fotka redaktora RecenzeSmartphonyStarší článek

RECENZE: HUAWEI MATE 8: ČÍNSKÁ PŘEDSTAVA LUXUSU

Jan Valtr18.5.2016 - 9:20 RecenzeSmartphonyStarší článek

Čínská společnost Huawei již dlouho není silným hráčem jen v segmentu levnějších telefonů, ale pokouší se konkurovat těm nejlepším smartphonům na trhu. Model Mate 8 cílí na tabletofony a rozhodně má co nabídnout. Celohliníková konstrukce s krásným displejem a masivním výkonem slibuje skvělý požitek. Je tomu tak ovšem i v praxi a existuje vůbec něco, v čem Huawei za svou konkurencí zaostává? To vše se dozvíte v naší podrobné recenzi.

Mate-8_Coffee

Design a konstrukce – hliníkový elegán

Pokud bych měl jmenovat nejsilnější stránku Huawei Mate 8, rozhodně bych zmínil design. Ten patří mezi nejpovedější vůbec a hliníková unibody konstrukce v kombinaci s tenkými rámečky kolem displeje vytváří slast pro oči. Vzhledem k tomu, že se Mate 8 řadí do kategorie phabletů, nedá se počítat s kompaktními rozměry. S ohledem na velikost displeje ovšem rozměry 157,1 x 80,6 x 7,9 mm nejsou vůbec špatné a i díky nim se telefon poměrně dobře drží v jedné ruce. Váha 185 gramů již tolik nepotěší, nicméně vzhledem k prémiové hliníkové konstrukci se to dá pochopit a nijak zásadně bych to čínskému výrobci nevytýkal. Námi testovaná šedá varianta je poměrně nenápadná a nijak nepoutá pozornost, i tak působí ovšem velice elegantně. Zpracování telefonu nelze nic vytknout, vše lícuje jak má a Huawei si pohlídalo i sebemenší detaily.

DSC_6552Další fotografie naleznete v naší Galerii

U phabletu je jistě nejdůležitější velký a kvalitní displej. V případě Huawei Mate 8 se jedná o šestipalcový zobrazovač, který zabírá úctyhodných 78% přední plochy. Okraje kolem displeje jsou úžasně tenké a u takto obřího telefonu to znamená podstatné zlepšení úchopu i používání. Celá přední strana je kryta odolným sklem Gorilla Glass 4, které se na krajích jemně ohýbá a plynule tak přechází v boky zařízení. Prostor pod i nad displejem je pak vyplněn efektivně vypadajícím materiálem, který simuluje broušený kov, čehož bylo dosaženo postupně se rozšiřujícími kruhy. Při každém úhlu tak tento materiál hází různé odlesky a jedná se o nejvýraznější designový prvek telefonu. V části pod displejem pak vyčnívá ještě výrazné logo výrobce, naopak nad displejem najdeme čočku selfie kamerky, informační LED diodu a sluchátko.

DSC_6468

Levý bok zařízení ukrývá pouze šuplíček pro nanoSIM a paměťovou kartu. Ten je ovšem hybridní a v prodeji je jak varianta s již zmíněným rozložením, tak DualSIM verze, která ovšem neumožňuje rozšíření úložiště. Na pravém boku Huawei Mate 8 se nachází kolébka pro určování hlasitosti a zapínací tlačítko. Huawei zvolilo dobré umístění tlačítek, která se dají skvěle nahmatat. K tlačítkům bych si ovšem dovolil jednu výtku. Dají se příliš lehce stisknout a tak se mi telefon poměrně často rozsvítil v kapse. To samozřejmě nejen snižuje výdrž baterie, ale v kombinaci s heslem může tento na první pohled banální nedostatek způsobit poměrně vážné problémy.

DSC_6741

Telefon se v kapse totiž vlivem tření pokouší zadat heslo, které ovšem po několika neúspěšných pokusech zablokuje telefon. Uživatel si pak chce zavolat či něco vyhledat na internetu a po vytažení smartphonu z kapsy zjistí, že telefon je na hodinu zablokován a nejde s tím nic udělat. Spodní hraně vévodí obří reproduktor spolu s microUSB konektorem. 3,5 mm Jack konektor se nachází na horní hraně zařízení.

DSC_6648

Postupně se tak dostáváme na zadní stranu zařízení, která hostí několik zajímavých prvků.  Celkově jí vévodí kruhové tvary, což nemusí sednout každému. Ani mě se tento design zpočátku příliš nezamlouval, nicméně po pár dnech používání jsem si zvykl a postupem času se mi telefon čím dál více zamlouval. Čínský výrobce si zaslouží pochvalu za řešení lišt pro antény, které na rozdíl například od iPhonu nevypadají levně a neruší čistý design.

Smartum_Huawei-Mate-8

Nepřehlédnutelná je výrazná čočka fotoaparátu, která se ukrývá v kovové kružnici. Ta sice mírně vystupuje z těla telefonu, nicméně není to nijak výrazné a nebrání to používání. Díky krytí odolným sklem navíc nehrozí poškození čočky. Pod čočkou se nachází kulatá čtečka otisků prstů. Čočka je mírně zapuštěná do těla a tak se dá lehce nahmatat i poslepu. Její tvar navíc přispívá k přesnosti rozpoznání otisku, která je opravdu udivující.

DSC_6685

Huawei v tomto ohledu nechává veškerou konkurenci daleko za sebou, čtení otisků je bleskurychlé a neuvěřitelně přesné, v tomto ohledu se tak konkurence může od čínského výrobce učit. U modelu Mate S sloužila čtečka zároveň jako touchpad, u Huawei Mate 8 tato funkce bohužel vymizela, což je u takto obrovského zařízení velká škoda. I tak čočka nabízí využití i jako spoušť fotoaparátu nebo utlumení budíku.
V oblasti konstrukce a designu je Huawei Mate 8 skutečně precizní a jedinečné zařízení. Až na pár maličkostí se mu dá jen stěží něco vytknou a my tak čínskému výrobci skládáme poklonu.

Hardware a výkon – obr nejen velikostí

Kromě obřích rozměrů a překrásného designu má Huawei Mate 8 co nabídnout i co se týče výkonu. Patří totiž mezi ty vůbec nejvýkonnější smartphony na trhu a při používání je to rozhodně znát. Osmijádrový procesor Kirin 950 se čtyřmi jádry taktovanými na 2,3 GHz  a čtyřmi na 1,8 GHz doplněný 3 GB RAM, ze kterých je uživateli dostupných přibližně 1,6 GB, zajišťuje masivní výkon a tak tento phablet opravdu nic nepřekvapí. Pro ukládání souborů poslouží 32 GB interní paměti, ze kterých uživateli zbude asi 24 GB.

DSC_6776

Ty je možné rozšířit pomocí paměťových karet a to až do velikosti 128 GB. Nejvíce potěší optimalizace systému, který i přes náročnou grafickou nadstavbu běží plynule bez jakýchkoli záseků. Výkonnostně pak Huawei Mate 8 stačí bohatě na hraní jakkoli náročných 3D her a bez zadýchání zvládne i pokročilý multitasking. Obávat se nemusíte ani přehřívání a výkonnostně tak Huawei Mate 8 patří mezi to nejlepší, co si lze pořídit.

Displej – pouze Full HD? Nevadí!

U phabletu jde zákazníkům více než o překrásný design a výkon o obří displej. V případě Huawei Mate 8 se jedná o 6palcový IPS-NEO LCD displej, který zabírá až neuvěřitelných 78% přední plochy. Mírně znepokojující se na první pohled může zdát Full HD rozlišení, které v aktuálním trendu může u takto velkého displeje působit lacině. V praxi ovšem Huawei rozhodně chybu neudělalo a jemnost i kvalita displeje je skvělá. Jemnost 368 pixelů na palec bohatě stačí a tak lidské oko není schopné rozeznat jednotlivé pixely.

DSC_6558

Větší rozlišení displeje by tak i s ohledem na výdrž baterie bylo naprosto zbytečné. Pozorovací úhly jsou naprosto špičkové stejně jako podání barev, které je věrné a zároveň dostatečně syté. Jas je pak dostatečně silný pro čitelnost i na přímém slunci a zároveň neoslňuje za špatného okolního osvětlení.

Baterie a výdrž – nad očekávání

Phablet s obřím 6palcovým displejem a masivním výkonem jistě potřebuje i odpovídající baterii. Model Mate 8 se tak může pyšnit 4 000 mAh akumulátorem, který v kombinaci s Full HD displejem utváří zabijácké duo.

DSC_6613

Telefon totiž vydrží v průměru dva až tři dny bez nabití a to při běžném používání s jasem displeje nastaveným na 75%. Při maximálním jasu displeje a častém hraní náročných her se pak dá počítat s jednodenní výdrží, která je i tak nadprůměrná a Huawei si za obří baterii zaslouží velkou pochvalu.

Zvuk – očekávaný průměr

Huawei Mate 8 si nehraje na žádný telefon pro audiofily a na výsledném zpracování reproduktorů je to znát. Ačkoli phablet nabízí rozdvojení reproduktoru vhodně umístěné na spodní hraně zařízení, nejedná se o žádný nadstandard.

DSC_6829

Reproduktory sice hrají hlasitě, zvuk z nich vycházející je ovšem poměrně plechový a postrádá basy. Na sledování filmů ovšem postačí s přehledem. Pro milovníky hudby tak doporučujeme použít sluchátka, jelikož zvuk, který nabízí 3,5 mm Jack konektor je naprosto skvělý.

Fotoaparát – předpokládaná špička

Snad nikdo si již neumí představit, že by prémiový smartphone nedisponoval kvalitním fotoaparátem. Představit si to naštěstí neumí ani vývojáři Huawei a tak model Mate 8 vybavili tím nejlepším, co vůbec u telefonu značky Huawei lze najít. 16 MPx hlavní fotoaparát s dvoutónovou přisvětlovací LED diodou, světelností f/2.0 a optickou stabilizací zajišťuje překrásně vypadající snímky. Ty nabízí věrné podání barev, skvostnou ostrost snímků a jen minimální šum a to i za zhoršených světelných podmínek.

DSC_6729

Na úplnou špičku, jako například Samsung Galaxy S7, Huawei Mate 8 ovšem nestačí a tak ačkoli je fotoaparát skvělý, nejedná se bohužel o nejlepší volbu pro nadšence do fotografování. Přední kamera se světelností f/2.4 pak postačí pro videohovory a jistě nezklame ani selfie nadšence.

Co ale zamrzí nejvíce je absence možnosti natáčet videa o kvalitě 4K, maximální možná kvalita videa je totiž jen Full HD. To pro většinu lidí samozřejmě nemusí znamenat tragédii, většina TOP telefonů tuto možnost ovšem nabízí a tak ji Huawei Mate 8 vytknout musím.

Uživatelské prostředí, multimédia a telefonní funkce

Uživatelské prostředí bývá často důvodem, proč se lidé rozhodnou si telefon značky Huawei koupit či nikoli. V zařízení sice běží nejnovější Android 6.0.1 „Marshmallow“, ten je ovšem grafickou nadstavbou Emotion UI změněn k nepoznání. Ta je opravdu razantní a mění téměř vše, na co si lze jen vzpomenout. Vzhledově je prostředí Huawei více inspirováno systémem iOS nežli základním Androidem. Zmizelo nám tedy menu aplikací, které se tak řadí na hlavní obrazovky stejně jako je tomu u operačního systému firmy Apple.

Screenymate

Razantní je i změna designu ikon, jenže ne všechny se čínskému výrobci povedlo předělat a tak systém působí poměrně nesourodě. Huawei si hodně pohrálo také s animacemi a přechody, kterých je na výběr hned několik a jsou vyladěné do posledního detailu. Vysunutím horní lišty se pak setkáváme opět s naprosto změněným konceptem, kdy si uživatel může vybrat, zda chce vidět upozornění či zástupce nastavení.

Celkově je tak prostředí od Huawei povedené a mě osobně se až na design některých ikon velice líbí. Pokud byste si chtěli o prostředí Emotion UI a jeho funkcích přečíst více, podívejte se na naši recenzi Huawei Mate S, kde jsme se mu věnovali podrobně.

 Závěr

Když jsme začínali testovat Huawei Mate 8, měli jsme opravdu velká očekávání. Ta se čínskému výrobci povedla naplnit do puntíku a tak se jedná o jeden z nejlepších telefonů, jaký jsme měli možnost testovat. Konstrukce telefonu je naprosto špičková. Kombinace kvalitního hliníku, tenkých rámečků kolem displeje a odolného skla Gorilla Glass 4 na přední  straně utváří perfektní celek, který konkuruje všem vlajkovým lodím. Designově se jedná o unikát a ačkoli telefon nemá žádný výraznější designový prvek, celkově je vzhled telefonu jemný a vyladěný. Potěší také velice kvalitní čtečka otisků prstů, která překonává veškerou konkurenci.

DSC_6779

Huawei Mate 8 však není jen o vzhledu, ale také o výkonu. Ten je naprosto masivní a zařízení si bez jakýchkoli záseků či přehřívání poradí i s těmi nejnáročnějšími hrami či multitaskingem. Největší obavy jsem měl ohledně displeje, jelikož rozlišení Full HD se na tak obrovský zobrazovač nezdá úplně dostatečné. V praxi je tomu naštěstí jinak a 6palcový displej tak patří mezi to nejlepší, co si lze vůbec zakoupit. Nejde-li vám u telefonu čistě o kvalitní fotoaparát, 16 MPx snímač Huawei Mate 8 vás jistě nadmíru uspokojí a je vhodný nejen pro zachycování momentek, ale i na umělečtější fotografie. Za cenu 15 999 Kč u T-Mobilu se tak jedná o naprosto skvostný telefon a pokud tak sháníte kvalitní a luxusně vypadající tabletofon, pak právě Huawei Mate 8 by pro vás měla být tou nejlepší volbou.

 Graf ceny produktu Huawei Mate 8 poskytuje server Heureka.cz

Další fotografie naleznete v naší Galerii

Hodnocení

Displej – 8/10

Vzhled – 9/10

Zpracování – 9/10

Výkon – 9/10

Fotoaparát – 8/10

Výdrž baterie – 9/10

Celkem – 94%

t-mobile_post…děkujeme za zapůjčení

Tagy Android Huawei Mate Recenze Technologie