fotka redaktora RecenzeSmartphonyStarší článek

RECENZE: HTC ONE E9+: PLASTOVÁ REVOLUCE

Jan Valtr18.10.2015 - 13:30 RecenzeSmartphonyStarší článek

Vlajkové lodě HTC již delší dobu vynikají nad konkurencí jedinečným vzhledem, celohliníkovou konstrukcí a tou nejlepší výbavou. Tato politika však tchaj-wanskému výrobci příliš nevynáší a tak se pokouší své portfolio rozšířit o velice nadějný model. Tu nejlepší výbavu totiž zakomponoval do plastového těla a oproti hliníkové vlajkové lodi HTC One M9 také znatelně snížil cenu. Je však HTC One E9+ opravdu tak skvělé, jak se na první pohled jeví? To se dočtete v naší recenzi.

htc-m9-recenze

Design a konstrukce – lehký jako pírko

Jak již bylo řečeno, HTC u tohoto modelu upustilo od hliníku a dalo se cestou plastu. Rozměrově se rozhodně nejedná o kompaktní zařízení, jelikož se svými 156.5 x 76.5 x 7.5 milimetry se řadí spíše mezi tabletofony. Větší rozměry jsou však plně kompenzovány hmotností, která činí pouhých 150 gramů a telefon díky tomu v ruce působí až nepřirozeně lehce a vězte, že nízká hmotnost bude pravděpodobně první věc, které si všimnete po uchopení telefonu.

DSC_0162Další fotografie naleznete v naši Galerii

Právě díky ní ovšem zařízení nemá tendenci vyklouzávat z ruky, nicméně na jednoruční ovládání telefon určitě stavěn není. Velkou pozornost věnovalo HTC zpracování telefonu. I přesto, že záda jsou vyrobena z plastu, působí v ruce telefon poměrně hodnotně, k čemuž dopomáhají i kovové rámečky. Plast na zádech telefonu je bohužel hladký, osobně bych uvítal matnější provedení. Přední strana HTC One E9+ je, co se designu týče, prakticky shodná s HTC One M9 (recenze). Na horní i spodní straně na první pohled zaujme rámeček v podobě hliníku, který je zde však vyroben z plastu. Na pohled, a ani na dotek to však prakticky není rozeznatelné. Jak je tomu u HTC zvykem, ani u modelu E9+ nechybí stereoreproduktory BoomSound, ke kterým se ovšem vrátíme později. Na horní straně je pak patrná pouze selfie kamerka, jelikož senzory i informační dioda jsou bedlivě uschovány v černém pruhu nad displejem.

DSC_0196

Tím se ovšem dostáváme k poměrně nepříjemnému faktu. 5,5palcový displej totiž zabírá pouhých 69 procent a okraje kolem něj jsou opravdu nesmyslně velké. Telefon by dle mého názoru mohl být mnohem menší, čímž by se stal mnohem kompaktnějším a použitelnějším. Rámeček telefonu je jako jediný prvek celého telefonu vyroben z hliníku a při úchopu působí příjemným dojmem. Pravá hrana v sobě ukrývá vypínací tlačítko a také kolébku na určování hlasitosti. Na levé hraně pak najdeme sloty pro dvojici SIM karet a také paměťovou kartu. 3,5 mm Jack slot se nachází na horní hraně zařízení, naopak micro-USB port je standardně umístěn na spodní hraně.

DSC_0199

Design zadní strany HTC One E9+ se nese ve velice střídmém stylu s jediným ústředním bodem. Tím je obrovská čočka fotoaparátu, která působí opravdu velice nepřirozeně, ale hodnocení jejího vzhledu nechám na vás. Pod čočkou se pak nachází přisvětlovací dioda a velký nápis HTC. Bohužel, ačkoli je zadní strana plastová, není kryt nijak odnímatelný. Celkově je však HTC One E9+ zpracováním i designem poměrně povedený telefon a přes menší nedostatky rozhodně nezklame.

Hardware a výkon – maskovaná vlajková loď

Pod tělem, které odpovídá spíše vyšší střední třídě, se ukrývá výbava nefalšované vlajkové lodi. Srdcem One E9+ je osmijádrový procesor Mediatek MT6795M Helio X10 s taktem rovných 2 GHz. Ten je doplněn naprosto dostačujícími 3 GB RAM a grafickým akcelerátorem PowerVR G6200. Jistým standardem je 32 GB interní úložiště, které lze rozšířit o dalších 128 GB pomocí SD karty. Tato výbava rozhodně není lákavá pouze na papíře a vše funguje skutečně naprosto skvěle.

DSC_0182

Android 5.0 běží i s relativně náročnou grafickou nadstavbou plynule bez jakýchkoli záseků nebo snad zamrznutí. Stejně tak si na HTC One E9+ není problém zahrát jakkoli náročnou 3D hru na nejvyšší detaily a ani multitasking není žádným problémem. Vadou na kráse je však velmi rychlé přehřívání procesoru při náročnějších úkonech, což se projevuje podobně jako u vlajkové lodi M9, i přesto, že tento model nabízí plastovou konstrukci.

Displej – Quad HD požitek

HTC One E9+ je jako celek velice dobré zařízení, kdybychom ovšem měli vyzdvihnout jedinou věc, pak by to byl displej. 5,5 palcový zobrazovač má totiž rozlišení QHD, tedy 1440 x 2560 pixelů a jedná se o nejlepší displej, jakým kdy HTC vybavilo svůj telefon.

DSC_0240

Jemnost 534 ppi zajišťuje extrémní jemnost, kdy ani po podrobném pohledu není lidské oko schopné rozlišit jednotlivé pixely. Stejně skvělé je i podání barev, který působí živým a sytým dojmem. Čitelnost na slunci určitě také není problémem, ačkoli pod jistým úhlem hází displej poměrně nepříjemné odlesky. I přes tento nedostatek se však jedná s jistotou o jeden z nejlepších zobrazovačů na trhu.

Baterie a výdrž – totální propadák

Tenkost a lehká váha zařízení se zákonitě musela projevit na výbavě. Stalo se tak bohužel u baterie, která má kapacitu pouhých 2 800 mAh. Vzhledem k energeticky náročnému displeji a prémiové výbavě se telefon „chlubí“ maximálně jednodenní výdrží, které lze však dosáhnout jen s polovičním jasem a nenáročným používáním.

DSC_0207

Pokud svůj telefon využíváte skutečně naplno, pak počítejte s reálnou výdrží přibližně 10 hodin, takže je jistější nosit spolu s telefonem i nabíječku či externí zdroj. Výdrž baterie bych tak označil za hlavní a nezanedbatelný nedostatek.

Zvuk – bezkonkurenční BoomSound

HTC je proslulé mimo jiné i díky svým legendárním stereo reproduktorům s technologií BoomSound, které samozřejmě nechybí ani u modelu E9+. Každý z reproduktorů má svůj vlastní zesilovač a i při maximální hlasitosti je zachováno kvalitní zvukové podání včetně basů. Navíc díky technologii Dolby Surround si při koukání na filmy či videa budete připadat skoro jako byste seděli v kině a zvuk vás skutečně obklopí a zajistí maximální požitek.

DSC_0234

Bezkonkurenční reproduktory jsou navíc doplněny velmi obstojně hrajícími sluchátky, které jsou dodávány spolu s telefonem. Ty nabízí také velmi věrné podání zvuku, čekal bych ovšem o trochu lepší basové podání. Patříte-li mezi milovníky hudby, pak HTC One E9+ rozhodně stojí za zvážení.

Uživatelské prostředí a funkce – specificky předělaný Android

V HTC One E9+ běží stejně jako ve stávající vlajkové lodi Android 5.0 „Lollipop“ s grafickou nadstavbou Sense 7.0. Ta mění vzhled čistého Androidu prakticky k nepoznání a zachovává z něj pouze základ.Prostředí nabízí velice líbivý design s velkou možností personalizace.

Nová složka

Orientace v systému je naprosto intuitivní a vyzvednout musím především plynulost systémových animací a design ikon. Potěší i možnost odemknutí telefonu dvojím poklepáním na displej, což kompenzuje absenci hardwarového domovského tlačítka.

Nová složka3

Osobně se mi nelíbí design přehledu všech aplikací, který mi přijde trochu nepraktický a nezapadá do celkové koncepce telefonu, ovšem to je čistě individuální názor.

Fotoaparát – lepší průměr

Stejně jako je tomu u hardwarové výbavy, i fotoaparát sdílí HTC One E9+ se stávající vlajkovou lodí tchaj-wanského výrobce. Jedná se o 20 MPx snímač Toshiba se světelností f/2.2. Ten je schopen zachytit fotografie o rozlišení až 5,376 x 3,744 pixelů a 4K video.

DSC_0186

Výsledná kvalita fotografií je na velmi dobré úrovni, pochvalu si zaslouží především syté podání barev i fotografie za zhoršených světelných podmínek. Zamrzí však absence optické stabilizace, jejíž přítomnost by rozhodně neuškodila.

IMAG0009

Co se týče videa, umí HTC One E9+ samozřejmě nahrávat video o rozlišení 4K při 30 fps a také slow-motion videa ve Full HD při rozlišení při 60 fps. Prostředí fotoaparátu je přehledné a účelné, nechybí však možnost plně manuálního nastavení a velkého množství módů.

Multimedia – vše potřebné

Co se týče multimediální výbavy, nezůstalo HTC pouze u základu. Kromě klasických aplikací od Googlu, které zahrnují například hudbu Play nebo Gmail, totiž zakomponovalo do systému několik vlastních aplikací. Tou hlavní je hudební přehrávač, který dodává kvalitní zvuk jak do stereo reproduktorů BoomSound, tak do sluchátek.

Nová složka2

Prostředí přehrávače je jednoduché, účelné a intuitivní. Oproti konkurenci neupustilo HTC ani od FM rádia, které určitě potěší mnoho uživatelů. Přehrávač videí sice nepatří mezi graficky nejlepší, spolehlivě však poslouží a je schopen přehrát většinu formátů videí. Co se týče konektivity, nepřekvapí podpora LTE CAT. 6, Wi-Fi, Bluetooth 4.1 nebo NFC.

Telefonní funkce a zprávy

Co se telefonování a psaní zpráv týče, vše je oproti čistému Androidu značně zjednodušené. Prostředí je krásně přehledné a barevné provedení se nese v souladu s celkovým vzhledem systému.

Nová složka1

Lehkou výtku mám ke klávesnici, na kterou jsem si nebyl za 14 dní schopen zvyknout a psalo se mi na ní nepohodlně. Potěší i předinstalovaná aplikace pro e-mailovou komunikaci.

Závěr

HTC One E9+ je ambiciózním projektem HTC, který má skloubit příznivou cenu s prvotřídní výbavou. Designově se jedná rozhodně o unikátní zařízení, ale lehkou výtku mám k hladkému povrchu zadní části, jehož důsledkem budou mít uživatelé s menší rukou problém telefon udržet. Lehce to kompenzuje malá váha zařízení a kovový rámeček. Pyšnit se E9+ může naopak výbavou, která zajišťuje špičkový výkon, kdy jediným nedostatkem je přehřívání procesoru.

DSC_0218

Velmi nedostatečná je bohužel kapacita baterie, která při normálním používání vydrží jen stěží jeden den provozu. Naopak vyzdvihnout musíme špičkový Quad HD displej, který lahodí oku a je radost jej používat. Audiofilové si s technologií BoomSound také přijdou na své, stejně jako nadšenci do fotografování, kde zamrzí jen absence optické stabilizace. Nesmíme zapomenout, že hlavním důvodem použití levných materiálů je cena. Na Alza.cz si můžete nové HTC pořídit za 15 990 Kč, což je za špičkově vybavený telefon rozhodně přijatelná částka. HTC One E9+ má sice několik nedostatků, ovšem poměr ceny a výkonu je značně převyšuje a při výběru telefonu si rozhodně zaslouží pozornost.

Graf ceny produktu HTC One E9+ poskytuje server Heureka.cz

Další fotografie naleznete v naši Galerii

Hodnocení

Displej – 8/10

Vzhled – 8/10

Zpracování – 8/10

Výkon – 9/10

Fotoaparát – 7/10

Výdrž baterie – 5/10

Celkem – 82%

Tagy Android HTC One Recenze