fotka redaktora RecenzeSmartphonyStarší článek

RECENZE: HTC ONE M9+: LEPŠÍ NEŽ ŘÁDNÁ VLAJKOVÁ LOĎ?

Redakce18.11.2015 - 13:55 RecenzeSmartphonyStarší článek

Společnost HTC oficiálně označuje za letošní vlajkovou loď model One (M9). Avšak mnozí namítají, že změn oproti loňskému modelu M8 je tak málo, že se nejedná o důstojného nástupce. Proto ocenili, když společnost uvedla upravený model s přídomkem M9+, který by mohl aspirovat na opravdovou vlajkovou loď. Právě model M9+ jsme měli možnost otestovat.

HTC-One-M9+-4

Design a konstrukce – vysoký standard by HTC

HTC One M9+, které bylo představeno na českém trhu současně s modelem One E9+ (recenze), pokračuje v tradici, kterou zavedl již model One (M7). Tou je celokovová konstrukce té nejvyšší kvality, na první pohled k nerozeznání od menšího modelu M9. Že jde o jiný model nejvíce prozrazuje čtečka otisků prstů nacházející se pod displejem a zadní duální fotoaparát.

IMG_0769Další fotografie naleznete v naši Galerii

Podívejme se na zařízení ale postupně. Hlavní dominantou nového HTC One M9+ je bezesporu nový 5,2palcový QHD SuperLCD3 displej, který na této úhlopříčce dosahuje skvělé jemnosti 565 ppi. Jde spíše o marketingový tah, protože už Full HD SuperLCD3 displej byl více než slušný a rozeznat jednotlivé pixely bylo pouhým okem nemožné. O jeho ochranu před poškábáním se stará odolné sklo Gorilla Glass ve své nejaktuálnější verzi 4. Vše má své kladné a záporné stránky, zde zmiňme od obojí jednu. Tou negativní je s jistotou snížená výdrž baterie. Pozitivním prvkem zůstává velmi věrohodné podání barev a široké spektrum nastavení jasu.

IMG_0757

Na přední straně nově zaujme poněkud neobvyklé (pro modely HTC) hardwarové tlačítko. Jde o čtečku otisku prstů, o které mohu hned říct, že si na ni uživatel přecházející ze starších modelů HTC poměrně rychle zvykne a nutno podotknout, že její rychlost je více než slušná. Nesmíme však zapomenout ani na stereoreproduktory BoomSound, které k modelům tchajwanského výrobce neodmyslitelně patří. Nechybí také selfie kamerka, senzory, či notifikační LED dioda.

Je škoda, že HTC nepozměnilo trochu design a nezbavilo se poměrně širokého a bezvýznamného černého proužku pod displejem, které nese pouze logo výrobce, bez kterého by se velikost krásně redukovala, telefon by mohl být o trochu kompaktnější a lépe padl do menších rukou.

IMG_0782

Pravá strana v sobě obsahuje jak slot pro microSD kartu, tak rozdvojený přepínač hlasitosti. Už s modelem One M9 bylo vypínací tlačítko přesunuto z poměrně nepraktického vrchu na bok. Aby uživatel s přehledem nezaměnil ono tlačítko za jiná, je jako jedinné vroubkované. Levá strana obsahuje pouze slot pro nanoSIM kartu. Na spodní straně nalezneme již klasicky zdířku pro připojení napájecího kabelu s microUSB konektorem a 3,5 mm Jack slot pro sluchátka.

Vrchní strana zůstala poměrně chudá, obsahuje totiž použe černý plastový předěl, pod kterým se nachází infračervený ovladač domácí elektroniky. Zadní straně jasně dominuje dvojice fotoaparátu, kterým sekunduje dvoubarevná LED přisvětlovací dioda.

IMG_0633

Zpracování je od počátku silnou stránkou HTC a ani u nového One M9+ tomu není jinak. Design je střídmý, navazující na předešlé generace modelů One, ze kterých si bere jen to nejlepší. Za mě osobně si troufám tvrdit, že povedenější design na současném trhu smartphonů budeme hledat těžko.

Hardware a výkon – krok zpět s Mediatek?

Pokud se vnější design moc nezměnil oproti M9, tak pod kovovým tělem je snad vše jinak. Tou hlavní změnou je přechod na čipset od Mediateku, namísto obligátního Snapdragonu od Qualcommu. Konkrétně máme čest s osmijádrovým chipsetem MT6795M Helio X10 s taktem rovných 2 GHz, tedy na chlup totožným čipem, který nabízí i HTC One E9+ (recenze) a kterému rovněž sekundují velice slušné 3 GB RAM paměti spolu s grafickým akcelerátorem PowerVR G6200. Potěší interní paměť 32 GB, kterou lze nadále rozšiřovat pomocí již zmiňovaných microSD karet.

IMG_0765

Překvapení se nekoná, komplet funguje i nadále bezvadně. Přesto, že se mohlo z počátku zdát, že jde HTC o krok zpět, když se rozhodlo užít chipset, který je rozšířen spíše v Asii a v Evropě je skoro nepoužíván, skutečnost tuto obavu nepotvrdila. Odladěnost systému a grafické nástavby Sense je ukázkové a za celou dobu užívání jsem se nesetkal se sebemenším zpomalením, či snad zaseknutím. Uživatel se nemusí nikterak omezovat ve výběru aplikací či hraní těch nejnáročnějších her.

IMG_0634

Novinkou u zařízení HTC je čtečka otisku prstů. Její umístění je díky zabudování do domovského tlačítka ideální, přesně v dosahu prstu. Navíc k odemknutí stačí jen dotyk prstu, není třeba poklepávat, stlačovat či probouzet displej. Citlivost je na velice slušné úrovni, avšak premiantem v v této disciplíně, tedy rychlosti a přesnosti, je bezesporu nový Apple iPhone 6S (recenze), který však těží z více zkušeností. U HTC lze přednastavit až pět prstů, kterými se dá odemknout a obecně se dá říci, že na první pokus HTC předvedlo velmi obstojný výkon.

Displej – pastva pro oči

Už na začátku jsem zmínil, že s novým modelem přichází také nový displej, který posouvá HTC opět dále. Rozlišení QHD na 5,2 palcích vypadá opravdu úžasně a opět zlepšuje dojem z pohledu na SuperLCD displej, který se může pyšnit věrohodným barevným podáním či širokou škálou nastavení jasu.

IMG_0774

Ani na opravdu ostrém slunci nebudete mít problém s čitelností drobných písmen zobrazovaných na displeji, což nebylo zrovna nejsilnější stránkou předešlého Full HD displeje na modelech M8 a M9. Tímto panelem může HTC s klidným svědomím konkurovat AMOLED displejům Samsungu či Retina technologii Applu.

Baterie a výdrž – jeden den, více ne

I přesto, že nové M9+ užívá jiný procesor, ale hlavně jemnější a větší displej, zůstává velikost akumulátoru schodná s M9, tedy s hodnotou 2840 mAh. V praxi to znamená, že uživatel by neměl spoléhat na to, že mu M9+ vydrží déle než jeden den. Při opravdu občasném používání se můžete dostat na hodnotu půl druhého dne, více však už ne. Je to poměrně škoda a jde pravděpodobně o největší nedostatek nového modelu.

IMG_0761

K dispozici je úsporný režim, který životnost prodlouží v řádu dvou hodin. Když už budete nuceni telefon zapojit do nabíječky, počítejte s klasickou dobou napájení. HTC nepodporuje rychlodobíjení či bezdrátové dobíjení.

Zvuk – opět to nejlepší na trhu

Již pár let platí skutečnost, že pokud si chcete pořidit nejlépe hrající smartphone na trhu, je pro vás potom jasnou volbou právě HTC s jedním ze svývh modelů. Nic se na tom nezměnilo ani s příchodem nového M9+, který využívá totožné stereoreproduktory s techologií BoomSound okořeněnými technologií Dolby Surround, které používá starší M9. Výsledný zvuk lze popsat jednoduše slovem fenomenální. Opravdu lépe, či stejně dobře hrající reproduktory na jiných modelech, než od HTC, s jistotou nenajdete.

IMG_0631

Výborně hrající reproduktory navíc doplňuje více než solidní výstup 3,5mm Jacku pro sluchátka, který společně se standartními sluchátky od HTC nehrají vůbec špatně. Je zde patrné, že si tchajwanci vzali to nejlepší ze své dřívější spolupráce se světově známou značkou Beats by dr. Dre.

Uživatelské prostředí a funkce – fungující Sense

Není překvapením, že M9+ pracuje s Androidem 5.0 „Lollipop“ s grafickou nástavbou HTC Sense 7.0. Je již tradicí, že nemáte mnoho možností, jak poznat, že se jedná o Android, jelikož Sense všechno zabalí do svého designu, který je navíc již nějaký ten měsíc možno přizpůsobovat nadále vlastním potřebám, takže individualizace či originálnost je v podstatě zaručena.

screeny one m9+

Již nějaký ten rok u nástavby Sense platí, že je u ní skoro nemožné způsobit zpomalení či zásek. Odladění s Androidem je ukázkové a všechny animace, ale hlavně spouštěné aplikace, nabíhají téměř okamžitě. Nechybí intuitivní ovládání odemykání displeje poklepáním na displej či nově použití senzoru otisku prstů jako domácího tlačítka.

screeny one m9+1

Domovská obrazovka může být dle libosti buď BlinkFeed, na kterém si nastavíte, co chcete sledovat za média a novinky. Je to o zvyku, najdou se tací, kterým BlinkFeed vadí, nelíbí se jim, a naopak tací, kterým vyhovuje. Naštěstí pro první skupinu se dá nastavit „standardní“ domácí obrazovka a BlinkFeed se užívat nemusí.

Fotoaparát – skvělý návrat zpět

Nové M9+ je vybaveno poměrně kvalitním fotoaparátem, který nabízí 20 MPx snímač Toshiba se světelností f/2.2, který je schopen zachytit fotografie o rozlišení až 5,376 x 3,744 pixelů a 4K video. Po roční odmlce fotoaparátu opět sekunduje druhá čočka, která zjišťuje, které objekty jsou blíže a které dále od telefonu. Tento prvek se projeví v úpravách fotek, kde si každý vyhraje. Po vzoru zrcadlovek lze totiž nastavit, co má být rozmazáno, a co je důležité,  a tím pádem zůstane ostré. Jedná se o režim UFocus, jeho zapnutím a následným kliknutím na jakoukoliv část se během vteřiny docílí požadovaného efektu. Zamrzí poměrně vystouplá čočka hlavního fotoaparátu, avšak uživatel se nemusí strachovat o poškrábání ochranného sklíčka, protože to je vyrobeno ze safírového materiálu, které odolá nemalým pokusům o poškrábání.

IMG_0767

Výsledné fotografie jsou na velice slušné úrovni. Hlavní předností je velmi věrohodné podání barev a jejich sytost v ne příliš vhodných světelných podmínkách. Jedinou vadou může být absence optické stabilizace. Přední širokoúhlá čočka se 4 MPx a technologií UltraPixel zaručí bezkonkurenční kvalitu selfies i nepříliš ideálních podmínkách.

Jak už bylo zmíněno, soustava může nahrávat až v rozlišení 4K. V praxi to ale znamená, že tuto funkci příliš nevyužijete, díky stále nízkému počtu snímků za vteřinu, díky kterému rychlejší pohyby postrádají na plynulosti. Nahrávání ve Full HD je však na velice slušné úrovni a výsledné záběry jsou dobré.

Multimedia – uživatelsky nenáročné

HTC již tradičně doplňuje aplikace od Googlu svými vlastními, takže zde nechybí hned dvojí přehrávač hudby, kalendář a další kancelářské aplikace. Největším rozdílem si oproti nativnímu přehrávači od Googlu prošel právě přehrávač od HTC, který disponuje technologií BoomSound. Jak jsem již bylo zmíněno, výsledný zvuk jak v reproduktorech, tak i ve sluchátkách, je na špičkové úrovni. Kvalitu lze navýšit užitím ještě kvalitnějších sluchátek, než standardních, která ovšem nehrají vůbec špatně.

screeny one m9+2

Prostředí přehrávače je jednoduché, intuitivní a účelné. Oproti konkurenci nezapomnělo HTC ani na FM rádio, které určitě potěší stále určité procento uživatel. Přehrávač videí sice nepatří mezi graficky nejlepší, spolehlivě však poslouží a je schopen přehrát většinu formátů videí. Co se týče konektivity, nepřekvapí podpora LTE CAT. 6, Wi-Fi, Bluetooth 4.1 či NFC.

Telefonní funkce a zprávy

Telefoní a textový editor je v Sense dotažen do velmi zdárného konce, vše je prostě tam, kde to očekáváte. Barevné podání je příjemné, opět nechybí možnost určitého přizpůsobení jako u zbytku uživatelského prostředí. Nově oproti starším modelům od HTC přichází právě M9+ s novou klávesnicí, která na první pohled pouze mírně změnila design.

screeny one m9+3

Telefonní adresář ukrytý pod ikonou Lidé, ve kterém je kontakt spárován například s Facebookem, Twitterem, ale také je možné zadat další čísla, či e-maily, nebo v dnešní době pířliš neobjevující se kolonku Narozeniny. K dispozici je i následná synchronizace s kalendářem. Posunutím doprava se dostanete na poslední aktivitu, což znamená poslední hovor a poslední SMS, další posunutí vybírá aktivitu ze sociálních sítí.

Závěr

HTC původně nemělo v plánu vůbec přijít s modelem One M9+ do Evropy, nýbrž jej ponechat pouze pro asijský trh. Avšak nepříliš lichotivé ohlasy na vlajkovou loď One M9, která oproti starší vlajkové lodi One M8 nepřinášela v podstatě nic nového, dala jasný impuls, že bude potřeba nasadit nový model, který zákazníky zaujme

IMG_0764

Přesto že oficiálně je vlajkovou lodí model One M9, za mě platí fakt, že právě model M9+ je tou pravou vlajkovou lodí pro letošní rok, jelikož přináší oproti M8 mnohá vylepšení. Ať už jde o větší a jemnější displej, kvalitnější fotoaparát či dnes stále více populárnější čtečku otisku prstů. Přidáme-li k tomu léty propracovaný, luxusní celokovový design, troufám si říct, že nově M9+ své uživatele rozhodně nezklame. Na druhou stranu, za nové funkce a vyšší výkon je potřeba sáhnout hlouběji do kapsy. Největší internetový obchod s elektronikou Alza.cz nabízí One M9+ za 22 500 Kč, což je o 5 800 Kč více, než za kolik pořídíte standardní vlajkovou loď One M9. Vzhledem k lepšímu displeji a celkové modernizaci hardwaru je tato částka zcela akceptovatelná.

Graf ceny produktu HTC One M9+ poskytuje server Heureka.cz

Další fotografie naleznete v naši Galerii

Hodnocení

Displej – 9/10

Vzhled – 9/10

Zpracování – 9/10

Výkon – 9/10

Fotoaparát – 9/10

Výdrž baterie – 6/10

Celkem – 95%

Tagy Android HTC One Recenze