fotka redaktora Ostatní testyRecenzeStarší článek

RECENZE: HEAD-UP DISPLEJ SLOVENSKÉ NAVIGACE SYGIC

Michael Krahulec11.2.2014 - 0:05 Ostatní testyRecenzeStarší článek

V dnešním článku si představíme oblíbenou slovenskou navigaci Sygic, která nabízí velmi zajímavou funkci takzvaného head-up displeje.  

Slovenská navigace Sygic se řadí mezi TOP nejstahovanější navigační aplikace vůbec. Na Google Play si můžete zdarma stáhnout její 14 denní FREE verzi, plnou celosvětovou verzi pořídíte pomocí aplikace nebo oficiálních webových stránek za zhruba 1260 Kč (pouze Evropské mapy za necelých 700 Kč). Navigaci si lze vylepšit o několik placených i neplacených doplňků. Mezi ty nejlákavější patří zmiňovaný head-up displej.

Sygic_1341_head-up_display

Head-up displeje (HUD) se poprvé objevily ve stíhacích letounech, od roku 2004 byly k vidění v některých prémiových vozech BMW. Jedná se o průhledné sklo, které se nachází na palubní desce mezi volantem a čelním sklem. Na sklíčku se zobrazují různé informace a motoristé tak nemusí přeostřovat z vozovky na přístrojový štít s budíky. Nejnovější head-up displeje se však nacházejí přímo na čelním skle automobilů a jsou čím dál tím více dostupnější i u běžných značek.

bm05_4eb3b60f94b36

S převratnou novinkou ovšem přišli slovenští vývojáři, kteří dokázali pomocí smartphonu a navigace Sygic vytvořit „prototyp“ HUD. Pokud v navigace zvolíte funkci HUD, na displeji se zobrazí ve vysokém rozlišení a jasu několik velmi základních dat. Vidíte vaši aktuální rychlost, zbývající čas, aktuální povolenou rychlost, nebo například aktuální úkony (např. za 500 metrů se bude zahýbat vlevo). To vše je doplněno o běžnou hlasovou instruktáž například s hlasem Pavla Lišky.

IMG_9450u

Vše vypadá skvěle, ovšem do té doby, než usednete za volant a vyrazíte. Už samotná praktičnost si neodnese pochvalu. Pokud telefon položíte na palubní desku, hned v první zatáčce ho budete sbírat někde na podlaze, v lepším případě zůstane na druhé straně palubní desky. Nutností je tak využití různých protiskluzových podložek, které jsou běžně k dostání i v hypermarketech. Poté stačí stiskem tlačítka otočit obraz zrcadlově a může se vyrazit.

IMG_9420u

Co se týče čitelnosti; ve dne skoro nevíte, že máte nějaký HUD zapnutý. Denní světlo dopadající na čelní sklo minimalizuje efekt a čitelnost je tak velmi mizerná. V noci si naopak HUD velmi užijete. Někdy se až divím, jak jemné a ostré rozlišení dokáže odraz vytvořit. Na co však slovenští bratři zapomněli, jsou dvojitá autoskla. Obraz se tak odráží od obou vrstev, což dvojí i zobrazené informace, díky tomu nejsou naše fotografie příliš kvalitní, a to i přesto, že jsme je pořizovali zrcadlovkou.

IMG_9465u

I když vše není vyladěné do posledních detailů, posíláme na Slovensko velkou pochvalu. Vývojáři Sygic přišli s něčím novým, co prozatím u žádné mobilní navigace nebylo k vidění, a nemůžeme se dočkat, až bude k dispozici nová, lepší verze. HUD si lze pořídit za necelých 120 Kč.

 

play

Tagy Android Aplikace Automobily Google Recenze Technologie