fotka redaktora RecenzeSmartphonyStarší článek

RECENZE: BLACKBERRY PRIV: TEN S KLÁVESNICÍ A ANDROIDEM

Michael Krahulec28.2.2016 - 0:05 RecenzeSmartphonyStarší článek

BlackBerry, takřka synonym pro bezpečnost, zařadilo do svého portfolia téměř nečekaně nový model Priv, poprvé s operačním systémem Android. A aby toho nebylo málo, smartphone se od ostatních odlišuje například hardwarovou klávesnicí či zakřiveným displejem. Kanadská společnost se na základě spokojenosti s novým modelem rozhodla, že všechny další modely ponesou systém Android. Je prvotina Priv vážně tak dobrá, jak si výrobce myslí?

priv-angle

Design a konstrukce – hezké, ale …

BlackBerry Priv se dá bezesporu označovat za originál. Zařízení s podobnými vychytávkami totiž na trhu budete hledat jen marně, takže už i za to si BlackBerry odnáší pochvalu. Samotný telefon je ale díky různým „fičurám“ docela velký, konkrétně nabízí rozměry 77,2 x 147 x 9,4 mm s váhou 192 gramů, což je překvapivě malá hmotnost. Telefon je tedy ale poměrně tlustý, proto v porovnání s moderními žiletkami může vypadat trošku těžkopádně a zastarale.

DSC_0217Více fotografií naleznete v naši Galerii

Jedná se tedy o tlustší placku, na jejímž čele se nachází velký 5,4palcový QHD displej krytý ochranným sklem Gorilla Glass 4. generace, které zakrývá celou přední vysouvací stranu. Ta je na okrajích lemována příjemně tenkým hliníkovým rámečkem. Displej je mírně zakřivený na obou stranách, proto jemně přestupuje do linií boků zařízení. Na vysouvací části krom displeje nalezneme senzory a snímače, přední 2 MPx selfie kamerku, notifikační diodu, reproduktor pro hovory a logo výrobce. Pod vysunovací části je k vidění pouze přední stereo-reproduktor, který je o pár milimetrů níže, než displej, proto vzniká mírný přechod. Materiál reproduktoru je nastříkán speciálním lakem, který na dotek připomíná pogumovaný povrch.

DSC_0238

Mechanismus posouvání displeje funguje na principu kovových drážek a kolejnic, ve kterých displej jezdí. Nechybí ani pružinka, která po překonání takřka poloviny vysunutí převezme potřebnou energii a vysunutí displeje dokončí sama. Na stejném principu funguje i zasunutí displeje, avšak na zasunutí je potřeba vynaložit více síly, než pokud chcete displej vysunout.

02_smartum_blackberry-priv_repeat_1,5s

Pod displejem se neskrývá hardwarové vybavení, ale hardwarové klávesnice. Pokud aktivně používáte některé ze starších zařízení BlackBerry, nebude pro vás přechod na modernizovanou klávesnici problém. Pokud jste ale aktivním uživatelem dotykového smartphonu, bude zprvu psaní na klávesnici obtížné. Na naučení je potřeba zhruba týden, poté se dá psát takřka rychleji, než na displeji. Pokud ale máte větší prsty, budou drobné klávesy neřešitelným problémem, proto je klávesnice spíše vhodnější pro ženy.

DSC_0243

Klávesnice není jen tak obyčejná, klávesy jsou podsvícené a navíc je klávesnice rovněž dotyková. Reaguje totiž na podobná gesta, jako displej. Pokud posunete prstem z jednoho konce klávesnice na druhý, jedná se o stejnou funkci, jako když tento krok provede na displeji – tedy například můžeme přejíždět domovské obrazovky. Gesto se shora dolů lze naopak využit v menu, kdy lze přes klávesnici pohodlně rolovat. A pokud chcete, můžete používat obě klávesnice zároveň, tedy hardwarovou i dotykovou.

Z přední části se dále přesuneme na zadní stranu, která je zřejmě největší slabinou celého zařízení. Neplechu dělá použitý materiál – jedná se o měkčený plast, který je měkký až moc a pokud například uprostřed zad zatlačíte prstem, můžete záda promáčknout až o několik milimetrů. Největším neduhem je ale dílenské zpracování, jelikož ať už telefon uchopíte všelijak, vždy musíte položit prsty na ona záda, přičemž každý pohyb prstů doprovází nepříjemné vrzání a praskání, což je u telefonu s takovou cenovkou neakceptovatelné.

DSC_0228

Přitom na pohled jsou záda velmi zdařilá. Jedná se o imitaci karbonu, navíc jsou záda na obou stranách jako displej zakřivena a navazují tak přímo na hranu zařízení, takže se na první pohled může zdát, že vše lícuje tak jak má- jenže opak je pravdou, což dokazuje právě neustálé vrzání.  Na zadní straně nalezneme dále poměrně velkou čočku 18 MPx fotoaparátu, která znatelně vystupuje ze zařízení, dvoutónovou LED diodu a uprostřed poměrně velké logo ostružinového výrobce.

DSC_0245

Pravý bok patří třem hardwarovým tlačítkům, přičemž překvapivě to pro probuzení displeje budeme hledat marně. Dvě tlačítka slouží pro regulaci hlasitosti, prostřední pro přepínání zvukových profilů. BlackBerry se tedy rozhodlo umístit probouzecí tlačítko na levý bok, což je trošku nepochopitelné řešení, dá se na něj ale zvyknout. Vrchní hrana patří pouze dvěma šuplíčkům pro nanoSIM kartu a microSD paměťovou kartu, naopak vespod nejdeme pouze microUSB slot a 3,5 Jack pro připojení sluchátek.

Hardware a výkon – umí toho hodně

BlackBerry se jednoduše nebálo a hned na poprvé atakuje do segmentu vlajkových lodí. Model Priv je totiž vybaven šestijádrovým chipsetem Snapdragon 808, jehož jádra jsou taktována v poměru 2x 1,8 GHz a 4x 1,4 GHz. Procesor je navíc doplněn o grafický akcelerátor Adreno 418 a 3 GB RAM paměti. Na papíře pěkné hodnoty, jak si ale vede Priv v reálném použití?

DSC_0264

Inu, velmi dobře. I když nabízí Snapdragon 808 o dvě jádra méně, než Snapdragon 810, který je použit ve většině aktuálních vlajkových lodí, nabízí dostatečný výkon, a to jak pro QHD displej, tak i pro hraní her, náročné aplikace a složitý multitasking. Na BlackBerry Priv si tedy můžete zahrát nejnáročnější 3D tituly zcela bez záseku, čemuž dopomáhá i Android 5.1 „Lollipop“, který se od čistého Androidu změnil takřka minimálně.

DSC_0284

Snapdragon 810 podporuje LTE, Wi-Fi, NFC, nechybí ani GPS. Pro uživatelské data budete mít k dispozici zhruba 22 GB z celkových 32 GB. Úbytek kapacity není způsoben uživatelskou nadstavbou BlackBerry, nýbrž přídavnými aplikacemi, které slouží především pro větší bezpečnost soukromých dat.

Displej – kopie Samsungu?

Jak už nadpis kategorie prozrazuje, displej použitý u BlackBerry Priv má toho s modely Samsungu společného hodně. Konkrétně se jedná o 5,4palcový panel s QHD rozlišením, který nabízí technologii AMOLED, tedy právě od Samsungu. Tím ale podobnost se Samsungy nekončí, jelikož Priv stejně tak jako modely Galaxy S6 edge nabízí zakřivení displeje na obou stranách. Na rozdíl od Samsungu použilo BlackBerry o něco menší zakřivení, jedná se tedy spíše o zajímavý designový prvek, jelikož využití je značně omezené.

DSC_0291

A jelikož máme čest s AMOLED displejem s QHD rozlišením, nezbývá než chválit. Displej je nadmíru jemný, barvy příjemně živé a tak je na displej radost pohledět, a to z jakéhokoliv úhlu. Na přímém slunci je displej krásně čitelný díky automatické regulaci jasu, není mu tedy v zásadě co vytknout.

Baterie a výdrž – zázrak se nekoná

Ačkoli se BlackBerry Priv od konkurenčních modelů odlišuje v mnoha směrech, v oblasti výdrže však nikoliv. Díky 3 410 mAh baterii, která musí dodávat energii QHD displeji a výkonnému hardwaru, se z modelu Priv stává klasické jednodenní zařízení. Pokud se snažíte a telefon využíváte rozvážně, můžete se dostat na půl druhého dne. Je ale nutné počítat spíše s tím, že se telefon bude přes noc kamarádit s nabíječkou.

DSC_0271

Počítejte s dobíjením kolem 1,5 – 2 hodin, součástí balení je totiž klasická nabíječka, jelikož Priv nepodporuje rychlodobíjení. Zapomeňte i na bezdrátové dobíjení, vzhledem k použitým materiálům.

Zvuk – překvapivý průměr

Přední stereo-reproduktor, který se nachází pod displejem vypadá velmi nadějně. Avšak realita je bohužel někde jinde. Repráček nabízí totiž klasický mobilní zvuk, tedy se špatnými basy a poměrně umělými výškami. Na druhou stranu, propadák to není a navíc se může chlubit slušnou hlasitostí, takže například na sledování filmů a videí ideální společník.

DSC_0247

Pro poslech hudby je mnohem lepší využít 3,5mm Jack slot, do kterého lze zapojit černá špuntová sluchátka, která jsou součástí balení. Ty hrají poměrně dobře, pokud však vlastníte lepší alternativu, nabídne vám BlackBerry Priv vcelku slušný hudební zážitek. Je ale nutné smířit se s absencí hudebního přehrávače od BlackBerry, takže je třeba použít přehrávač od Googlu, což je poměrně škoda.

Uživatelské prostředí – něco nového?

Když BlackBerry oznámilo vývoj Android zařízení, téměř každého Android fanouška zajímalo, jak si BlackBerry poradí s vylepšením čistého systému. Jenže BlackBerry se na individualizaci doslova vykašlalo a přidalo pouze několik vlastních aplikací. Systém je tedy takřka čistý, podobně jako u zařízení Nexus, což ale není vůbec na škodu.

Screenshotspriv

K dispozici je několik málo nových tapet, to je ale vše. Pokud tedy přecházíte na BlackBerry Priv z Android telefonu, nemusíte se ničeho bát. Ovládání systému je zcela shodné jako u jiného telefonu, navíc mnohdy lehčí, než v případě složitých uživatelských nadstaveb konkurence. Pokud vás zajímá více informací o čistém Androidu, můžete si přečíst naši recenzi Nexusu 5X.

Fotoaparát – německá kvalita

Nápis Carl Zeiss na rámečku čočky fotoaparátu prozrazuje jediné – kvalita zaručena. BlackBerry opět sáhlo po renomovaném německém výrobci, který modelu Priv dodal 18 MPx snímač. Ten se může chlubit optickou stabilizací obrazu i automatickým ostřením, k dispozici je rovněž dvoutónová LED dioda pro přisvětlení.
DSC_0265

Fotoaparát díky těmto specifikacím pořizuje velmi kvalitní snímky. Jakmile ale nastanou horší světelné podmínky, kvalita jde rapidně dolů a šum není nic neobvyklého. Snímač samozřejmě umožňuje natáčet videa až ve 4K rozlišení, nechybí možnost pořizovat zpomalené záběry při 120 fps v HD rozlišení.

Na přední straně nalezneme 2 MPx kamerku, což je v dnešní době docela ostuda. Fotoaparát se tedy nedá označit selfie kamerkou, jelikož výsledné fotografie dosahují poměrně špatných hodnot. Kamerka je tedy vhodná spíše na videohovory.

Multimédia – směs Google vs. BlackBerry

Jediná kategorie softwaru, kde můžeme najít podpis společnosti BlackBerry. Jak již bylo zmíněno, některé aplikace zcela chybí – například hudební přehrávač nebo galerie. Je tak nutné spolehnout se na alternativu od Googlu, což někomu může vyhovovat, druhému ale naopak nemusí. Jednoduše „řečeno“, BlackBerry se rozhodlo základní aplikace přenechat Googlu, takže nechybí základní Google balíček aplikací a samozřejmě Obchod Play.

Screenshotspriv2

V doplňkových aplikacích si ale BlackBerry libovalo. Asi tou nejužitečnější je BlackBerry DTEK. Jedná se o aplikaci, která graficky znázorňuje, jak je váš telefon bezpečný a následně radí, jak telefon více zabezpečit a kde jsou největší nedostatky. Druhou a největší aplikací je BlackBerry Hub, čímž se dostává do kategorie Telefon a zprávy.

Telefonní funkce a SMS

K dispozici je standardní aplikace pro správu kontaktů a psaní SMS zpráv. Tyto funkce se nikterak neodlišují od zařízení Nexus či jiných Android zařízení, takže je ovládání intuitivní a přehledné. BlackBerry však přidalo vlastní aplikaci BlackBerry Hub, která jednoduše integruje všechny účtu do jedné aplikace. Přes BlackBerry Hub můžete spravovat SMS zprávy, e-maily, telefonní hovory ale například i sociální sítě.

Screenshotspriv3

Jedná se o poměrně složitý systém, na který je nutné si nějaký čas zvykat. Pokud se ale naučíte logiku celé aplikace, je její používání vcelku zajímavé. Osobně mi ale vyhovuje rozdělené používání jednotlivých komunikačních aplikací. V tomto případě není nutné aplikace Hub používat.

Závěr

Otázka na začátku recenze zněla „Je prvotina Priv vážně tak dobrá, jak si výrobce myslí?“. Odpověď není až tak jednoduchá, jelikož BlackBerry Priv je vcelku povedené zařízení, které má ale své mouchy. Mezi přednosti samozřejmě patří kvalitní hardwarová výbava a zakřivený QHD AMOLED displej. Poté je zde kategorie věcí, které nejsou špatné, ale jejich využití je takřka nulové, především pokud je řeč o hardwarové klávesnici.

DSC_0287

Nechybí ale propadáky, jako vrzající konstrukce a poměrně nízká výdrž baterie. Velkou pochvalu si ale BlackBerry odnáší především za odvahu přijít na trh s takovýmto zařízením, které má rozhodně potenciál, jen je potřeba zapracovat na detailech. BlackBerry Priv je jednoduše první pokus, který se dle očekávaní nepovedl zcela na jedničku. A proto může být velkým překvapením, jaké peníze si BlackBerry za model Priv účtuje. Například na CZC.cz můžete novinku kanadského výrobce zakoupit za 21 590,- Kč, tedy shodnou cenu, za kterou můžete pořídit Apple iPhone 6S (recenze) či Samsung Galaxy S7. A to mi osobně přijde dost přehnané!

Graf ceny produktu BlackBerry PRIV poskytuje server Heureka.cz

Více fotografií naleznete v naši Galerii 

Hodnocení

Displej – 9/10

Vzhled – 7/10

Zpracování – 5/10

Výkon – 8/10

Fotoaparát – 8/10

Výdrž baterie – 6/10

Celkem – 80%

 

Tagy Android BlackBerry Recenze Technologie