fotka redaktora RecenzeStarší článekWearables

RECENZE: CHYTRÉ HODINKY SAMSUNG GALAXY GEAR: POUZE MÓDNÍ DOPLNĚK

Michael Krahulec16.5.2014 - 0:05 RecenzeStarší článekWearables

Chytré hodinky se v poslední době stávají čím dál tím větším standardem. Na jejich vývoji začaly pracovat i takové společnosti jako Apple či HTC. Mezi prvními průkopníky však bylo Sony a Samsung. A právě na Galaxy Gear od Samsungu se podíváme podrobněji.

Galaxy-Gear-008-Set1-Side_Six

Design – největší přednost a lákadlo

Galaxy Gear většinu uživatelů nezaujmou svými funkcemi, ale právě líbivým a elegantním designem. Na přední straně dominuje 1,63“ Super AMOLED displej, který je obehnaný leštěným kovovým rámečkem. V každém rohu je pak k nalezení po jednom šroubku, které plní praktický i estetický význam.

_DSC0849
Další fotografie naleznete v naší Galerii

Na kovový rámeček ihned napojuje pásek, který je výrobek z „tvrdé“ gumy. Celý pásek je vroubkovaný, což není zrovna praktické, jelikož je to ideální prostor pro zachycování prachu a různých nečistot. V pásku je zabudovaná 1,9 Mpx kamera, která bohužel vystupuje o takových 5 milimetrů.

_DSC0808

Jako u běžných hodinek si můžete pásek přizpůsobit dle velikosti vaší ruky, díky velkému rozmezí otvorů pro uchycení. Zapínací mechanismus je opravdu jednoduchý, nicméně nepříliš bezpečný.

_DSC0819

Několikrát se nám stalo, že při nasazování „sponka“ skřípne kůži. Ještě horší bylo nepříliš pevné spojení zavíracího mechanismu, díky kterému se pásek samovolně rozepíná. Pokud přihlédneme na celkovou pořizovací cenu hodinek, je to poměrně zásadní a drahý problém.

_DSC0816

Součástí kovového zapínacího mechanismu je i reproduktor, který bohužel jaksi přečnívá, což má za následek jeho poškrábání, ať už o stůl, či rukáv bundy.

Obsah balení – elegance především

Chytré hodinky Samsung Galaxy Gear se prodávají v líbivé čtvercové krabičce s imitací dřeva. Musíme uznat, že tento styl vypadá opravdu elegantně a právě čtvercový tvar naznačuje, že se pod víkem nebude skrývat chytrý telefon, nýbrž právě hodinky.

_DSC0854

Společně s nimi zde najdete i standardní nabíječku, nabíjecí „stojánek“ a stručný návod. Nabíjecí kolébka slouží, jak už název vypovídá, k nabíjení hodinek. Přesto, že má nabíjecí kabel microUSB konektor, do hodinek ho nezastrčíte, jelikož na nich není žádná příslušná zdířka k nalezení.

Konektivita – záležitost na delší dobu

Chytré hodinky jsou takřka k ničemu, pokud je nepropojíte s chytrým telefonem.

Možností, jak obě zařízení propojit, je hned několik. Ne všechny jsou zrovna jednoduché a rychlé. Tím nejjednodušším je využití NFC technologie. Stačí pouze přiložit nabíjecí stojánek k zadní straně chytrého telefonu (samozřejmostí je NFC konektivita) a hodinky vás už sami video průvodcem navedou, jak spárování dokončit. Tuto variantu jsme vyzkoušeli u Samsungu Galaxy Note III, kde se vše podařilo bez sebemenších problémů.

_DSC0931

Další možností je manuální propojení pomocí Bluetooth. Tento postup je však o něco složitější a nefunguje s každým zařízením od Samsungu. Návod, jak na to, pro vás připravujeme jako samostatný článek do rubriky Návody.

_DSC0867

Po úspěšném spárování pak stačí z aplikace Samsung Apps stáhnout Gear Manager, přes který můžete hodinky libovolně odpojit, či naopak připojit. Přes aplikaci je možné ovládat několik funkcí hodinek, či měnit jejich nastavení.

Hardware – co víc si přát

Jelikož se jedná o chytré hodinky, nehledejte v útrobách Galaxy Gear podobné mechanismy, jako u běžných náramkových hodinek. Tady zajišťuje přesnost času procesor, paměť RAM či akumulátor.

_DSC0862

Jelikož se jedná o malé mobilní zařízení, nenaleznete zde žádné špičkové hardwarové vybavení. Hodinkám bohatě stačí jádrový procesor Exynos s taktem 800 MHz, kterému je k ruce slušných 512 MB operační paměti RAM. Vnitřní úložiště pak čítá 4 GB. Šťávu dodává baterie s kapacitou 315 mAh. Možná si říkáte, že tato kapacita musí být pro hodinky více než dostačující. Musíme vás však vyvést v omyl; tento akumulátor dělá z hodinek pouze dvou denní záležitost.

_DSC0864

Aby toho nebylo málo, v pásku nalezneme již zmiňovaný 1,9 Mpx fotoaparát, který dokáže pořizovat videa v HD rozlišení, což je na hodinky úctyhodná hodnota. Samozřejmostí je pak Bluetooth 4.0 konektivita s funkcí Low Power.

Displej – kdo najde pixel, vyhrává

Dotykový displej Super AMOLED hodinek Galaxy Gear je naprosto parádní. Může za to především malá úhlopříčka 1,63“, díky které je rozlišení 320 x 320 naprosto dokonalé a jemné.

_DSC0874

U hodinek je však nejdůležitějším parametrem čitelnost. Galaxy Gear nabízí hned 5 možností jasu, dokonce i režim „venku“. I při tomto zvoleném režimu je na přímém slunci text velmi mizerně čitelný. Pozorovací úhly při běžném denním světle jsou na tom o poznání lépe.

Výdrž baterie – geny chytrého telefonu jsou znát

Super AMOLED displej jsme chválili, výdrž baterie bohužel ne. Jednoduše je poznat, že se jedná o malé chytré mobilní zařízení, které příliš vysokou výdrží baterie neoslní. Při běžném používání vám hodinky vydrží průměrně dva až tři dny. Jedinou výhodou je rychlé dobíjení, díky kterému nabijete za necelé dvě hodiny baterii do stoprocentní kapacity.

_DSC0882

Spotřeba energie hodně závisí na jasu displeje a na frekvenci zapínání obrazovky. Určitou část spotřebují i notifikace na mobilním telefonu, či hovory vedené přes Gear.

Uživatelské prostředí – zajímavá individuální inovace

Díky malé úhlopříčce displeje musel Samsung vyvinout zcela nové uživatelské prostředí. Společnost vsadila na jednoduchost a praktičnost, proto v Galaxy Gear dominuje černá s bílou barvou. Na černém pozadí je bílý text či ikony, krásně vidět.

_DSC0880

Jelikož se na hodinkách nenachází žádné hardwarové tlačítko (pouze na boku pro spuštění), je ovládání prováděno dotykově. K tomu slouží i několik zajímavých gest.

_DSC0904

Posouváním prstu zleva doprava, či naopak, projíždíte hlavní nabídku funkcí a nastavení. Klepnutím na příslušnou ikonu se dostanete do určené funkce. Pokud se chcete vrátit na domovskou obrazovku, stačí posunout prstem z hora směrem dolů.

_DSC0909

Tímto totožným pohybem se z hlavního menu dostanete do aplikace fotoaparátu, opačným gestem otevřete číselník.

Podržením bočního tlačítka vyvoláte nabídku, která nabízí vypnutí, restartování, změnu profilu či přepínání jasu ze standardního na režim „venku“.

_DSC0911

Přechody obrazovek jsou velmi svižné a plynulé, snad ani jednou se nám nestalo, že by systém jakýmkoliv způsobem zamrzl, či se zasekl.

 _DSC0886

Asi nejužitečnější funkcí Galaxy Gear je oznamování notifikací z chytrého telefonu. V aplikaci Gear Manager si můžete chytré hodinky propojit hned s několika externími aplikacemi (Facebook, Gmail, Kalendář,…). Pokud vám tak přijde e-mail, oznámí vám to jak samotný chytrý telefon na notifikační liště, tak i chytré hodinky. Zrovna text e-mailu lze na hodinkách zobrazit, upozornění z Facebooku však nikoliv a musíte tak použít váš chytrý telefon.

Multimédia a software – omezené možnosti

Aplikace Gear Manager nabízí několik aplikací pro Galaxy Gear. Většinu aplikací si však musíte stáhnout ze Samsung Apps. Mezi ty nejzajímavější patří Evernote, eBay, ChatOn či Runastic.

tet

V základním nastavení aplikace Gear Manager máte na výběr hned z několika designů ukazatelů času. Najdete zde standardní ručičkové, či digitálně doplněné o krokoměr, vaše poznámky nebo aktuální počasí. Individuálně lze přizpůsobit i pozadí či barvu písma.

_DSC0907

Galaxy Gear dokáží i na takto titěrném displeji přehrávat videa a zobrazovat fotografie či obrázky. Jako studenty nás samozřejmě napadlo využití chytrých hodinek ve škole, konkrétně při testu nebo zkoušce. Zprvu jsme si mysleli, že text taháku nebude vůbec k přečtení, ale světe div se, ono to jde.

_DSC0888

Díky přiblížení pomocí gesta dvou prstů, které se využívá u běžných chytrých telefonů, si můžete text či fotografii krásně přiblížit a přesto kvalita zůstane takřka neporušena.

Fotoaparát a video – jako agent 007

James Bond by mohl jen závidět. Čočka fotoaparátu je krásně vsazena do náramku, a přesto že o nějaký ten milimetr vyčnívá, je takřka neviditelná. Proto by ani nikoho nenapadlo, že na něj zrovna míří kamera.

_DSC0919

Kvalita videa se zdá na první pohled dokonalá, může za to především malá úhlopříčka displeje. Po nahrání video do PC či chytrého telefonu už to taková sláva není, přesto se ale jedná o HD kvalitu.

_DSC0914

Ani fotografie pořízené 1,9 Mpx snímačem nejsou příliš exkluzivní, přesto se dají označit jako průměrné a dostačující.

Ovládání fotoaparátu je velmi intuitivní a jednoduché. V horní části se nachází dvě ikony; levá slouží pro přepínání kamery a fotoaparátu, pravá nabídne rozšířenou nabídku různého nastavení. Samotnou fotografii či video pořídíte pouhým klepnutím na displej.

Telefonování – největší slabina

V hlavní nabídce je k nalezení seznam kontaktů či protokoly volání. Hodinky dokáží zobrazit veškeré informace a kontakty, které vám nabízí i váš chytrý telefon. Pak jednoduše stačí vybrat ten pravý a zahájit hovor.

V tu chvíli se rozsvítí i displej telefonu, se kterým máte hodinky spárované, a zobrazí se běžná animace hovoru. Pokud však druhá strana hovor příjme, voláte přes chytré hodinky a mikrofon chytrého telefonu je tím pádem neaktivní.

_DSC0923

Pokud chcete volat pomocí telefonu, hodinky vůbec nereagují. Situace se ale změní, když někdo volá vám. Vyzvánět začnou jak chytré hodinky, tak i telefon. V tu chvíli záleží na vás, po jakém zařízení sáhnete.

Telefonování přes Galaxy Gear je však velmi nepraktické. Díky nepříliš hlasitému reproduktoru musíte hodinky umístit co nejblíže k uchu. Druhým důvod je i umístění mikrofonu na pásku.

_DSC0900

Vězte, že v této pozici vypadáte opravdu prapodivně a skoro každý se za vámi otočí, co že to vlastně vyvádíte. Přeci jenom široká veřejnost nemá o existenci chytrých hodinek ani zdání.

Závěrečné hodnocení

Chytré hodinky jsou zcela jistě zajímavým technickým pokrokem a mají před sebou slibnou budoucnost. První generace Samsung Galaxy Gear však praktičností neoplývají a dle našeho názoru je investice do nich velmi zbytečná.

_DSC0947

Využít se dá snad jedině fotoaparát, zvukový záznamník hovoru či krokoměr. Ani ta nejdůležitější funkce – zobrazení hodin, nefunguje tak, jak u běžných hodinek. Pokud chcete zobrazit čas, musíte prudce klepnout rukou či stisknout hardwarové tlačítko, což je v některých situacích velmi nepohodlné.

Tento koncept není špatný, jen je třeba vyladit některé funkce a detaily. Jsme zvědavi, s čím přijde druhá generace Galaxy Gear, nebo s jakými vymoženostmi se vytasí konkurence.

 

Další fotografie naleznete v naší Galerii

Tagy Android Chytré hodinky Galaxy Recenze Samsung