fotka redaktora RecenzeSmartphonyStarší článek

RECENZE: HTC ONE (M9): ZDAŘILÁ MODERNIZACE

Redakce3.6.2015 - 11:10 RecenzeSmartphonyStarší článek

Nové HTC One (M9) může být označováno spíše jako evoluce designově, prodejně a výkonově úspěšného modelu One (M8). Konkurence rok co rok roste a tak by jen drobné změny znamenali naprosté zapadnutí mezi ostatní top modely. Jak je na tom letošní top model a udrží se v popředí, jako jeho předchůdce? 

one-m9-gold-on-gold-8_clipped_rev_11

Design a konstrukce – stále všem příkladem

Již na první pohled na novou vlajkovou loď HTC je patrné, že se designeři drží i nadále úspěšného designového stylu, který jako první přinesl už model One (M7). Celokovové tělo bylo z původních 70% navýšeno na 90% u modelu M8 a stejný podíl kovu na modelu si drží i letošní vlajková loď.

IMG_0406Další fotografie naleznete v naši Galerii

Vpředu se nachází poměrně známý 5palcový Full HD LCD displej, nově však krytý sklem Gorilla Glass 4. generace. Pod displejem samotným zůstává poměrně zbytečně široký pruh, kde nalezneme pouze logo výrobce. Osobně bych uvítal, když by sem byla přesunuta tlačítka, která zbytečně zabírají místo na dnes již spíše drobnějším displeji, alespoň v porovnání s konkurencí, která nabízí větší a jemnější displeje.

IMG_0418

Samozřejmě nemůže chybět chlouba HTC, a to dvojice stereo-reproduktorů, které nově podporují Dolby Surround, která by měla dokázat posluchači nabídnout prostorový zvuk. Podrobnosti si však nechám na samotný odstavec. Vedle horního reproduktoru našli obligátně místo senzory a také nová přední čočka fotoaparátu.

Zadní strana je designově čistá a uhlazená. Kromě loga výrobce, které je nově vlisováno přímo do těla a tak není na dotyk možné rozeznat, kde se logo nachází. Předešlé modely One M7 a M8 měli na dotyk rozpoznatelný přechod. Nechybí také dvojice tenkých plastových proužků, za kterými našli místo antény mobilního signálu, Wi-Fi, Bluetooth a GPS. Pravděpodobně největší rozdíl oproti modelu M8 je nový, ze zad trochu vystouplý, fotoaparát s vysokým rozlišením 20 MPx, kterému sekunduje dvojice různobarevných LEDek pro co nejpřirozenější barevné podání fotek pořízených za snížené viditelnosti.

IMG_0409

Druhý a na první pohled poslední rozdíl je provedení boků telefonu. Nově je totiž možné pořídit dvoubarevné provedení, které může, tak jako u naše modelu, znamenat přítomnost zlaté barvy. Tato barevná kombinace se mi opravdu líbí, jelikož M9 odlišuje od konkurence a nemůže se stát, že by někdo zaměnil vlajkovou loď HTC za jiný model.

Na pravém boku nově nalezneme rozdělené ovládání hlasitosti, jejichž pozice a hloubka stisku je příkladná. HTC navíc konečně vyslyšelo uživatele a přesunulo vypínací tlačítko z poměrně nepraktického vrchu právě na pravý bok. Navíc, aby nebylo zaměněno za ovládání hlasitosti, je zhotoveno ve vroubkovaném provedení, takže konečky prstů ho lze jasně rozeznat. Nad vším se nachází slot na microSDXC kartu, díky které lze rozšířit uložiště smartphonu o dalších 128 GB. Všechna tlačítka jsou také kovová, což neznamená, že by se například při hraní náročných her zahřívali více, než je zdrávo.

IMG_0411

Na levém boku nenalezneme nic, než druhý slot, tentokrát však ukrývající nanoSIM kartu, tedy stejný formát, jako užívá například iPhone 6. Vrchní strana zůstává kontrastní z černého lesklého plastu, pod nímž se nachází infračervený port pro ovládání domácí elektroniky. Spodní strana ukrývá 3,5mm Jack konektor pro sluchátka a microUSB konektor.

IMG_0422

Přes ostřejší hrany, na rozdíl od M8, která byla příjemně zaoblená, se smartphone stále dobře drží v ruce. Může za to i menší displej, než nabízejí konkurenti. Nemá smysl polemizovat nad kvalitou zpracování, která je příkladná, i při větší síle nikde nic nevrzalo a nekroutilo se. Kov se někde musí pozitivně projevit, a je to právě zde. Ovšem celokovová konstrukce přináší i nevýhody. Tím mám samozřejmě na mysli hmotnost, která se zastavila na hodnotě 158 gramů. To je o 20 gramů více, než v případě největšího konkurenta Samsungu Galaxy S6.

Hardware a výkon – klopýtnutí se nepřipouští

HTC One M9 nově pohání osmijádrový procesor Snapdragon 810 od Qualcommu ve 64-bitové technologii. Čtyři jádra jsou taktována na 2 GHz, zbylé na nižších 1,5 GHz. Jako grafický akcelerátor byl použit Adreno 430. Operační pamět se zastavila na více než dostačujících 3 GB a vnitřní pamět disponuje 32 GB, nebo 64 GB, záleží na verzi, která je dostupná na daném trhu, avšak dalších až 128 GB lze získat pomocí microSDXC karet. Z čísel je tedy zřejmé, že HTC si nepřipouští možnost, že by se zařízení mělo užíváním zpomalit, či dokonce zaseknout. Napomáhá tomu také nové rozhraní Sense 7, které je s čistým Androidem, zde konkrétně ve verzi 5.0.2, dobře sladěné.

IMG_0450

Takto vysoký výkon se musí někde alespoň trochu negativně projevit. Ano, je to zahřívání, protože není možné, aby se při maximálním výkonu a kovovém tělu celý smartphone nezahřál. HTC One M9 a konkurenta Galaxy S6 jsme podrobili přímému srovnání a velmi mne překvapilo, když se právě Samsung zahříval při testu výkonu více, obzvlášť jeho kovová tlačítka. Avšak dodejme, že k takovému zahřívání zařízení dochází jen v extrémních případech, při hraní těch nejnáročnějších her, či testů výkonu. Při klasickém používání zahřívání nijak zvlášť nepocítíte a za to HTC chválím.

Displej – stále dostačující

HTC trochu zklamalo, když svůj nový model osadilo na první pohled stejným, 5palcovým SuperLCD displejem 3. generace. Doteď to neznělo tak špatně, jenže ono jde „jen“ o Full HD rozlišení, což v době, kdy konkurence nabízí QHD rozlišení, je na první pohled žalostně málo.

IMG_0415

Avšak i díky velikosti 5 palců, je výsledná jemnost více než dostačujících 441 ppi, tedy na chlup stejně, co nabídla M8. To byla však doba, kdy tato jemnost byla jedna z nejjemnějších. Rozlišení displeje bych však neviděl jako zásadní problém, jemnost je slušná, není možné rozeznat od sebe jednotlivé pixely.

IMG_0436

Co se týče podání barev, pozorovacích úhlů či jasu, nemusí mít nikdo žádné obavy. Displej na nové M9 totiž byl vylepšen a oproti M8 nabízí větší škálu jasu, konkrétně  je zde vyšší maximální jas, což uživatel uvítá při slunečných dnech. Naopak k dispozici je větší škála snížení jasu a telefon se tak přiblížil více k technologii AMOLED, na kterou však stále bohužel nemá. Co se týče barev, barevné podání je více než věrohodné a i dnes stále patří ke špičce. Nechybí samozřejmě ochrana odolným sklem Gorilla Glass 4 společnosti Corning.

Baterie a výdrž – dva dny s omezením

V posledních letech se uživatele snažili výrobce donutit, aby zvětšili kapacity akumulátorů, díky které by se výdrž posunula z tehdy maximálně dne, či dne a půl. Loni se to konečně povedlo a u HTC byl model M8 bez problému dvoudenním smartphonem. Avšak nové výkoné čipsety a zvětšování rozlišování by tímto mohli opět nepříjemně zamíchat. A taky že ano.

IMG_0420

Kapacita akumulátoru M9 čítající hodnotu 2 880 mAh se může zdát jako dostatek na dvoudenní užívání. Nezapomeňme však, že se nám zdvojnásobil počet jader, což přineslo snížení výdrže. Opět tedy počítejte s denní, se skromnějším zacházením 1,5 denní výdrží. Celé dva dny však M9 vydrží jen v úsporném režimu a minimálním užívání. Dodejme, že nabití na 100 % zabere zhruba 1 hodinu a 50 minut, což je slušná hodnota.

Zvuk – domácí kino v mobilu

Dostáváme se do nejzajímavější části recenze, a to jsou reproduktory. Již na loňském modelu hráli nejlépe na trhu a tak jsme s napětím očekávali, jestli se HTC vůbec podaří své dílo BoomSound překonat. A povedlo se – reproduktory opět používají technologii BoomSound, nově se však výrobce spojil se společností Dolby a tak vůbec poprvé můžeme v mobilním telefonu vidět reproduktory s označením Dolby Surround.

IMG_0435

Jak název napovídá, mělo by být možné za pomocí dvou reproduktorů věrohodně navodit posluchači pocit, jako kdyby seděl doma u televize a měl zapnuté domácí kino. Ze začátku jsem k tomu byl skeptický, nechtěl jsem věřit, že by bylo možné v dostatečné míře navodit dojem prostorového zvuku za pomocí dvou reproduktorů. Ale ono to doopravdy funguje!

Nastavení zvuku obsahuje dvojici přednastavených módů, a to Theatre mode a Normal mode. Jak je z názvů patrné, první má právě nabídnout prostorový zvuk. Při puštění první písničky jsem opravdu zaznamenal jakési jemné hraní, které se ozývalo zpoza mé hlavy. Takovýto pocit můžete utvrdit na Youtube speciálním videem od Dolby, které testuje právě prostorový zvuk, kde vás výsledek téměř šokuje. Nelze samozřejmě očekávat mocný zvuk kolem celého těla, avšak když držíte mobil před sebou, tak je opravdu možné zřetelně a poměrně kvalitně slyšet zvuk prostorově.

IMG_0417

Tato skutečnost, spolu s vysoce kvalitním zvukem, který se do uší posluchače line přes 3,5mm Jack, udělá radost nejednomu „audiomaniakovi“, který se jen tak s nějakým zvukem nespokojí a mezi které bych se mohl řadit i já sám. Za mě velký palec nahoru, toto se opravdu povedlo.

Uživatelské prostředí – ještě více uživatelsky přístupné

Při oficiální premiéře bylo vedením společnosti mimo jiné vyzdvihováno nové, upravené prostředí Sense 7.0, pod nímž se nachází nejnovější verze Androidu, konkrétně 5.0.2. Oproti předchozím verzím Sense je uživatelsky více přístupná, takže si každý může vzhled individualizovat. Už při prvním spuštění se nastaví v podstatě vše důležité, od Wi-Fi k zálohování až k nastavení účtů.

scr one m9

Velké designové změny oproti starší verzi však nehledejte, proto není sebemenší problém s orientací v celém systému, které je intuitivní a absence animací i nadále podtrhují špičkové propojení systému s grafickou nástavbou, takže se potvrdilo očekávání a nekoná se sebemenší zpomalení, či dokonce zaseknutí prostředí. Zde si HTC před lety vytvořilo náskok a ten si i nadále drží.

scr one m95

Nechybí samozřejmě ovládání pomocí různých gest, díky kterým můžete odemknout zařízení aniž by se mačkalo jakékoliv tlačítko, zapnout fotoaparát přímo podržením tlačítka hlasitosti a snížili možnost prošvihnutí onoho důležitého okamžiku. Nově také HTC přidalo aplikaci, díky které si uživatel upraví vzhled prostředí dle svého, ať jde o design ikon, vyzvánění, upozornění, vzhled menu a mnoho dalšího.

Fotoaparát – konečně špičkové fotky

Společnost po letech, kdy experimentovala s technologií UltraPixel, od této varianty upustila a nově použila konvenční technologii, teda alespoň částečně. Nově tedy na zadní straně nalezneme 20 MPx snímač se světelností f/2.2, s velikostí snímače 1/2.3″. Světelnost nepatří mezi ty nejlepší hodnoty, co se dají na trhu smartphonů naleznout, ale i tak je to vítaná změna. Výrobce navíc použil safírové sklíčko pro ochranu čočky a tak se nemusíte bát poškrábání i přes drobné vyčuhování snímače z těla. Na přední stranu se přesunul fotoaparát, který nalezneme na loňském modelu vzadu. Ano, HTC použilo svůj 4 UltraPixelový snímač jako přední kamerku, takže i zde se dají očekávat kvalitní fotografie.

IMG_0449

Vedle hlavního fotoaparátu nalezneme již poměrně známé dvoutónové LED přisvětlení, která zabraňuje přesvícení focených objektů či osob. Aplikace fotoaparátu nedoznala žádných změn oproti předchůdci, což je jedině dobře, vše totiž naleznete na místě, kde byste to očekávali. Nesmí chybět také výběr základních možností módu fotoaparátu: Panorama 360, Autoportrét, Rozdělený snímek a klasický Fotoaparát.

IMAG3359

Podívejme se však na výslednou kvalitu fotografií, která mne osobně mile překvapila. Opravdu poprvé se dá říci, že se za fotky pořízené HTC nemusíte vůbec stydět. Velmi chválím přirozenost barev. Příjemně mě překvapili i makrosnímky a jako slušné se dají označit snímky za zhoršených světelných podmínek. Na snímcích je patrné, že HTC udělalo správný krok a osazením tohoto fotoaparátu se trefila do posledního nedostatku, která společnost v posledních letech měla. Co mě však nepříjemně překvapilo, byla absence optické stabilizace. Pokud by ji M9 nabídla, neměl bych fotoaparátu co vytknout.

scr one m93

Pokud se rozhodneme pořídit video, není s podivem, že M9 umí pořizovat záznam i v rozlišení 4K při 30 fps. Kvalita záznamu je opravdu na vysoké úrovni, nechybí plynulost a reálné podání barev. Nechybí také možnost pořizování slow-motion videa v rozlišení Full HD při 30/60 fps, či dokonce 120 fps, avšak „pouze“ při HD rozlišení.

Multimedia – vše, co je potřeba

O špičkových reproduktorech jsem se již zmínil, jak je to ale s nástroji, díky kterým si můžeme užívat tento požitek? Hudební přehrávače nalezneme hned dva. První je klasický od Googlu a druhý přímo od HTC. Nepřekvapí jejich spolehlivost, hovoříme-li o přehrávači přímo od společnosti, je spíše funkční, než designově zajímavý. Nalezneme zde však vše potřebné a prim hrají obaly alb, protože ty zabírají většinu místa na obrazovce.

scr one m92

Narozdíl od Samsungu, HTC stále nabízí FM rádio, což se sice může zdát jako přežitek, stále se ale najde mnoho uživatelů, kteří jej aktivně využívají. Nechybí podpora funkce RDS. Pokud uživatele omrzí pouhé poslouchání hudby, může přejít do přehrávače videí, který si poradí s formáty .AVI i .MKV, a to včetně kodeků DivX a Xvid. Problémem není ani vysoké rozlišení, protože 1080p videa telefon samozřejmě zvládá bez problému a potíž dokonce není ani 4K rozlišení, což je vzhledem k možnosti záznamu v takto vysokém rozlišení pochopitelné. Problém je tak stále s titulky, které předinstalovaný přehrávač neukáže. Tento neduh však lze vyřešit stažením libovolného přehrávače, například VLC, který konečně nalezneme v Obchodě Play.

scr one m94

Problém samozřejmě nejsou ani ty nejnáročnější hry, které si budete i díky přítomnosti stereo reproduktorů užívat ještě více, než obvykle. Nezapomeňme na konektivitu, která je taková, jaká se dá očekávat u TOP modelu společnosti, kde kromě základu v podobě GPRS a EDGE, nabízí také HSPA+ 42 Mb/s, nechybí podpora rychlých datových přenosů LTE Cat 6 do rychlosti až 300 Mb/s. Nepřekvapí přítomnost NFC, které využijete například pro rychlejší spárování nebo pro bezkontaktní platby, v nastavení je pro to dokonce speciální podsložka. Na kratší vzdálenosti využijete Wi-Fi a/b/g/n, Bluetooth 4.1, a nechybí ani podpora OTG, což znamená bezproblémové připojení USB flashdisku.

scr one m91

Dále zaujme také přítomnost infračerveného portu pro ovládání domácí elektroniky. V příslušné aplikaci si ze začátku vytvoříte místnosti, ve kterých vyberete druhy, počet zařízení, které lze ovládat. Funkce je bezproblémová zhruba do 4 metrů. Pro surfování na webu slouží rovněž dvojice prohlížečů, a to sice Google Chrome, který je v posledních verzí již vyladěn a také prohlížeč od HTC, který snad ani není třeba používat díky synchronizaci, kterou Chrome nabízí.

Telefonování a zprávy

U M9 nalezneme všechny důležité funkce pod záložkou Telefon. Na první pohled zaujme nová číselná klávesnice, dále nechybí seznam hovorů, oblíbené položky, skupiny a také karta Lidé, která představuje kompletní adresář se všemi kontakty. Zde se zobrazují jak kontakty uložené na SIM kartě, tak také například z Gmailu, Skypu, WhatsAppu a mnoho dalších. Propojení se sociálními sítěmi není u HTC žádnou novinkou a i zde funguje bez problému.

scr one m96

Kvalita hovorů je na slušné úrovni, jen jsem si první dny nemohl zvyknout na ostřejší hrany, které mě ze začátku tlačili nepříjemně na ucho, ale nejde o nic, na co si nelze zvyknout. Hlasitost reproduktoru nepatří mezi ty nejvyšší, avšak zvuk je čistý a protistrana také neměla problém s kvalitou mikrofonu.

Editor SMS zpráv prošel také drobnou designovou změnou, tou hlavní je však nová klávesnice, která nově nenabízí funkci XT9, přesto napovídání a oprava slov funguje i nadále. potěší také možnost zálohování zpráv. Pro e-mailovou komunikaci jsou v One (M9) předinstalovaný hned dvě aplikace, konkrétně E-mail a Gmail.

Závěr

HTC One (M9) je bezpochyby špičkový smartphone, který zaujme především luxusním provedením, díky hodnotným materiálům a perfektnímu zpracování. Bude to však stačit na úplnou špičku? Uživatele příjemně překvapí stále dostačující a kvalitní displej, výkonný 8jádrový procesor a hlavně bezkonkurenční zvuk díky BoomSound s Dolby Surround. Nezapomeňme také na konečně opravdu vydařený fotoaparát a příkladné sladění systému.

IMG_0446

Jako zápor by se dala označit až okatá nápadnost s loňským top modelem One (M8), jde samozřejmě o názor každého jedince, jestli to vidí jako klad, či negativum, za nás spíše převažuje pozitivum, avšak právě M8 se nám nakonec jeví jako designově povedenější kousek. Při pořizovací ceně nad 20 000 Kč si člověk také uvědomí neduhy, minimálně v podobě absence optické stabilizace, kterou by uvítal nejeden potenciální majitel.

Jinak je ale HTC One (M9) opravdu klenotem mezi smartphony a věřím, že si najde mnoho spokojených uživatelů. Za redakci M9 mohu jen doporučit, a dodávám: „Kdo koupí, neprohloupí“.

Graf ceny produktu HTC One M9 poskytuje server Heureka.cz

Další fotografie naleznete v naši Galerii

HODNOCENÍ

Displej – 8/10

Vzhled – 9/10

Zpracování – 9/10

Výkon – 9/10

Fotoaparát – 7/10

CELKEM – 92%

 

 

Tagy Android HTC One Recenze