fotka redaktora RecenzeSmartphonyStarší článek

RECENZE: ASUS ZENFONE 5: LEVNÝ, ALE POCTIVÝ

Redakce14.12.2014 - 13:15 RecenzeSmartphonyStarší článek

Když na veletrhu CES 2014 Asus zveřejnil svou premiérovou řadu Zenfone, spoustu lidí jistě zaujala. Když se tedy dostaly tyto telefony na český trh, začalo u něm uvažovat jistě mnoho uživatelů, kterým již jejich stávající telefon nevyhovoval. Není se ani moc čemu divit. ASUS Zenfone 5, který si dnes důkladně prohlídneme v této recenzi, vypadá na papíře slibně a potěší i jeho nízká cena pohybující se kolem 5 000 Kč, a my jsme si pro vás zjistili, jestli své papírové předpoklady dokáže také vyplnit.

710201453258PM_635_asus_zenfone_5_lte

Design a konstrukce – plastový velikán

Zenfone 5 rozhodně s jeho rozměry 148,2 x 72,8 x 10,3 mm nepatří mezi nejužší telefony. Naopak jeho hmotnost 144 g je opakem a větší váha je v ruce znát. Když se podíváme na přední stranu, všimneme si spousty „zahozeného“ prostoru. Kolem 5″ displeje jsou totiž široké rámečky a displej tedy mohl být i o kousek větší. Jako další věci na přední straně naleznete standardně logo Asus, reproduktor, přední kamerku, tři kapacitní tlačítka a notifikační LED diodu.

DSC_0064Další fotografie naleznete v naši Galerii

Na boku telefonu naleznete tlačítko pro odemknutí, které je umístěno trochu nešikovně, díky čemuž budete muset nepříjemně přehmatávat. Pod touto klávesou je umístěna další, tentokrát pro ovládání hlasitosti.

DSC_0082

Pro zadní stranu je dle mého názoru vhodně vybraný materiál. Kryt je vyroben z plastu a zabraňuje nepříjemnému vyklouznutí telefonu. Dalším vybavením zadní strany je fotoaparát obklopený stříbrným kroužkem, opět logo výrobce doplněně o značku Intel, aby jste náhodou nezapomněli, že právě tento procesor pohání váš telefon.

Hardware a výkon – standard své třídy

Sháníte-li procesor patřící mezi nejnovější produkty, tak vás bohužel zklamu. Výkon telefonu totiž zajišťuje již trochu starší čip Clover Trail+ s taktovací frekvencí 1,6 GHz. Samozřejmě ho ale předem neodsuzujte. Tento procesor stále patří ve střední třídě na přední příčky. Jako operační paměť RAM jsou zvoleny dostačující 2 GB.

DSC_0091

V průměrném využívání telefonu v reálné provozu je pak k dispozici okolo 1 GB. Interní úložiště telefonu, který je prodáván na našem trhu, je stanoveno na 12 a 16 GB. Samozřejmě jsou ale podporovány paměťové karty s maximální kapacitou 64 GB.

Baterie – nečekané zklamání

Výdrž baterie vás, jako každodenní uživatele., určitě nepotěší. Kapacita baterie je slušných 2 110 mAh, ale pokud nemáte telefon jenom na ozdobu a jeho vytíženost se dá považovat za standardní, nesmíte se na dlouho vzdálit od nabíječky. P

DSC_0080

ři takovéto spotřebě totiž telefon vydrží zhruba jeden den. To rozhodně není moc, a proto si radši berte sebou nabíječku, když budete u někoho přespávat. Samotné nabíjení vám potom zabere  okolo tří hodin.

Displej – příjemné HD

Jak jsem již zmínil, Zenfone 5 se pyšní 5″ palcovým displejem se vcelku slušným HD rozlišením. Díky jemnosti 294 ppi by jste neměli ztrácet čas při nutném pohledu na jednotlivé pixely. Číst budete moci, i když se budete dívat z menšího úhlu a pokud se budete pohybovat venku na přímem slunci, rovněž se není čeho bát. Pokud vás nebaví ruční nastavování jasu displeje, můžete to celé nechat na čidlu, které je na toto zaměřené a jeho výkonnost není k zahození.

DSC_0088

Jestli jste vášnivými čtenáři a na svém telefonu si čtete různé e-knihy, nebo prostě jenom čtete delší text, budete potěšeni zabudovanou funkcí režimu čtení, která zajistí menší zežloutnutí pozadí a zvýraznění textu, což je samozřejmě méně „bolestivé“ pro vaše oči.

Zvuk – jistotou jsou sluchátka

Pokud jste doufali v hlasitý a vysoce kvalitní zvuk, tak vás musím bohužel opět zklamat. Reproduktor, který naleznete na zadní straně, nepatří mezi nejhlasitější a dokonce ani nejkvalitnější.

DSC_0077

Spolehnout se budete muset tedy pouze na průměrný výkon.

Uživatelské prostředí – přehlcené informace

Verze systému Androidu je u zařízení Asus pravidelně aktualizována a těšit se tedy můžete na očekávanou verzi 5.0 „Lollipop“, která by měla přijít na tento telefon v průběhu roku 2015. Při našem testu měl telefon verzi systému  4.4.2 „KitKat“.

asus scren

Záležet si dal Asus na prostředí odemykací obrazovky. Na ní není snad ani jedno volné místo a naleznete v něm spoustu informací. Kromě standardních notifikací o počtu zmeškaných hovorů, nepřečtených zpráv, nebo nastaveného budíku, zde naleznete například i události z vašeho kalendáře. Telefon tedy ještě nestačíte ani odemknout a už jste chytřejší o spoustu informací.

asus scren1

Dobře propracovaná je také domovská obrazovka. Ta může obsahovat maximálně sedm stran a na každou si můžete dle libosti vložit zástupce vašich oblíbených aplikací, nebo různé widgety, které dokonce Asus i sám přepracoval. A widgety nejsou jedinou upravenou funkcí.Výrobci si značně přizpůsobil i notifikační lišty, kde v  první naleznete všechna vaše upozornění týkající se stahování, nového e-mailu, právě přehrávanou hudbu a mnoho dalších. Druhá je věnována rychlému nastavení. Naleznete zde zapínání, nebo vypínání různých funkcí od datového připojení až po již zmíněný režim čtení.

asus scren2

Asus nezanedbal ani optimalizaci. Spouštění aplikací, nebo vracení zpět na domovskou obrazovku tak probíhá bez problémů a nebo drobných záseků.

Fotoaparát – skvělá volba

Když si prohlídneme kvalitu zadního fotoaparátu, rozhodně nás papírové hodnoty nezamrzí. Asus nám poskytl 8 MPx snímač s možností pořizování videí až ve Full HD rozlišení.  Co se týče ostatního, záleží především na prostředí ve kterém se nacházíte. Pokud jste v dostatečně osvětleném prostoru, fotografie jsou barevně věrné a ostré. Když se ale nacházíte ve špatných světelných podmínkách tak už velkou kvalitu neočekávejte.

DSC_0076

Fotky se lehce rozmažou a určitě se na nich objeví také digitální šum. Toto se snaží napravit funkce noční režim, která však závěrečnou kvalitu příliš nezlepší nezlepší. Zabudovaná  jsou také různá nastavení, jako jsou například HDR režim, Panorama, nastavení ISO, vyvážení bílé, nebo LED dioda pro přisvícení.

ZenFone-5-camera-test

Přední kamera má obvyklé 2 MPx, což pro vaše selfie, nebo videohovory bohatě postačí.

Multimédia

V hudebním přehrávači se pohybujete bez jakéhokoliv problému. Vše je krásně plynulé a orientace není složitá. Hudbu můžete hledat buď ve složkách, nebo za pomoci ID3 štítků. Pro úpravu zvuku přehrávač obsahuje ekvalizér a vy si tak můžete upravit jednotlivé vlastnosti zvuku sami.

asus scren6

Co se týče videopřehrávače, ten zvládne přehrávat MKV, 3GP a MP4 formáty. Chybí zde ale podpora AVI a spoustu videí si kvůli tomu vůbec nepřehrajete .Zajímavá je ale již zabudovaná aplikace Movie studio, ve které si bez problému upravíte video pořízené telefonem.

asus scren5

V prostředí galerie si můžete zobrazit všechny obrázky, které jsou na vašem Interním úložišti nebo na paměťové kartě. Nechybí zde ale funkce propojení s cloudovými úložišti, nebo možnost upravit si různé fotografie.

Telefonování a zprávy

Vytáčení čísel a adresář kontaktů také prošel jistým předěláním. Design je v dobře provedené modro-bílé kombinaci, vše je tak náležitě přehledné. Orientovat se budete mezi pěti různými záložkami, kde první je vytáčení čísla s posledními vytočenými kontakty, v druhé seznam kontaktů, ve třetí oblíbené kontakty, ve čtvrté skupiny a v poslední blokované čísla.

asus scren4

Pokud vám jedna SIM karta nestačí, Zenfone 5 vás potěší, protože podporuje hned dvě karty. Obě jsousi rovnocenné a pokud si nenastavíte, jakou z nich chcete mít na volání a jakou na datové připojení, bude se vás telefon vždy ptát, jakou chcete použít. Kvalita hovoru je velmi kvalitní pro obě strany hovoru.

Telefon již od zakoupení obsahuje aplikace Google Hangouts, díky které můžete být v kontaktu se svými přáteli i bez SMS zpráv. Na ty je zde ale samozřejmě také zabudována aplikace sloužící pro psaní a přijímání SMS a MMS zpráv. Když budete psát své zprávy, tak váš jistě potěší velká a přehledná klávesnice.

asus scren3

Jestli používáte často telefon pro vyřizování e-mailů, tak vám v tom mohou pomoci dvě předinstalované aplikace – klasická aplikace e-mail a Gmail. U těchto aplikací se žádné změny nekonaly, a proto vypadají tak jak jste na ně zvyklí z ostatních telefonů.

Závěr

Asus Zenfone 5 patřící do střední třídy rozhodně nepatří mezi podprůměrné telefony. Vydařil se na něm zajímavý design a kvalitní zpracování. Velký 5″ HD displej potěší rovněž a Androidem zajištěné prostředí, které bude příští rok aktualizováno na verzi 5.0,  je plynulé a přehledné.

DSC_0065

Výkon telefonu na tom není vůbec zle a i interní paměť je docela prostorná. Cena telefonu pohybující se kolem 5 000 Kč je rozhodně příjemná. Doplácí na to ale například absence datového připojení LTE a také NFC.

Další fotografie naleznete v naši Galerii

Hodnocení

Displej – 4/5

Vzhled – 4/5

Zpracování – 4/5

Výkon – 3/5

Fotoaparát – 4/5

Celkem – 80%

Tagy Android Asus Recenze