fotka redaktora RecenzeSmartphonyStarší článek

RECENZE: LENOVO PHAB PLUS: KOMPROMIS ZA ROZUMNOU CENU?

Jan Valtr2.12.2015 - 1:00 RecenzeSmartphonyStarší článek

V redakci jsme otestovali zbrusu nový tebletofon Lenovo Phab Plus. Jedná se o velice zajímavý kompromis mezi telefonem a tabletem, dokáže však zaujmout i svou výbavou, zpracováním a především, má tohle zařízení vůbec nějaký smysl? To vše se dozvíte v naší recenzi.

_vyrn_1216357_PHAB-Plus_Silver_Hero_01

Design a konstrukce – láska jen na první pohled

Lenovo chce jít s modelem Phab Plus s dobou, a tak zvolilo celohliníkovou konstrukci s plastovými doplňky. Ta již na první pohled zaujme a neokouká se ani po několika týdnech. Zda je hliník u tohoto obřího telefonu tím pravým materiálem, však začnete přemýšlet ve chvíli, kdy jej uchopíte do ruky. Rozměry 186,6 x 96,6 x 7,6 mm totiž spadají již spíše do kategorie menších tabletů a nastává zde zásadní problém. Hladký hliník má okamžitě tendenci vyklouzávat z ruky a i když má Phab Plus zaoblené hrany, po chvíli začne nepříjemně tlačit do prstů a držení tohoto zařízení je opravdu velice nepohodlné a nepřirozené. Mě osobně telefon několikrát z ruky vypadl, naneštěstí konstrukce je vcelku odolná.

DSC_0241Další fotografie naleznete v naši Galerii

Ani váha 229 gramů není nijak oslnivá a k jistému úchopu rozhodně nepomáhá. Musíte tak jednoznačně počítat s obouručním ovládáním a také se značnými problémy s přenášením, jelikož se Phab Plus nevejde do téměř žádné kapsy. Lenovo tak sice krásně vystihlo designovou stránku zařízení, jeho praktičnost šla však úplně stranou. Ani na zpracování si Lenovo rozhodně nedalo nijak záležet, spojení mezi displejovou částí a hliníkovými hranami je ostré, stejně jako šuplíček na SIM kartu.

DSC_0295

Pojďme se nyní podívat na jednotlivé části telefonu. Přední straně dominuje obří 6,8palcový displej, který zabírá přes 70 procent celkové plochy. Okraje kolem displeje jsou poměrně úzké a rozhodně nejsou důvodem nepříjemného používání. Uvítal bych však zmenšení prostoru pod displejem, jelikož kvůli systémovým tlačítkům nemá žádné využití. Nad displejem najdeme standardně přední selfie kamerku a reproduktor pro hovory. Na pravé hraně zařízení se nachází power tlačítko, které je v ideálním místě a sedí přesně na palec, a také kolébku na určování hlasitosti. Tato tlačítka bohužel nejsou nijak materiálově nebo vzorově odlišena a často omylem místo zapnutí telefonu snížíte hlasitost nebo naopak. Levá hrana v sobě ukrývá šuplíček pro micro-SIM kartu a buď druhou SIM, nebo micro-SD kartu.

DSC_0318

Jak již bylo řečeno, šuplíček zajíždí příliš hluboko do hrany zařízení a jeho okraje poměrně nepříjemně řežou do prstů. Na spodní hraně najdeme pouze micro-USB konektor, jelikož 3,5 mm Jack konektor se nachází na horní straně. Hlavním lákadlem, co se týče designu, jsou překrásně vypadající hliníková záda. Lenovo se zde částečně inspirovalo iPhonem, alespoň co se spodní části zad týče. Nechybí ani kontroverzní plastový předěl, který je na rozdíl od iPhonu opravdu znatelný na dotek a ruší celkovou koncepci. Horní strana zařízení se dá však považovat za poznávací znamení tohoto tabletofonu. Dominuje jí totiž obří plastový reproduktor, ve kterém je skryta také čočka fotoaparátu a přisvětlovací dioda.

DSC_0332

Osobně se mi tento designový prvek moc líbí a Lenovo za něj musím jednoznačně pochválit. Snaha Lenova spojit to nejlepší z telefonu a tabletu se celkově však nepovedla a Lenovo spojilo spíše to nejhorší z obou segmentů. Jedná se spíše o tablet s telefonními funkcemi, už jenom kvůli obřím rozměrům, nutnosti obouručního ovládání a především problému, že se tohle zařízení prostě nevejde do běžné kapsy.

Hardware a výkon – tragédie pokračuje

Když už je Lenovo Phab Plus rozměrově spíše tablet nežli telefon, očekával by člověk vysoký výkon a skvěle vyladěné prostředí. Nic z toho se bohužel nekoná. Čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 615 s grafickým akcelerátorem Adreno 405 a 2 GB RAM totiž stěží postačí na chod systému a očekávat od něj nějaké výkony pro hraní her nebo multitasking již postrádá smysl.

DSC_0273

Ano, utáhne s lehým zadýcháním a občasnými záseky hry jako Subway Surfers nebo Does not Commute, ovšem o náročných titulech jako je Real Racing 3 si s tímto zařízením můžete nechat jen zdát. Celkovému chodu systému jistě nepřispívá grafická nadstavba Androidu 5.0 „Lollipop“ a tak záseky systému, pády aplikací nebo dokonce celkové zamrznutí telefonu s nutností restartu jsou nepříjemně časté. Potěší snad jen 32 GB interní paměť, kterou je navíc možné ještě rozšířit paměťovou kartou.

Displej – nepřekvapí, ani nezklame

Hlavním lákadlem, popřípadě neduhem celého zařízení je obří 6,8 palcový IPS displej, jehož úhlopříčka je již na pomezí tabletofonu a plnohodnotného tabletu. Displej má rozlišení 1080 x 1920 pixelů, tedy Full HD a jemnost dostatečných 324 bodů na palec.

DSC_0228

Trochu vytknout by se mu dalo podání barev, jelikož displej působí nepřirozeně matným až vybledlým dojmem. Pozorovací úhly jsou naopak skvělé stejně jako jas. Displej tedy celkově nezklame a je světlým bodem celého zařízení.

Baterie a výdrž – standard doby

Velký displej si samozřejmě vybírá svou daň na výdrži baterie. I když Lenovo Phab Plus disponuje baterií o kapacitě 3 500 mAh, postačí to stěží na jednodenní výdrž. Toho si je vědomo i Lenovo, které se snaží automatickou regulací jasu dosáhnout co největší úspory energie, nicméně i tak je dobré přibalit si k Lenovu Phab Plus do batohu také nabíječku nebo externí zdroj.

DSC_0255

Při běžném používání telefonu dosáhnete přibližně 12 hodinové výdrže, pokud ovšem často surfujete na internetu, zároveň posloucháte hudbu a na chvíli si zahrajete nějakou méně náročnou hru, výdrž baterie se bude pohybovat kolem osmi hodin.

Zvuk – nadprůměrný požitek

Lenovo Phab Plus se pyšní obřím reproduktorem, u kterého je navíc použita technologie Dolby Atmos. Ta slouží jako záruka kvality, a skutečně nezklame. Reproduktor je dostatečně hlasitý, na poměry mobilních telefonů má velice slušné basy a náznak prostorového zvuku.

DSC_0328

Software telefonu navíc upravuje i zvuk, který putuje do sluchátek a Lenovo Phab Plus tak lze bez výčitek označit za hudební telefon.

Uživatelské prostředí a funkce – omalovánky s gesty

V zařízení běží operační systém Android ve verzi 5.0.2 „Lollipop“. Se základním vzhledem tohoto systému toho má vzhledově však pramálo společného, jelikož je prostředí obohaceno o grafickou nadstavbu od Lenova.

scrlenovo

Tato nadstavba však pravděpodobně způsobuje poměrně časté záseky systému nebo dokonce několikavteřinové zamrznutí. Je to však zvláštní, jelikož systém běží většinou poměrně dlouhou dobu plynule, ale pak započnou problémy a přestanou opět až za poměrně dlouhou chvíli.

scrlenovo1

Kromě optimalizace se mě osobně však systém líbil, je příjemně barevný a usnadňuje používání mnoha chytrými gesty, jakými jsou například odemknutí telefonu dvojím poklepáním nebo zmenšení obrazovky pro jednoruční používání nakreslením písmene „C“.

Fotoaparát – horší průměr

Lenovo Phab Plus nabízí 13 MPx hlavní fotoaparát s automatickým ostřením i přisvětlovací LED diodou. Výsledné snímky jsou průměrné až podprůměrné. Ostření je sice poměrně přesné, fotografie však trápí šum.

DSC_0290

Při dobrých podmínkách jsou fotografie i tak přijatelné a na momentky či focení dokumentů je fotoaparát plně dostačující. Přední 5 MPx kamerka pak plně postačí na selfie i videohovory.

IMG_20151108_142556

Co se týče videa, umí Phab Plus zachytit videozáznam o kvalitě Full HD při 30 snímcích za vteřinu. Video však stejně jako fotografie trápí vysoký šum a také pomalé ostření.

Multimedia – Android klasika

Ačkoli Lenovo používá ve svých telefonech znatelnou grafickou nadstavbu, předinstalovaných aplikací se to nijak netýká. Kromě klasických aplikací od Googlu, jako je Hudba Play, Gmail nebo Disk Google tak v zařízení najdeme pouze vestavěný hudební přehrávač a aplikaci na prostorové nastavení zvuku.

scrlenovo2

Na druhou stranu nic víc není potřeba a vše se dá stáhnout z Obchodu Play, tudíž to rozhodně nevnímám jako nedostatek.

Telefonní funkce a zprávy

V tomto ohledu se co se Androidu týče asi nedá vymyslet příliš nového. Jakkoli je Android 5.0 „Lollipop“ v tomto zařízení k nepoznání, u telefonních funkcí se toho příliš neměnilo.

scrlenovo3

Prostředí je přehledné, hezky barevné a na vestavěné klávesnici od Googlu se píše skvěle, což je ale dáno především velikostí displeje.

Závěr

Lenovo Phab Plus se na první pohled jeví jako dobře vypadající hybrid mezi telefonem a tabletem. Hliníková konstrukce vypadá na první pohled skutečně efektivně a Lenovo se tím jistě pokouší držet krok se svými konkurenty. U takto obrovského zařízení, které by se teoreticky mělo dát ovládat jednou rukou, je to však naprosto nevhodně použitý materiál, telefon klouže z ruky a hliníkové hrany navíc nepříjemně řežou do ruky. Jednoruční ovládání je tím znemožněno a z tabletofonu se tak rázem stává tablet s telefonními funkcemi. Pokulhává také zpracování, kdy na sebe jednotlivé části nenavazují a leckdy to dají znát nepříjemným škrábáním. Nevhodný materiál a špatné zpracování nedožene telefon ani po stránce výkonu. Na papíře výbava sice nevypadá špatně, ve skutečnosti se však telefon vůbec nepodařilo odladit, systém se často seká a zahrát si nějakou náročnější hru je prakticky nemožné, jelikož se po chvíli hraní začne nesnesitelně sekat a nakonec ve většině případů spadne. Hlavním lákadlem tohoto telefonu je však 6,8 palcový displej.

DSC_0276

Ten má dostatečnou jemnost i jas, podání barev je však nepřirozeně vybledlé, což je ovšem způsobeno použitou technologií IPS. Telefon nijak nevyniká ani výdrží baterie a počítat můžete s maximálně jednodenní výdrží. Nejzajímavější stránkou modelu Phab Plus je tak obří reproduktor, který je obohacen o technologii Dolby Atmos. Reproduktor je nadprůměrně hlasitý a nabídne také dobré podání basů. Technologie Dolby Atmos je znatelná také při poslechu hudby ze sluchátek a pokud patříte mezi milovníky hudby, telefon vás v tomto ohledu nezklame. Celkově však bohužel musíme říci, že se tento pokus o hybrid mezi telefonem a tabletem Lenovu, i s přihlédnutím k lákavé cenovce 7 999 Kč, vůbec nepovedl a hledáte-li zařízení v tomto segmentu, raději bychom se podívali po jiných tabletofonech.

Graf ceny produktu Lenovo Phab Plus poskytuje server Heureka.cz

Další fotografie naleznete v naši Galerii

Hodnocení

Displej – 7/10

Vzhled – 8/10

Zpracování – 5/10

Výkon – 4/10

Fotoaparát – 6/10

Výdrž baterie – 7/10

Celkem – 65%

Tagy Android Lenovo Phablet Recenze Tablet