fotka redaktora RecenzeSmartphonyStarší článek

RECENZE: HUAWEI NEXUS 6P: JEDINEČNÝ BOJOVNÍK

Jan Valtr8.6.2016 - 0:05 RecenzeSmartphonyStarší článek

Do České republiky konečně zavítal nový Nexus 6P, který si v cizině našel mnoho obdivovatelů i odpůrců. Velké diskuze vzbuzuje především design, který si můžete buď zamilovat, nebo jej nenávidět. Telefon má ovšem rozhodně co nabídnout i co se týče hardwaru či fotoaparátu a jedná se o velice zajímavého konkurenta k telefonům jako je iPhone 6S Plus (recenze) či Samsung Galaxy S7 edge (recenze). Jaký je nový Nexus ve skutečnosti a má vůbec šanci se prosadit v konkurenci zajetých výrobců? To se dozvíte v naší podrobné recenzi.

Newly-leaked-Nexus-6P-pictures

Design a konstrukce – originalita nadevše

Huawei se u Nexusu 6P nebálo designově zariskovat a vytvořilo naprosto jedinečný telefon, který se ovšem ne každému zalíbí. Nejvýraznějším prvkem je černý skleněný pruh na zadní straně, který navíc mírně vystupuje z těla telefonu. Když jsem zařízení viděl poprvé na fotografiích a videích, tak jsem se zděsil a nechápal jsem, jak někdo mohl vytvořit takto „ošklivý“ telefon. Když se mi Nexus 6P ovšem dostal do ruky fyzicky, již na první pohled jsem si jej zamiloval a jen stěží bych pátral v paměti, kdy mě nějaký telefon naposledy takto zaujal svým designem. I rozměry 159.3 x 77.8 x 7.3 mm a váha 178 gramů jsou na takto velký telefon poměrně příjemné a usnadňují jeho držení. To je ovšem i kvůli malé tloušťce poměrně nejisté a kvůli kluzkým hliníkovým zádům má telefon tendenci vyklouzávat z ruky, což lze samozřejmě vyřešit krytem, kterých ovšem na českém trhu najdete jen velice málo.

DSC_8202Více fotografií naleznete v naší Galerii

Začněme ovšem u přední strany, na které se toho od minulé generace, kterou měla na starost Motorola, příliš nezměnilo. Přední strana je zároveň jedinou součástí telefonu, která mi úplně nesedí. Kolem 5,7 palcového displeje, který zabírá 71,4 % plochy, se Huawei povedlo příjemně ztenčit rámečky, za což jistě chválím. Pod a nad displejem je to ovšem úplně jiný příběh. Prostor pod a nad displejem je příliš velký a kdyby se výrobci povedlo tyto rámečky zúžit, tak by telefon mohl být ještě o něco kompaktnější a příjemnější při úchopu. O něco pochopitelnější je tento krok s přihlédnutím na stereo reproduktory, které rozhodně nejsou samozřejmostí a krom HTC a telefonů značky Nexus se jimi může chlubit jen velice málo smartphonů. Nad displejem pak najdeme kromě reproduktoru také čočku selfie kamerky, několik senzorů a notifikační diodu. Ta je ovšem zpočátku deaktivovaná a pro její aktivaci uživatel musí zapátrat v nastavení.

DSC_7967

Levá hrana zařízení v sobě ukrývá pouze šuplíček pro SIM kartu, který v sobě bohužel neukrývá slot pro microSD kartu a uživatel se tak musí spokojit s vestavěným úložištěm. Na pravé hraně pak najdeme kolébku pro určování hlasitosti a zapínací tlačítko. Prvky jsou uloženy v ideální výšce tak, že člověk pro regulaci hlasitosti či vypnutí telefonu nemusí přehmatávat. Povrch zapínacího tlačítka je navíc příjemně drsný a tak se dá telefon lehce zapnout či vypnout i naslepo. 3,5 mm Jack konektor se nachází na horní hraně, zatímco USB-C port na hraně spodní. Za použití tohoto nového portu Huawei rozhodně chválím, jelikož umožňuje jak rychlejší nabíjení, tak přenos dat. Výrobce do balení navíc ke kabelu s dvěma USB-C zakončeními přidal i kabel s klasickým USB zakončením, takže telefon můžete pohodlně připojit i do svého počítače či powerbanky.

DSC_8092

Nejzajímavější a zároveň nejkontroverznější je zadní strana telefonu. Právě díky ní je telefon naprosto jedinečný a v žádném případě si jej nelze splést s jiným zařízením a tak si s ním uživatel připadá velice výjimečně. I přesto design zadní strany rozhodně nesedne každému a dá se dle mého názoru buď milovat, či nenávidět. Rozhodnutí nechám na vás, nicméně v případě zájmu o tento telefon se na něj jděte podívat naživo, jelikož na fotkách Nexus 6P působí úplně jinak, než je tomu ve skutečnosti. Hlavním designovým prvkem je vystouplý černý pruh, který je kryt odolným sklem. Ten jemně vystupuje z těla zařízení a není zde jen z designového, ale především praktického důvodu. Ostatní výrobci totiž volí raději pouze vystouplou čočku fotoaparátu, což je ovšem často nepraktické a nevzhledné. Huawei se tedy pokusilo jít jinou cestou, která se dle mého názoru vyplatila. Telefon je díky černému pruhu stabilní, dá se lehce sebrat ze stolu a pruh navíc slouží jako praktický grip při vyndávání telefonu z kapsy.

DSC_8247

V pruhu se ukrývá čočka hlavního fotoaparátu a duální přisvětlovací dioda. Jako nevýhodu pruhu vidím osobně právě sklo, které se chtě nechtě při častém pokládání na stůl jednou odře a já osobně jsem se vždy bál s telefonem jen lehce šoupnout po stole, abych sklo náhodou neodřel. Zbytek zadní strany je vyveden v líbivém česaném hliníku, který působí hodnotně a prémiově. Právě kvůli němu ovšem telefon klouže z ruky a líbivý design si v tomto případě vybral svou daň. Pod černým pruhem najdeme proslulou čtečku otisků prstů s technologií Nexus Imprint. Čtečky od Huawei patří obecně mezi to nejlepší a když se k tomu přidá ještě technologie Imprint, která při každém čtení zpřesňuje a zrychluje svou činnost, vzniká dokonalá kombinace. Čtečka je tak extrémně rychlá, přesná a její umístění je skvělé.

DSC_8132

Při běžném úchopu na ni přesně připadá ukazováček a telefon si tak můžete odemknout již při vyndávání z kapsy. Nexus se navíc odemkne pouhým přiložením prstu, takže člověk nečeká na odemykací animaci a rovnou se dostává na domovskou obrazovku. Na zadní straně pak nesmí chybět typický nápis Nexus, reprezentující tuto modelovou řadu, a plastový předěl na spodní straně, pod kterým se ukrývají všechny přijímače. Na dotek ani vzhledově však předěl nepůsobí levně a je rozhodně lepší, než nevzhledné předěly, jaké najdeme například u konkurenta v podobě iPhonu 6S Plus.

Ke kvalitě zpracování telefonu nelze vznést jedinou výtku. Vše lícuje jak má, kovová konstrukce působí luxusně a hrany zařízení jsou příjemně zbroušeny, takže neřežou do ruky. Na ovládání jednou rukou ovšem vzhledem k poměrně velkým rozměrům a kluzkým materiálům raději zapomeňte.

Hardware – obří výkon se skvělou optimalizací

Nexus 6P je historicky prvním telefonem této řady, který v sobě ukrývá to nejlepší, co se dá sehnat. Srdce zařízení představuje procesor Qualcomm Snapdragon 810, který v době vydání telefonu představoval naprostou špičku, na které ovšem i přes představení procesoru Snapdragon 820 zůstává. Procesor je doplněn grafickým akcelerátorem Adreno 430 a 3 GB RAM. Tato kombinace zajišťuje extrémní výkon, který je ještě více podpořen skvělou optimalizací operačního systému Android 6 „Marshmallow“. Ten je zde, jak je u telefonů řady Nexus dobrým zvykem, naprosto čistý a uživatel tohoto telefonu jako vůbec první dostává aktualizace tohoto systému.

DSC_8193

Huawei Nexus 6P poslouží skvěle jako zařízení pro vášnivé hráče, kteří nebudou mít problém s hraním i těch nejnáročnějších titulů. Lehkým neduhem je pak přehřívání, které sice nikdy nedosahuje nijak extrémních hodnot, při delším zatížení může být ovšem nepříjemné. Pokročilý multitasking, především díky 3 GB RAM, není pro telefon sebemenší problém a ani při zapnutí více programů najednou nehrozí záseky či zamrznutí systému. Pro ukládání her poslouží 32 GB úložiště, které bohužel není možné dále rozšířit pomocí paměťové karty. Nový Nexus podporuje samozřejmě LTE, Wi-Fi, Bluetooth 4.1, GPS a nechybí ani NFC.

Displej – zbytečný extrém?

Více než design zajímá majitele tabletofonů většinou displej. V případě Nexusu 6P se jedná o 5,7 palcový AMOLED displej o rozlišení 1440 x 2560 pixelů, tedy QHD. Právě ohledně rozlišení stojí ovšem za zamyšlení, jestli je opravdu nutné. Huawei totiž do svých phabletů volí zobrazovače pouze s Full HD rozlišením, které ovšem bohatě stačí a jsou šetrnější k baterii. Jemnost 518 pixelů na palec je ovšem opravdu výjimečná a Huawei se jím snaží vyrovnat ostatním vlajkovým lodím.

DSC_8298

Vysoké rozlišení tak novému Nexusu rozhodně nevytýkám a současný trend si jej zřejmě žádá. Jemnost displeje je tak skvělá a jednotlivé pixely lidské oko nemá sebemenší šanci rozlišit. Díky technologii AMOLED pak lze jen chválit i podání barev. Barvy jsou syté, jasné a to včetně černé. Čitelnost displeje je velice dobrá i na ostrém slunci.  Automatická regulace jasu ovšem občas zaostává a intenzitu okolního světla často vyhodnotí špatně. Krom této maličkosti však displeji nelze cokoli vytknout a jedná se o jeden z nejlepších zobrazovačů na trhu.

Baterie a výdrž – snaha byla

Android 6 „Marshmallow“ klade důraz na výdrž baterie, které dopomáhá takzvaným Doze módem. Ten deaktivuje všechny procesy na pozadí pokud je telefon déle nečinným, čímž jistě pomůže výdrži baterie. I přesto baterie o kapacitě 3 450 mAh mizí až podivně rychle a pokud svůj telefon využíváte naplno, je dobré mít u sebe spolu s telefonem i nabíječku či powerbanku. Největší problém představuje displej, který baterii opravdu extrémně vytěžuje.

DSC_8047

Když se k displeji přidá i výkonný procesor Snapdragon 810, nepomůže ani Doze mód. Já osobně svůj telefon využívám k občasnému hraní her, psaní na sociálních sítích a prohlížení internetu. Při těchto činnostech jsem se byl schopen dostat maximálně na 8 hodinovou výdrž, když jsem se ovšem rozhodl si zahrát Asphalt 8, výdrž baterie rázem klesla na přibližně 6 hodin, což je již opravdu alarmující hodnota. Vše zachraňuje snad jen ultrarychlé nabíjení, které baterii plně nabije do 90 minut. Zamrzí naopak absence bezdrátového nabíjení, které by takto prémiovému telefonu slušelo.

Zvuk – ať žije král?!

Skvělými reproduktory je proslulé především HTC, přičemž Nexusy v tomto ohledu představují nenápadné zabijáky. Huawei Nexus 6P v sobě totiž ukrývá přední stereo reproduktory, které hrají na mobilní poměry naprosto skvěle. Jejich hlasitost se vyrovná většině přenosných reproduktorů, které tak telefon pohodlně zastoupí.

DSC_7985

Zvuková složka pak nepostrádá ani basy a reproduktory tak poslouží nejen na sledování filmů či videí, ale také na poslech muziky. Pro lepší požitek z hudby je samozřejmě lepší zvolit poslech ze sluchátek. Ta si budete muset bohužel opatřit vlastní, jelikož v balení byste je hledali marně.

Uživatelské prostředí, multimédia a telefonní funkce

Jestliže si někdo zakoupí telefon z řady Nexus, pak jedním z hlavních důvodů je čistý operační systém. Žádná změna se nekoná ani v případě Huawei Nexus 6P, které se chlubí čistou verzí operačního systému Android 6 „Marshmallow“. Tomu jsme se již podrobně věnovali v rámci recenze LG Nexus 5X, a tak u této recenze nebudeme zabíhat do úplných detailů. Jakožto uživatel Nexusu máte samozřejmě nárok si jako první nainstalovat nejnovější aktualizace systému, což představuje obrovskou výhodu.

Screeny

Systém je skvěle odladěný, nezatěžuje procesor a zabírá jen minimální možný prostor paměti RAM a interní paměti. Vzhledově se dle mého názoru jedná o vůbec nejpovedenější verzi systému. Vše působí čistě, moderně a především přehledně. Největší změnou oproti předešlé verzi je vertikální uspořádání nabídky aplikací, která zároveň dostala bílý podklad. Systém samozřejmě nabízí neomezené možnosti přizpůsobení a každý si tak přijde na své.

Screeny1

Co se multimédií týče, nelze v telefonu očekávat cokoli navíc. V základu tak najdete klasický balíček aplikací od Googlu zahrnující Gmail, Disk nebo Hudbu Play, která je zároveň hlavním hudebním přehrávačem. Telefonní funkce se pak nesou v jednoduchém stylu a jsou přehledné. Kvalita hovorů je pak na výborné úrovni a nikdy se mi nestalo, že by hovor selhal.

Fotoaparát – konečně trefa do černého

Jakkoli byly předešlé Nexusy oblíbené, vždy je trápila kvalita fotoaparátu, která byla v poměru s konkurencí naprosto otřesná. To se rozhodla změnit Motorola v minulé generaci Nexusu, přičemž Huawei rozhodně nechce vzestupnou tendenci kvality fotoaparátu porušit. 12,3 MPx fotoaparát se světelností f/2.0 sice na papíře nevypadá zrovna oslnivě, realita je ovšem o mnohop veselejší. Kvalita fotografií se blíží snímkům pořízeným například Samsungem Galaxy S7 či iPhonem 6S Plus a nová generace telefonu Nexus tak konečně nezaostává za konkurencí.

DSC_8138

Snímky nepostrádají ostrost, syté barvy a šum ani za zhoršených světelných podmínek snímky nijak zásadně nezhoršuje. K zamyšlení je však rozdíl mezi fotkami focenými bez a se zapnutým HDR+ módem, který je až nepřirozeně velký. Momentky tak jistě stačí fotit i bez HDR+, na umělečtější fotografie jej ovšem doporučuji zapnout, jelikož kvalita fotografií se zlepší o 100 procent. Rychlému zaostřování napomáhá laserový autofokus, optickou stabilizaci obrazu bychom však u Nexusu 6P hledali marně. U fotografií to samozřejmě nijak nevadí, kvalita videa je její absencí ovšem znatelně narušena.

Na telefon si tak natočíte video až o kvalitě 4K při 30 fps, to je ovšem poměrně roztřesené a nestabilní. Přední kamerka pak nezklame žádného selfie nadšence. 8 MPx snímač dokáže vytvořit skvělé snímky, kterými se následně můžete pochlubit kupříkladu na sociálních sítích. Samotné prostředí fotoaparátu je na můj vkus až příliš jednoduché a nenabízí širší možnosti přizpůsobení, což lze samozřejmě vyřešit nainstalováním vaší oblíbené aplikace na focení.

 Závěr

I když se Huawei Nexus 6P na český trh dostalo až téměř po roce od svého uvedení, dá se stále považovat za silného hráče. Jeho největší předností a zároveň slabinou je odvážný displej, který nemusí každému sednout. Právě kvůli němu a čínskému původu si nejnovější Nexus vybudoval ve světě poměrně špatnou pověst, kterou si však rozhodně nezaslouží. Zpracování telefonu je naprosto dokonalé, stejně jako volba použitých materiálů, která dodává telefonu nutnou dávku luxusu a výjimečnosti. Díky výkonnému hardwaru telefon zvládne i ty nejnáročnější úkony a i za pár let bude jistě držet krok s těmi nejlepšími smartphony. Samostatnou kapitolu představuje 5,7 palcový AMOLED displej, který patří mezi to nejlepší, co lze na trhu vůbec najít. Zaváhání Huawei nedopustilo ani po zvukové stránce, která potěší nejednoho audiofila. Jako velkou výhodu lze vnímat i čistý operační systém Android, který je dobře odladěný a do detailu propracovaný.

DSC_8229

Na své si u řady Nexus konečně přijdou i milovníci fotografování, jelikož jak hlavní fotoaparát, tak selfie kamerka patří mezi naprostou špičku a rozhodně nezklame. Huawei Nexus 6P rozhodně není nejdokonalejší telefon na trhu a se Samsungem Galaxy S7 edge či iPhonem 6S Plus jej zřejmě srovnávat nelze. I přesto bych jej vzhledem k jeho výjimečnosti, smyslu pro detail a celkovému dojmu z používání právě před těmito telefony upřednostnil a pyšně jej používal. Pokud je na vás ovšem Huawei Nexus 6P příliš velký a i přesto byste si chtěli užívat čistý operační systém Android, pak by právě pro vás mohl být vhodný menší model LG Nexus 5X (recenze). Huawei Nexus 6P na Alza.cz seženete již za 17 183 Kč a na výběr máte z černé a stříbrné varianty. Pokud se rádi odlišujete od ostatních a sháníte luxusní telefon co je skvěle odladěný a jedinečný, pak bych doporučoval neváhat a sáhnout právě po Huawei Nexus 6P.

Graf ceny produktu Huawei Nexus 6P 32GB poskytuje server Heureka.cz

Více fotografií naleznete v naší Galerii

Hodnocení

Displej – 9/10

Vzhled – 8/10

Zpracování – 9/10

Výkon – 9/10

Fotoaparát – 8/10

Výdrž baterie – 5/10

Celkem – 90%

Tagy Android Google Huawei Nexus Recenze Technologie