fotka redaktora RecenzeSmartphonyStarší článek

RECENZE: HTC ONE A9: OPRAVDU IPHONE S ANDROIDEM?

Redakce9.2.2016 - 14:10 RecenzeSmartphonyStarší článek

Od chvíle, kdy začaly na internet pronikat fotografie zachycující nový model od společnosti HTC, bylo snad všem jasné, že není podoba s iPhonem 6 jen náhoda. Smartphone od společnosti s nakousnutým jablkem se prodává jak nikdy dříve, tak proč nevyužít povedený design, osadit ho vlastním systémem a ukousnout si taky trochu ze slávy? To si pravděpodobně řekli v HTC. A povedlo se, nebo se model A9 už navždy zapíše do historie pouze jako kopie nejoblíbenějšího amerického smartphonu?

HTCOneA9-all-colors

Design a konstrukce – elegán matoucí vzhledem

HTC je již několik let pověstné svou precizností a kvalitou u svých modelů, řada One je dokonce na pomyslném vrcholu a tak nikoho nepřekvapí, že i model A9 se může pyšnit kvalitními materiály a ukázkovým zpracováním. Smartphone příjemně padne do ruky i díky zaobleným hranám, především ale zásluhou rozměrů 145,75 x 70,8 x 7,26 mm, díky tomu zapadá přímo do dnešního průměru velikostí. Hmotnost 143 gramů může být třeba trochu větší, nesmíme ale zapomenout, že máme co dočinění s celokovovým unibody smarphonem. Daň v podobě trochu větší hmotnosti na úkor kvality a pevnosti je zde rozhodně na místě.

IMG_0956Další fotografie naleznete v naši Galerii

Na přední straně nalezneme po stranách zaobleným ochranným sklíčkem Gorilla Glass 4, 5palcový Full HD AMOLED diplej. Novinkou u HTC je, že sklo chrání celou přední stranu, nikoliv jen displej, jak je tomu u řady One M.  Nad displejem nalezneme už obligátně reproduktor, notifikační diodu a proximity senzor se senzorem jasu či přední fotoaparát s technologií UltraPixel. Pod displejem kromě loga HTC nalezneme také senzor otisku prstů, který na první pohled vypadá jako hardwarové tlačítko, avšak některé jeho vlastnosti supluje.

IMG_0966

Horní strana vyplňuje z velké části plastová krytka, která pod sebou skrývá telefonní a Wi-Fi antény. Pravá strana obsahuje kolébku pro ovládání hlasitosti, avšak co mne potěšilo, je tlačítko uspání, které je nově vyvedeno ve vroubkovaném designu, takže nehrozí zaměnění za regulátor hlasitosti. Levá strana skrývá dva šuplíčky, pod kterýma se nachází sloty pro nanoSIM kartu a microSD kartu, díky které je teoreticky možné rozšířit kapacitu paměti telefonu až o další 2 TB, dosavadní absenci podobné SD karty pomiňme. Spodní strana obsahuje 3,5mm Jack konektor pro připojení sluchátek, zdířku pro připojení napájecího kabelu a nově také hlavní systémový reproduktor.

IMG_0873

Zadní straně, která je zhotovena z leštěného kovu, dominuje logo výrobce a poměrně nešikovně vystouplý hlavní 13 MPx fotoaparát s optickou stabilizací, kterému sekunduje dvoubarevná přisvětlovací LED dioda. Není se však třeba obávat o poškrábání, jelikož je krycí sklo safírové, avšak tento výstupek na elegantních a hladkých zádech není pro oči moc lahodící.

IMG_0883

A je tedy HTC One A9 kopií iPhonu? Není! HTC přišlo s designovým směrem unibody konstrukce s použitím hliníku jako první u modelu One (M7). Dokonce již mělo plány a skeče zařízení, které se velmi podobalo iPhonu 6, který se představil až o několik měsíců později. Nelze tedy tvrdit, že někdo kopíroval, jelikož oba výrobci začali na vývoji nových modelů pracovat takřka ve stejnou dobu, přičemž podobnost obou zařízení je zřejmě čistě náhodná.

Hardware a výkon – nedokonale optimalizováno

Přesto že si design a konstrukce hraje na vlajkovou loď, v případě hardwaru to tak rozhodně není, ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát. 64-bitový osmijádrový Snapdragon 617 taktovaný na 1,5, a 1,2 GHz, grafický akcelerátor Adreno 405, 2 GB RAM paměti a 16 GB vnitřní paměti (zhruba 9 GB zůstává uživateli po prvním spuštění) nezní tak špatně, ale v reálu zapadá spíše do lepší vyšší střední třídy, jelikož při testování jsem se několikrát setkal s drobným zpomalením či pádem aplikace. Je však možné, že jde spíše o nekompatibilitu aplikací třetích stran a nejnovějšího Androidu 6.0 „Masrhmallow“, než že by byl výkon nedostatečný.

IMG_0942

O to více zamrzí, že parametrově by mohla A9 vypadat ještě zajímavěji, jelikož na severoamerickém trhu se prodává její vylepšená verze, která disponuje dvojnásobnou, tedy 32 GB vnitřní pamětí a také 3 GB RAM paměti. Co je ještě více nepochopitelné, že tato verze je levnější, než evropská.  Nemyslím si, že je to zrovna chytrý krok od HTC, které tak pomyslně hází jinak povedenému modelu One A9 klacky pod nohy.

Displej – AMOLED se vším všudy

HTC od počátku přeskakuje od LCD displejů k AMOLEDům a nazpět. I když mnohem častější jsou modely HTC vybaveny LCD panely, jelikož AMOLED se na modelu tchaj-wanského výrobce objevil již nějakou řádku let nazpět. Oba typy displejů mají své výhody i nevýhody a zde přítomný 5 palcový Full HD AMOLED displej je toho opět důkazem. Díky 5palcové úhlopříčce je rozlišení 1920 x 1080 px dostatečně jemné, což potvrzuje celková jemnost 441 ppi. Pozorovací úhly jsou perfektní, nastavení jasu by však mohlo být širší, konkrétně nastavení minimálního jasu, jelikož čitelnost na přímém slunci je bez problému.

IMG_0895

Standardně se u tohoto typu zobrazovače musí chválit podání barev, které však není přesycené a také kvalita černé, která je opravdu černá. Opakem je podání bílé barvy, která je spíše do žluta a zde má rozhodně navrh LCD displej. Aby si uživatel vychutnával povedeného displeje co nejdéle, stará se o ochranu před poškrábáním ochranné sklo Gorilla Glass 4, který nově kryje celou přední stranu telefonu. Neodpustím si však výtku, kterou vídám u všech posledních modelů značky HTC, a to je plýtvání místem. HTC užívá domovskou klávesu, multitasking a zpět na displeji, přitom pod displejem samotným je kromě loga výrobce a čtečky otisku prstů prázdno. Úplně bez problému bych zde viděl ona tlačítka, která by tak nezabírala místa na displeji. Třeba už u dalšího modelu se dočkáme.

Baterie a výdrž – den, ani o trochu víc

HTC One A9 v sobě ukrývá akumulátor o kapacitě 2 150 mAh s podporou Quick Charge 2.0 (kompatibilní s Quick Charge 3.0), což je dnes lehký podprůměr u dražších smartphonů. Jak se dalo očekávat, jde o další jednodenní telefon. Při klasickém užívání, tedy vyřízení pár telefonátů, brouzdání po internetu/sociálních sítí či poslechu hudby, zbude večer zhruba 20 až 25 procent kapacity. Není problém ale vyždímat akumulátor už klidně v průběhu odpoledne. HTC  samozřejmě nabízí hned dva režimy úspory energie.

IMG_0969

První omezuje používání dat, snižuje jas a vypíná vibrace. Jeho účinek není oslnivý, avšak je znatelný. Druhým je extrémní úspora energie, která z telefonu vytvoří nástroj určený pouze k nejnutnějšímu, a to je telefonování, psaní zpráv, či e-mailům. V případě, kdy hrozí dlouhodobější absence přípojky k elektrické síti, se tato funkce může hodit.

Zvuk – špatný krok zpět

U HTC jsme si za poslední 3 roky zvykli na úžasné hudební zážitky, které přinášeli stereo-reproduktory s technologií Beats Audio, resp. BoomSound. Pyšnil se jimi každý model z řady One. Zde je všemu jinak, a je to krok špatným směrem.

IMG_0891

S hlasitostí není problém, reproduktor je dostatečně velký a výkon mu neschází, avšak zvukové podání je, ještě pěkně „řečeno“, těžce průměrný. Nejsou slyšet dostatečně výšky a basy, ty zde chybí absolutně. Je to opravdu škoda, protože právě BoomSound byla třešnička na dortu modelů HTC a například na zážitek z prostorového zvuku, který nabzel například model M9+ (recenze), můžeme jednoduše zapomenout. Ústupek vůči eleganci je to tedy markantní.

IMG_0973

Karta se částečně obrací po připojení sluchátek. HTC totiž nadělilo modelu A9 24bitový 192KHz DAC převodník a výkonný zesilovač, který byl připraven přímo pro poslouchání i té nejnáročnější hudby. A výsledek není vůbec špatný, jelikož s kvalitními sluchátky je zvukový zážitek na velmi slušné úrovni. Po připojení se automaticky aktivuje režim BoomSound, který zesiluje basy a prohlubuje hudební zážitek, avšak velké basy nejsou vhodné u všech hudebních žánrů, zde pomůže jen vypnutí daného režimu, jelikož ekvalizér nikde nenalezneme. Také zaráží absence hudebního přehrávače, jelikož předinstalovaný je pouze přehrávač od Googlu.

Uživatelské prostředí a funkce – bez překvapení

Model HTC One A9 byl prvním smartphonem po Nexusech, které běželi na nejnovějším Androidu 6.0 „Marshmallow“ s grafickou nástavbou HTC Sense 7.0. Je již tradicí, že nemáte mnoho možností, jak poznat, že se jedná o Android, jelikož Sense všechno zabalí do svého designu, který je navíc již nějaký ten měsíc možno přizpůsobovat nadále vlastním potřebám, takže individualizace či originálnost je v podstatě zaručena.

Nová složka

Zpočátku jsem se obával, jak se HTC povedlo optimalizovat své uživatelské prostředí na nejnovější Android, byl jsem však mile překvapen. Nezaznamenal jsem jakýkoliv problém v propojení grafické nástavby a samotného Androidu, což se nedalo říct o aplikacích třetích stran. Domovská obrazovka může být dle libosti buď BlinkFeed, na které si nastavíte, co chcete sledovat za média a novinky. Je to jednoduše o zvyku, najdou se tací, kterým BlinkFeed vadí, nelíbí se jim, a naopak tací, kterým vyhovuje. Naštěstí pro první skupinu se dá nastavit „standardní“ domácí obrazovka a BlinkFeed se užívat nemusí.  Nechybí intuitivní ovládání odemykání displeje poklepáním na displej či nově použití senzoru otisku prstů jako domácího tlačítka.

Nová složka1

Dostáváme se k senzoru otisku prstů, který u HTC odbyl svou premiéru v modelu One M9+. Nachází se opět pod displejem a je tak v ideální pozici pro přiložení prstů. Navíc k odemknutí stačí jen dotyk prstu, není třeba poklepávat, stlačovat či probouzet displej. Uložit se dá až 5 prstů, citlivost je na velice slušné úrovni, avšak premiantem v  rychlosti a přesnosti je i nadále Apple iPhone 6S (recenze), který však těží z více zkušeností.

Fotoaparát – úkol splněn

Je poměrně známo, že pořizování fotografií nikdy nebývalo silnou stránkou modelů tohoto tchaj-wanského výrobce. Nepomohlo úplně ani experimentování s technologií UltraPixel a tak se společnost vrací zpět ke klasickým megapixelům. Konkrétně zde máme dočinění s 13megapixelovým fotoaparátem typu BSI se světelností f/2.0, který je vybaven optickou stabilizací (OIS), která se postará o ostré, detailní snímky i ve chvílích, kdy je těžké udržet klidnou ruku.

IMG_0975

Kromě automatického režimu nabízí HTC One A9 také profesionální režim Pro. Ten posouvá hranice fotoaparátu opět více k manuálnímu nastavení digitálních zrcadlovek včetně podpory ukládání snímků v RAW formátu, který zachovává maximum detailů a poskytuje mnohem širší možnosti editace, než snímky ukládané ve formátu .JPG.

Screenshot_20160107-134107

Díky nové funkci Hyperlapse lze snáze vyprávět své příběhy videem. Umožňuje zrychlit pořízená videa až 12krát a tím jim dodat dramatický time-lapse efekt. Není tak problém videem prolétnout, nebo použít slow-motion editaci pro zdůraznění všech nezapomenutelných okamžiků. Samozřejmě nechybí ani funkce HTC Zoe, která umožní automaticky sestříhat a promíchat vše do atraktivního minividea. Nechybí rovněž nahrávání videa, které je však pouze do rozlišení Full HD, na 4K je model A9 jednoduše málo výkonný. Výsledná videa jsou opět i díky optické stabilizaci na velmi slušné úrovni.

Avšak HTC úplně nezanevřelo na technologii UltraPixel. Nad displejem se totiž nachází selfie fotoaparát právě s technologií UltraPixel a světelností f/2.0, která není u předních fotoaparátu obvyklá, a která dokáže zachytit o 300 procent více světla a tak zajistit dobré výsledky i za zhoršených světelných podmínek. Dodejme, že výsledné fotografie se mohou řadit mezi ty nejlepší ze selfie fotoaparátů chytrých telefonů.

Multimédia – méně je více?

Multimediální výbava HTC One A9 je poněkud chudší, než bývalo u tohoto výrobce zvykem. Již jsem zmiňoval absenci hudebního přehrávače, který byl v podání HTC vždy povedený, leč neobsahoval pro někoho důležitý ekvalizér. Naopak však stále nechybí FM rádio s podporou RDS. Pro přehrávání videí může sloužit aplikace Galerie, kde lze videa a snímky uspořádat podle jednotlivých alb, nebo podle času či místa pořízení.

Nová složka2

Nechybí také již známý a povedený editor fotografií, který je v předinstalovaných editorech nadprůměrný, co se týče možností úprav snímků. Nebylo zapomenuto i na klasické aplikace přímo do Googlu, tedy YouTube, Chrome, Disk, Mapy, Hangouts či Fotky.  Co se týče konektivity, nepřekvapí podpora LTE Cat. 6, Wi-Fi, Bluetooth 4.1 či technologie NFC, díky které může HTC One A9 pracovat se službou Android Pay, bohužel však stále nikoliv v ČR.

Telefonní funkce a SMS

Telefoní a textový editor je v Sense dotažen do velmi zdárného konce, vše je prostě tam, kde to očekáváte. Barevné podání je příjemné, opět nechybí možnost určitého přizpůsobení jako u zbytku uživatelského prostředí. Po vzoru modelu One M9+, přichází A9 s novou klávesnicí, která na první pohled pouze mírně změnila design.

Nová složka3

Telefonní adresář  je ukryt pod ikonou Lidé, ve kterém je kontakt spárován se sociálními sítěmi či Viberem nebo WhatsAppem, ale také je možné zadat další čísla či e-maily, nebo v dnešní době příliš neobjevující se kolonku Narozeniny. K dispozici je i následná synchronizace s kalendářem. Posunutím doprava se dostanete na poslední aktivitu, což znamená poslední hovor a poslední SMS, další posunutí vybírá aktivitu ze sociálních sítí.

Závěr

HTC One A9 je bezesporu zajímavý smartphone, který zavádí nový designový směr a jehož cílem je bezesporu přitáhnout novou klientelu, které se design modelů One M nezamlouval. V součtu není moc co vytknout, až na doposud občasné padání aplikací, které se snad v budoucnu vytratí, jak budou společnosti přizpůsobovat své aplikace nejnovějšímu Androidu.

IMG_0962

Silnou stránkou je design a preciznost, se kterou je tento smartphone vyroben. Nezapomeňme na AMOLED displej, čtečku otisku prstů a opravdu kvalitní fotoaparát. Na začátku jsem si položil otázku, zda-li nebude HTC One A9 pouhou kopií iPhonu 6 a s klidným svědomím mohu tvrdit, že není. Ať už je to díky sporům, kdo tento design použil vlastně prvně, jestli právě Apple nebo HTC, je to v podstatě jedno. Věřím, že si mnoho zákazníků najde cestu právě k tomuto modelu, ačkoliv by cena mohla být o něco příznivější.

 Graf ceny produktu HTC One A9 poskytuje server Heureka.cz

Další fotografie naleznete v naši Galerii

Hodnocení

Displej – 9/10

Vzhled – 8/10

Zpracování – 9/10

Výkon – 8/10

Fotoaparát – 9/10

Výdrž baterie – 7/10

Celkem – 87%

 

Tagy Android HTC iPhone One Recenze Technologie