fotka redaktora RecenzeStarší článekWearables

RECENZE: HUAWEI WATCH: CHYTRÁ ELEGANCE

Jan Valtr13.9.2016 - 7:10 RecenzeStarší článekWearables

Wearables jsou fenoménem dnešní doby a tak není divu, že si své místo na trhu chce zabrat i Huawei. Ta u svých chytrých hodinek spoléhá především na líbivý design, kvalitní materiály a operační systém Android Wear. Jsou však Huawei Watch v praxi skutečně tak dobré, jak se o nich tvrdí? To a mnohem více se dozvíte v naší recenzi.

hw_424894

Design a konstrukce – sázka na kov

Huawei Watch mají být ztělesněním luxusu a elegance, čemuž odpovídá i prodejní balení. Na tom si čínský výrobce dal opravdu záležet a na první pohled byste jen stěží poznali, že rozbalujete chytré hodinky. Krabička totiž spíše odpovídá hodinkám klasickým, což je ale jedině dobře. Tmavá krabička s příjemně měkčeným povrchem po otevření odkryje kontrastní béžové polstrování v imitaci kůže, ve kterém se jako skvost vyjímají samotné hodinky. Oproti ostatním výrobcům má Huawei v tomto ohledu hodně navrch a i tento aspekt dodává hodinkám na prémiovosti.

dsc_2668Další fotografie naleznete v naši Galerii

Výrobce se snažil designově co možná nejvíce přiblížit klasickým hodinkám, což se rozhodně povedlo. Huawei Watch si z větší vzdálenosti lehce zaměníte za klasické ručičkové mechanické hodinky, čehož bylo docíleno kulatým tvarem, výrazným rámečkem a především kulatým displejem, který není nikde ani trochu useknutý a lze tak využít celý jeho potenciál. Huawei Watch se tak hodí k saku, formálnějšímu polo triku ale i k neformálnímu oblečení. Jen v posilovně a při běhu jsem si s nimi připadal, vzhledem ke kovové konstrukci, poněkud zvláštně a na sport tak hodinky nejsou úplně nejvhodnější.

dsc_2008

Jako materiál si Huawei vybralo matnou, nerezovou za studena kovanou ocel, což bylo vůbec to nejlepší, co mohl výrobce udělat. Materiál totiž vypadá naprosto skvostně, je hodnotný na dotek a nijak netrpí na zachytávání otisků prstů, je však náchylnější k poškrábání. Hodinky nepůsobí luxusně jen díky materiálu, ale taktéž díky rozměrům 42 x 42 x 11,3 mm, které jsou sice o něco větší, než je tomu u konkurenčních chytrých hodinek, v tomto případě to ovšem rozhodně nevadí a vzhledem k určení hodinek je to pochopitelné. To samé se dá říci o hmotnosti 61 gramů, která představuje jakýsi kompromis mezi komfortem a luxusním dojmem.

dsc_1266

Na přední straně hodinek je nejvýraznějším prvkem displej, který zabírá většinu přední plochy. Huawei však samozřejmě využilo i svůj pověstný smysl pro detail a kolem displeje umístilo tenký lesklý rámeček, který kontrastuje s jinak matným kovem. Jedná se o nejvýraznější prvek celých hodinek, který jim dodává potřebnou osobitost. Na hodinkách najdeme pouze jedno jediné tlačítko umístěné na pravé straně, které slouží k rozsvěcení displeje a k návratu na domovskou obrazovku. K jeho kvalitě mám však lehké výhrady, jelikož stisk tlačítka je až příliš lehký a působí levným dojmem, což se nehodí k celkové koncepci hodinek a tlačítko bych si představoval lépe zpracované.

dsc_2676

Jeho využití se lze poměrně slušně vyhnout gestem probuzení hodinek, které však ani zdaleka nefunguje spolehlivě a vy tak občas budete muset i třikrát provést daný pohyb, než jej hodinky vůbec zaregistrují. U konstrukce potěší jistě také certifikace IP67 zajišťující voděodolnost až do jednoho metru a odolnost vůči prachu, na plavání si však hodinky raději sundejte. K připevnění pásku slouží klasické 18 milimetrové uchycení a jako uživatel tak nejste odkázání pouze na oficiální pásky výrobce, ale můžete si zvolit jakýkoli s daným uchycením. Nám se do redakce dostala varianta s kovovým opaskem, který vypadá výborně, na ruce však působí poněkud těžkopádným dojmem a osobně bych raději volil kožený opasek. Je ovšem pravdou, že s kovovým opaskem se nejvíce přiblížíte vzhledu klasických ručičkových hodinek.

dsc_2930

Spodní stranu hodinek zabírá senzor tepu a nabíjecí konektory, jelikož Huawei Watch se stejně jako většina konkurenčních chytrých hodinek nabíjí pomocí magnetické kolébky, za což výrobce rozhodně chválíme.

Huawei Watch jsou jednoznačně nejhezčí a nejelegantnější chytré hodinky na trhu. Kulaté kovové tělo úspěšně konkuruje klasickým chytrým hodinkám, což bylo hlavním cílem čínského výrobce. Na ruce hodinky sedí naprosto perfektně a ačkoli o nich vzhledem k větším rozměrům i hmotnosti víte, není to nijak na škodu a osobně jsem díky nim nabyl pocit luxusu a výjimečnosti. Jedinou malou výtkou v konstrukci hodinek je nepříliš povedené tlačítko, což je ovšem jen malá vada na kráse jinak prakticky dokonalých chytrých hodinek , které za sebou nechávají konkurenci v podobě jak Samsungu Galaxy Gear S2, tak Apple Watch nebo Moto 360.

Hardware a výkon – žádné překvapení

Huawei Watch se od své konkurence liší výrazně svým vzhledem, což se však nedá říci o hardwaru. Pod hliníkovým tělem se tak ukrývá čtyřjádrový procesor Qualcomm MSM8926 Snapdragon 400 s grafickým akcelerátorem Adreno 305 a 512 MB RAM. Výrobce do hodinek zakomponoval také 4 GB interní paměti, z nichž jsou uživateli dostupné pouhé 2 GB, které lze využít na uložení hudby a aplikací. Shodný hardware můžeme najít i v některých konkurenčních chytrých hodinkách, nicméně především kvůli nepříliš dobré optimalizaci systému se nejedná o zrovna nejjistější požitek z používání.

dsc_2743

Výjimkou totiž není zamrzání hodinek i na několik sekund nebo pády aplikací a v tomto ohledu mají Apple Watch velký náskok. Hodinky musí být bezpodmínečně připojeny k telefonu s operačním systémem Android či iOS a představují tak přímou konkurenci i pro již zmiňované Apple Watch. K telefonu se hodinky dají připojit pomocí Bluetooth či Wi-Fi sítě, hodinky si však skrze ni žádné informace nestáhnou. S párováním jsem ani u jednoho z operačních systémů neměl sebemenší problém.

dsc_2704

Hodinky v sobě ukrývají senzory jako akcelerometr, gyroskop nebo senzor otisků prstů, který je oproti konkurenci ovšem nepřesný a dle mého názoru se v hodinkách nachází jen „aby se neřeklo“. Potřeba totiž rozhodně není, jelikož hodinky nejsou ani svou konstrukcí vhodné pro sportovní účely. Zamrzí pak absence GPS při určování polohy se tak hodinky musí spoléhat pouze na GPS v telefonu. Celkově tak hodinky hardwarově ani optimalizací systému nepatří mezi to nejlepší a příliš mne v tomto ohledu nepřesvědčily.

Displej – slastný pohled

Druhým nejdůležitějším aspektem po designu je u Huawei Watch displej. Jedná se o 1,4 palcový AMOLED zobrazovač s rozlišením 400×400 pixelů, což dodává jemnost 286 pixelů na palec. Vyzdvihnout musím ovšem především pravidelný kruhový tvar, který nehyzdí useknutá spodní část. Celý zobrazovač navíc kryje odolné safírové sklíčko, které je až neuvěřitelně odolné a i při hrubším zacházení se na něm neobjeví ani sebemenší škrábance. Velkým rozdílem oproti konkurenci je také již zmiňovaná jemnost.

dsc_1303

Na displeji tak vyniknou především jemné tmavé ciferníky, které se hodně blíží skutečným ručičkovým hodinkám. Díky technologii AMOLED hodinky nabídnou také ambientní displej, který permanentně zobrazuje čas za co nejmenší spotřeby baterie. Díky tomu není hodinky nutné pořád probouzet, což je vzhledem k nepříliš spolehlivému gestu probuzení a nekvalitnímu tlačítku velká výhoda. Displej je díky dobře zvolenému povrchu čitelný i na přímém slunci a v ostrých úhlech. Pochválit musím i skvělé podání především tmavých barev.

Uživatelské prostředí a funkce – uzavřený Android

Ať už si zakoupíte chytré hodinky od Samsungu, LG nebo právě Huawei, vždy na vás čeká identické prostředí bez jakýchkoli změn. Je tomu tak kvůli přísné uzavřenosti operačního systému Android Wear a počítat tedy musíte i s kompletní absencí českého jazyka. Celkový běh systému je spíše váhavý, občas hodinky běží bez problému, jindy však trpí na časté zamrzání, což se děje tedy především při zvýšené zátěži. Rezervy jsou i u rychlosti spouštění aplikací a při rychlém procházení systémem. Všechny zmiňované nedostatky ovšem nejsou ani tak problémem samotných Huawei Watch, jakožto celého systému Android Wear.

screeny_watch

Základem systému je domovská plocha, na které se dle zvoleného ciferníku mohou ukazovat různé informace. Krom času zde tak můžete rychle kontrolovat například stav baterie, měsíční fázi nebo krokoměr. Ciferníky si můžete vybrat buď přímo od Googlu, nebo z některého od Huawei a v případě že vám žádný nebude vyhovovat, lze si z obchodu Play stáhnout libovolný počet dalších ciferníků. Ty se bohužel dále nedají nijak přizpůsobit jako je tomu u Apple Watch, což je velká škoda.

aplikace_screenKromě ciferníku vás celým systémem budou provázet karty zobrazující notifikace a informace z Google Now nebo ostatních podporovaných aplikací. Na některé notifikace lze odpovědět pomocí hlasové zprávy nebo přepisu textu z řeči na text. Většinu upozornění však lze jen zahodit nebo otevřít v telefonu. Hodinky samozřejmě upozorní i na příchozí hovor, který lze však jen odmítnout, vzhledem k absenci reproduktoru si z hodinek totiž nezavoláte.

Notifikace jsou nakonec zřejmě největší výhodou chytrých hodinek a ostatní funkce jsou zde jen do počtu. Možnost pročíst si nejnovější e-maily a ostatní notifikace bez nutnosti vyndávat telefon z kapsy se totiž hodí ve škole, práci, ale i třeba při řízení a po chvíli se člověk bez chytrých hodinek prakticky neobejde. Celkově mi prostředí hodinek přijde sice přehledné, ale v mnoha ohledech nedodělané a nepraktické.

Baterie a výdrž – jednodenní klasik?

Huawei u svých chytrých hodinek, vybavených baterií o kapacitě 300 mAh, slibuje jedno a půl denní výdrž při běžném použití, čehož jsme docílili i my v průběhu testování. Počítá se se zapnutým ambientním displejem, průběžným vyřizováním notifikací a ovládáním hudebního přehrávače.

dsc_2048

S náročnějším využitím aplikací výdrž klesá k hranici jednoho dne, naopak při šetrnějším používání lze dosáhnou i dvoudenní výdrže. Nabíjet lze hodinky přes magnetickou kolébku, přičemž k plnému dobití baterie je zapotřebí přibližně hodina.

Multimédia – omezený výběr

Prostředí Android Wear je značně nedokonalé a své o tom jistě ví i vývojáři aplikací. Zřejmě proto si na hodinky můžeme stáhnout jen velice omezené množství aplikací, mezi kterými chybí jména těch nejoblíbenějších sociálních sítí jako Facebook, Instagram nebo Snapchat. Marně bychom hledali také Vine a Twitter. Z těchto aplikací tak sice dostanete na hodinkách upozornění, nic s ním ovšem nemůžete udělat a pro případnou odpověď stejně musíte vytahovat telefon.

screeny_watch1

Aplikace, které přeci jen na hodinkách najdeme pak slouží pouze jako prodloužená ruka telefonu. Například Google Mapy tak umí pouze ukazovat instrukce z navigace nebo malý okruh mapy kolem aktuální polohy. Aplikace se navíc řadí abecedně do dlouhého seznamu a najít požadovanou aplikaci tak často zabere poměrně dlouhou dobu. Samotný výrobce do systému přidal pouze vlastní aplikaci pro měření počtu kroků a také na snímání srdeční frekvence. Obě aplikace jsou krásně graficky zpracované, ovšem nenabízí nic nového a revolučního.

Závěr

Huawei Watch jednoznačně patří mezi nejhezčí chytré hodinky na trhu a svým vzhledem si nezadají ani s levnějšími klasickými hodinkami. Kovová konstrukce vypadá i působí hodnotně a luxusně, což podporuje vyšší hmotnost a velké rozměry. Kulatý tvar je přirozený a představuje jakýsi ideál hodinek. Až na levně působící tlačítko tak designu ani použitým materiálům nelze cokoli vytknout a Huawei Watch v tomto ohledu nechávají veškerou konkurenci za sebou. Zaváhání, a to nemalé, přichází v optimalizaci systému a celkovému hardwaru hodinek. Ty mají tendenci zamrzat, sekat se a občas do ruky i nepříjemně hřejí. Útěcha přichází v podobě perfektního displeje, který opět nechává konkurenci za sebou a pyšně se vystavuje na vrcholu. Uživatelské prostředí je zatím značně nedoladěné a s přehledností to také není žádná sláva.

dsc_2965

Jak watchOS tak Tizen, který najdeme v chytrých hodinkách od Samsungu, jsou mnohem přehlednější, hezčí a svižnější než Android Wear, což je velká škoda. Tento nedostatek nevylepší ani velmi omezený výběr aplikací, kdy chybí především aplikace nejoblíbenějších sociálních sítí. Huawei si svoje chytré hodinky také náležitě cení, například na Alza.cz za variantu s koženým páskem zaplatíte 9 743 Kč. Na druhou stranu, za podobnou cenu se prodávají i konkurenční hodinky, které ani zdaleka nevypadají tak luxusně jako právě Huawei Watch. Jste-li uživatel iPhonu, pak doporučuji sáhnout raději po Apple Watch, klidně ve verzi sport. Nabízejí totiž lepší systém, větší výběr aplikací a lepší kompatibilitu než Huawei Watch, za kterými zaostávají pouze svým vzhledem. Pokud jste však vlastníkem telefonu s operačním systémem Android, pak Huawei Watch představují nejhezčí a nejluxusnější chytré hodinky, které si v současné době můžete zakoupit.

Graf ceny produktu Huawei Watch Classic poskytuje server Heureka.cz

Další fotografie naleznete v naši Galerii

Hodnocení

  • 9/10 - Displej
  • 9/10 - Vzhled
  • 9/10 - Zpracování
  • 7/10 - Výkon
  • 7/10 - Výdrž baterie
  • 5/10 - Operační systém
  • 8/10 - Celkem

Tagy Android Wear Chytré hodinky Huawei Recenze Watch Wearables