fotka redaktora RecenzeSmartphonyStarší článek

RECENZE: LENOVO MOTO X FORCE: NEZNIČITELNÝ UNIKÁT S VELKÝM ALE

Jan Valtr18.9.2016 - 8:00 RecenzeSmartphonyStarší článek

Dříve největší výrobce telefonů na světě, nyní zapomenutá značka. Přesně tak by se dal shrnout příběh Motoroly, kterou nyní vlastní Lenovo. Právě pod záštitou značky Lenovo vznikl i model Moto X Force, který nabízí nerozbitný displej, specifikace vlajkové lodi a zajímavý design. Dokáže však tato novinka přesvědčit i v praxi a může konkurovat ostatním vlajkovým lodím? To vše se dozvíte v naší recenzi.

moto-x-force_08-1-e1461666221761-758x631

Design a konstrukce – primárně důraz na odolnost

Lenovo Moto X Force nepatří mezi designové skvosty, mezi které se ale ani řadit nechce. Důraz je kladen především na odolnost a robustnost, která  má zajistit nerozbitnost zařízení. Telefon se vzhledem k rozměrům 149.8 x 78 x 9.2 mm a váze 169 gramů nedrží v ruce zrovna nejlépe a jeho používání může být, alespoň pro menší ruku, poměrně náročné a nepříjemné. Zdrsněný povrch zadní strany však alespoň zabraňuje klouzání telefonu z ruky a i na dotek je poměrně příjemný. Osobitost telefonu dodává především kovový rám, který drží jinak plastové zařízení pohromadě a zajišťuje jeho tuhost.

dsc_5202Další fotografie naleznete v naší Galerii

Na přední straně bychom jen stěží hledali výraznější designový prvek a pohled na telefon zepředu je tak poměrně fádní. Nejvíce místa zabírá samozřejmě 5,4 palcový displej, který obepínají poměrně silné okraje, které by jistě mohly být o něco užší. V prostoru pod displejem můžeme vidět dvě mřížky, z nichž však pouze jediná ukrývá reproduktor, v té druhé bychom pak našli mikrofon. Nad displejem se nachází telefonní reproduktor, selfie kamerka a také přisvětlovací dioda, která jistě potěší každého milovníka selfie.

dsc_5133

Nejzajímavější část zadní strany bychom však pouhým pohledem neodhalili a její výjimečnost se dá ocenit až při pádu zařízení. Celou přední stranu totiž kryje nerozbitné krycí sklo. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že ani pádu na beton se telefon nezalekne a pokud patříte mezi uživatele, kteří se často potýkají s pádem svého zařízení, pak by vám Lenovo Moto X Force mohlo jistě ušetřit starosti s kupováním nového skla.

dsc_5168

Kovový rám telefonu na prolisu na pravé straně ukrývá kolébku pro regulaci hlasitosti a také probouzecí tlačítko. Uspořádání těchto prvků je však nelogické, jelikož kolébka se nachází níže, než zapínací tlačítko, které je tak velice náročné stisknout. Poměrně často jsem si naopak omylem snížil hlasitost a uspořádání ovládacích prvků je tak velice špatné. Stisk obou tlačítek je nicméně poměrně jistý a působí hodnotným dojmem. Levá strana telefonu zůstala čistá, jelikož šuplíček pro nanoSIM a paměťovou kartu se stejně jako 3,5 mm Jack konektor nachází na horní straně telefonu. Spodní strana již ukrývá pouze microUSB konektor.

dsc_5226

Zadní strana mi osobně po vybalení telefonu přinesla hned několik zklamání. Tím největším je absence čtečky otisků prstů, která by se lehce dala umístit do kovového pruhu v horní části zařízení. Dalším zklamáním je pak použitý materiál a celkové zpracování telefonu. Použitý plast je sice odolný a nezanechává na sobě otisky prstů ani škrábance, nicméně působí opravdu levně a do vlajkové lodi se opravdu nehodí. Telefon se díky zdrsnění však alespoň o něco lépe drží v ruce a neklouže. Hlavním designovým prvkem zadní strany je bezpochybně svislý kovový pruh v horní polovině telefonu, který v sobě skrývá čočku hlavního fotoaparátu, přisvětlovací diodu a pak také prohloubeninu s logem Motoroly, která však nemá žádné využití.

Hardware a výkon – návrat do minulosti

Pod kapotou tak drahého telefonu by člověk očekával to nejlepší, co je mobilní trh schopen nabídnout. U Lenovo Moto X Force je tomu tak jen napůl. Telefon byl totiž představen již v loňském roce, ale k nám se dostal až letos, nicméně s loňským hardwarem. Telefon tak nabízí procesor Snapdragon 810 doplněný grafickým akcelerátorem Adreno 430, 3 GB RAM a 32 GB interní paměti, které je možné dále rozšířit až o dalších 256 GB pomocí paměťové karty.

dsc_5294

Snapdragon 810 je neblaze proslulý častým přehříváním, které je bohužel typické i pro Lenovo Moto X Force. I po chvilce hraní her se zařízení začne přehřívat a po delší době začíná zadní plastová strana hřát již velice znatelně. Vyjma tohoto neduhu však telefon šlape bez zaváhání. Operační systém běží plynule a bez záseků, stejně jako všechny náročné hry typu Real Racing 3 nebo náročně grafické programy.

Displej – odolné eso v rukávu

Lenovo Moto X Force není ani designově nejpovedenější kousek, ani zrovna hardwarový král. Co jej tedy vlastně dělá tak výjimečným? Jednoznačně 5,4 palcový AMOLED displej s QHD rozlišením, nabízející jemnost úžasných 544 pixelů na palec. Lidské oko tak nemá šanci rozeznat jednotlivé pixely a dívat se na tak kvalitní displej je opravdu radost. Potěší i věrné, leč syté podání barev a skvostná čitelnost na slunci.

dsc_5133

Největší zbraní displeje je však krycí odolné sklo s technologií Moto Shattershield. Ta zajišťuje jeho nerozbitnost, čímž odzvonilo tak neoblíbeným pavoukům a drahým opravám displeje. Užitečná je také automatická aktivace černobílé informační obrazovky při přiblížení ruky k displeji, na které se zobrazují například hodiny nebo ikonky zmeškaných událostí.

Baterie a výdrž – slušný držák s rychlonabíjením

Výhodou větších rozměrů je samozřejmě místo pro baterii s vyšší kapacitou, což u Moto X Force rozhodně platí. Akumulátor o kapacitě  3 760 mAh sice i přes plastový kryt zadní strany nelze vyjmout, jeho výdrž je však fantastická. Při běžném používání jsem neměl sebemenší problém vydržet s telefonem po dobu dvou dní bez nutnosti nabíjení, což se v dnešní době cení. Potěší i rychlonabíjení, díky kterému telefon plně nabijete přibližně za hodinu.

dsc_5154

S tímto telefonem navíc můžete plně využít technologii bezdrátového nabíjení, kterou zařízení jako jedno z mála podporuje. Jedinou vadou na kráse je tak dodávaná nabíječka, která sice disponuje technologií Fast Charge, nelze z ní ovšem vyjmout USB kabel, který si tak budete muset obstarat sami, například pro projení si PC.

Zvuk – solidní mono

Ačkoli se na první pohled může zdát, že Moto X Force disponuje stereo reproduktory, není tomu tak. Pod displejem se sice nacházejí dva průduchy, nicméně zvuk vychází pouze z toho pravého. Ten je ovšem překvapivě poměrně kvalitní a na sledování videí rozhodně postačí.

dsc_5273

Potěší především důraz na hloubky a fakt, že zvuk nezní plechově. Pro poslech muziky však rozhodně doporučuji připojit sluchátka do 3,5 mm Jack konektoru, který nabízí samozřejmě prvotřídní zvukové podání. Zamrzí pouze absence sluchátek v balení, tudíž si budete muset sehnat vlastní.

Fotoaparát – těsně pod vrcholem

Celý telefon působí spíše jako slušná střední třída a to samé se dá říci o fotoaparátu. Ten je sice kvalitní a se směrem k méně náročným fotografům, čemuž odpovídá i prostředí aplikace fotoaparátu. To je až divně jednoduché a nenabízí žádné pokročilé možnosti. Zprvu uživatel vidí opravdu jen to, co fotí.

dsc_5302

Pro nastavení je potřeba přejet prstem od kraje displeje, nastavit lze ovšem jen blesk, HDR nebo režim panorama. Výsledné snímky z tohoto 21 MPx snímače se světelností f/2.0 se nicméně dají označit za slušné, barevné podání je věrné a fotografie nepostrádají ani ostrost.

Nepotěší ani absence optické stabilizace, která však postihuje zejména výsledné video. To je možné natáčet až ve 4K rozlišení při 29 fps a nechybí ani zpomalený režim při 120 fps, který ovšem není příliš kvalitní.

Uživatelské prostředí – čistý prožitek z Androidu

Jestliže máte zkušenosti s telefony Nexus, pak vás Moto X Force jistě mile překvapí. Nabízí totiž čistý Android 6.0 „Marshmallow“, což je připomínkou dřívější spolupráce Motoroly a Googlu. Prostředí je celkově velice přehledné, svižné a především bez jakýchkoli zbytečností, které by jej v budoucnu nějak brzdily či jinak narušovaly.

screeny_lenovo

Klasický koncept několika domovských ploch, na které je možné umístit libovolné widgety, je již klasika a není tak sebemenší důvod jej měnit. Všechny aplikace se zobrazí po rozbalení jejich přehledu.

screeny_lenovo1

Uživatelské prostředí by tak mohlo být jedním z mála důvodů, proč si jako svůj budoucí telefon zvolit právě Lenovo Moto X Force a my za něj moc chválíme.

Multimédia – pod taktovkou Googlu

Stejně jako uživatelské prostředí i multimédia zůstala stejná jako v čistém Androidu bez jakýchkoli dalších zbytečností. Hudbu tak obstará Hudba Play, fotografie si můžete prohlédnout v aplikaci Fotky a tak dále.

screeny_lenovo2

K dispozici vám je samozřejmě i například Gmail, Disk Google nebo Dokumenty. Pakliže vám balíček aplikací od Googlu nevyhovuje, můžete si samozřejmě z Obchodu Play stáhnout různé další alternativy, to už je ovšem jen a pouze na vás.

Telefonní funkce a zprávy

Stejně jako celé prostředí telefonu jsou i telefonní funkce především přehledné a jednoduché. Pod položkou Telefon tak najdeme klasický číselník, kontakty nebo seznam hovorů, vše vyvedeno v modro-bílé barevné kombinaci, která působí až překvapivě uklidňujícím dojmem.

screeny_lenovo3

Klávesnice má ideální rozložení a díky velkému displeji nehrozí ani časté překlepnutí, oceňujeme i možnost psaní gesty.

Závěr

Od Lenova Moto X Force jsem si poměrně hodně sliboval, během testování mne však spíše zklamalo a zdá se mi, že si své místo na trhu bude hledat jen těžko. Na Alza.cz novinku pořídíte za 19 195 Kč a vzhledem k takto vysoké cenovce bych očekával jak zpracování, tak výkon vlajkové lodi. Designově je však Moto X Force spíše průměrné, vadí mi především levně působící plastová záda a zbytečně velké rozměry, kvůli kterým je užívání telefonu poměrně nepohodlné. Omluvou může být nerozbytnost telefonu, která je zároveň jeho jedinou zajímavou a výjimečnou vlastností. Hardwarově se jedná o typickou loňskou vlajkovou loď, která sice nezklame, ale na druhou stranu nijak neoslní, na běžné používání však postačí.

dsc_5329

K odolnosti přidalo Lenovo také velkou baterii s až dvoudenní výdrží a o Moto X Force se tak dá říci, že je to telefon vhodný především pro dobrodruhy nebo uživatele se zálibou v adrenalinových sportech. Fotografie z cest zaznamenané na zařízení svou kvalitou pak určitě nezklamou a zvládne uspokojit i náročnější uživatele. Poslední nadějí na úspěch je čistý Android 6.0 „Marshmallow“, který pracuje svižně a je přehledný a hezky vypadající. Vzhledem k vysoké cenovce a konkurenci však i přesto nemůžeme Lenovo Moto X Force doporučit a raději bychom se podívali po konkurenčních vlajkových lodích, které nabízí lepší zpracování, líbivější vzhled a lepší výkon.

Graf ceny produktu Lenovo Moto X Force poskytuje server Heureka.cz

Další fotografie naleznete v naší Galerii

Hodnocení

Displej – 9/10

Vzhled – 7/10

Zpracování – 7/10

Výkon – 7/10

Fotoaparát – 7/10

Výdrž baterie – 9/10

Celkem – 75%

 

 

Tagy Android Lenovo Moto Motorola Recenze