky jenž s ní můžete vyvádět jsou nepřeberné, konkrétně teď myslím přizpůsobení celého systému, tak telefonu samotného.

lenovo1

Vybrat si můžete například motiv celého systému, ať už vaše barevné sjednocení nebo druhů ikonek.

Fotoaparát – nad poměry

Lenovo dalo k dispozici 8 MPx snímač u zadního fotoaparátu, ačkoliv se to může zdát na první dojem jako dobré číslo ve střední třídě, tak ano.

IMG_20141215_142217

Ovšem realita s používáním je někde úplně jinde. Fotoaparátu nechybí značný šum a to i za dobrých světelných podmínek, ve tmě a šeru ani nemluvě. Na fotkách nejsou vůbec patrné detaily, celkový obraz je pak vcelku nepěkný.

Multimédia – bohatý základ

Telefon nabízí opravdu velkou paletu možností a aplikací naservírovaných přímo od výrobce. Ku příkladu vyjmenuji třeba režim auto, ten vám zpříjemní cestování vaším automobilem a stane se skvělým doplňkem na cestách. Stačí telefon a váš palubní systém spojit pomocí AUX nebo přes Bluetooth.

lenovo3

Funkce zahrnují hlasové příkazy, navigace hudba a další. Lenovo také přichystalo pokročilou aplikaci pro správu baterie a drahocenné energie. Zde můžete kontrolovat aktuální stav baterie, stejně tak jaká aplikace vám spotřebovává nejvíce šťávy. Dokonce je zde i v procentech vyjádřeno, kolik daná aplikace ubírá, což je opravdu pěkné, avšak nevíme do jaké míry je to reálná hodnota. Do třetice zmiňme třeba správce souborů, jež má líbivý design a klasické funkce kopírování a přesouvání.

lenovo4

Pracovat dokáže jak s interní pamětí tak externí v podobě paměťových karet. V součtu samozřejmě ani nechybí aplikace jako svítilna, kalkulačka, záznam zvuku nebo kompas.

Telefonování a zprávy

Aplikace telefonu nijak nevyčnívá z řad ostatních výrobců, na první pohled se může zdát, že se táhne v duchu starších verzí Androidu.

lenovo2

Design tomu skutečně napovídá, funkcionalitou je však dnes na běžné úrovni. Funguje třeba prediktivní vyhledávání, zálohování vašich kontaktů a další standardní funkce.

Závěr

Na závěr si dovoluji tvrdit, že Lenovo skončilo s myšlením u tohoto telefonu někde na půl cesty. Telefon sice nabídne kvalitní zpracování, ohromnou baterii a nepřeberné množství funkcí.

DCIM100MEDIA

Důležité věci jako je rychlost systému, kvalita fotek nebo třeba rozlišení displeje ale hovoří zde ve velký neprospěch. Záleží na každém jedinci jaké, parametry preferuje a co mu vyhovuje nejvíce.

Další fotografie naleznete v naši Galerii

Hodnocení

Displej – 5/10

Vzhled – 7/10

Zpracování – 7/10

Výkon – 6/10

Fotoaparát –7/10

Celkem –  70%

Tagy Android Lenovo Recenze