fotka redaktora NotebookyRecenzeStarší článek

RECENZE: HP SPECTRE X360: VYTŘÍBENÝ LUXUS

Jan Valtr8.4.2016 - 9:00 NotebookyRecenzeStarší článek

HP se rozhodlo se svou řadou Spectre zaútočit na trh s prémiovými ultrabooky a rozhodně se má čím chlubit. Od modelu Spectre X360 si tak hodně slibuje a odpovídá tomu i elegantní design spolu s nadstandardní výbavou. Je ovšem tento ultrabook skutečně tak skvělý, jak by se na první pohled mohlo zdát?

c04853407_fileminimizer_

Design a konstrukce – krasavec se smyslem pro detail

Již prodejní balení napoví, že to HP s tímto prémiovým ultrabookem myslí opravdu vážně. Krásná krabice vyvedená v minimalistickém moderním designu konkuruje proslulému prodejnímu balení Macbooků od Applu a krom nich nemá na trhu v tomto ohledu konkurenci. Po sejmutí víka krabice na nás čeká hned první příjemné překvapení v podobě černého neoprenového pouzdra, ve kterém můžete své HP Spectre X360 bezpečně přenášet. Dále se v balení nachází příjemně malý napájecí adaptér a samotné zařízení. Za prodejní balení je tak HP potřeba pochválit, jelikož právě na něm většina konkurence v současnosti šetří.

DSC_3390Další fotografie naleznete v naši Galerii

Pojďme si nyní ovšem podrobně prohlédnout samotné zařízení. To zaujme celokovovou konstrukcí s úžasně minimalistickým designem. Zpracování notebooku je opravdu naprosto špičkové a lze mu vytýkat jen absolutní maličkosti. Samotné tělo se chlubí rozměry 325 × 218 × 15,4 mm, což je na 13palcový ultrabook velice slušné. Ani váha 1 510 gramů rozhodně nezklame a zařízení se dá pohodlně udržet i v jedné ruce. Na výjimečnosti přidají lesklé kovové hrany spolu s panty displeje, které příjemně kontrastují s matným hliníkem a celkově tak zařízení působí opravdu prémiově. Zužující se linie notebooku nejen vypadá skvěle, ale zařízení je díky ní především velice tenké a lehké.

DSC_3376

Víko zařízení se nese v duchu minimalismu a překrásné čisté linie kartáčovaného hliníku narušuje jen stříbrný nápis Hewlett – Packard, který se v menší podobě nachází a na zadní hraně zařízení, kde je vidět pokud je notebook zavřený. I za ten musíme jedině chválit, protože rozhodně působí mnohem hodnotněji a výjimečněji než klasické logo HP, které výrobce využívá u všech jiných modelových řad. Pravá hrana zařízení v sobě ukrývá většinu konektorů a nejde si nevšimnout, že HP využilo opravdu každý kousíček místa. Nachází se zde totiž rovnou dvojice USB 3.0, HDMI, 3,5 mm Jack konektor a dokonce i Mini Display port, který je v této třídě opravdu výjimkou. Výrobce se sem pak rozhodl umístit také tlačítko Windows a kolébku na určování hlasitosti, které využijete především v režimu tabletu.

DSC_3512

Levá hrana v sobě pak ukrývá pouze nabíjecí konektor, vedle kterého se nachází i dioda informující o stavu nabíjení, velký výdech chlazení a třetí USB 3.0. Zapomenout nesmíme ovšem ani na čtečku SDXC karet, která je opravdu vyladěná do detailu a karta se do ní prakticky celá zasune, takže nijak nevyčnívá ze zařízení a nehrozí tak její poškození nebo ztráta. Posledním tlačítkem, které najdeme na levé hraně, je nepříliš povedené zapínací tlačítko. To je totiž příliš zapuštěné a jeho stisk je tak nejistý a nepříjemný. Podíváme-li se na spodní, taktéž kovovou, stranu zařízení, najdeme zde další výdech chlazení a osm šroubků, po jejichž odšroubování bychom se dostali k vnitřnostem tohoto speciálního notebooku.

Jelikož je HP Spectre X360 v současnosti velice populární konvertibilní ultrabook, dá se z něj překlopením víka vytvořit tablet. Víko se dá ovšem polohovat dle libosti a tak můžete své zařízení používat i v podobě stanu nebo využít klávesnici jako stojan pro displej, což je velice pohodlné kupříkladu při koukání na film nebo prezentování. K těmto možnostem jsou samozřejmě zapotřebí kvalitní panty, kterými HP Spectre X360 disponuje. Dvojice lesklých kovových pantů má ideální tuhost a zařízení lze tak otevřít jednou rukou, při práci s dotykovým displejem se víko ovšem nemá tendenci nijak kývat nebo překlopovat dozadu. Víko se tak samovolně pohne pouze při prudkém zvednutí notebooku ze stolu, což mě osobně ovšem nijak nevadilo a spíše jsem ocenil možnost otevřít jej pouze pomocí jedné ruky. Ani ve formě stanu se pak zařízení nemá tendenci nijak rozjíždět a vše je přesně tak pevné a kvalitně zpracované, jak bych si to u takto prémiového zařízení představoval.

DSC_3321

Po otevření HP Spectre X360 do podoby klasického notebooku, jako první naši pozornost jistě upoutá displej, kolem kterého jsou poměrně široké rámečky z černého skla. Zde bych si troufl tvrdit, že se HP inspirovalo u Macbooku Pro, který byl průkopníkem tohoto designu, rozhodně to ovšem působí velice pěkně a nelze to nijak kritizovat. Rámečky jsou však dle mého názoru až příliš široké a výrobce by mohl zapracovat na jejich ztenčení. Nad 13,3 palcovým displejem najdeme bedlivě ukrytou webkameru. Její kvalita je spíše průměrná, na videohovory ovšem postačí a to je jistě její hlavní využití. Pod displejem se pak nachází bílý nápis Hewlett – Packard, který zde opět působí velice luxusně.

DSC_3402

Když se přemístíme na spodní polovinu ultrabooku, dostaneme se ke klávesnici, které je, jako většina věcí na tomto zařízení, opravdu skvostná. Je rozměrově opravdu prostorná, což umožňuje ideální rozestup kláves i jejich ideální velikost. Díky nízkému zdvihu a poměrně tuhému stisku je pohodlná i na psaní delších textů. Díky těmto parametrům klávesnice minimalizuje riziko překlepu. Jako u většiny notebooků této velikosti zde chybí numerický blok, což mě ovšem osobně vůbec nevadí. Klávesnice je samozřejmě podsvícená, nelze ovšem regulovat intenzitu podsvícení, což je obrovská škoda. I přesto je podsvícení příjemné pro oči a přednastavená intenzita je ideální. Horní řada tlačítek je určena pro klávesy měnící nastavení počítače a právě díky nim je tak možné si zapnout podsvícení klávesnice, korigovat jas displeje nebo zapnout letový režim. Pod klávesnicí se pak vyjímá jemný nápis Spectre.

DSC_3507

Jedním z velkých lákadel HP Spectre X360 je jednoznačně obrovský touchpad. Ten se vymyká všem normám a svou velikostí s přehledem překoná i touchpad MacBooku Pro. Touchpad je krytý mléčným sklem, které je velmi příjemné na dotyk i na pohled. Kvůli velké šíři je touchpad vybaven ignorováním dotyku zápěstí, takže byste si neměli hýbat kurzorem, když máte opřené ruce. Tento systém ovšem nefunguje na 100% a tak si i tak kurzorem občas nechtěně pohnete, což je ovšem poměrně malá daň za překrásný velký touchpad. Ten samozřejmě podporuje všechna gesta operačního systému Windows 10. Pod touchpadem se pak nachází dvě integrovaná tlačítka, která jsou stisknutelná téměř po celé ploše touchpadu a síla potřebná pro jejich aktivaci je ideální.

Hardware a výkon – očekávání naplněna

Jelikož HP s modelem Spectre X360 míří opravdu vysoko, musí tomu samozřejmě odpovídat i hardwarové specifikace. Srdce zařízení představuje výkonný procesor nové generace Intel Core i5-5200U. Ten patří mezi to nejlepší, co lze v této třídě notebooků najít a na notebook určený především na kancelářskou práci je více než dostačující. Procesor pak doplňuje 8 GB DDR3L operační paměti a zařízení tak nemá sebemenší problém s pokročilým multitaskingem.

DSC_3499

Pro ukládání souborů vybavilo HP svůj vlajkový model 512 GB SSD diskem od Samsungu, který je opravdu bleskově rychlý a HP Spectre X360 za něj zaslouží velkou pochvalu. Na hraní her s tímto notebookem ovšem raději zapomeňte. Méně náročné starší tituly sice na střední detaily spustíte, notebook se ovšem po chvilce hraní začne výrazně zahřívat a jeho větrák je pak taktéž nepříjemně hlučný. My jsme si na notebooku zkoušeli zahrát Minecraft, který byl, pokud pomineme přehřívání a hlučnost, poměrně slušně hratelný a pro zahnání nudy o přestávkách ve škole nebo v pracovní pauze tak notebook poslouží. Při kancelářské práci je pak notebook příjemně tichý a svižný, tudíž mu v tomto ohledu nelze cokoli vytknout.

Displej – perfektní podívaná

HP Spectre X360 se prodává ve dvou verzích. Nižší verze disponuje Full HD displejem, vyšší, námi testovaná verze pak překrásným QHD displejem. Lesklý dotykový IPS displej o rozlišení 2560 × 1440 px dává jemnost 221 ppi a je to skutečně nevídaná podívaná. Ačkoli dotykové displeje zpravidla nepatří mezi ty nejlepší, tento tvoří výjimku a svou kvalitou překonává většinu své konkurence.

DSC_3533

Ani při bližším pohledu nejsou pixely nijak viditelné a při doporučené vzdálenosti očí má displej opravdu perfektní jemnost. Na dotek displej reaguje velice rychle a přesně, navíc se ani při silnějším doteku nijak zásadně nehýbe, ani nekývá. Minimální jas displeje je ideální a při nízkém osvětlení tak z displeje nebolí oči. Maximální jas by však mohl být vyšší a kvůli vysokému lesku displeje tak můžete mít na přímém slunečním svitu problém s čitelností. Krom toho je ovšem displej opravdu vynikající a jen stěží byste na trhu našli lepší.

Baterie a výdrž – energie na rozdávání

HP do tenkého hliníkového těla dokázalo zakomponovat 56 Wh Li-Ion baterii, která je v této třídě vskutku nestandardní. I přes vysoký výkon a displej s vysokým rozlišením totiž dokáže zajistit při 50% jasu a zapnutém podsvícení klávesnice při kancelářské práci a brouzdání po internetu minimálně osmi hodinovou výdrž, při menší zátěži s vámi pak HP Spectre X360 dokáže vydržet klidně až 10 hodin.

DSC_3373

I když nepotřebujete takto vysokou výdrž a notebook využívat kupříkladu pouze ve škole, hodí se zbylá energie třeba pro nabití vašeho smartphonu. I zde si tak HP dalo velice záležet a lze jedině chválit.

Systém – desítky bez zbytečností

V HP Spectre X360 najdete jako ve valné většině nových notebooků operační systém Windows 10 Home v 64-bitové verzi. Ty především díky výtečné optimalizaci běží plynule bez jakýchkoli záseků nebo pádů aplikací. Já osobně si tento systém nemohu vynachválit a k dotykovému notebooku skvěle sedí.

2016-03-09 (12)

Vše je přehledné, intuitivní a překrásně graficky zpracované. Spouštění systému je zásluhou moderního SSD disku taktéž velice rychlé. Vzhledem k minimu předinstalovaných aplikací tak uživatel získává velké množství volného místa na disku i absolutní přehled nad tím, co ve svém notebooku bude mít nainstalované. Potěší i režim tabletu, kdy se uživatelské prostředí přemění do klasického tabletového rozložení.

Závěr

HP Spectre X360 patří vůbec mezi to nejlepší, co si na trhu s konvertibilními ultrabooky můžete zakoupit. Celohliníková konstrukce působí jak na pohled, tak na dotek prémiově a luxusně. Minimalistickým designem pak všude zaujmete a tak HP Spectre X360 je v tomto ohledu naprosto jedinečné. Na úplnou špičku se řadí Spectre X360 i svým zpracováním. Na klávesnici se díky ideálnímu rozložení kláves a odladěnému odporu příjemně píší i dlouhé texty.  Jedním z velkých lákadel je pak obrovský touchpad, který má příjemný skleněný povrch a patří mezi naprostou špičku v této kategorii. Výkonostně notebook odpovídá svému určení a při kancelářské práci funguje naprosto spolehlivě, tiše a plynule. Na žádné náročné hraní to samozřejmě není, to se ovšem od ultrabooku ani neočekává.

DSC_3441

Pro mnoho zákazníků je jedním z nejdůležitějších parametrů displej, který je u tohoto zařízení naprosto skvostný. QHD rozlišení zajišťuje bezkonkurenční jemnost a ačkoli je displej dotykový, nijak zásadně se neleskne a barevné podání je velice syté a věrné, včetně černé barvy. Kvalitní konstrukce pak umožňuje používat dotykový displej bez rušivého kývání a klepání displeje. Nadstandardní je i výdrž baterie, která dosahuje až deseti hodin. Samotné uživatelské prostředí nebylo výrobcem nijak změněno a tak je jen na uživateli, jak si své Windows 10 uzpůsobí. HP Spectre X360 si na aAza.cz pořídíte již od 31 990 Kč a jestli hledáte luxusní konvertibilní ultrabook, pak by HP Spectre X360 mělo figurovat na předních příčkách vašeho seznamu.

Graf ceny produktu HP Spectre x360 13-4100 P0F35EA poskytuje server Heureka.cz

Další fotografie naleznete v naší Galerii

Hodnocení

Displej – 10/10

Vzhled – 9/10

Zpracování – 9/10

Výkon – 8/10

Výdrž baterie – 9/10

Celkem – 96%

 

 

 

 

Tagy HP Notebook Recenze Spectre Tablet Ultrabook Windows 10