fotka redaktora RecenzeSmartphony

Recenze: Lenovo Moto Z Play + Moto Mods: smartphone, co si chce hrát

Jan Valtr1.6.2017 - 9:00 RecenzeSmartphony

Motorola dříve patřila k největším výrobcům mobilních telefonů na světě. S příchodem smartphonů však její sláva vymizela a většina lidí si myslela, že společnost zanikla úplně. Opak je však pravdou, dříve slavnou značku koupilo Lenovo a telefony Motorola v Evropě vycházejí pod názvem Lenovo Moto. Nám se nyní do redakce dostal slibný telefon střední třídy Lenovo Moto Z Play, který má zaujmout líbivým designem, slušnou výbavou a především svými moduly. Samotný telefon totiž nijak nevyčnívá nad svými konkurenty, pokud k němu ovšem připojíte jeden z Moto Mods. Je ovšem telefon opravdu tak skvělý, jak na první pohled vypadá a dokáže si obhájit svou poměrně vysokou cenu? To vše se dozvíte v naší recenzi.

Technické parametry

Velikost76,4 × 156,4 × 6,99 mm
Displej5.5″ AMOLED Full HD (1080×1920 px)
ProcesorQualcomm Snapdragon 625
RAM paměť3 GB
Akumulátor3 510 mAh
Fotoaparát16 MPx + selfie 5 MPx
SystémAndroid 6.0
Cena12 575,- (Alza.cz)

Design a konstrukce – jedinečnost není vše

Lenovo Moto Z Play spadá do vyšší střední třídy a tak by tomu měla odpovídat jak konstrukce telefonu a jeho zpracování, tak obsah balení. Již po otevření krabičky ale přijde první zklamání v podobě opravdu chudé výbavy. Ke smartphonu totiž dostanete pouze speciální rychlonabíječku zakončenou USB-C konektorem, ze které však nejde odpojit USB kabel a pro propojení s počítačem si tak budete muset pořídit vlastní. V balení pak nenajdete ani sluchátka a jedinou útěchou je tak přibalený „obal“, který se k telefonu připevňuje magneticky, stejně jako Moto Mods a plní pouze ochrannou funkci. V reálu se jedná o „kus plastu“, jehož povrch simuluje jakousi tkaninu a jeho cílem je ochránit zadní skleněnou stranu a také piny pro připojení Moto Mods, ke kterým se dostaneme později. Vyjma černého krytu, který najdete v balení, si můžete zakoupit i několik pestrobarevných variant, které však stojí 500 Kč, což mi přijde za kus plastu opravdu hodně.

Pojďme se nyní podívat na samotný telefon Lenovo Moto Z Play, který je prakticky kopií dražší vlajkové lodi Lenovo Moto Z. Rozměry telefonu činí 156,4 × 76,4 × 7 mm a váha se zastavila na hodnotě 165 gramů. Telefon v ruce působí opravdu hodně tence a váha 165 gramů sice není nejnižší, ale na druhou stranu máte pocit, že v ruce držíte opravdu hodnotné zařízení, což hodnotím kladně. Zpracování telefonu je na velice dobré úrovni, menší chybky však Lenovo přeci jen připustilo. Kovový rámeček telefonu sice vypadá poměrně dobře, ale zadní skleněná strana je do něj malinko zapuštěna a tak hrany rámečku nepříjemně řežou do ruky, což bylo důvodem, proč jsem na telefonu prakticky stále nosil nasazený zadní ochranný kryt, který nerovnost vyrovná. Za slabinu se dá samozřejmě považovat i rychlé upatlání zadní skleněné strany, to je však daní za prémiový vzhled a telefonu bych to úplně nevyčítal. Jinak je konstrukce telefonu na té nejvyšší úrovni a vyrovná se i vlajkovým lodím.

Přesuneme-li se na přední stranu zařízení, vidíme zde jednoznačně klasický rukopis značky Motorola. Prim hrají oblé tvary a na přední straně nenaleznete žádné výraznější designové prvky. Většinu, konkrétně 69,1%, zabírá 5,5 palcový displej. Zde zamrzí poměrně široké rámečky kolem displeje, které jsou v porovnání s konkurencí opravdu výrazné a zbytečné. Pod displejem se nachází čtvercová čtečka otisků prstů, jejíž tvar trochu narušuje celkově oblý design telefonu a představuje tak sice nápadné, leč velice zajímavé zpestření. Ačkoli se čtečka nachází v místech, kde u většiny telefonů najdeme domovské tlačítko, neslouží k tomuto účelu a všechna tlačítka jsou tak pouze softwarová. Zajímavostí naopak je, že podržením prstu na čtečce se dá telefon nejen odemknout, ale také zamknout. Tato funkce se hodí, pokud máte telefon například položený na stole a chcete se pouze podívat na notifikace či si rychle něco najít, aniž byste telefon chtěli brát do ruky. Ačkoli je čtečka poměrně malá, je velice rychlá a neuvěřitelně přesná. Nad displejem se potom nachází reproduktor, který nově slouží jak pro hovory, tak jako hlavní reproduktor. Dále pak senzory, čočka selfie kamerky a také přisvětlovací dioda. Informační LED diodku zde bohužel nenajdeme, což je velký nedostatek tohoto zařízení.

Konstrukce telefonu je zpevněna robustním kovovým rámečkem, který se táhne po všech bocích zařízení a představuje poměrně výrazný designový prvek. Na pravé straně nalezneme trojici hardwarových tlačítek. Horní dvojice slouží pro regulaci hlasitosti, zatímco spodní tlačítko s příjemně hrubým povrchem slouží pro zapnutí a vypnutí displeje. Stisk všech tlačítek je velice jistý a příjemný, stejně tak skvělé je i jejich umístění. Naopak celý levý bok telefonu zůstal čistý, jelikož šuplíček pro SIM karty a SD kartu se nachází na horní straně. V tomto případě telefon nepřipouští skutečně žádný kompromis a do šuplíčku tak lze vložit najednou dvě SIM karty i paměťovou SD kartu. Na spodní stranu se vrátil 3,5 mm Jack konektor, který například u vlajkové lodi Lenovo Moto Z chybí. Mřížku pro reproduktor bychom na spodní straně hledali marně, jelikož se přesunul do míst, kde se normálně nachází pouze reproduktor pro hovory. Kovový rámeček je v horní i spodní části přerušen nevzhlednými plastovými předěly, které jsou pro mě až nepochopitelně výrazné a ačkoli je jasné, že jsou nezbytné pro příjem signálu, výrobce je určitě mohl lépe ukrýt nebo alespoň zvolit nenápadnější barvu.

Nejzajímavější částí telefonu jsou jednoznačně skleněná záda. Ta sice mají nevýhodu rychlého ušpinění, jinak však upoutají pozornost snad každého a telefon je díky nim opravdu jedinečný a nezaměnitelný. Nejvýraznějším prvkem je velká vystupující čočka fotoaparátu, která slouží k pevnému uchycení Moto Mods. Pod čočkou najdeme logo Motoroly, které zadní straně dodává potřebnou eleganci a jednoduchost.  Poněkud rušivě bohužel působí zlaté piny ve spodní straně sloužící pro uchycení Moto Mods. Systém uchycení modulů je však díky nim opravdu jednoduchý a intuitivní. Mod stačí totiž pouze položit na zadní stranu a ten se díky silným magnetům uchytí a automaticky spustí. Jedná se o nejjednodušší a pravděpodobně nejlepší systém, jaký lze aktuálně na trhu s modulárními telefony najít.

Celkově mám z designu a konstrukce Lenovo Moto Z Play poměrně smíšené pocity. Telefonu se nedá upřít jedinečný a poutavý design, který poměrně vystupuje z řady nudných telefonů a přináší na trh něco nového. Na druhou stranu se zařízení „chlubí“ několika neduhy, které by se u telefonu vyšší střední třídy již neměly vyskytovat. Nejvíce mi vadilo ostré zakončení kovového rámečku, který tak nepříjemně řezal do dlaně. Pozornost od jinak pěkného designu pak rychle odpoutají výrazné plastové předěly na spodní a vrchní hraně. Někomu by pak mohla vadit i výrazně vystupující čočka fotoaparátu, ta je v tomto případě ale nezbytná a Lenovo pro ni má dobré odůvodnění. I přes všechny nedostatky se ale stále jedná o nadprůměrný telefon, který si jistě najde své fanoušky.

Hardware a výkon – opravdu vyšší střední třída?

Svou cenovkou, která šplhá přes 10 000 Kč, se Moto Z Play řadí spíše do vyšší střední třídy, čemuž by samozřejmě měla odpovídat i výbava. Srdce telefonu tvoří procesor Snapdragon 625 doplněný 3 GB paměti RAM a 32 GB interní paměti, kterou lze ale rozšířit pomocí paměťové karty až o dalších 256 GB. Uživateli z těchto hodnot zůstane volných 1,2 GB RAM a 24 GB interní paměti, což jsou poměrně slušné výsledky. Tato výbava s přehledem stačí na plynulý a hladký chod téměř čistého operačního systému Android a se žádnými záseky či zamrznutím opravdu nepočítejte.

Méně náročné aplikace telefon zvládá také s přehledem a bez zadýchání, problém ovšem přišel u náročnějších her. Když jsem poprvé na telefonu spustil nepříliš náročnou hru Score, překvapilo mě, že obraz není úplně plynulý a trochu se seká. Stejné problémy jsem pak zaznamenal při hraní her Real Racing 3 a Asphalt 8, kdy opět obraz neběžel úplně plynule a ačkoli se hra vysloveně nesekala a byla hratelná, nejednalo se o úplně nejlepší plynulý výsledek. Telefony ve střední třídě přitom jinak tyto hry zvládají s přehledem a tak zřejmě vlivem špatné optimalizace Lenovo Moto Z Play trochu u hraní her ztrácí dech.

Displej – bez kompromisů

Kdybych měl vypíchnout jedinou část telefonu Lenovo Moto Z Play, určitě bych zvolil displej. Překrásný 5,5 palcový Full HD AMOLED zobrazovač patří mezi naprostou špičku ve střední třídě a nepřipouští skutečně žádné kompromisy. Všechny barvy jsou krásně vykresleny, podání černé je nádherně hluboké a celkově se na displej opravdu skvěle dívá. Pochvalu si zaslouží i spolehlivě fungující automatická regulace jasu, která zajistí, aby bylo vše čitelné i za přímého slunce a zároveň aby vás displej neoslnil za tmy. Celá přední strana včetně displeje je pak kryta odolným 2.5D Gorilla Glass sklem, na které je nanesena oleofobní vrstva, díky níž prst krásně klouže po displeji a nezanechává příliš otisků prstů. Vzhledem k absenci informační LED diody je displej vybaven užitečnou funkcí Ambient Display, který černobíle zobrazuje čas a aktuální notifikace.

U kategorie displeje se dostáváme také k prvnímu Moto Modu, kterým je Insta-Share Projector. Na rozdíl od zbývajících modulů si projektor vyrobilo samo Lenovo a jedná se o velice zajímavý, a překvapivě také užitečný doplněk. Samotný projektor je poměrně rozměrný a vašemu telefonu výrazně přidá na tloušťce i na váze. Disponuje jakýmsi nastavitelným podstavcem, zaostřovacím kolečkem, spouštěcím tlačítkem a samozřejmě samotnou projektorovou lampou. Ta dokáže zrcadlit obraz vašeho telefonu a zvětšit jej až na úhlopříčku 70 palců. Pokud projektor použijete v potemnělé místnosti na bílou zeď, dostanete velice kvalitní a ostrý obraz, který vás určitě mile překvapí a je jako stvořený pro večerní koukání na filmy či seriály.

Jedinou nevýhodou Insta-Share projektoru je tak opravdu velká spotřeba baterie. Ačkoli sám modul má v sobě zabudovanou baterii, vyčerpá ji do hodiny a pak začne čerpat baterii z telefonu, kterou vyprázdní za další 3 hodiny. Ideální tak je mít telefon při projekci připojený k nabíječce. Insta-Share Projector je jistě zajímavým doplňkem, za který však dáte přibližně 8 637 Kč, což je opravdu hodně.

Baterie a výdrž – král střední třídy

Lenovo Moto Z Play oproti svému dražšímu sourozenci poněkud přibralo v pase, což se projevilo mimo jiné i zvětšením kapacity baterie. Ta nyní činí 3 510 mAh, což v kombinaci s energeticky úsporným displejem a procesorem tvoří dokonalou symbiózu. Telefon s vámi při běžném používání pohodlně vydrží 2 dny bez jediného nabití a při opatrnějším používání se může výdrž klidně ještě o něco prodloužit. Díky turbo nabíječce navíc plně nabijete baterii za 110 minut, čímž se Lenovo Moto Z Play stává jednoznačně králem střední třídy.

Pokud by vám už tak skvělá výdrž baterie přeci jen nestačila, připravila si pro vás společnost Incipio modul OffGrid Power Pack. Ten má v sobě ukrytou externí baterii o kapacitě 2 200 mAh a dokáže výdrž baterie telefonu prodloužit klidně o celý den. Ačkoli je modul poměrně rozměrný, telefon se s ním dá stále pohodlně používat. Zbývající kapacitu baterie modulu navíc po připojení vidíte v horní informační liště telefonu, za což chválíme.

Samotný modul se, stejně jako například projektor či repro JBL, nabíjí pomocí USB-C konektoru a lze jej tak nabít nabíječkou dodávanou k telefonu. Cena modulu Incipio OffGrid Power Pack činí 2 200 Kč a jedná se tak o vůbec nejlevnější doplněk z rodiny Moto Mods.

Zvuk – odkud se bere?

Ani po sebepozornějším ohledání zařízení nenajdeme nikde reproduktor. Ten je totiž poměrně nestandardně ukryt nad displejem, kde u většiny ostatních telefonů najdeme pouze telefonní reproduktor. Podle umístění a velikosti by člověk řekl, že zvuk bude spíše podprůměrný a reproduktor tak najde využití pouze u vyzvánění a ohlášení notifikací. Opak je ovšem pravdou a zvuk vycházející ze zvláštně umístěného reproduktoru je poměrně kvalitní, nezní plechově a je v něm slyšet i náznak basů. Slabinou je poměrně slabá maximální hlasitost a fakt, že při přehrávání hudby horní polovina telefonu poměrně nepříjemně vibruje. Na sledování videí či hraní her je však reproduktor naprosto dostačující a mile nás překvapil.

Pokud byste ale chtěli telefon použít například na nějaké menší rodinné oslavě jako reproduktor, nemusíte zoufat. JBL si totiž připravilo modul s názvem Soundboost Speaker, který není ničím jiným, než poměrně kvalitním a hlasitým externím reproduktorem. V těle o tloušťce 1,5 cm se ukrývá výkon 2 x 3W, což je opravdu obdivuhodné. Zajímavým designovým prvkem je výrazně oranžový kovový stojánek, který je zároveň velice praktický, jelikož udrží telefon v ideální poloze pro poslech hudby nebo sledování filmů.

Kvalita zvuku, který vychází z tohoto reproduktoru, nám opravdu vyrazila dech. Při maximální hlasitosti telefon s přehledem ozvučí celou místnost a nabídne čisté podání zvuku s výraznými basy. V reproduktoru je ukryta baterie o kapacitě 1 000 mAh, která zajišťuje až 10 hodin reprodukce. Za cenu 3 200 Kč se dle mého názoru jedná o velice dobrou koupi a pokud byste si Lenovo Moto Z Play kupovali, určitě bych do košíku přihodil také reproduktor JBL Soundboost Speaker.

Fotoaparát – záchrana v podobě modulu

Ačkoli vystupující prstenec na zadní straně je opravdu obrovský, neukrývá v sobě žádný zázračný fotoaparát. Lenovo vsadilo na 16 MPx snímač se světelností f/2.0 doplněný laserovým zaostřováním a duální přisvětlovací diodou. Optickou stabilizaci byste hledali jen marně, čemuž odpovídá jak kvalita fotografií, tak videí. Za ideálních světelných podmínek sice dokáže telefon pořídit poměrně ostré snímky s věrným podáním barev a hezky vykreslenými detaily, se zhoršujícími se podmínkami jde však kvalita fotografií mílovými kroky dolů.

Jen za lehce zhoršené viditelnosti se začne objevovat výrazný šum a fotografie přicházejí také o ostrost, především tedy na okrajích snímku. Naopak příjemně překvapí možnost pořizovat 4K videa při 30 fps nebo Full HD videa při 60 fps. Nechybí pak ani slow-motion režim, který zaznamená zpomalený pohyb při 120 fps. Na videích se bohužel výrazně projevuje absence optické stabilizace a tak ačkoli vypadají poměrně kvalitně, celkový dojem kazí třes a nestabilita videa. Prostředí aplikace je jednoduché, ale i tak nabízí některé pokročilé funkce včetně plně manuálního režimu.

V kategorii fotoaparát nesmíme opomenout nejdražší, ale také nejpropracovanější modul Hasselbad True Zoom. Firma Hasselbad se již velice dlouho zabývá výrobou profesionálních fotoaparátů, jejichž ceny většinou neklesají pod 100 000 Kč. Zajímavostí je, že fotoaparáty této švédské firmy se podívaly například i na měsíc a u profesionálů tak mají tu nejlepší reputaci, ačkoli „obyčejní“ zákazníci se s nimi tak často nesetkají. Modul Hasselbad True Zoom sice stojí „pouze“ 9 000 Kč, i tak se ale jedná o nejdražší modul, který lze k telefonu Lenovo Moto Z Play koupit. Ono není divu, jelikož se jedná o prakticky samostatný kompaktní fotoaparát s desetinásobným optickým zoomem, který je však napájen z baterie telefonu. Modul o rozměrech 152,3 × 72,9 × 9,0 mm je tvořen především plastovými materiály, ale hlavní část s čočkou je kryta hliníkem. Na těle modulu nalezneme pouze dva ovládací prvky, kterými jsou malé tlačítko pro spuštění fotoaparátu a standardní posuvník pro aktivací optického zoomu, který je kombinovaný s dvoupolohovou spouští.

Modul z telefonu i díky gripu vytvoří opravdu velice kvalitní kompaktní fotoaparát. Fotografie jsou krásně vykreslené, ostré a kvalitou se rovnají i dražším kompaktním fotoaparátům. Největším lákadlem je samozřejmě desetinásobný optický zoom, který v kombinaci s optickou stabilizací funguje velice dobře a i snímky focené na maximální přiblížení vypadají velice dobře. Opomíjet by se neměl ani xenonový blesk modulu, který osvětlí poměrně velkou plochu a vy tak můžete fotit kvalitní snímky i za velmi špatných světelných podmínek.

Celkově nás modul Hasselbad True Zoom opravdu hodně zaujal a pokud rádi fotíte, dají se s ním pořídit opravdu zajímavé a kvalitní fotografie. Pokud ale nepaříte mezi zrovna vášnivé fotografy, pak je pro vás investice více než 9 000 Kč zřejmě zbytečná. Osobně bych si těch 9 000 Kč raději přidal k ceně telefonu a místo Lenova Moto Z Play ze střední třídy si koupil aktuální vlajkovou loď nějakého konkurenčního výrobce.

Uživatelské prostředí – v jednoduchosti je síla

V telefonu aktuálně stále běží Android 6.0 „Marshmallow“, který má být ale dle slov výrobce brzy nahrazen Androidem 7.0 „Nougat“. Lenovo neprovedlo v zařízení žádné výraznější úpravy, díky čemuž celý systém běhá krásně plynule a bez záseků. Celkově je systém skvěle optimalizovaný a výrobce pouze lehce poupravil rozložení prvků v horní liště nebo přidal vlastní widget hodin.

Na spodní straně se tak nachází klasická trojice kapacitních tlačítek, která slouží k pohybu zpět, navrácení na domovskou obrazovku či na otevření přehledu všech aplikací, ve kterém přibylo tlačítko k uzavření všech aplikací. Celkově tak bylo zvolení čistého Androidu tou nejlepší volbou a my ji opravdu hodně oceňujeme.

Multimédia – nic navíc

Stejně jako Lenovo nechalo čisté prostředí, nechalo čistý i přehled aplikací. V telefonu totiž skutečně najdeme pouze předinstalované aplikace pro telefonování a psaní SMS, e-mailů a klasický balíček aplikací od Googlu, čítající například Gmail, Kalendář či Hudbu Play. Navíc do telefonu přibyly pouze dvě aplikace. Jedna má na starost všechny Moto Mods, konkrétně jejich aktualizace a optimalizaci a druhá představuje jakéhosi průvodce zařízením Moto.

Dají se v ní tak aktivovat různá gesta jako zakroucení telefonem v ruce pro zapnutí fotoaparátu nebo zatřesení pro rozsvícení svítilny, poslouží pak také při nastavování barevného podání barev na displeji.

Telefonní funkce a zprávy

Aplikace pro hovory i pro SMS je stejná, jako v čistém operačním systému Android a nečeká nás v tomto ohledu žádné překvapení. Obě aplikace jsou přehledné, intuitivní a vyzná se v nich opravdu každý.

V telefonu najdete předinstalovanou klávesnici Google, na které se pohodlně píše a má dle mého názoru ideální rozložení, pokud by však někomu nevyhovovala, lze si samozřejmě stáhnout jakoukoli klávesnici z Obchodu Play. Konektivita telefonu zahrnuje LTE, Wi-Fi, Bluetooth 4.0 i NFC.

Závěr

Lenovo Moto Z Play je smartphone, který nezaujme masy lidí, což ale ani není jeho cílem. Ve střední třídě se výbavou, ale ani zpracováním nejedná ani zdaleka o nejlepší telefon s ohledem na poměr cena/výkon, sází však na jiné zbraně. Hlavním lákadlem telefonu je totiž modularita a kompatibilita s celou rodinou Moto Mods, které dokáží z telefonu klidně udělat plnohodnotný kompaktní fotoaparát, přenosný reproduktor či kvalitní projektor. Designově telefon cílí na mladé a je rozhodně jedinečný a mě osobně se opravdu líbí. Bohužel, nepotěší ostré hrany kovového rámu a nepěkné plastové předěly, které kazí celkový dojem ze zařízení. Moto Z Play si překvapivě láme zuby na náročnějších 3D hrách, což je na vyšší střední třídu opravdu špatné.

Nepotěší ani kvalita fotoaparátu, který se svou kvalitou řadí mezi průměr střední třídy, na momentky ale postačí. Moto Z Play na druhou stranu potěší skvostnou výdrží baterie, úžasným displejem a v neposlední řadě také čistým operačním systémem, který se v dnešní době výrazných grafických nadstaveb vidí jen výjimečně. Celkově je Lenovo Moto Z Play telefonem plným kompromisů, se kterými se v dané cenové kategorii dokáže smířit asi jen málokdo. Jedna věc se tomu to zařízení ale upřít nedá – výjimečnost. Bohužel nepotěší ani cena. Telefon se nyní prodává v balení s externí baterií Incipio za 12 575 Kč, za reproduktor JBL SoundBoost dáte 3 070 Kč, za Insta-Share Projector 8 637 Kč a za fotoaparát Hasselbad True Zoom Black taktéž 8 637 Kč. Sečteno podtrženo, Lenovo Moto Z Play se všemi Moto Mods vás vyjde na 32 919 Kč, za což seženete doslova každý nejlepší mobilní fotoaparát na trhu, včetně nejnovějších iPhonu 7 Plus nebo Google Pixelu XL. Dle mého názoru je tato cena přemršťená a Moto Z Play na ni jednoduše nemá. Pokud si ale rádi hrajete a chcete být výjimeční, pak by vás právě toto zařízení mohlo zaujmout.

Graf ceny produktu Lenovo Moto Z Play Dual SIM poskytuje server Heureka.cz

Hodnocení

 • 8/10 - Vzhled
 • 7/10 - Zpracování
 • 6/10 - Výkon
 • 9/10 - Displej
 • 9/10 - Výdrž baterie
 • 6/10 - Fotoaparát
 • 9/10 - Uživatelské prostředí
 • 4/10 - Cena
 • 7/10 - Celkem

Klady (+)

 • Jedinečný design
 • Čtečka otisků prstů
 • Modularita
 • Čistý systém Android
 • Velká výdrž baterie
 • Kvalita displeje
 • 3,5mm Jack pro sluchátka
 • 4K video

Zápory (-)

 • Horší kvalita zpracování
 • Výkon pro hraní 3D her
 • Chudší prodejní balení
 • Absence notifikační diody
 • Fotoaparát
 • Drahé moduly
 • Pořizovací cena

 

Kompletní galerii fotografií si můžete prohlédnout zde.

 

Tagy Android Lenovo Modulární Moto Motorola Recenze Technologie