fotka redaktora RecenzeSmartphony

Recenze: Huawei P10: dotažená evoluce

Jan Valtr30.9.2017 - 10:12 RecenzeSmartphony

Když jsme v loňském roce testovali Huawei P9 (recenze), hodnotili jsme jej velice pozitivně. Překvapila nás kvalitním fotoaparátem Leica, prvotřídním zpracováním i lákavým designem. Letošní vlajková loď čínského výrobce žádnou revoluci nepředstavuje, přesto doznala některých výraznějších změn. I letos si fotoaparát vzala na starost Leica a to nově včetně selfie kamerky. Ostatní změny jsou spíše designové, ty největší se však samozřejmě odehrály uvnitř telefonu v oblasti hardwaru. Jak si Huawei P10 vedla v našem redakčním testu a dokáže navázat na vysoko postavenou laťku modelu Huawei P9? To vše se dozvíte v naší podrobné recenzi.

Design a konstrukce – dotaženo do dokonalosti

Design je jednoznačně jedním z hlavních lákadel telefonu a výrobce na něj hodně sází. Než se dostanu k telefonu samotnému, rád bych se na okamžik zastavil u balení. Huawei totiž zapracovalo i na takových detailech jako je magnetické zavírání krabičky a již samotné rozbalení telefonu je prémiovým zážitkem. Krom zařízení samotného obsahuje originální krabička také pecková sluchátka, kabel s USB-C na jednom konci a klasickým USB na konci druhém a samozřejmě nabíjecí adaptér.

Huawei P10 designově hodně navazuje na svého předchůdce a rukopis čínského výrobce je zde patrný na první pohled. Tělo o poměrně kompaktních rozměrech 145,5 x 69,6 x 7,4 mm a hmotnosti 145 gramů skvěle padne i do menší ruky a pohodlně umožňuje jednoruční používání. Zadní strana z česaného hliníku díky zaobleným hranám působí v ruce prémiově a nikde netlačí do ruky ani neřeže. Krycí sklo na přední straně navíc plynule přechází do hran telefonu a vytváří tak luxusní a ucelený dojem. Zpracování Huawei P10 je až neuvěřitelně precizní a potěší každého perfekcionistu. Celkově dobrý dojem jen podtrhávají detaily jako červeně ohraničené zapínací tlačítko nebo skleněná plocha na zadní straně kolem čočky fotoaparátu.

Přední strana je laděna elegantně a nesnaží se ničím výrazně vystupovat z řady. Na dnešní dobu neobvykle malý 5,1palcový displej zabírá 71% přední strany, ale rámečky kolem nejsou nijak velké a mají své opodstatnění. Pod displej se totiž představila čtečka otisků prstů, která mne svou přesností a především rychlosti opravdu ohromila. Stačí se jí sotva dotknout a váš otisk prstu je okamžitě rozeznán a telefon odemčen. Testoval jsem to opravdu mnohokrát, jelikož jsem se pocitu z rychlého odemčení nemohl nabažit, a čtečka ani jednou nezklamala. Rámečky na bocích displeje jsou příjemně tenké a přispívají ke kompaktnosti telefonu, o plně bezrámečkový design však nejde. Nad displejem najdeme kvalitní selfie kamerku, informační LED diodu, telefonní reproduktor a potřebné senzory. Celkově přední strana vypadá jemně a nenápadně, čímž se však Huawei trefilo do černého. Celá přední strana je navíc kryta odolným sklem Gorilla Glass 5. a druhým ochranným sklem, které je aplikované výrobcem.

Ochranné sklo je po stranách mírně zahnuto a přechází tak plynule v boky telefonu. Pravá hrana v sobě ukrývá kolébku na regulaci hlasitosti a zapínací tlačítko. Umístění tlačítek je ideální a přesně tak, jak jej uživatel potřebuje. Zapínací tlačítko je vyvedeno v hrubé povrchové úpravě a zajímavě ohraničeno červeným proužkem. Právě díky těmto detailům je Huawei P10 naprosto výjimečné a nepřestává překvapovat. Horní hranu nechal výrobce naprosto čistou a levá v sobě pak ukrývá pouze slot na SIM kartu a microSD kartu. Spodní hrana hostí 3,5 mm Jack konektor, reproduktor a chybět nesmí ani moderní USB-C konektor, který v případě Huawei již představuje samozřejmost.

Zadní strana kopíruje křivky loňské Huawei P9, ale zmizela z ní čtečka otisků prstů a určitých změn doznaly i plastové předěly pro antény. Ústředním prvkem je zde samozřejmě horní skleněný pruh, který hostí dvojici čoček hlavního fotoaparátu, dvoutónovou přisvětlovací diodu a samozřejmě nesmí chybět logo společnosti Leica, která měla všechny fotoaparáty Huawei P10 na starost a čínský výrobce se tím velice rád chlubí. Skleněný pruh je do jinak hliníkového unibody těla perfektně zapuštěn a konstrukčně tak Huawei zvládlo tento prvek na jedničku s hvězdičkou. Ve střední části zad se nachází logo čínské společnosti a spodní hrana patří plastovému předělu, který by sice mohl být o něco nenápadnější, celkově skvělý dojem z telefonu však nekazí. Jediným neduhem by tak mohla být absence jakékoli odolnosti vůči vodě či prachu.

Hardware a výkon – vlajková loď se vším všudy

Huawei P10 je sice oproti ostatním vlajkovým lodím poměrně malé zařízení, vliv na výkon to ale v žádném případě nemá. Pod kapotou tak tepe osmijádrový procesor Kirin 960 doplněný 4 GB RAM. Procesor Kirin 960 patří mezi nejvýkonnější na trhu a konkuruje svým výkonem i procesoru Snapdragon 821 společnosti Qualcomm, který představuje základ většiny ostatních vlajkových lodí. Interní úložiště telefonu činí 64 GB a uživatelsky dostupných vám po prvním spuštění zůstává 50 GB, což je více než dost a úložiště si můžete dále rozšířit paměťovou kartou. Výkon telefonu postačuje s velkou rezervou na plynulý chod prostředí a nezaskočí jej ani ty nejnáročnější hry. Při jejich hraní se však kovové tělo telefonu znatelně zahřívá a při dlouhém hraní může začít až nepříjemně pálit do dlaně. Vyjma tohoto menšího neduhu ale s výkonem telefonu budete nadmíru spokojeni a jedná se tak o prvotřídní vlajkovou loď.

Baterie a výdrž – první klopýtnutí

Huawei P10 je kompaktní a tenký telefon, tudíž bychom od něj nečekali v oblasti výdrže žádné zázraky. Na druhou stranu diponuje pouze Full HD displejem a novým, dle výrobce úsporným, procesorem, tudíž se naděje na slušnou výdrž o něco zvětšuje. V reálu baterie o kapacitě 3 200 mAh sice udrží telefon při životě běžný pracovní den, v případě, že jsem ale hrál hry a koukal na videa, jsem musel vytahovat nabíječku již během odpoledne. To je u vlajkové lodě trochu zklamání a od Huawei P10 jsem očekával určitě lepší výsledky. Za předpokladu, že nejste vášnivý hráč, s vámi však telefon jeden celý den přečká.

Displej – malý, ale krásný

Nový vlajková loď společnosti Huawei disponuje 5,1palcovým Full HD IPS zobrazovačem s jemností 432 bodů na palec. Oproti loňskému modelu tak došlo k nepatrnému zmenšení o 0,1 palce, kterého si však všimne jen pravý znalec a jinak to rozhodně ničemu nevadí. Displej se dá pohodlně obsloužit i jednou rukou a má tak výhodu oproti jinak většinou velkým vlajkovým lodím. Pozorovací úhly displeje jsou prvotřídní, stejně jako jas displeje nebo podání barev, které je asi nejlepší, jaké jsem kdy u IPS panelu viděl. Zobrazovač nabízí i velké možnosti uzpůsobení, jako například filtr modrého světla nebo nastavení bílé barvy. Oproti AMOLED panelům zde pochopitelně chybí funkce Always On a černá barva není tak sytá, vše se ale Huawei P10 dá odpustit a displej patří mezi naprostou špičku.

Zvuk – žádný zázrak

Trend stereo reproduktorů je asi již za námi a většina výrobců opět sází pouze na mono reproduktor. Přesně ten najdeme i na spodní hraně Huawei P10 a kvalitou asi nikoho neohromí. Hraje sice hlasitě, ale zvuk je poměrně plechový a basy jsou pro něj spíše sprosté slovo. Pro jeho základní účel, kterým je vyzvánění, ale poslouží skvěle a telefon přeslechnete jen těžko. Pro jakoukoli jinou činnost bych doporučil připojit sluchátka, která výrobce přibalil k telefonu a hrají překvapivě dobře.

Fotoaparát – Leica nezklame

Již Huawei P9 patřila mezi nejlepší fotomobily na trhu a nový model P10 to dotahuje k dokonalosti. Právě fotoaparát je prvek, kterým chce Huawei vystoupit ze stínu svých soupeřů a vyhoupnout se na vrchol. Pomoci jí má německá společnost Leica, která je ve světě fotografů velice vážená, dvojicí svých fotoaparátů. Duální fotoaparát Leica 2.0 disponuje 12 MPx RGB snímačem a 20 MPx monochromatickým snímačem. Oba fotoaparáty fotí ty nejkvalitnější snímky a dá se v nich lehce pracovat s hloubkou ostrosti. Světelnost se zastavila na hodnotě f/2.2, ale noční snímky jsou i přesto skvělé díky optické stabilizaci obrazu a laserovému ostření. Vše je navíc perfektně zakomponováno do těla telefonu. Počítat můžete i s vyladěnou funkcí portrétního módu, který se vyrovnává i iPhonu 7 Plus a dokáže spolehlivě rozeznat obličej. Fotografiím nechybí dokonale vykreslené detaily, reálné podání barev a netrpí ani na šum. Ostření je rychlé a přesné jak u fotografování, tak u natáčení videa. To můžete natáčet až ve 4K rozlišení, ale osobně doporučuji spíše Full HD video při 60 fps, které opravdu nemá chybu. Využití jistě najde také zpomalené video ve Full HD při 120 fps. Samotná aplikace fotoaparátu je přehledná a nabízí spoustu režimů i nastavení, včetně plnohodnotného manuálního režimu. Přední selfie kamerka se také chlubí certifikací německé společnosti Leica, rozlišením 8 MPx a světelností f/1.9. Její kvalita vás rozhodně nezklame a jen podtrhuje skvělé fotografické schopností Huawei P10.

Uživatelské prostředí, multimédia a telefonní funkce

Uživatelské prostředí se od loňské generace změnilo jen nepatrně a pokud byste si chtěli přečíst podrobné hodnocení, podívejte se na naši recenzi Huawei P9. Huawei si i letos Android 7.0 „Nougat“ upravilo k nepoznání a vytvořilo téměř vlastní systém. Nadstavba EMUI ve verzi 5.1 přidává systému nové funkce a mění vzhled ikon, horní stahovací lišty i přehledu aplikací. V základu telefon nemá žádný přehled aplikací, ten se dá nově ale zapnout a pokud nechcete mít pouze hlavní plochy jako je tomu například v iOS, tak nemusíte. Huawei si zaslouží pochvalu především za skvělou optimalizaci systému, který i přes náročnou grafiku běží hladce a bez sebemenších záseků. Čínský výrobce myslel i na bezpečnost a nově můžete jakoukoli aplikaci zabezpečit heslem nebo otiskem prstu tak, abyste se do ní dostali jen a pouze vy. K ovládání systému slouží překvapivě i čtečka otisků prstů pod displejem. Klepnutím se vrátíte o krok zpět, delším podržením na domovskou obrazovku a přetažením prstu zapnete multitasking. Čtečka tak sice může plně nahradit softwarová Android tlačítka, já si je však ze zvyku nechal zaplá a ovládal systém obvyklým způsobem. Využití čtečky ale opravdu chválím a ostatní výrobci by si z Huawei mohli vzít příklad. Huawe P10 se také zbavilo otravných předinstalovaných aplikací a nově po prvním spuštění dostanete pouze základní aplikace jako Twitter, WPS Office a Booking, který je snad jedinou aplikací, která je dle mého názoru pro většinu lidí nepotřebná. Huawei samotné si pohrálo především s aplikací Hudba, která nabídne krásně přehledné prostředí. Chybí zde však ekvalizér, který by již měl být samozřejmostí.

Závěr

Huawei P10 v mnohém navazuje na svého předchůdce a prakticky jej pouze zdokonaluje dle přání uživatel. Designově se rozhodně jedná o jeden z nejhezčích telefonů na trhu. Potěší kompaktními rozměry, kvalitním zpracováním i neuvěřitelně rychlou čtečkou otisků prstů, která se přesunula na ideální místo pod displej. Po stránce výkonu lze telefonu vyčíst pouze přehřívání při dlouhém hraní náročných her, které ale se ale nikdy neprojevilo na výkonu. Menším neduhem je výdrž baterie, která má problém i s jednodenním používáním a je tak lepší s sebou nosit nabíječku nebo powerbanku. Nabíjení však trvá díky podpoře rychlonabíjení velice krátce, čímž si to výrobce alespoň lehce kompenzuje. Displej je sice pouze IPS, ale jeho kvalita patří mezi naprostou špičku na trhu a nelze mu nic vyčíst. Největším lákadlem celého zařízení je fotoaparát společnosti Leica. Ten dokáže pořídit ty nejlepší fotografie, které dokáží kvalitou konkurovat jak Samsungu Galaxy S8, tak iPhonu 7 Plus a řadí se mezi špičku ve světě mobilních telefonů. Barevné uživatelské prostředí sice nemusí oslovit každého, já jsem ale jeho velkým fanouškem a líbí se mi jak vzhledově, tak velkým množstvím gest, funkcí a možností uzpůsobení. Samozřejmě by se dalo říci, že v nynější záplavě bezrámečkových telefonů a inovací Huawei P10 trochu zaostává, ale jedná se o krásný a především perfektně fungující telefon, který si na nic nehraje a je radost jej používat. Za cenu 15 990 Kč navíc telefon opravdu nemá konkurenci a já za sebe mohu jeho koupi jedině doporučit.

Hodnocení

Vzhled – 9/10

Kvalita zpracování – 10/10

Výkon – 9/10

Displej – 8/10

Výdrž baterie – 6/10

Fotoaparát – 10/10

Uživatelské prostředí – 9/10

Cena – 10/10

Celkem – 9/10

Klady

  • Kvalitní zpracování
  • Elegantní design
  • Kompaktní rozměry
  • Výkon
  • Fotoaparát Leica
  • Optimalizované uživatelské prostředí

Zápory

  • Přehřívání
  • Výdrž baterie
  • Horší reproduktor

 

 

 

 

 

 

Tagy Android Huawei Recenze