fotka redaktora RecenzeSmartphonyStarší článek

RECENZE: HTC DESIRE EYE: SUPER SELFIE KYKLOP

Redakce24.12.2014 - 0:05 RecenzeSmartphonyStarší článek

Do redakce nám zamířila novinka od HTC, která cílí především na uživatele milující selfies. Potěší navíc zvýšená odolnost. Jaký ve skutečnosti tento smartphone je a hlavně jak fotí a jde o neofociální outdorovou verzi vlajkové lodi One (M8)

Bez názvu

Obsah balení – standard od HTC

Nový HTC Desire Eye k nám do redakce zamířil ve své modré variantě, o jejíž přítomnosti dává najevo už krabička samotného smartphonu, která se v ničem neliší od krabiček, které dnes HTC užívá pro všechny své smartphony. Po otevření je tedy jako první viděn samotný telefon, který ale nemá tendenci vypadnout, takže se nemusíte bát, že by vám mohlo stát to, co například u iPhonu 6.

IMG_0144

Pod samotným telefonem nalezneme uživatelské příručky, adaptér do zásuvky, microUSB kabel a sluchátka, která jsou nepochopitelně peckového provedení, což mě dosti zklamalo, protože tento typ je dnes prakticky neužívaný.

Design a konstrukce – plastové One (M8)?

Nový Desire Eye nabízí celoplastové tělo, které je provedeno ve třech odstínech modré a celek vypadá velmi svěže a hlavně jeho kontrukce je příkladná, nikde se nic nehýbe a jednotlivé přechody nejste schopni po hmatu rozpoznat. Zde HTC drží stále vysokou laťku v kvalitě provedení, jak je již od tchaiwanského výrobce zvykem.

IMG_0131Další fotografie naleznete v naši Galerii

Přední části dominují nezvykle hned dvě věci. První je 5,2palcový Full HD SuperLCD3 panel, který obklopují relativně úzké rámečky. Co ovšem na první pohled zaujme každého a sám jsem se s tím setkal, byla nezvykle velká čočka fotoaparátu, kterému dokonce sekunduje dvojice LED blesků. To je na dnešní poměry opravdu nevídané. Mezi displejem a plastovými předěly jsou skoro neviditelné BoomSound stereoreproduktory. Pod displejem pouze logo HTC a na vrchu informační LED dioda, senzory a snímače.

IMG_0117

Boční strany mají příjemný tvar a tak v ruce poměrně mohutné zařízení není i po delším užívání nikterak nepohodlné. Na levém boku nalezneme zdířky pro nanoSIM kartu a microSD kartu, podporující kapacitu až do 128 GB. Pravá strana je zajímavější, ne přítomností odemykacího tlačítka, které je tak na lepším místě, než v podání HTC One (M8), dvojtlačítka pro ovládání hlasitosti, ale hlavně hardwarovým tlačítkem spouště fotoaparátu, tedy dnes spíše vzácného prvku výbavy. Na vrchu nalezneme jen otvor pro 3,5mm Jack konektor a na spodní straně zdířku, pro microUSB.

IMG_0118

Zadní straně dominuje hlavně velké logo výrobce, které je provedeno v jiném odstínu modré, než jsou samotná záda a také prakticky totožný fotoaparát, také s dvojicí LED blesků, který našel své místo i na přední straně.

IMG_0120

Novinkou oproti vlajkové lodi, je certifikace IPX 7, která zaručuje voděodolnost, což znamená, že půlhodinová koupel v metrové hloubce mu nikterak neuškodí. Tato vlastnost se hodí v případě, které HTC asi nezamýšlelo, konkrétně díky zapuštění reproduktorů se v jejich prostoru hromadí prach, který lze těžce vyndat a tak případná sprcha všechny problémy vyřeší.

Hardware a výkon – komplet bez kompromisů

I přes to, že v názvu chybí „One“, tak to neznamená, že co do výkonu strádá. Jeho vnitřnosti totiž kopírují ty, z modelu One (M8), které jsou samy o sobě špičkové. Poháněn je totiž 4jádrovým procesorem Snapdragon 801 taktovaný na 2,3 GHz, 2 GB RAM, ze kterých vám po spuštění zbyte zhruba 1,1. Grafický akcelerátor Adreno 330 a 16 GB vnitřní paměti, z nichž zůstává uživateli zhruba 10 GB. Komu by nestačilo, může si přidat až 128 GB pomocí MicroSD karet. Samozřejmostí je podpora 4G LTE sítí, Bluetooth 4.0. či NFC.

IMG_0123

To ve spojení s odladěným Sense zaručuje bezproblémový chod za jakýchkoliv podmínek. Za celou dobu testování jsem nezaznamenal, že by se měl zaseknout, nebo jen zpomalit a to ani v náznaku. Přitom jsem se snažil naplno využívat jeho výkon a v tomto ohledu si odnáší plné body. Je škoda, že opět chybí bezdrátové nabíjení, které by bylo, vzhledem k plastovému tělu, možno zabudovat. Nesmí samozřejmě chybět GPS senzor, elektronický kompas.

Baterie – dva dny bez problému

HTC do nového Desire Eye zabudovalo akumulátor o kapacitě 2400 mAh, který i přes velký displej, vysoký výkon, dosahuje bez problému výdrže dvou dnů při standardním užívání.

IMG_0150

Nabízí se také dnes již častá dvojice úsporných režimu, kdy jeden pouze omezuje výkon a podsvícení, druhý radikálně redukuje funkce, díky němu jste ale schopni vydržet znatelně delší dobu bez nutnosti připojení nabíječky.

Displej – stále špička

I přes nárůst úhlopříčky displeje, při ponechání stejného rozlišení, nedošlo k výrazným změnám oproti HTC One (M8) a i nadále je displej špičkový svou dostatečnou jemností, výbornými pozorovacími úhly a nepřepálenými barvami.

IMG_0129

Osazení SuperLCD displejů u HTC vítám, mám je osobně raději, než SuperAMOLED, ale každému bude vyhovovat něco jiného. Jedině snad podsvícení displeje by mohlo být v nejslabším režimu ještě slabší, takový AMOLED to zvládá o dost lépe a tak čtení za tmy je pro oči ještě příjemnější.

Zvuk – BoomSound opět vede

V této kategorii opravdu nehledejme značku, která bude podávat lepší výsledek, než právě HTC a jeho BoomSound technologie. Přesto, že by se mělo jednat o stejné reproduktory, které mají pro každý reproduktor svůj zesilovač, je výsledné podání o chlup horší, než v podání HTC One (M8), který je v tomto ohledů nedosažitelný král.

IMG_0126

Zvukový projev potěší uživatele i při poslouchání se sluchátky, tedy jinými, než od výrobce. Při použití kvalitních sluchátek  se dočkáte kvalitního zvukového zážitku, i zde tak HTC, až na zmíněná sluchátka, nezaváhalo.

Uživatelské prostředí – smyslné Sense

HTC Desire Eye běží na Androidu 4.4.4 „KitKat“ a nástavbou Sense 6.0. V novém Sense existuje také vícero možností, jak celé zařízení odemknout. Po zmáčknutí tlačítka se zobrazí klasická zamykací obrazovka, která nabízí více směrů uvolnění „zámku“. Pokud ho přetáhneme vzhůru, dostaneme se buď na úvodní obrazovku, nebo pokud byly spuštěny aplikace, tak přímo do nich. Další je pohyb směrem doleva – tím se dostáváme do prostředí BlinkFeed, pokud naopak posuneme prst napravo, zobrazí se  domovská obrazovka s aplikacemi, tak jsme normálně u HTC zvyklí.

scrib

Ty samé pohyby lze použít také při vypnutém displeji a tím se celé odemčení urychlí. Navíc, pokud chceme zkontrolovat například jen čas, stačí dvakrát poklepat na displej a dostaneme se na uzamčenou obrazovku a dalším dvojklikem jej opět uspíme.

scrib2

Na domovské a zamknuté obrazovce jsou od výrobce standartně dány čtyři funkce: Telefon, Zprávy, Webový prohlížeč a Fotoaparát, není však problém je libovolně kombinovat, či měnit. Domovská obrazovka může být „klasická“ s hodinami, aplikacemi, nebo BlinkFeed, kde se v kostce dozvím o hlavních událostech, podle svého přání v nastavení.

scrib1

Oproti klasickému Androidu je prostředí kompletně předělané a nenaleznete pravděpodobně jedinou ikonku, která by měla připomínat smartphony jiných výrobců. I přes to, že je Sense 6 docela objemné, jeho vyladění je příkladné a nestane se vám tak, že by se zařízení mělo zaseknout, či jinak zpomalit, vše je tedy krásně plynulé.

scrib4

Menu je přehledné, samozřejmostí je nastavení počtu ikon, či jejich řazení. Přeci jen by ale mohlo být na jednom listu více ikon, jsou až zbytečně velké. Nastavení je vyvedeno v bílém pozadí s černými písmeny, a navíc třetí barvou dle nastavení. Naopak nastavení přes notifikační lištu je provedeno v černé, je k dispozici mnoho funkcí, které lze navíc upravit dle svých potřeb.

Fotoaparát – konečně skvělé fotky

Už předem napíši, že HTC konečně dohnalo konkurenci ve fotoaparátu a dá se tak s ní bez problému srovnávat. Ne, že by byly fotky od starších modelů hrozné, jen jim vždy něco chybělo a byli tak jistým trnem v jinak povedených modelech.

IMG_0145

Oba fotoaparáty nabízí velmi slušné 13 MPx rozlišení s dvojicí přisvětlovacích LED diod, které mají navíc odlišné barvy, kvůli snaze o co nejpřirozenější barvy při focení ve zhoršených světelných podmínkách. Jediný rozdíl mezi nimi je ve světelnosti, konkrétně u primárního jde o hodnotu 2.0 a u předního 2.2.

IMAG0110

Výsledné fotografie jsou díky rozlišení dostatečně ostré, i po přiblížení jsem nezaznamenal větší problém. Samotné ostření je bleskurychlé a samozřejmě nechybí možnost manuálního nastavení fotoaparátu, takže si každý uživatel nastaví foťák podle sebe.

Kde ale totálně dominuje mezi konkurencí je právě přední fotoaparát. Ať už svým rozlišením, které zaručuje povedené snímky, tak hlavně blesk, který je silný a i za tmy se dají pořídit velmi slušné fotografie. Pro uživatele, kteří se právě rádi fotí, je to jistě vhodný kandidát, protože pravděpodobně na trhu nenajdete lépe fotící smartphone pro „selfies“.

IMAG0095

Přední fotoaparát navíc nabízí „make-up“ který odstraňuje nedokonalosti kůže na tváři a dá se v široké intenzitě nastavovat. Samotné prostředí fotoaparátu je přehledné, intuitivní a hned se v něm každý zorientuje. Focení díky přítomnosti hardwarového tlačítka je příjemné, protože se tak z velké části vyvarujeme pohybu, při vyfocení a následnému rozmazání.

Multimédia – plný bohatsví

Začneme hudebními přehrávači, které nové Desire Eye tak, jako ostatní Androidí smartphony, má hned dva. První je od Googlu a druhý je HTC. Oboum chybí ekvalizér, ale věc zachraňuje BoomSound, nahrazující úpravu dřívější BeatsAudio. Nepřekvapí přítomnost FM rádia, potřeba je ale připojení sluchátek, která fungují současně jako anténa.

scrib6

Videopřehrávač si poradí s formáty AVI i MKV  včetně kodeků DivX a Xvid. Trápit se nemusíte ani s rozlišením, neboť 1080p videa telefon samozřejmě zvládá. Problémem jsou titulky, které standardní přehrávač naopak nezvládá. Takový Samsung to již ve svém standardním přehrávači umí. Vyřešit se to dá ale stáhnutím jiného přehrávače z Google Play.

scrib5

Díky dostatečnému výkonu se uživatel nemusí nikterak omezovat, jaké hry si zahraje, neboť každá dnešní hra na smartphonu poběží bez sebemenšího problému. Samotné hraní si díky velkému a povedenému displeji, či stereo reproduktory opravdu užijete.

Telefonní funkce a zprávy

Telefonní adresář najdeme pod ikonou Lidé, kde jde kontakt spárovat například s Facebookem, Twitterem, a dalšími sociálními sítěmi, ale také zadat další čísla, či e-maily, nebo v dnešní době skoro neobjevující se kolonka Narozeniny a následná synchronizace s kalendářem. V samotné kartě nalezneme posunem doprava další info o aktivitě mezi sebou, či aktivitě kontaktu na sociální síti.

mrd5

Také zprávy se můžou pochlubit pěkným, čistým grafickým provedením se zajímavými funkcemi. Lze například zablokovat nežádoucí kontakt,  zprávy jsou řazeny do jednotlivých bublin a ke kontaktu je připojena jeho fotka, pokud ji daný kontakt má. Díky velikosti displeje se dá pohodlně psát s mobilem „na výšku“. Po překlopení na bok jsou jednotlivá písmena přímo obří. Na výběr je více druhů klávesnice. Nechybí podpora emotikon a také psaní jedním tahem.

Závěr

Nové HTC Desire Eye je v podstatě outdorovým a více mladistvým modelem ke stávající vlajkové lodi One (M8). Zaujme díky plastové konstrukci lehkostí, výkonem, skvělými fotoaparáty a v neposlední řadě také reproduktory s technologií BoomSound.

IMG_0165

Dle mě jsou jasnými potencionálními uživateli mladší lidé, kteří jsou aktivní na sociálních sítích, kde se mohou chlubit kvalitními fotografiemi, které nové HTC pořizuje. Potěší bezproblémová výdrž baterie, voděodolnost a dle mého taky samotné prostředí Sense, které je dotažené snad k dokonalosti, co se týče spojení Androidu a nástaveb.

Potěší také cena 14 tisíc korun (Alza.cz), která je dle mého nastavená ve správných mezích, vzhledem k tomu, co vše tento kyklop mezi smartphony nabízí.

Další fotografie naleznete v naši Galerii

Hodnocení

Displej – 5/5

Vzhled – 4/5

Zpracování – 4,5/5

Výkon – 5/5

Fotoaparát – 5/5

Celkem – 94 %

Bez názvu

Tagy Android HTC Recenze