fotka redaktora RecenzeSmartphonyStarší článek

RECENZE: LENOVO S660: PŘIZPŮSOBIVÝ POMOCNÍK

Redakce15.1.2015 - 10:05 RecenzeSmartphonyStarší článek

Rok 2014 byl pro značku Lenovo rokem převratu. Společnost se začala rozrůstat neuvěřitelným tempem a expandovala na nové trhy. Jedním z těchto trhů se stal i ten český. Lenovo zaujalo zákazníky nejen poměrem cena/výkon, ale také skvělou výdrží baterie. Dnešní recenze bude o telefonu, jenž všechno zmíněné splňuje a potvrzuje – Lenovo S660.

lenovo-smartphone-s660-front-back-2

Obsah balení – holý základ

Po objednání telefonu vám domů dorazí menší krabička, která je úplně obyčejná.

DSC_0168Další fotografie naleznete v naši Galerii

Jako v každém balení, tak i zde naleznete nezbytný základ, čili samotný telefon, baterii, sluchátka, microUSB kabel, nabíječku a návody, které jsou až na jeden absolutně zbytečné, protože nejsou v češtině. Lenovo dorazilo i s krytem, který lze jednoduchým „zlomením“ středního článku přeměnit na stojánek. Nejsem si však jistý, zda se jedná o standardní součást balení v České republice.

Vzhled a konstrukce – rádoby kovový

Po stránce vzhledu nikoho S660 nezaujme na první pohled. Telefon vypadá poměrně tuctově. Pokud tedy hledáte stylový telefon, tak jste na špatné adrese. Telefon má oválný tvar, zakulacené rohy. Přední straně vévodí 4,7 palcový IPS displej, nad nímž našli již klasicky místo všechny možné senzory a přední kamerka. Zadní straně pak dominuje primární fotoaparát, který chrání kovový kryt, o kterém ještě bude zmíňka.

DSC_0123

Lenovo S660 je poctivý kus telefonu, to nelze přístroji upřít. Lenovo S660 se nenechá jen tak rozhodit a bez problému přejde kdejaký pád. Osobně bych řekl, že jde o přístroj do venkovních podmínek a vůbec bych se nebál vzít jej třeba na stavbu. Samotná konstrukce není nikterak špatná, samozřejmě, nějaké menší chybičky se samozřejmě najdou, kryt občas vrzne, ale otevřeně, u kterého „plastového“ modelu se tak neděje?

TIP: RECENZE LENOVO S850: PŘIMĚŘENÝ FEŠÁK

 

DSC_0116

 

 

Krytu se budeme ještě chvíli věnovat. Jeho sejmutí je vymyšleno, dle mého názoru, špatně. Sundání krytu je popsáno na jediném užitečném návodu, co se nachází v krabičce a krutě se nevyplatí jej zahodit jako jsem to udělal já. Když jsem do telefonu chtěl vložit baterii, tak jsem jej vzal a snažil jsem se kryt sejmout běžným způsobem. Nic se však nestalo a kryt stále držel na svém místě. Při použití větší síly jsem se pořezal. Jak tedy kryt správně oddělat? Vezměte si kus plastu, jenž se nachází v krabičce. Vsuňte jej pod kryt a po celém obvodu jej pod krytem protáhněte, pak budete moci vložit baterii bez úhony.

Hardware a výkon – slušný poměr cena/výkon

Když si přečtete, jaký hardware Lenovo má, tak si okamžitě pomyslíte, že to není nic oslnivého, a máte pravdu. Jednotlivé části nejsou nejlepší na trhu, ale když spolupracují, dokáží vytvořit velice solidní celek.

DSC_0138

Zařízení disponuje 1 GB operační pamětí RAM, která úzce spolupracuje se čtyřjádrovým procesorem MediaTek 6582M (jádra ARM Cortex-A7) o taktu 1,3 GHz. V telefonu je umístěn grafický procesor Mali 400. Interní paměť nabídne uživateli 8 GB úložného prostoru, jenž lze rozšířit paměťovými kartami až do velikosti 32 GB.

DSC_0141

 

Co se konektivity týče, můžete využívat služeb  Bluetooth 4.0, WiFi (802.11 b, g, n), GPS modul nebo 4G. Do útrob telefonu lze vložit dvě karty SIM.

Jak již bylo zmíněno, hardware není žádná extra třída, nicméně za celou dobu testování jsem nezaznamenal potíže a pracovat s telefonem byla radost.

Baterie – více než standard

Kapacita baterie je na dnešní dobu nadstandardní. Činí celých 3 000 mAh, a tak se nemusíte obávat dennodenního nabíjení. Při aktivním používání telefon vydrží bez problému dva dny. Pokud je telefon využíván pouze na volání a SMS, tak se výdrž se pohybuje okolo 4 až 5 dní.

DSC_0131

Tak jako u jiných telefonů je i zde možnost zapnout úsporný režim, po jehož zapnutí se výdrž baterie opět zvýší.

Displej – qHD již neoslní

Jak již bylo výše uvedeno, S660 disponuje 4,7 palcovým IPS displejem, U tak velkého displeje by se dalo očekávat i vysoké rozlišení. Opak je však pravdou, rozlišení displeje S660 je pouze 960×540 px (qHD rozlišení). V dnešní době jsou tyto hodnoty žalostně nízké, obraz je tak značně rozmazaný. Jednoduše žádná sláva.

DSC_0152

Aby však displej nebyl jen haněn. Nabízí velice živé barvy, které jsou místy bohužel až nevěrohodné. Pozorovací úhly jsou v dané cenové kategorii rozhodně nadprůměrné, stejně jako úrovně jasu. Ty si můžete nechat měnit automaticky, nicméně změna jasu není vždy optimální a reakce telefonu je pomalejší.

Zvuk – pro nemilovníky hudby

V levném telefonu nelze očekávat nijak kvalitní reproduktor. Reproduktor Lenova rozhodně nemůže pomýšlet na lepší hodnocení, než průměrný, a to v každém ohledu. Reproduktor má velký problém s vysokými tóny. Při pozorném poslouchání lze slyšet i šum. Světlou stránkou zvuku je nastavitelný ekvalizér, díky kterému si můžete zvuk alespoň lehce upravit. Pokud však nemáte přehnané nároky a neřadíte se k hudebním fanatikům, tak můžete S660 používat bez jakýchkoliv výhrad.

DSC_0145

Sluchátka, která se s telefonem dodávají, mají obdobné výsledky jako reproduktor. Srovnávat je například se sluchátky od Sony, které patří mezi nejlepší, je zkrátka nemožné. Osobně bych doporučil nešetřit a koupit si nějaká lepší.

Uživatelské prostředí – přívětivý iOS

Telefon se začal vyrábět s Androidem 4.2.2 „JelylBean“, nyní je však k dispozici aktualizace na 4.4.2 „KitKat“. Výrobce v telefonu použil „čistý“ Android. Tento fakt také souvisí s tím, proč telefon pracuje svižně, i když je hardware průměrný. Lenovo jen upravilo některé designové prvky. Některé úpravy jsou povedené, jiné zas trochu pozbývají smyslu a kazí celkový dojem.

screens1

Na prostředí mi nejvíce vadila absence menu. Všechny nainstalované aplikace skončí na základní ploše stejně jako u iOS, plochy se tak neustále přidávají a orientace je ztížená. Podobně jsou na tom i telefony od společnosti Huawei. V systému je nainstalováno i pár aplikací přímo od Lenova, ale ty spíše znepříjemňují život a jejich aktivní používání se nedokážu představit.

screens2

Obecně nastavení telefonu je poměrně špatné. Možnost úpravy je minimální a chyby se projevují naprosto všude i u naprostých banalit. Nejvíce jsem tenhle neduh zaznamenal u klávesnice. Absence možnosti psát sekundární znaky jako otazník, vykřičník a další po sekundovém podržení tlačítka je opravdu k pláči. Dalším neduhem je nemožnost nastavení intenzity vibrací. Telefon vibruje opravdu hrubě. Při hovoru jsou hrubé vibrace užitečné, ale například při psaní SMS jsou silné vibrace naprosto otravné. Jedná se o maličkosti, ale znáte to, detail utváří celkový dojem.

screens3

Obdobných nedodělků je v telefonu opravdu mnoho a zmínit tady všechny a ke každému něco uvést by bylo opravdu nadlouho. V zařízení není zabudován digitální kompas, GPS byl občas necitlivý a tak bych mohl pokračovat.

Fotoaparát – nečekané zklamání

Ihned po zapnutí  fotoaparátu poznáte s jakým zařízením máte tu čest. Právě na tomhle komponentu se šetřilo naprosto nejvíc. Lenovo disponuje 8 MPx zadním fotoaparátem doplněným LED diodou sloužící jako blesk. Vyfotit opravdu pěknou fotku není nijak jednoduché.

DSC_0143

S fotoaparátem se musíte naučit pracovat, a to poměrně dlouho trvá, což v dnešní době, kdy každý spěchá, není příznivá zpráva. Zapomeňte na focení momentek, fotoaparát zkrátka potřebuje čas. Do karet nehraje ani fakt, že na telefonu není hardwarové tlačítko pro spoušť fotoaparátu. Fotoaparát má navíc velký problém s protisvětlem, a tak za slunečného dne není v lidských silách pořídit kvalitní fotku.

IMG_20141230_105924-1024x576

Co se týče natáčení videa, rozlišení nabídne Full HD kvalitu. Telefon zvládne zaznamenávat video s 25 snímky za sekundu, buď ve formátu .3gp nebo .mp4.

IMG_20141230_115309-1024x576

Na přední straně telefonu je umístěna kamerka s rozlišením 0,3 MPx sloužící k videohovorům a zachytávání selfies. Nicméně kvalita, se kterou pořizuje snímky, je žalostná.

Telefonní funkce

Telefon skvěle zvládá práci se dvěma kartami SIM. Ovládání je až geniálně jednoduché zvládne jej naprosto každý. Stačí si najít kontakt, se kterým se chcete spojit, dotknout se tlačítka volat, vybrat jednu z dostupných možností a pak už jen čekat, než osoba na druhém konci hovor přijme.

screens4

Psaní SMS je ztíženo o již zmíněné problémy se psaním sekundárních znaků. Klávesnice se jednoduše špatně nastavuje a psaní pak trvá o něco déle. Výběr příjemce a následný výběr sítě je stejně jednoduchý jako u hovorů.

Závěr

Lenovo S660 ve mně zanechává rozporuplné dojmy. Pokud však přihlédnu k ceně, která se pohybuje okolo 5 000 Kč, musím dát Lenovu celkově kladné hodnocení. Uvedené výtky mají vesměs softwarový ráz a lze s nimi pracovat.

DSC_0165

Pokud se považujete za nenáročného uživatele, který hledá slušně zpracovaný telefon s dobrou výdrží baterie a možností aktivního použití dvou karet SIM, pak je Lenovo S660 správná volba.

Další fotografie naleznete v naši Galerii

 Hodnocení

Displej – 6/10

Vzhled – 5/10

Zpracování – 7/10

Výkon – 6/10

Fotoaparát – 4/10

Celkem – 55 %

 

Tagy Android Lenovo Recenze