fotka redaktora Ostatní testyRecenzeStarší článek

RECENZE: CHYTRÁ TELEVIZE SAMSUNG H8000ST

Michael Krahulec16.11.2014 - 10:15 Ostatní testyRecenzeStarší článek

V redakci jsme se rozhodli k recenzím chytrých zařízení a palubních systémů automobilů přidat další kategorii – chytré televizory. Nové televize nabízí hned několik zajímavých technických vychytávek, které potěší nejednoho fanouška smartphonů a chytré elektroniky. Pro náš první test jsme zvolili zástupce od Samsungu – 65“ variantu modelu H8000ST.

lv_ue65h8000stxxh_010_front_black

Vzhled a konstrukce – prohnutý obr

Úhlopříčka 65 palců (165 cm) je i na obrazovku televize poměrně dost, proto se jedná o opravdu velkou plochu, která se nehodí do každého bytu. Abyste se na takto velkou televizi mohli dívat a aby byl obraz kvalitní, musíte sedět poměrně daleko. Větší vzdálenost je potřeba i pro správný požitek z prohnutí displeje.

DSC_0248

Největším designovým prvkem televize je stojánek. Samsung u tohoto modelu vsadil na dvojici prohnutých nožiček s chromovým designem, které vypadají velmi dobře a zajišťují výbornou stabilitu, především díky vysoké hmotnosti.

Díky tomu, že je rámeček poměrně úzký, infračervený snímač pro dálkové ovládání musel být umístěn pod rámeček, což je především designově nešťastné řešení, které však splňuje svůj účel do sebemenšího detailu.

DSC_0251

Mě osobně se však na televizi líbí modré podsvícení pod logem, které se krásně spojuje s designovými nožičkami, což dotváří celkově pěkný dojem.

Kvalita obrazu – velké Full HD

U mobilních telefonů se lze často setkat s názory, že Full HD rozlišení je až moc velký luxus pro displeje s úhlopříčkou průměrně čtyři palce. Pokud ale toto rozlišení usadíte do obrazovky s úhlopříčkou 65“, je situace zcela jiná. I přesto, že je Full HD jemné, lze na takto velké úhlopříčce pozorovat jednotlivé pixely, a to i z poměrně velké vzdálenosti.

DSC_0283

Jednoduše lze tedy uvést, že pro takto velkou plochu by lépe pasovalo 4K UHD rozlišení. I přesto se ale nejedná o vyloženou katastrofu, a pokud se na televizi díváte s optimální vzdálenosti, je obraz poměrně ostrý a jemný, za což může i fakt, že je obrazovka prohnutá.

DSC_0261

Prohnutí samo o sobě nezlepšuje kvalitu obrazu, jeho účel je divákovi navodit 3D pocit, jakoby ho obraz obklopoval a on je zjednodušeně jeho součástí. Opět zde platí fakt, že tento efekt pozorujete pouze z optimální vzdálenosti, pokud se na televizi budete dívat moc zblízka, prohnutí se vám zcela ztratí.

V nastavení systému si lze obraz přizpůsobit svému gustu, na výběr je i několik přednastavených režimů, například pro sport či film.

Zvuk – 3D efekt

Nejnovější televizory se i bez přídavných reproduktorů či Hi-Fi věží snaží nabudit 3D zvukový efekt. Jinak tomu není ani u námi testované televize od Samsungu.

V některých případech je zvolení 3D zvuku povedené, u jiných filmů či pořadů se ale jedná o smolný výběr, jelikož si televize nedokáže s formátováním na „3D“ poradit tak, jak by se čekalo a výsledný zvuk je tak nepovedený, až doslova zkažený.

DSC_0259

Pokud ale zůstaneme u standardního zvukového projevu, jedná se o více než nadstandard. Chytré televize Samsung nabízí řadu různých nastavení, kterými si lze zvuk doladit do sebemenších detailů. A co se hlasitosti týče, ta je více než dostačující.

Konektivita a zábava – téměř Android

Chytré televize Samsung disponují Wi-Fi a LAN konektivou pro připojení k internetu a domácí síti. Díky tomu si na televizi můžete otevřít internetový prohlížeč si stáhnout celou řadu aplikací nebo si načíst obsah ze stolního počítače a spustit si z něho například svůj oblíbený film.

Všechny chytré televize od Samsungu disponují funkcí Samsung Apps, která nabízí několik desítek aplikací určených právě pro Smart-TV. Mezi ty nejdůležitější patří například internetový prohlížeč, YouTube či Facebook. Výběr aplikací je opravdu bohatý.

DSC_0270

Mezi další funkce patří ovládání hlasem. Pokud se nechcete „otravovat“ s ovladačem, stačí si s televizí jednoduše popovídat a ona udělá to, co si přejete. Pokud chcete sledovat daný film, zadáte příkaz „find“, poté název filmu a pak už se stačí pohodlně usadit a sledovat svůj oblíbený film. Tato funkce ale není příliš užitečná, jelikož pro její spuštění potřebujete funkci aktivovat pomocí tlačítka na ovladači, takže po něm tak či tak musíte sáhnout.

DSC_0276

Funkce SmartView umožňuje „promítat“ obrazovky jiných zařízení Samsung na obrazovce televize. My jsme měli možnost vyzkoušet tuto funkce s novým Samsungem Galaxy Note 4 a fungovala naprosto perfektně. Škoda jen, že ve vertikání poloze se obraz promítá stejně a využívá tak jen velmi malou plochu obrazovky, stačilo by při přepojení umožnit telefonu vždy překlopit obraz do svislé polohy, například na domovské obrazovce či v menu. Hlavním neduhem této funkce je opožděná reakce, nejedná se však o velký a zásadní problém.

DSC_0277

Největší parádou u Smart-TV Samsung je bez pochyb Smart-Control ovladač s touchpadem. Jedná se o malý ovladač s několika tlačítky, které slouží pro ovládání základních funkcí jako u běžného ovladače, s tím rozdílem, že uprostřed se nachází malá dotyková ploška. Pokud na ni položíte prst a hýbete rukou s ovladačem, máte v ruce v podstatě jakousi myš.

DSC_0287

Tato funkce najde využití především u webového prohlížeče, kde je psaní pomocí šipek na ovladači či rolování stránky velmi obtížné a nervy drásající, takto je to o mnoho pohodlnější.

Tagy Recenze Samsung Smart TV Technologie