fotka redaktora RecenzeSmartphonyStarší článek

RECENZE: HUAWEI P9: ŠPIČKOVÝ VÝSTUP NA VRCHOL

Jan Valtr26.6.2016 - 12:15 RecenzeSmartphonyStarší článek

Huawei se každým rokem díky své modelové řadě P stává oblíbenější a dorovnává se v prodejích Samsungu a Applu. Huawei P9 přináší oproti svému předchůdci znatelná vylepšení, ze kterých je samotný výrobce nejpyšnější na svůj duální fotoaparát, který vznikl ve spolupráci se společností Leica. Povedl se čínskému výrobci tento TOP model a naplní naše velká očekávání?

list-banner-P9

Design a konstrukce – elegance nadevše

Huawei se u svých telefonů zaměřuje především na designové podání telefonu a v tomto ohledu rozhodně nechce nic podcenit. Huawei P9 je tak po stránce vzhledu naprosto výjimečné zařízení, které hned na první pohled upoutá pozornost a zároveň potěší každé oko. Hliníková unibody konstrukce v kombinaci s elegantní přední stranou kompletně pokrytou odolným zaobleným 2.5d sklem působí v ruce hodnotně a přeci lehce a kompaktně. Je tomu tak především díky rozměrům 145 x 70,9 x 7 mm a váze pouhých 144 gramů, což je na celokovový telefon opravdu úctyhodné. Za tyto hodnoty je tak čínského výrobce potřeba pochválit, jelikož co se pocitu v ruce týče, dokázalo Huawei vytvořit skvělý kompromis mezi luxusem a kompaktností. Telefon je vhodný i pro uživatele vyžadující ovládání jednou rukou, což platí jak pro pány, tak pro dámy. Tloušťka 7 mm dovoluje příjemně obejmout telefon v ruce a palcem tak lze obsáhnout téměř celou plochu 5,2 palcového displeje.

DSC_2268Více fotografií naleznete v naši Galerii

Co se zpracování týče, řadí se telefon k těm nejkvalitnějším smartphonům na trhu. Jakýkoli nedostatek bychom hledali jen stěží a tak můžeme opět pouze chválit. Česaný hliník na zadní straně je příjemný na dotek, netrpí na zachytávání nečistot a otisků prstů a zároveň telefon vzhledem k malým rozměrům nemá sebemenší tendenci vyklouzávat z ruky. Všechny části telefonu lícují, nikde nic v žádném případě nevrže ani neškrábe, což opět podtrhuje kvalitu dílenského zpracování. Na dotek příjemné je také jemné  zaoblení hran předního krycího skla, které tak plynule přechází v kovové hrany zařízení.

DSC_2476

Přesuňme se nyní rovnou na přední stranu telefonu. Té dominuje 5,2 palcový displej zabírající 72,9% přední plochy. Rámečky kolem displeje jsou příjemně tenké, čímž ulehčují práci s telefonem. Celá přední strana je kryta odolným sklem Gorilla Glass 4. gen., které svým jemným 2.5d zahnutím plynule přechází v boky zařízení. Dotyk na sklo je jistý a příjemný, přičemž jeho struktura maximálním možným způsobem zabraňuje zachytávání otisků prstů. Prostor pod displejem vyplňuje pouze bílé logo výrobce, hlavním prvkem je zde ovšem, stejně jako v prostoru nad displejem, zajímavé proužkování, které při určitém úhlu dopadajícího světla vypadá velice efektivně. Právě těmito detaily převyšuje Huawei své konkurenty a vystupuje pomalu, ale jistě na vrchol.

DSC_2442

Nad displejem pak krom efektního vzoru najdeme telefonní reproduktor, který v sobě překvapivě ukrývá také informační LED diodu a čočku selfie kamerky. Levý bok zařízení zůstal čistý a ukrývá v sobě jen a pouze šuplíček na nano-SIM kartu a SD kartu. Všechna ovládací tlačítka tak výrobce umístil na pravou stranu, což je rozhodně to nejlepší řešení. Probouzecí tlačítko se nachází v té nejlepší možné pozici a dá se lehce zmáčknout i bez přehmátnutí, jeho hrubá vrchní struktura navíc lehce umožňuje jej rozeznat i poslepu. Nad zapínacím tlačítkem jemně vystupuje z boku kolébka na určování hlasitosti, obě tlačítka mají přitom naprosto jistý a příjemný stisk, což opět podtrhuje výjimečnost tohoto zařízení.

DSC_2238

Dolní straně dominuje nový konektor USB typu C, za nějž výrobce chválíme, stejně jako za přiložený kabel, který díky USB zakončení umožňuje jak rychlonabíjení, tak přenos dat z počítače. Krom USB-C konektoru v sobě spodní strana ukrývá také 3,5 mm Jack konektor a reproduktor. Nejzajímavější prvky si výrobce samozřejmě přichystal na zadní straně. Té dominuje skleněný černý pruh táhnoucí se přes celou šíři telefonu. Ukrývá v sobě jak duální fotoaparát, ale také duální přisvětlovací diodu. Vedle té se Huawei rozhodlo umístit výrazný nápis Leica, zdůrazňující spolupráci právě s touto věhlasnou německou společností.

DSC_2552

Musím uvést, že celkový design tohoto skleněného pruhu mne ihned na první pohled zaujal a právě díky němu jsem si celý telefon designově naprosto zamiloval. Již dobrým zvykem je pro Huawei senzor otisků prstů umístěný v horní polovině zadní strany. Jeho umístění má své klady i zápory. Jeho velkou výhodou je umístění přesně na pozici ukazováčku a telefon tak lze odemknout již při vyndávání z kapsy a pak jej rovnou začít používat. Senzor však nelze použít, pokud telefon leží například na stole, kdy je nutné buď jej nadzvednout, nebo zadat bezpečnostní kód. Mě osobně toto umístění vyhovuje a přijde mi přeci jen o něco výhodnější, než umístění čtečky otisků prstů na přední straně. Rychlost i přesnost čtečky je naprosto špičková a spolu se čtečkou, kterou najdeme u iPhonů 6S a 6S Plus od Applu, se jedná o vůbec nejlepší čtečku na trhu. Zamrzí nemožnost využít čtečku otisků prstů zároveň jako touchpad, což u starších generací telefonů značky Huawei bylo možné, čtečku však stále využít jako spoušť fotoaparátu či na utlumení budíku.

DSC_2630

Na zadní straně pak již najdeme pouze logo výrobce a nenápadný plastový předěl, který nijak neruší čisté linie telefonu a je potřeba za něj výrobce opět pochválit. Design a zpracování Huawei P9 je naprosto bezkonkurenční a jedná se o vlajkovou loď jak se patří. Čisté a jednoduché linie telefonu doplněné výrazným černým pruhem na zadní straně dává uživateli pocit výjimečnosti a luxusu, stejně jako zpracování telefonu a použité materiály. Telefon je navíc výborně zvládnutý po ergonomické stránce a jeho designu a zpracování tak opravdu není co vytknout.

Hardware a výkon – v malém těle velký duch

Ačkoli se Huawei P9 pyšní skutečně kompaktními rozměry, po hardwarové stránce se jedná spíše o obra. Jádro telefonu představuje nový ultravýkonný osmijádrový procesor HiSilicon Kirin 955, který má čtyři jádra taktovaná na 2,5 GHz a zbylá čtyři na 1,8 GHz. Doplňují jej 4 GB RAM a 32 GB interní paměti, které lze dále rozšířit až o dalších 200 GB pomocí paměťové karty. O grafický výkon telefonu se stará grafický akcelerátor Mali-T880 MP4.

DSC_2456

Díky těmto specifikacím a skvělé optimalizaci systému jsem se za celou dobu testu nesetkal se sebemenším zásekem či dokonce zamrznutím telefonu, vše běží jak má a telefon je tak opravdu radost používat. Patříte-li mezi milovníky mobilních her, telefon vás nikdy nenechá na holičkách a nemá problém ani s těmi nejnáročnějšími 3D tituly. Telefon samozřejmě nezaskočí ani pokročilý multitasking či grafické nástroje pro úpravu fotografie a videa. Všechny základní aplikace běží samozřejmě taktéž plynule a bez záseků. Díky skvělému chlazení nemá tendenci ani při teplejším počasí se nijak přehřívat a při těžší zátěži začne jen lehce hřát do dlaně, což ovšem nemá žádný dopad na využitelnost.

Displej – vážně jen Full HD?

Jakkoli je Huawei P9 prémiové zařízení, ani zde výrobce neupustil od své strategie a osadil svou novou vlajkovou loď „pouze“ Full HD displejem. Máme tedy tu čest s 5,2 palcovým IPS-NEO LCD displejem o rozlišení 1 920 x 1 080 pixelů, který se může chlubit jemností 423 pixelů na palec. Jemnost je tak i přes Full HD rozlišení na skvělé úrovni a kvalita displeje se může směle rovnat všem vlajkovým lodím konkurenčních výrobců, jelikož lidské oko nemá sebemenší šanci od sebe rozeznat jednotlivé pixely.

DSC_2544

Barevné podání displeje je věrné a zároveň dostatečně syté včetně všech odstínů šedi a černé. Vytýkat lze jen stěží také co se týče jasu, jeho maximální hodnota zajišťuje pohodlnou čitelnost i na přímém letním slunci, naopak minimální hodnota neoslňuje ani v noci.

Baterie a výdrž – záchrana v rychlonabíjení

Jestliže má telefon nějakou slabinu, můžeme mluvit jedině o výdrži baterie. Ta je i na dnešní poměry spíše podprůměrná a jednodenní výdrže lze dosáhnout jen poměrně úsporným používáním. 3 000 mAh baterie je na tak výkonný telefon přeci jen málo a v kombinaci s poměrně náročným displejem se skutečně nejedná o nejlepší kombinaci.

DSC_2313

Pochválit lze Huawei tak pouze za USB-C konektor umožňující rychlonabíjení a tak i v časovém presu můžete svůj telefon například na obědě v práci nabít. Opět však zamrzí absence bezdrátového nabíjení, které bychom u takto prémiového zařízení určitě uvítali.

Zvuk – příjemné překvapení

Huawei se u svých telefonů příliš nevěnuje zvukové složce, kterou tak staví spíše na druhou až třetí kolej. I přesto reproduktor na spodní straně produkuje poměrně kvalitní a především hlasitý zvuk, který rozhodně neurazí a ačkoli na poslech muziky reproduktor využijete jedině v případě nejvyšší nouze, na filmy či videa na Youtube jistě postačí.

DSC_2263

Mezi velmi kvalitní pak jistě patří zvuk vystupující z 3,5 mm Jack konektoru. Tomu nechybí prvotřídní basy, skvělé podání výšek a zvuk celkově je velice čistý a věrohodný. I audifilové si tak přijdou u tohoto telefonu na své a nebudou strádat.

Fotoaparát – nejvyšší kvalita značky Leica

Jednou z největších zajímavostí celého telefonu je bezesporu unikátní duální fotoaparát, který vznikl ve spolupráci se slavnou německou značkou Leica. Fotoaparát disponuje rozlišením 12 MPx. Jeden ze snímačů zachycuje pouze monochromatické spektrum barev, tedy černou a bílou, přičemž druhý pak fotografii dodá barvy. Díky této technologii je telefon schopen dodat fotografiím neuvěřitelnou hloubku ostrosti a tím tak snímky ozvláštnit a odlišit se tak od konkurenčních smartphonů.

DSC_2369

Díky světelnosti f/2.2 je fotoaparát skutečně velice kvalitní, čemuž napomáhá také laserové zaostření či fázová detekce obrazu. Při zhoršených světelných podmínkách uživatel jistě ocení malou, ale přesto velice účinnou duální přisvětlovací diodu. Poněkud nepochopitelná je pro mě absence optické stabilizace, která se ani tak neprojevuje na fotografiích, jako na videu. To je na poměry dnešních vlajkových lodí roztřesené a zamrzí nemožnost natočit si video o 4K kvalitě, jelikož telefon nabízí nejvíce možnost natáčet Full HD video při 60 fps. Samotná aplikace fotoaparátu se dá jistě označit za povedenou, přičemž osobně oceňuji spoustu gest, kterými se lze dostat do nabídky manuálního režimu, nastavení a již zmiňovaného režimu malé hloubky ostrosti či různých přednastavených režimů, z nichž bych nejvíce zdůraznil HDR, černobílý režim a časosběrný režim.

Huawei si fotoaparátu u Huawei právem váží a telefon určitě nezklame žádného fotonadšence. Kvalita výsledných fotografií je na špičkové úrovni a přinejmenším se vyrovná Samsungu Galaxy S7, který je označován za nejlépe fotící aktuálně prodávaný telefon. Strádat budou pouze milovníci natáčení videa, které nás u nového top modelu značky Huawei zklamalo. Na přední straně se potom nachází 8 MPx snímač, který je vhodný jak pro selfie, tak pro videohovory a pořizuje velmi solidní snímky.

Uživatelské prostředí – kam se schoval Android?

V Huawei P9 najdeme již od prvního zapnutí nainstalovaný Android 6.0 „Marshamllow“, jehož design a funkční prvky bychom však hledali jen těžko. Je totiž obohacen o výraznou grafickou nadstavbu EMUI 4.1, která je jakýmsi hybridem mezi Androidem a iOS. V systému tak nenajdeme žádné menu aplikací, které se řadí na hlavní plochy, pozměněna byla výrazně také horní vysouvací lišta, která je nyní rozdělena do oznamovací sekce a sekce s rychlým nastavením telefonu.

Screeny

Celkově je však prostředí výborně optimalizované, nic se neseká ani nezamrzá a s pádem jakékoli aplikace jsem se za celou dobu testu nesetkal. Grafická nadstavba EMUI 4.1 zřejmě nebude vyhovovat každému, mě se však díky své barevnosti a přehlednosti líbí a nemám jí co vytknout. Potěší také mnoho chytrých gest, jako například přístup do rychlé nabídky vysunutím spodní lišty na uzamčené obrazovce.

Screeny1

Jediným prvkem, který jsem při běžném používání telefonu postrádal, je tak chybějící možnost odemčení obrazovky dvojím poklepáním, která by se vzhledem k umístění senzoru otisků prstů na zadní straně hodila.

Multimédia – až příliš

Huawei jako by odmítalo aktuální trendy a do svého telefonu předinstalovalo nejen potřebné aplikace, ale i ty spíše otravné a nechtěné. Určitě jsem jakožto milovník hudby uvítal hudební přehrávač, který je přehledný, velice dobře vypadá a je radost jej používat. To samé se dá říci také o aplikacích jako jsou  galerie, kalendář, e-mail či aplikace zdraví, která monitoruje svého uživatele a jeho sportovní úspěchy. Na škodu samozřejmě není ani kalkulačka, počasí či záznamník.

Screeny2

V dnešní době však naprosto nechápu, proč ihned po zapnutí telefonu čekají na uživatele předinstalované aplikace jako Asphalt Nitro, Dragon Mania či Puzzle Pets, které zbytečně zabírají paměť telefonu a navíc po zapnutí nutí uživatele k zakoupení plné verze dané hry.

Telefonní funkce a zprávy

Design telefonních funkcí a zpráv představuje přesný opak prostředí celého telefonu. Naprosto z něj totiž vymizely barvy, což dělá volání i psaní SMS zpráv mnohem jednodušší a intuitivnější.

Screeny3

Pochvalu si zaslouží také klávesnice, na kterou se dá poměrně rychle zvyknout a přesné rozložení kláves minimalizuje možnost překlepu.

 Závěr

Již po představení mě Huawei P9 velice zaujalo a měl jsem velká očekávání. Ta se výrobci povedlo nejen naplnit, ale v některých ohledech také překonat a osobně jsem si novou vlajkovou loď čínského výrobce zamiloval. Díky své kompaktní velikosti a konstrukci perfektně padne do ruky, ze které nemá i přes hliníková záda tendenci klouzat a používání telefonu je tak velká radost. Výrobce nezaváhal ani v otázce hardwaru a tak novinka zvládne bez zaváhání všechny vaše herní i uživatelské nároky. Displej patří, mezi naprostou špičku a nelze mu cokoli vytknout. To samé se bohužel nedá říci o baterii, která je jakousi Achilovou patou zařízení.

DSC_2623

Nejvíce se Huawei u modelu P9 chlubí fotoaparátem, na což má jistě nárok. Jeho kvalita se minimálně vyrovná těm nejlepším telefonům na trhu a troufám si říci, že kvalita fotografií možná ještě lehce překonává fotografie pořízení na Samsung Galaxy S7. Lehké zaváhání ovšem Huawei přeci jen připustilo, a to u natáčení videí, která postrádají 4K rozlišení a optickou stabilizaci. Uživatelské prostředí je pak velice specifické.  Huawei P9 lze na T.S. Bohemia zakoupit za 14 989 Kč, což je znatelně méně, než za kolik seženete konkurenční vlajkové lodě. Závěrem tak jen stačí říci, že Huawei P9 je skvělé zařízení za přívětivou cenu, které nabízí luxus, výkon a skvělý fotoaparát. Dle mého názoru v současné době lehce zaostává pouze za Samsungem Galaxy S7 edge, který ovšem stojí o více než 5 000 Kč více a Huawei P9 se tak jeví jako ideální vlajková loď, jejíž koupi rozhodně můžeme jen doporučit.

Graf ceny produktu Huawei P9 Dual SIM 3GB/32GB poskytuje server Heureka.cz

Více fotografií naleznete v naši Galerii

Hodnocení

Displej – 9/10

Vzhled – 9/10

Zpracování – 10/10

Výkon – 9/10

Fotoaparát – 8/10

Výdrž baterie – 7/10

Celkem – 97%

LOGO_TSB

Tagy Android Huawei Recenze Technologie